Akcyza na e-papierosy coraz bliżej?

Interpelacja i odpowiedź na nią, która zmartwi niejednego...

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

podatki.biz

Odsłony

228

Interpelacja nr 9026 do ministra finansów w sprawie podatku od e-papierosów

Szanowny Panie Ministrze,

do mojego biura poselskiego wpłynęła prośba o interwencję w sprawie wprowadzenia podatku od e-papierosów.

Podczas mojego ostatniego dyżuru poselskiego rozmawiałem z mieszkańcami mojego miasta, którzy z doniesień medialnych dowiedzieli się o planowanym przez rząd wprowadzaniu podatku od e-papierosów. W całej Polsce szacuje się, że użytkowników takich e-papierosów jest ok. 1,5 mln. Dodatkowo w Ministerstwie Finansów powstał zespół do opracowania takiego podatku. Z doniesień medialnych wynika, że podatek objąć ma płyny do napełniania e-papierosów, tzw. e-liquidy. Jednak pragnę podkreślić, że rozwiązanie takie mogłoby przerodzić się w dyskryminację odnośnie do innych produktów, np. nikotynowe gumy do życia, plastry nikotynowe itp., ponieważ one takim podatkiem nie zostałyby objęte. Jestem przekonany, że na każdym rynku powinny być uczciwe zasady konkurencji. Takie działanie faworyzowałoby wyżej wymienione produkty. Dodatkowo dyrektywa UE (2011/64/UE) nie przewiduje nakładania akcyzy na takie produkty jak e-liquidy. W Polsce obowiązują już przepisy, które nie pozwalają na korzystanie z e-papierosów w miejscach publicznych oraz sprzedaży ich osobom nieletnim, więc produkty takie jak gumy czy plastry nikotynowe mają już przewagę na rynku nad e-papierosami.

W związku z powyższym pragnę zapytać:

 1. Jakie jest stanowisko Pana Ministra w tej sprawie?
 2. Kiedy poznamy szczegóły odnośnie do tego projektu?
 3. Jakie Rząd ma argumenty odnośnie do zasadności wprowadzenia takiej akcyzy?
 4. Jakie cele stawia się przed tą opłatą akcyzową? Czemu ona ma służyć - poprawie zdrowia, środowiska?
 5. Czy uważa Pan Minister, że wprowadzenie akcyzy na e-papierosy dyskryminuje je pod względem produktów o podobnym znaczeniu na rynku (tj. gumy i plastry nikotynowe)?
Poseł Paweł Grabowski
30 grudnia 2016 r.

Odpowiedź na interpelację nr 9026 w sprawie podatku od e-papierosów

W odpowiedzi na interpelację nr 9026 z 11 stycznia br. pana posła Pawła Grabowskiego w sprawie planów dotyczących opodatkowania papierosów elektronicznych, pragnę wyjaśnić, co następuje.

Odnośnie pytania o stanowisko resortu finansów w sprawie planów wprowadzenia opodatkowania papierosów elektronicznych jak również pytania dotyczącego terminu udzielenia informacji o szczegółach tego projektu, należy wyjaśnić, iż Zarządzeniem Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 10 października 2016 roku w sprawie powołania zespołu do spraw wypracowania systemowych rozwiązań w zakresie opodatkowania akcyzą e-papierosów i wyrobów nowatorskich (Dz. Urz. Min. Roz. i Fin. poz. 6) został powołany zespół mający dokonać analizy rynku e-papierosów i wyrobów nowatorskich oraz możliwości ich opodatkowania. W chwili obecnej żadne wiążące decyzje dotyczące opodatkowania akcyzą e-papierosów jeszcze nie zapadły. W przypadku decyzji o opodatkowaniu akcyzą e-papierosów stosowny projekt zostanie udostępniony na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Rozważanie ewentualnego objęcia akcyzą papierosów elektronicznych wynika z faktu, że mogą one być traktowane jako wyroby substytucyjne względem tradycyjnych wyrobów tytoniowych. Powyższe potwierdza spadek w ostatnich latach sprzedaży tradycyjnych wyrobów tytoniowych oraz rozwijający się rynek e-papierosów. Dodatkowo należy zwrócić uwagę, iż analizy w zakresie możliwości opodatkowania akcyzą e-papierosów trwają również w Komisji Europejskiej, w związku z przeglądem dyrektywy Rady 2011/64/UE w sprawie struktury oraz stawek akcyzy stosowanych do wyrobów tytoniowych oraz w państwach członkowskich. Kilka państw członkowskich już wprowadziło opodatkowanie e-papierosów (Portugalia, Włochy, Rumunia, Słowenia, Łotwa i Grecja), zaś inne państwa planują wprowadzenie opodatkowania tych wyrobów w najbliższych latach (Estonia, Węgry i Chorwacja).

W odniesieniu do pytania podnoszącego kwestię dyskryminacji papierosów elektronicznych w stosunku do produktów takich jak gumy czy plastry z nikotyną w sytuacji opodatkowania akcyzą papierosów elektronicznych, należy zaznaczyć, iż dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/40/UE w sprawie zbliżenia przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych państw członkowskich w sprawie produkcji, prezentowania i sprzedaży wyrobów tytoniowych i powiązanych wyrobów oraz uchylająca dyrektywę 2001/37/WE zalicza papierosy elektroniczne i pojemniki zapasowe oraz wyroby ziołowe do palenia do grupy wyrobów powiązanych z wyrobami tytoniowymi. Nie obejmuje natomiast swoim zakresem wyrobów typu gumy czy plastry z nikotyną. Motyw 43 preambuły ww. dyrektywy stanowi m.in., iż „Papierosy elektroniczne mogą doprowadzić do uzależnienia od nikotyny, a ostatecznie do tradycyjnego spożycia tytoniu, ponieważ naśladują czynność palenia papierosów i przyzwyczajają do niej”. W konsekwencji, przepisy ww. dyrektywy dotyczące m.in. papierosów elektronicznych zostały zaimplementowane do ustawy z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz.U. z 2015 r., poz. 298). Natomiast wyroby takie jak plastry czy gumy z nikotyną nie są objęte ww. ustawą.

Reasumując powyższe, już w chwili obecnej papierosy elektroniczne i plastry czy gumy z nikotyną podlegają dwóm różnym reżimom prawnym. Nie ma zatem uzasadnienia, aby w kwestiach ewentualnego opodatkowania akcyzą ww. wyroby traktowane były w podobny sposób.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów
Wiesław Jasiński
Warszawa, 26 stycznia 2017 r.

Oceń treść:

Average: 6.3 (3 votes)
Zajawki z NeuroGroove
 • Damiana
 • Dekstrometorfan
 • Marihuana
 • Przeżycie mistyczne
 • Tytoń

Dzionek był przepiękny, humor też. Jedynie zmęczenie to minus.

Do czytania poniższego tekstu najlepiej puścić sobie tę składankę https://www.youtube.com/watch?v=eu_MZy84dUc - w dziwny sposób nadaje płynności i pozwala mi się utożsamiać z sobą z tamtej chwili, kiedy to piszę. Może i wam nada rotacji.

>>>Jak doszedłem do tego stanu<<<<

[Przejdź od razu do nagłówka "Uderza!", jeśli się śpieszysz ;)]

 • Pierwszy raz
 • Psilocybe Cubensis Golden Teacher

Podekscytowanie; Dom Babci; Trip z Przyjacielem i Dziewczyną; Waga: 65kg

   Spis treści:

 • Dekstrometorfan
 • Tripraport

nuda, matura za pare dni, troche stresu, troche wykluskowania mózgu, w głośnikach tool i coverge, siedze sam w domu, średnio wyspany, lekko zmęczony.

Piękny dzień, pogoda dopisuje, a ja za 5 dni zaczynam matury. Wkurwiony chodze i im bliżej do matury tym bardziej chce mi się melanżować i walić wszystko co popadnie - zastanawiam sie co będzie po maturach. Dużo ludzi by powiedziało, że nie mam się czym przejmować, no ale mam, bo dostać się i utrzymać na polibudzie w warszawie to nie jest banał, na pewno nie dla mnie. K'woli ścisłości kieruję się na technologię chemiczną, co może pozwoli mi w przyszłości bawić się z ekstrachowaniem różnych substancji, kiedy będę miał dostęp do sprzętu laboratoryjnego.

 • Kodeina
 • Opium
 • Pierwszy raz

Byłem ciekawy nowej substancji której jeszcze nie miałem okazji doświadczyć

Próbowałem już wiele rzeczy ale koda jakoś nie trafiła do tej pory do mojego organizmu, to stwierdziłem, że czas spróbować. Dzień wczesniej kupiłem sobie syropek Thicodin wracając z korków z chemii objeżdżając kilka aptek bo nigdzie nie mieli. Wkurwiony, że znalezienie tego zajęło mi tyle czasu, wróciłem sobie do domu, i łyknąłem ze spritem ale nic mnie nie zrobiło. Stwierdziłem, że no kurwa tak szybko się nie poddam, no i dnia następnego czyli dzisiaj jak to pisze w moje rączki trafiło opakowanie Antidolu 15.

19:00 

randomness