REKLAMA
5 amerykańskich stanów zalegalizuje marihuanę w listopadzie

Ciekawy, syntetyczny przegląd projektów legalizacyjnych z pięciu amerykańskich stanów oraz ocena ich wejścia w życie.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

TalkingDrugs
Avinash Tharoor, tł. Marta Danon

Odsłony

308
Wraz z wyborami nowego prezydenta w listopadzie, miliony Amerykanów będzie miało okazję, aby zminimalizować jedną z przyczyn wojny z narkotykami, czyli zakaz posiadania marihuany.

W listopadzie, 5 amerykańskich stanów - Arizona, Kalifornia, Maine, Massachusetts i Newada - będą głosować w sprawie legalizacji marihuany. Każdy z tych stanów ma inne propozycje w sprawie marihuany, inny projekt ustawy o legalizacji oraz różne szanse, że dana ustawa zostanie uchwalona.

Arizona

W Arizonie, prawa dotyczące marihuany są w szczególności surowe. Według National Organisation for the Reform of Marijuana Laws (NORML), posiadanie marihuany do celów osobistych jest przestępstwem, i jest karalne co najmniej 4 miesięcznym pobytem w więzieniu. W 2014 roku, 6 % procent wszystkich aresztów powiązanych było z posiadaniem marihuany.

Co zostało zaproponowane?

W listopadzie, mieszkańcy Arizony będą głosowali w sprawie Proposition 205, której zatwierdzenie zezwoli na posiadanie osobie pełnoletniej do uncji marihuany (około 29 gram) oraz na uprawę do sześciu roślin we własnym domu.

Ustawa wyjaśnia, że palenie marihuany w miejscach publicznych będzie nadal zabronione, sklepy z marihuaną nie będą mogły być otwierane w pobliżu szkół, a cały zebrany podatek od sprzedaży będzie przeznaczony na programy związane z edukacją i nadużywaniem narkotyków.

Proponowana reforma ma na celu ochronę zdrowia. Niektóre założenia tej inicjatywy proponują karanie każdej firmy, która sprzedaje produkty z marihuany zawierające pestycydy lub substancje uzależniające, w wyniku czego te produkty mogłyby zaszkodzić osobie, która je spożywa.

Czy tak się stanie?

Sytuacja nie wygląda dobrze w tym tradycyjnie republikańskim stanie. W kwietniowej ankiecie tylko 43% głosujących poparło legalizację, a 49% było przeciw.

Kalifornia

W 2011 roku prawo stanowe zostało zreformowane i posiadanie mniej niż uncji jest karane jako naruszenie - co oznacza maksymalną karę pieniężną w wysokości 100$, i nie grozi za to więzienie. Uprawa lub sprzedaż nadal pozostają przestępstwem (z wyjątkiem do celów medycznych zatwierdzonych przez dany stan). 9,000 mieszkańców Kalifornii zostało aresztowanych za takie przestępstwa w 2015 roku.

Co zostało zaproponowane?

W listopadzie, Kalifornijczycy będą głosować w sprawie Proposition 64, która pozwoli osobom dorosłym na posiadanie i uprawę małych ilości marihuany. Umożliwi to także powstanie biznesów sprzedających marihuanę w celach rekreacyjnych, które będą podlegać surowym regulacjom.

Ta propozycja została poparta przez California Medical Association za umożliwienie przedstawicielom stanowym lepszej ochrony zdrowia publicznego oraz dzieci przed marihuaną. Jedno z zastrzeżeń inicjatywy zabrania jakiejkolwiek sprzedaży lub promocji marihuany nieletnim.

Ta inicjatywa ma także na celu naprawienie szkód spowodowanych zakazem posiadania marihuany, poprzez pozwolenie na ponowne skazanie lub niszczenie danych dotyczących poprzednich wyroków powiązanych z marihuaną.

Czy tak się stanie?

Jest to prawie pewne. Ankieta przeprowadzona przez Uniwersytet Kalifornijski w Berkely na początku sierpnia 2016 roku wskazuje przeważające poparcie, 63.8% - prawie dwie trzecie - ankietowanych Kalifornijczyków wyraziło poparcie legalizacji marihuany do celów rekreacyjnych.

Maine

W Maine, osoba posiadająca zezwolenie na używanie marihuany, oraz potwierdzone zalecenie od lekarza, nie zostanie ukarana. Posiadanie więcej niż 2,5 uncji (71 gramów) jest przestępstwem, które może grozić więzieniem lub karą. Uprawa oraz sprzedaż są karane, a przestępcy grozi więzienie lub wysoka kara pieniężna.

Co zostało zaproponowane?

Głosowanie w sprawie Maine Marijuana Legalisation Measure, czyli Pytania 1, odbędzie się w listopadzie. Jeżeli ustawa zostanie zatwierdzona, to posiadanie i spożycie marihuany w celach rekreacyjnych będzie legalne dla osób pełnoletnich, a sklepy z marihuaną będą mogły starać się o licencję.

Ta inicjatywa przewiduje 10% podatek od sprzedaży marihuany, a zyski zostaną wykorzystane w celu wprowadzenia i przestrzegania obszernej listy surowych regulacji.

Jeżeli ustawa zostanie wdrożona, to każda osoba, która popełniła przestępstwo narkotykowe, nie będzie mogła uzyskać licencji na sprzedaż marihuany, w ten sposób uniemożliwiając osobom, które zostały wykluczone na skutek zakazu posiadania marihuany, bezpośredniego skorzystania na legalizacji tego narkotyku.

Czy tak się stanie?

Jest na to szansa. W październiku 2015 roku raport Mic.com, ankieta przeprowadzona przez Critical Insights wskazywała, że 65% głosujących w Maine popierało legalizację. Ankieta przeprowadzona przez tą samą organizację w maju 2016 roku odkryła, że ten procent spadł do 55%, a 41% ankietowanych było przeciwko.

Massachusetts

Posiadanie poniżej uncji marihuany dla celów własnych jest przestępstwem cywilnym w Massachusetts, a osoba złapana na posiadaniu tego narkotyku zapłaci 100$ kary. Jednak uprawa i sprzedaż mogą być surowo karane; osobie przyłapanej na uprawie lub sprzedaży 50 funtów (22 kilogramy) marihuany lub więcej grozi obowiązkowy minimalny wyrok jednego roku lub więcej.

Co zostało zaproponowane?

Massachusetts Marijuana Legalisation czyli Pytanie 4, będzie poddane głosowaniu w listopadzie. Jeżeli uchwalone, to osoby pełnoletnie w Massachusetts będą mogły posiadać do uncji marihuany poza granicami swojego domu oraz do 10 uncji we własnej posiadłości. Będzie także możliwa uprawa do 6 roślin marihuany.

Uchwalenie ustawy będzie się także wiązać z powstaniem Komisji ds. Kontroli Marihuany, aby nadzorować przestrzeganie legislacji marihuany, wliczając w to także przydzielanie licencji na sprzedaż, przepisy dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa oraz odpowiednie znakowanie produktów.

Projekt przewiduje także powstanie Fundacji ds. Regulacji Marihuany, w którym będzie zdeponowany dochód z narodowej akcyzy, i użyty w celach sfinansowania kosztów administracyjnych związanych z regulacją konopi.

Czy tak się stanie?

Być może, jednak opozycja ma przewagę. Ankieta, przeprowadzona w maju tego roku przez Boston Globe, wskazuje, że 43% ankietowanych popiera legislację, a 46% jest przeciw. Czerwcowa ankieta przeprowadzona przez konserwatywny PAC, zorganizowaną grupę aktywnie wpływającą na wybory kandydatów do ciał przedstawicielskich w USA, wykazała, że około 51% głosujących była przeciwna legislacji, a 41% ją popierało.

Newada

W Newadzie są bardzo surowe prawa dotyczące konopi, z których niektóre oznaczają obowiązkowy minimalny wyrok. Osoba przyłapana na posiadaniu marihuany, prawdopodobnie będzie musiała zapłacić karę, ale już za czwartym razem otrzyma roczny wyrok. Sprzedaż małych ilości marihuany grozi rokiem więzienia, nawet jeżeli jest to po raz pierwszy popełnione przestępstwo. Sprzedaż nieletnim grozi 5 letnim pobytem w więzieniu.

Co zostało zaproponowane?

Jeżeli Nevada Marijuana Legalization Initiative zostanie uchwalona - również nazywana Pytaniem 2 - to posiadanie i sprzedaż marihuany będzie legalna.

Stanowy departament ds. podatków będzie wydawał licencje potencjalnym sprzedawcom marihuany oraz wprowadzi 15% akcyzę na całą sprzedaż. Uchwała podkreśla, że podatek z dochodu powinien być przeznaczony na finansowanie kosztów związanych z wprowadzeniem legislacji, a jakakolwiek nadwyżka dochodu powinna być przeznaczona do sfinansowania edukacji dla dzieci.

Czy tak się stanie?

Wygląda na to, że tak. Jednak zwolennicy tego projektu powinni jeszcze poczekać. W lipcowej ankiecie przeprowadzonej przez stację telewizyjną Nevada TV, 50% głosujących popierało legislację, a 41% było przeciw. Oznacza to spadek poparcia, gdyż marcowa ankieta przeprowadzona przez Morning Consult wskazywała, że około 60% mieszkańców Newady popierało legislację, a 29% było przeciw.

*

Jeżeli wszystkie te propozycje zostaną uchwalone, to prawie jeden na czterech Amerykanów będzie mieszkał w jurysdykcji, gdzie marihuana będzie legalna. Ogólnokrajowy sentyment najwyraźniej się zmienia; jesteśmy świadkami początku amerykańskiego końca zakazu marihuany.

Oceń treść:

Average: 10 (1 vote)
Zajawki z NeuroGroove
  • Inne

Wiek, masa: 20lat, 65kg

Dawka: ~13,3mg 4-HO-DIPT doustnie, roztwór alkoholowy

Doświadczenie: alkohol, tytoń, konopie, DXM, kofeina, LSD, ecstasy, 2C-E, mefedron.

S&S: Ładny wiosenny dzień. Koło południa wychodzę z uczelni, zgarniam Kurwika i J. Jakiś czas później jesteśmy na skraju lasu i zażywamy po 13,3mg 4-HO-DIPT. W odwodzie czeka termos pełen czerwonego pu-erha, tabliczka gorzkiej czekolady i flaszka piwa Grand.

W TRze nie bawię się w T+x:xx, bo nie kontrolowałem czasu.

  • Grzyby halucynogenne
  • Przeżycie mistyczne

Set: oczekiwanie przeżycia czegos magicznego, eksploracji numinotycznych wymiarów rzeczywistości, spotkania bóstw archetypowych, narodzin z wody i ducha. Sam teonanacatl postrzegany sakramentalnie, jako święty enteogen, nootrop transformujący wnętrze. Setting: mieszkanie przyjaciela, elementy wystroju przeniesione ode mnie z pokoju, a więc zgodne z moimi myślokształtami - stare lampiony rozświetlone podgrzewaczami, który poza tym ogólna liczba wynosiła 50, posążek buddy, stare pojemniki w kolorze mosiądzu. Ja ubrany w krótkie spodenki i zwykły granatowy t-shirt i obwieszony szamańskimi branzoletkami i naszyjnikiem. W pobliżu kasztan od przyjaciólki i pewien kolorowy motyl z origami – coś funkcjonującego jako łączniki z opiekunami. Muzyka była indiańsko-buddyjska. Był dostęp do łazienki i dwa łóżka. Opiekuni sesji – para ukochanych, najlepsi przyjaciele – diada zapewniająca mi żeńską jak i męską energię opiekuńczości. Ze sobą wzięty egzemplarz "Świętych zwierciadeł" Greya w razie w i notatnik. Jako pożywienie dwa soki owocowe w kartoniku i 2 paczki gum.

Z racji specyficznej formy tripu nie pamiętam go zbyt dobrze. Ten raport będzie konglomeratem szczątkowych wspomnień, opisem peryferyjnych okoliczności i przemyśleń wspartych na zdobytej latami wiedzy opartej na doświadczeniach enteogenicznych i multum bezustannie czytanej fachowej literatury na ten temat, której zbiór załączę na fotografii. 

  • MDMA (Ecstasy)
  • Powój hawajski
  • Pozytywne przeżycie

wieczór w polskim getcie

Była to moja pierwsza przygoda z powojem, nie pamiętam wszystkich szczegółów, ale postaram się opisać ją najdokładniej jak potrafię.

 

  • Dekstrometorfan
  • Przeżycie mistyczne

Względnie dobre

PORA STRAWIĆ TO INACZEJ

Od mojego ostatniego wrzutu dekstrometorfanu minęło 10 dni i można rzec, że pewne rzeczy się ułożyły, wskoczyły na swe miejsce. Zachowuję trzeźwość, tak jak zamierzałem. Zabawa w świadome śnienie + medytacja + joga dają naprawdę zajebiste efekty. Może nawet za dwa miesiące opiszę co i jak się zmienia, oddając cześć tradycyjnej i zdrowej metodzie na zwiększanie świadomości- zwyczajnej kontemplacji. Dziś jednak mam w planach "naprawić" błędy sprzed kilku dni.

randomness