[H]yperreal - newsy

Malutki osiedlowy sklep monopolowy w Bydgoszczy oferował swoim klientom nie tylko mocne trunki. Wtajemniczeni mogli liczyć na specjalny towar spod lady, który serwowano z pominięciem prawa. Wystarczyło znać odpowiednie hasło, by zakupić w spożywczym substancje odurzające.

Policjanci stołecznego Wydziału do walki z Przestępczością Narkotykową zatrzymali 29-latka podejrzanego o posiadanie i wytwarzanie znacznych ilości środków odurzających oraz substancji psychotropowych. W mieszkaniu mężczyzny kryminalni znaleźli różnego rodzaju narkotyki, w tym: grzyby halucynogenne, 4,3 kg marihuany, kokainę, tabletki MDMA, LSD oraz buteleczki z żywicą konopi.

Maroko, znane od lat jako jeden z największych producentów haszyszu na świecie, zapisało nowy rozdział w swojej historii. Po raz pierwszy w historii kraj ten legalnie wyeksportował haszysz do Szwajcarii.
— Cyferek już nie widziałam, więc trudno mi było wbić dane karty, żeby kupić alkohol przez internet. Ale na stację benzynową jeszcze byłam w stanie dotrzeć, bo znałam do niej drogę — mówi w rozmowie z Medonetem Joanna Skwierczyńska, terapeutka, która przez lata borykała się z problemem nadmiernego spożywania alkoholu. Odnosi się tym samym do zapowiedzi minister Izabeli Leszczyny, która zadeklarowała: "Kończymy pracę nad projektem zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych w godzinach 22-6".

Nowe badania przeprowadzone przez UCLA Health wykazały, że lek na bezsenność zapobiega uzależniającemu działaniu opioidów morfinowych u myszy, a jednocześnie skutecznie łagodzi ból.

Z powodu nadużywania alkoholu i leków psychoaktywnych co roku umiera na świecie ponad 3 mln osób - alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia WHO). Najczęściej ofiarami tych używek są mężczyźni.

Walizka pełna marihuany w rękach funkcjonariuszy KAS z warszawskiego lotniska Okęcie. Zawierała 19 kilogramów narkotyków wartych na czarnym rynku prawie milion złotych. – 23-letni obywatel Malezji zwrócił na siebie uwagę nerwowym zachowaniem. Twierdził, że przyleciał na kilka dni, żeby zwiedzić nasz kraj – mówi portalowi tvp.info mł. asp. Justyna Pasieczyńska, rzeczniczka Krajowej Administracji Skarbowej.

Federalna Agencja Naukowa ogłosiła rozpoczęcie sprzedaży precyzyjnie zmierzonej marihuany, oferując jedne z najdokładniej określonych ilościowo materiałów konopnych na świecie. National Institute of Standards and Technology (NIST) sprzedaje te próbki w cenie 174 USD (~680zł) za gram, a ich głównym celem jest wsparcie laboratoriów w kalibracji analiz kannabinoidów i toksycznych elementów w konopiach i marihuanie.
„Kryształy”, czyli syntetyczne narkotyki z rodzimych laboratoriów, zasilają krajowy rynek i stały się „towarem eksportowym”. W tym roku policja rozbiła już 33 takie „fabryki”.
Palenie papierosów może być głównym czynnikiem stylu życia przyczyniającym się do spadku zdolności poznawczych wraz z wiekiem, donoszą naukowcy z University College London.

Funkcjonariusze Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą pilskiej jednostki zatrzymali dwóch mężczyzn na terenie Warszawy i Szczecina. Są oni podejrzani o włamanie się do platformy medycznej, z której wystawiali fałszywe recepty, a także wprowadzanie do obrotu wykupionych leków narkotycznych. Decyzją sądu sprawcy zostali tymczasowo aresztowani.

Poznańscy policjanci przejęli 1770 kilogramów środków odurzających, psychoaktywnych i ich prekursorów. To największa ilość narkotyków zabezpieczonych przez komórki zwalczające cyberprzestępczość w Europie. Policjanci mówiąc o sprawie używają określenia polskie "Breaking Bad", nawiązując do znanego amerykańskiego serialu.

Tajlandia może wkrótce znieść obowiązujący od 52 lat zakaz sprzedaży alkoholu w godzinach popołudniowych - informuje Bloomberg. Przedstawiciele tamtejszej branży turystycznej domagają się zniesienia tego zakazu, ponieważ jest negatywnie odbierany przez turystów.

Funkcjonariusze z poznańskiego Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości rozbili grupę przestępczą zajmującą się przemytem, produkcją i handlem narkotyków w darknecie. Zabezpieczono 1770 kilogramów środków odurzających i psychoaktywnych. Zatrzymano cztery osoby, wszyscy trafili do tymczasowego aresztu.

Legalizacja konopi zmienia krajobraz konsumpcji substancji rekreacyjnych w Ameryce Północnej. Coraz więcej konsumentów w Kanadzie i USA, gdzie marihuana jest legalna, wybiera konopie zamiast alkoholu, co ma istotne konsekwencje dla rynku alkoholowego, zwłaszcza piwa. Analiza ta opiera się na danych zebranych przez analityka Bernsteina, Nadine Sarwat, i pokazuje, jak te zmiany wpływają na różne segmenty rynku alkoholu.
Nie ma wiarygodnych danych na temat ludzi uzależnionych od opioidów w Polsce – uważa poseł PiS i były wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Polityk mówił na antenie Programu 1 Polskiego Radia, że konieczne jest prowadzenie badań ścieków na okoliczność obecności opioidów.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji Zarządu w Łodzi kontynuując działania wymierzone przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się tworzeniem na terytorium RP nielegalnych laboratoriów narkotyków syntetycznych pod nadzorem Wielkopolskiego Wydziału Prokuratury Krajowej w Poznaniu, przeprowadzili realizacje, w trakcie której na terenie województwa lubuskiego dokonali likwidacji kompletnej linii produkcyjnej służącej do produkcji substancji psychotropowych w postaci 3CMC zabezpieczając przy tym narkotyki o łącznej wartości około 4 mln zł.

W ostatnich latach obserwuje się znaczący wzrost popularności produktów zawierających ekstrakt z grzybów Amanita muscaria, znanych również jako muchomor czerwony. Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Kalifornijski w San Diego wykazało, że liczba wyszukiwań w Google dotyczących tego grzyba wzrosła o 114% między 2022 a 2023 rokiem. Ta nowa moda budzi jednak poważne obawy wśród badaczy.

Policjanci z zespołu wywiadowczego z tczewskiej komendy zatrzymali mężczyznę przewożącego amfetaminę i tabletki MDMA w dziecięcej przyczepce rowerowej. 39-latek usłyszał zarzuty posiadania znacznej ilości narkotyków. Grozi mu do 10 lat więzienia. Prokurator zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego.

Jedna czwarta Włochów w wieku od 15 do 19 lat, czyli około 960 tysięcy osób, co najmniej raz w życiu zażyło narkotyki - wynika z raportu na temat uzależnień przygotowanego przez rząd dla parlamentu. Potwierdzono też obecność wyjątkowo niebezpiecznego fentanylu na czarnym rynku.

Nikt, kto w Polsce zajmuje się tym przeklętym biznesem narkotykowym, nie pozostanie bezpieczny – zapowiedział premier Donald Tusk w nawiązaniu do informacji o zatrzymaniu pięciu osób podejrzanych o handel fentanylem.

Policjanci z Nowego Jorku skonfiskowali tak dużo nielegalnej marihuany, że mają trudności ze znalezieniem miejsca do jej przechowywania, donosi NY Daily News.

W 2019 roku podczas remontu domu w Carmonie na południu Hiszpanii pod współczesnym budynkiem odkryto rzymski grób z I wieku. Był to prawdopodobnie grób rodzinny, złożony z ośmiu nisz. Dwie były puste, w sześciu znajdowały urny z ludzkimi szczątkami oraz dobra grobowe. Jedna z urn, szklana olla ossuaria z uchwytami w kształcie litery M, została zamknięta w ołowianym pojemniku. W urnie, oprócz ludzkich szczątków, znajdował się czerwonawy płyn. Archeolodzy mieli nadzieję, że to wino – bardzo ważny element rzymskich tradycji pogrzebowych.
Portland Pickles, zespół baseballowy z Oregonu grający w West Coast League, jako pierwszy profesjonalny zespół sportowy w USA będzie sprzedawać napoje z THC na swoich meczach.
Polski Ośrodek Badania Opinii Publicznej (CBOS) ujawnił niedawno, że 73,4% Polaków popiera depenalizację marihuany. Za tym wsparciem kryje się również rosnący popyt na marihuanę medyczną. Jest to sektor, który od czasu legalizacji w 2017 roku odnotował znaczący wzrost.

Rybniccy kryminalni w wyniku trwającego blisko rok śledztwa prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Rybniku rozpracowali działającą na terenie Rybnika i miast ościennych zorganizowaną grupę przestępczą, której głównym obszarem działalności było wprowadzanie do obrotu hurtowych ilości narkotyków. W trakcie prowadzonych działań zabezpieczono narkotyki o wartości ponad 1,3 mln złotych. Właśnie skierowano do Sądu akt oskarżenia obejmujący główny wątek przeprowadzonego śledztwa przeciwko 6 członkom zorganizowanej grupy przestępczej.

Fentanyl to niezwykle silny lek znieczulający. Jest stosowany w anestezjologii, onkologii czy medycynie ratunkowej. W Polsce nie da się kupić fentanylu bez recepty. Panuje opinia, że to jeden z najgroźniejszych narkotyków na świecie. W USA z powodu przedawkowania fentanylu umiera rocznie 70-100 tys. osób.

Policjanci z Aleksandrowa Kujawskiego (woj. kujawsko-pomorskie) mają poważne problemy. Chodzi o sprawę, w której oskarżyli dwóch mężczyzn o uprawę konopi indyjskich. Zarzuty okazały się nietrafione. Mundurowi trafili na ławę oskarżonych.

— Żuromin jest małym miasteczkiem, więc fakt, że fentanyl dotarł aż tutaj, jest naprawdę przerażający. Nie chcę, żeby z tego słynęło nasze miasto, ale na razie, musimy działać, żeby chronić młodych ludzi — mówi Onetowi Danuta Jadwiga Ryszewska, dyrektorka Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Dąbrowskiej w Żurominie. — A ja o tym, że tu jest taki problem, w ogóle nie miałam wcześniej pojęcia. Wiem, gdzie jest to osiedle, co pokazywali w programie, znam te ulice, sklep. Ale nie jest tak, że ci młodzi ludzie się słaniają w dzień albo umierają na tych ławkach pod blokiem.

Od dziś działa system monitorowania wystawiania i realizacji recept na opioidy, w tym fentanylu – silniej uzależniającej substancji, od której zmarła m.in. 19-latka z Poznania i młody mężczyzna Żuromina. Jak powiedziała nam specjalistka terapii uzależnień z Monaru, młodzi ludzie, aby dostać lek, potrafią nagabywać przed szpitalami starsze osoby, by odsprzedały im recepty.
Ratownik medyczny mówi, czym skończy się afera wokół opioidów. Fentanyl, silny lek przeciwbólowy, w mediach pojawia się niemal wyłącznie w kontekście uzależnienia i przedawkowania. Środowisko medyczne ma tego powoli dość, bo opioid ten od lat jest stosowany w leczeniu bólu, a niekiedy nawet jako lek pierwszego rzutu.
Rząd Włoch wprowadza zakaz dotyczący uprawy, produkcji i sprzedaży konopi, co spotkało się z silnym sprzeciwem sektora konopnego. Zakaz ten, przedstawiony jako część nowego projektu ustawy o bezpieczeństwie, może mieć daleko idące konsekwencje dla gospodarki, prawa UE oraz sektora rolniczego we Włoszech. Sektor konopny, obejmujący tysiące firm i tysiące miejsc pracy, stoi w obliczu poważnych wyzwań, które mogą wpłynąć na stabilność ekonomiczną kraju i jego relacje z Unią Europejską.
Przybywa krajów, w których marihuana traktowana jest niemal na równi z alkoholem – można ją legalnie posiadać i konsumować, ale nie w każdej sytuacji. Takie zmiany wprowadzono niedawno m.in. w Niemczech. Jakie są limity THC dla kierowców?

Niemiecka policja obawia się burd wywołanych przez kibiców w trakcie Euro 2024. Pierwszym meczem podwyższonego ryzyka jest niedzielne starcie Anglii z Serbią. W Gelsenkirchen spodziewany jest najazd fanów obu reprezentacji, w tym tych najbardziej agresywnych. Rzecznik miejscowej policji uważa, że palenie marihuany może wpłynąć na ich zachowanie.

19-latka z Poznania zmarła po przedawkowaniu fentanylu. Problem łatwej dostępności niebezpiecznych substancji poruszył poseł PiS Janusz Cieszyński. Polityk przedstawił wyniki przeprowadzonej przez siebie prowokacji, w ramach której miał kupić przez internet śmiertelną dawkę morfiny. "Zabijające ludzi świństwo jest dziś na wyciągnięcie ręki" - stwierdził Cieszyński.<
Czy powszechnie stosowane analogi GLP-1, a w szczególności należący do tej grupy leków semaglutyd mogą pomóc w leczeniu uzależnienia od alkoholu? Najnowsze badania sugerują że tak.

Leki, używki czy narkotyki, które zażywamy, nie są możliwe do przefiltrowania w pełni. Wydalane przez nas pozostałości po nich trafiają wraz ze ściekami do rzek, zamieszkałych przez zwierzęta. Jak się okazuje, może to wywierać duży wpływ na ich funkcjonowanie, a nawet możliwości przeżycia.

W ostatnich latach marihuana zyskała na popularności i akceptacji społecznej w Stanach Zjednoczonych, co doprowadziło do jej legalizacji w wielu stanach. Jednakże, mimo rosnącej legalizacji i pozytywnego postrzegania marihuany, nowe badania wskazują, że Amerykanie znacznie częściej zgłaszają wtórne szkody spowodowane alkoholem niż marihuaną. Analiza przeprowadzona przez grupę badawczą Alcohol Research Group oraz RTI International pokazuje, że skutki społeczne i zdrowotne alkoholu są znacznie bardziej dotkliwe niż te związane z używaniem marihuany.

Rozbicie dwóch zorganizowanych grup przestępczych rozprowadzających narkotyki na terenie warszawskiej Pragi i zatrzymanie 35 podejrzanych, z czego 16 osób zostało tymczasowo aresztowanych, to efekt działań przeprowadzonych przez policjantów CBŚP z Warszawy i Białegostoku oraz prokuratorów Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie, przy wsparciu kontrterrorystów i policjantów z KRP Warszawa VI i KWP w Białymstoku.

Dwóch mężczyzn oskarżonych o otrucie dzieci fentanylem – w tym jednego ze skutkiem śmiertelnym – przyznało się do winy.

W siedzibie Europolu w Hadze odbyło się pierwsze w tym roku Spotkanie Strategiczne europejskiej platformy EMPACT NPS/Narkotyki Syntetyczne, w którym uczestniczyli przedstawiciele państw członkowskich Unii Europejskiej oraz współpracujących, a także Frontex-u, EMCDDA, CEPOL-u oraz Komisji Europejskiej i Sekretariatu Generalnego Rady Unii Europejskiej

Siedmiu domniemanych przemytników kokainy z Kolumbii wpadło w ręce policji za sprawą nagrań, które sami zamieszczali na TikToku. Filmiki przedstawiające nielegalną działalność miały zachęcać młodych ludzi do wstępowania do gangu – podał w sobotę kanał RCN Noticias.

To była rutynowa kontrola. Na warszawskim Lotnisku Chopina służby odkryły marihuanę w bagażu 40-letniego Portugalczyka. Pomógł w tym specjalnie przeszkolony do wykrywania narkotyków pies Jay. – Test wykazał, że to właśnie marihuana.

Z powodu trwających niedoborów w zaopatrzeniu w medyczną marihuanę, Luksemburg ogłosi przetarg na nowego dostawcę jeszcze w tym roku. Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, dwa z trzech rodzajów suszu konopnego borykały się w tym roku z problemami dostaw. Problemy z zaopatrzeniem wynikają z wąskich gardeł produkcyjnych w tej stosunkowo nowej branży, co już wcześniej powodowało podobne trudności.
Niemcy wprowadzają limit THC w ruchu drogowym – Jazda po spożyciu marihuany będzie wkrótce traktowana w Niemczech podobnie jak jazda po spożyciu alkoholu. Oznacza to, że prawo będzie tolerować niewielkie stężenie substancji odurzającej we krwi. To przełom w tym kraju, gdyż do tej pory przepisy ruchu drogowego surowo zabraniały prowadzenia pojazdów po spożyciu marihuany.
Fińskie władze znowelizowały przepisy dotyczące dostępności alkoholu, a szwedzkie taki krok planują. Napoje wyskokowe będą nieco łatwiej dostępne, ale i tak w obu krajach monopol na sprzedaż mocniejszych trunków dalej będzie mieć państwo.
Psylocybina, czyli tzw. “magiczne grzybki”, to alkaloid o właściwościach psychodelicznych występujący naturalnie w setkach gatunków grzybów psylocybinowych. Obok LSD, psylocybina jest jednym z najpopularniejszych psychodelików. W większości krajów jej stosowanie jest nielegalne. W Polsce znajduje się w wykazie środków odurzających w grupie I-P. Badacze przeanalizowali jej działanie po zastosowaniu u pacjentów z depresją.
Połączenie alkoholu i długodystansowych lotów jest szkodliwe dla układu krążenia, informują naukowcy z Niemieckiego Centrum Kosmicznego. Z artykułu opublikowanego na łamach pisma Thorax dowiadujemy się, że alkohol w połączeniu z ciśnieniem panującym w kabinie samolotu pasażerskiego, znacząco obniża saturację krwi i zwiększa tętno. Zjawiska te trwają przez długi czas i dotykają również osób młodych i zdrowych.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, że receptomaty nie mogą wydawać recept na środki psychotropowe, opioidy i medyczną marihuanę bez wcześniejszego badania pacjenta. Wyrok ten (sygnatura akt: V Sa/Wa 2671/23) oddala skargę gdańskiej firmy, która zajmowała się wystawianiem e-recept na leki, w tym na medyczną marihuanę, wyłącznie na podstawie ankiet online.
Przeciwnicy palenia na balkonach wystosowali do Ministerstwa Zdrowia petycję, w której domagają się zakazania tej czynności. Resort twierdzi, że wprowadzenie takich regulacji byłoby zbyt dużą ingerencją w prywatność mieszkańców. Palacze nie mogą jednak czuć się bezkarni, a za wyrzucanie niedopałków grozi im słona kara.
Ból neuropatyczny wywołany chemioterapią to jedno z najbardziej wyniszczających powikłań, z jakimi zmagają się pacjenci onkologiczni. Charakteryzuje się intensywnym, przewlekłym bólem spowodowanym uszkodzeniem nerwów przez toksyczne leki chemioterapeutyczne. Konwencjonalne metody leczenia tego rodzaju bólu często opierają się na silnych opioidach, takich jak morfina.

Są takie rodzaje działalności gospodarczej, w których zezwolenie na sprzedaż alkoholu jest niemalże niezbędne. Przykładem może być prowadzenie pubu, restauracji, stacji benzynowej, czy nawet zwykłego sklepu. Zdobycie takiego zezwolenia wiąże się z pewną dozą formalności, które narzuca państwowa polityka antyalkoholowa.

Nadchodzące głosowanie w Słowenii dotyczące legalizacji marihuany może stać się przełomowym momentem dla polityki narkotykowej w Europie. W dniu 9 czerwca 2024 roku obywatele Słowenii będą mieli szansę wypowiedzieć się w referendum na temat legalizacji medycznej marihuany oraz uprawy i posiadania marihuany na własny użytek.
Najnowsze badania dotyczące wpływu psylocybiny, aktywnego składnika grzybów halucynogennych, otwierają nowe spojrzenie na zachowania związane ze spożywaniem alkoholu. Wyniki nowych badań mogą znacząco wpłynąć na przyszłe terapie uzależnień, zwłaszcza w kontekście nadużywania alkoholu, które pozostaje globalnym problemem zdrowia publicznego.

Dzięki skutecznym działaniom operacyjnym i dochodzeniowo-śledczym, lubuscy policjanci ustalili, że dwóch mieszkańców Gorzowa Wielkopolskiego przemycało narkotyki do jednego z dolnośląskich zakładów karnych. Rozpuszczaną przez nich substancją psychoaktywną nasączali listy, które następnie trafiały do mężczyzny odbywającego karę. Ten z kolei wprowadzał je do obrotu wśród innych skazanych. Cała trojka usłyszała już zarzuty.

Policja ostatnio zatrzymała w Żurominie dwóch mężczyzn, u których znaleziono plastry przeciwbólowe, z których można pozyskać fentanyl. Na wolności nadal jest jednak mężczyzna, na którego w Żurominie mówią "Duch". Matka jednej z ofiar dilerów mówi, że "Duch" zachowuje się, jakby był nietykalny, choć to on uważany jest w mieście za organizatora handlu fentanylem. Dlaczego lokalni mieszkańcy zdają się wiedzieć więcej niż policja? Ma to sprawdzić Biuro Spraw Wewnętrznych Policji.

W ostatnich latach dyskusja na temat legalizacji marihuany zyskała na intensywności, a nowe badania pokazują, że ma to poważne konsekwencje zdrowotne i społeczne. Z jednej strony liberalizacja prawa dotyczącego marihuany doprowadziła do jej większej dostępności i popularności, z drugiej strony pojawiają się coraz bardziej alarmujące dane o jej wpływie na zdrowie psychiczne i fizyczne użytkowników. Przyjrzyjmy się najnowszym badaniom i analizom na ten temat.
Marihuana medyczna jest legalna w Polsce od 2017 r. Ale hodowanie, posiadanie i używanie jej rekreacyjnej odmiany dalej jest surowo karane, włącznie z karą więzienia. W ciągu ostatnich lat podejmowano mniej lub bardziej udane próby zmiany tego stanu rzeczy. Ale bardziej było to powodowane politycznym przypodobaniem się konkretnemu elektoratowi niż chęcią faktycznej modyfikacji prawa. Chce to zmienić Stowarzyszenie Wolne Konopie, które zaczęło konkretnie rozmawiać o tym z rządem.
Odsetek uczniów szkół średnich, którzy przyznają, że kiedykolwiek używali konopi indyjskich lub obecnie są ich konsumentami, znacznie spadł od 2011 roku, zgodnie z danymi dostarczonymi przez amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC).

W Zatoce Biskajskiej, z jachtu płynącego pod polską banderą, przejęto około 406 kilogramów kokainy. Załoga podpaliła jednostkę i próbowała ją zatopić.

Legniccy policjanci współpracując z funkcjonariuszami z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, kolejny raz uderzyli w zorganizowaną przestępczość narkotykową. Na terenie miasta Legnicy oraz powiatu legnickiego, zlikwidowali 2 laboratoria narkotyków syntetycznych i zabezpieczyli ponad 80 litrów metamfetaminy w postaci zasadowej oraz blisko 2 kg gotowego tzw. ,,kryształu lub piko”.

Kierowcy „na haju” to już prawdziwa plaga na pomorskich drogach. W ciągu zaledwie trzech miesięcy - od 1 stycznia do 31 marca 2024 r. co czwarta kontrolowana na obecność środków odurzających osoba była pod ich wpływem.

Mimo że marihuana medyczna została zalegalizowana w Wielkiej Brytanii w 2018 roku, więcej niż jeden na czterech policjantów wciąż nie zdaje sobie sprawy z jej legalności. Taka niewiedza może mieć poważne konsekwencje dla pacjentów, którzy korzystają z tego leczenia, a także dla systemu prawnego. Wyniki niedawno przeprowadzonej ankiety pokazują, że 28,5% policjantów nie wie, że marihuana medyczna jest legalna.

Komenda Wojewódzka Policji w Radomiu analizuje obecnie ponad 30 spraw z ostatnich 12 lat z Żuromina i okolic, które mogą mieć związek ze zgonami młodych osób z powodu niebezpiecznych środków odurzających. Burmistrz Żuromina powiedział, że wie, kto rozprowadza narkotyki.

Coraz więcej państw w Europie legalizuje medyczną marihuanę. Sytuacja w UE zainteresowała australijskich badaczy.

Codzienne lub niemal codzienne spożycie marihuany wzrosło, a codzienne lub niemal codzienne picie alkoholu spadło, wynika z opublikowanych w środę badań amerykańskiego uniwersytetu Carnegie Mellon. W 2022 roku grupa intensywnie używająca marihuany stała się większa niż grupa intensywnie korzystająca z alkoholu.

Niedawne badanie przeprowadzone na użytkownikach konopi indyjskich cierpiących na lęk wykazało, że w okresie czterech tygodni doświadczali oni redukcji lęku porównywalnych do redukcji doświadczanych przez osoby nieużywające konopi. Badanie to porównywało efekty trzech typów konopi dostępnych legalnie na rynku – dominujących w THC, dominujących w CBD oraz zawierających równe ilości CBD i THC. Artykuł został opublikowany w czasopiśmie Cannabis and Cannabinoid Research.

Policjanci z Miechowa (woj. małopolskie) zostali wezwani na oddział ratunkowy tamtejszego szpitala. Jak przekazała placówka, z kieszeni jednego z pacjentów – wyjątkowo pobudzonego, młodego mężczyzny – na szpitalne łóżko wypadło zawiniątko z narkotykami.

Codzienne stosowanie 5 mg doustnego THC jest związane ze zwiększonym czasem przeżycia u pacjentów z paliatywnym rakiem, zgodnie z danymi opublikowanymi w czasopiśmie Medical Cannabis and Cannabinoids.
W całej Europie nadal jest bardzo powszechne, że konsumenci konopi mieszają swoje ziołaoz tytoniem podczas palenia, a Amerykanie, tacy jak Snoop Dogg i Seth Rogen, nie są tym zachwyceni. Dlaczego tytoń jest tutaj tak popularny i czy nadszedł czas, abyśmy porzucili ten nawyk?
Wsiadła za kierownicę po zażyciu kokainy i wypiciu alkoholu. Po zatrzymaniu była agresywna, co skutkowało kolejnymi zarzutami. 38-latce grozi nawet pięć lat więzienia.

Afera narkotykowa w jednym z katowickich komisariatów. W tle tej bulwersującej sprawy są używki i służbowy samochód wykorzystywany do celów prywatnych. Czterech policjantów z I komisariatu przy ulicy Żwirki i Wigury usłyszało już zarzuty. Sprawą zajmuje się Prokuratura Okręgowa w Katowicach i Biuro Spraw Wewnętrznych Policji.

Amerykański sąd apelacyjny uznał w środę, że przepisy zakazujące osobom zażywającym nielegalne narkotyki posiadania broni są niekonstytucyjne - informuje Reuters.

Prezydent Joe Biden ogłosił historyczną decyzję o zmianie klasyfikacji marihuany pod prawem federalnym. Ta „monumentalna” akcja jest wynikiem szeroko zakrojonej analizy administracyjnej, którą zlecił Biden. Decyzja ta może mieć dalekosiężne konsekwencje dla polityki narkotykowej w USA oraz dla milionów Amerykanów, którzy byli dotknięci przez obecne przepisy.

Badanie przeprowadzone przez Departament Kontroli Narkotyków, Tytoniu i Alkoholu (NTAKD) na trzech festiwalach muzycznych wykazało, że prawie połowa uczestników planowała lub już łączyła spożycie narkotyków z alkoholem.

„Niepokojąca jest dla nas wiadomość, że bardzo często uczestnicy festiwali łączą narkotyki z alkoholem lub spożywają je jednocześnie z innymi substancjami” – powiedziała przedstawicielka departamentu, Brigita Rašimaitė, dziennikarzom.

Specyficzną schedę miał otrzymać po zmarłym wujku mieszkaniec powiatu kieleckiego. W czasie prac budowlanych, wykopał wiadro wypełnione po brzegi narkotykami. W jego wersję wydarzeń nie uwierzył prokurator i skierował wniosek o tymczasowy areszt dla podejrzanego.

W opuszczonym samochodzie na jednej z gdańskich ulic znajdowało się ponad 4 kilogramy marihuany. Trzymał ją tam 39-letni mieszkaniec, który jest także podejrzany o sprzedawania narkotyków. Sprawca usłyszy zarzut wprowadzania do obrotu znacznej ilości nielegalnych substancji, a sąd zadecyduje, czy najbliższe miesiące spędzi w areszcie.

Firma S-LAB wprowadza na polski rynek nową odmianę medycznej marihuany pod nazwą “Purps”, zarejestrowaną jako Cannabis Flos S-LAB THC 22%, CBD < 1%. “Purps”, znany również jako Mendocino Purps lub po prostu The Purps, pochodzi z hrabstwa Mendocino w Kalifornii i jest hybrydą z przewagą genów indica. Mimo że dominują w niej cechy indica, w jej genetyce odnajdujemy również wpływy sativa (stosunek 60:40).
Niedawne działania Pakistanu mają na celu przyjęcie regulacji dotyczących medycznej marihuany. Kraj robi postępy, aby stać się międzynarodowym graczem na rynku konopi indyjskich.
W ostatnim sondażu przeprowadzonym przez YouGov, większość dorosłych Amerykanów zgłosiła pozytywne doświadczenia z marihuaną i psychodelikami takimi jak psylocybina, LSD czy MDMA. Badanie, przeprowadzone w dniach 25-28 kwietnia 2024 roku, objęło 1,134 dorosłych obywateli USA i dostarczyło fascynujących wniosków dotyczących zarówno doświadczeń z tymi substancjami, jak i ich wpływu na postawy społeczne wobec legalizacji.
Niemcy: Przewożenie marihuany przez granicę nadal jest przestępstwem – Od kwietnia 2024 roku marihuana w Niemczech stała się częściowo legalna. Jednak przewożenie konopii indyjskich do Niemiec nadal jest nielegalne. Oto, co każdy powinien wiedzieć zanim sięgnie po jointa będąc w Niemczech lub podróżując do Niemiec.

31-latek z Bytowa (woj. pomorskie) zgubił podczas zakupów portfel z dokumentami. Znalazł go przechodzień i przekazał patrolowi policji, który akurat przejeżdżał ulicę. Mężczyzna ucieszył się na widok mundurowych, którzy pojechali oddać mu zgubę. Sprawę skomplikował woreczek z kokainą, który był w portfelu.

Znikające ampułki z lekami narkotycznymi i lekarz, który przyjmował kroplówkę w czasie pracy. Jest zwrot w sprawie bulwersującej sytuacji na SOR-ze w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego SP ZOZ w Krakowie. Lekarz złożył wypowiedzenie i nie pracuje już w placówce. Sprawą zajmuje się prokuratura. Były już przeszukania w szpitalu i w mieszkaniu "osoby, która występuje w tej sprawie". Zabezpieczono dokumentację, wzywani są świadkowie.
Camp Nou, Wembley czy Old Trafford to dla fanów piłki nożnej miejsca niemal święte. Dla Majów zaś ich boiska były dosłownie miejscami świętymi. Archeolodzy z University of Cincinnati znaleźli szczątki roślin wykorzystywanych w ceremoniałach religijnych pod boiskiem na stanowisku archeologicznym Yaxnohcah. Rośliny, znane z właściwości halucynogennych i leczniczych, zostały prawdopodobnie złożone w ceremonii poświęcenia boiska.
Niemcy chcą na poważnie zorganizować swój rynek komercyjny marihuany. Dlatego po tym, jak od 1 kwietnia 2024 r. zalegalizowano zioło u naszych zachodnich sąsiadów, teraz czas na opracowanie zasad, które będą rządzić programem komercyjnej sprzedaży skrętów. Okazuje się, że Berlin chce tego dokonać procedurami administracyjnymi, a nie ustawową ścieżką legislacyjną.
Po raz pierwszy Agencja ds. Zwalczania Narkotyków (DEA) wezwała do reklasyfikacji konopi indyjskich w ramach prawa federalnego.<
Naukowcy zmapowali strukturę leku na bazie psychodelicznej toksyny ropuchy koloradzkiej, który wydaje się mieć szybkie i silne działanie przeciwlękowe i przeciwdepresyjne. Czy to początek nietypowej terapii depresji
Zdaniem naukowców z Oregon Health & Science University kobieta używająca w czasie ciąży zarówno tytoniu, jak i marihuany, znacząco zwiększa ryzyko urodzenia dziecka o niskiej wadze, przedwczesnego porodu, a nawet śmierci potomka. Już zrezygnowanie z jednej z tych substancji znakomicie redukuje ryzyko.

Jak wynika z uzasadnienia do projektu nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, resort finansów planuje wprowadzić akcyzę na saszetki nikotynowe. Ministerstwo szacuje, że podatek zasili budżet państwa w 2025 r. kwotą rzędu 16 mln zł.

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Francuskie Obserwatorium Narkotyków i Narkomanii (OFDT), znacząca część osadzonych w francuskich zakładach karnych codziennie używa marihuany. Te wyniki z 2023 roku, rzucają światło na szeroko rozpowszechnione zjawisko konsumpcji różnych substancji psychoaktywnych w więzieniach, co stawia pod znakiem zapytania skuteczność obecnych strategii zarządzania i polityki narkotykowej.
Problem uzależnienia od substancji psychoaktywnych to nie lada wyzwanie dla zdrowia publicznego. Jedną z najniebezpieczniejszych, uzależniających substancji jest fentanyl. W rozmowie z PAP dr hab. Piotr Rzymski opowiedział o planach naukowców z USA nad wprowadzeniem szczepionki, która ma zapobiegać nawrotom uzależnienia.
Amerykańska Agencja ds. Walki z Narkotykami (DEA) przychyliła się do przeklasyfikowania marihuany jako substancji mniej niebezpiecznej od heroiny czy metamfetaminy. Jeśli zmiany w prawie federalnym dojdą do skutku, wymierne korzyści podatkowe uzyska branża konopna. Czy przed nami kolejne zielone miesiące i hossa na kursach spółek od „trawki”?

Każdy ma społeczny obowiązek informowania o popełnieniu przestępstwa prokuratora lub policję na podstawie art. 304 par. 1 kodeksu postępowania karnego (k.p.k.). Jednak, jak wyjaśnia Prawo.pl, lekarz tylko w ściśle określonych prawem sytuacjach ma obowiązek zawiadomić o popełnieniu przestępstwa organy ścigania. P

Niedawne badanie wykazało, że małe dawki LSD mogą zwiększyć złożoność aktywności mózgu. Odkrycie to ma znaczące implikacje dla poszerzenia naszego zrozumienia świadomości i potencjalnych terapeutycznych zastosowań LSD.

Amerykańska Agencja ds. Walki z Narkotykami (DEA) podejmie kroki w celu przeklasyfikowania marihuany w Ustawie o Substancjach Kontrolowanych na mniej niebezpieczny narkotyk, co będzie historyczną zmianą w stosunku do amerykańskiej polityki antynarkotykowej od pokoleń i może mieć szerokie skutki w całym kraju.

Kobieta z Gauteng w Republice Południowej Afryki, która została zwolniona z pracy za palenie konopi indyjskich w czasie wolnym z powodów medycznych, podjęła walkę w Apelacyjnym Sądzie Pracy i odniosła zwycięstwo. Otrzyma 1 mln randów, czyli około 50 tys. euro odszkodowania.

Mija miesiąc od wejścia w życie ustawy CanG w Niemczech, która zrewolucjonizowała podejście do konsumpcji i posiadania marihuany, ustanawiając ją na nowych, choć restrykcyjnych zasadach. Choć krok ten został przyjęty z entuzjazmem jako przełomowy moment dla reform dotyczących marihuany w Europie, to jednak nie obyło się bez rozczarowań.
„Dowody z badań krajowych i dane administracyjne wskazują, że od połowy XXI wieku wykorzystanie leczenia CUD (Cannabis Use Disorder) w populacji ogólnej znacznie spadło we wszystkich grupach wiekowych.”
... i może on zostać zrealizowany znacznie wcześniej, niż oczekiwano.

Port w Hamburgu, jako jeden z popularniejszych w Europie, ma coraz większe problemy z przemytem narkotyków. W procederze na całym świecie często angażowani są portowcy. Do pracowników portu w Hamburgu zaapelował za pośrednictwem mediów burmistrz miasta.

Zajawki z NeuroGroove
 • Gałka muszkatołowa

Gałkę zarzuciłem 3 razy w życiu. Ostatnio wczoraj...


 • LSD-25
 • Pierwszy raz

 

 • Inne
 • Inne
 • Pierwszy raz

Sam w domu, TR pisany z pierwszego użycia. Wrzucane na średnio zapełniony żołądek, nie najedzony i nie pusty. Chęć przetestowania tej rzeczy. Wrzucane na niewyspaną głowę po nocce w pracy.

Timetable

[10:44 => T=0min] Start. Szykuje sobie ~100mg dziambe, dziele na dwie części i wciągam ~50mg.

[T=04min] Zauważalne znieczulenie nosa.

[T=05min] Tłumienie apetytu, lekka mentalna stymulacja, poprawa nastroju.

[T=07min] Dorzutka pozostałych ~50mg tą samą drogą podania.

[T=09min] Mocniejsze znieczulenie razem z górną szczęką, lekkie znieczulenie w gardle,  widoczna mentalna stymulacja i wkręta w muzykę.

[T=10min] Chęć słuchania muzyki, cisza mnie nudzi.

[T=11min] Lekki dyskomfort w brzuchu.

 • 2C-B
 • Amfetamina
 • Grzyby halucynogenne
 • LSD-25
 • MDMA
 • Tripraport

Głównie we własnym mieszkaniu z bliską osobą.

Jest to kilka raportów, a raczej historia doświadczeń z całą grupą substancji, dlatego wstępne informacje o dawce itd. różnią się . 

randomness