Psychofarmakologia 28 - Metadon

Psychofarmakologia 28 - Metadon

28
Metadon
tłum. J. Rybakowski
Chlorowodorek metadonu to syntetyczna pochodna difenyloheptanu. Lek działa agonistycznie na receptory opioidowe. Podstawowym wskazaniem do zastosowania metadonu w psychiatrii jest detoksykacja i leczenie podtrzymujące osób w wieku adolescencyjnym i osób dorosłych uzależ­nionych od opiatów i opioidów. Budowa cząsteczkowa metadonu została przedstawiona na ryc. 28-1.
DZIAŁANIE FARMAKOLOGICZNE
Metadon dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, a okres działania leku w początkowej fazie jego stosowania wynosi 4-6 h. Okres działania leku wzrasta do 22-48 h przy jego dłuższym używaniu i wydłuża się u osób, które nadużywały agonistów receptorów opioidowych. Metadon jest metabolizowany przez wątrobę i wydalany przez nerki; jest agonista receptorów opioidowych przede wszystkim typu |i (my).
WSKAZANIA ORAZ ZASADY POSTĘPOWANIA KLINICZNEGO
Metadon jest używany do detoksykacji krótkoterminowej (30 dni), detoksykacji długoter­minowej (180 dni) oraz do leczenia podtrzymującego osób uzależnionych od opiatów i innych środków opioidowych. Jest lekiem drugiego rzutu, a podawanie go regulują określone prawa i przepisy federalne. Przepisy te są obecnie modyfikowane w taki sposób, aby programami metadonowymi objąć jak największą liczbę narkomanów używających środków dożylnych. Celem tego jest ograniczenie szerzenia się zakażenia ludzkim wirusem upośledzenia odporności (HIV), do którego może dochodzić w razie używania zakażonych igieł.
Metadon jest używany w postaci tabletek po 5, 10 i 40 mg, roztworu po 5 mg/5 ml, 10 mg/5 ml i 10 mg/ml oraz w postaci roztworu do używania dożylnego 10 mg/ml.
W leczeniu podtrzymującym metadon jest zwykle używany jako preparat rozpuszczony w wodzie lub w sokach owocowych. Jeśli jest stosowany do detoksykacji krótkoterminowej, to początkowa dawka metadonu 15-20 mg zwykle zapobiega objawom abstynencyjnym; w razie gdy dawka ta jest niewystarczająca, można ją zwiększyć. Dawka 40 mg na dobę stosowana jednorazowo lub w dawkach podzielonych jest zwykle wystarczająca u większości chorych do
tmp170D-1.jpg
Ryc. 28-1. Budowa cząsteczkowa metadonu
170 Farmakoterapia w zaburzeniach psychicznych
opanowania objawów abstynencyjnych. Po ustabilizowaniu się stanu chorego dawka jest stopniowo zmniejszana. Dawka minimalna zależy od rodzaju programu, w którym uczestniczy chory, od tego, czy jest on leczony w warunkach szpitalnych czy ambulatoryjnych, oraz od poziomu tolerancji chorego na objawy odstawienia opioidów. Jeśli objawy odstawienia trwają dłużej niż 180 dni, to program leczenia jest oficjalnie nazywany leczeniem podtrzymującym. W leczeniu podtrzymującym powinno się używać jak najmniejszej dawki metadonu, w końcu zaś z reguły lek powinien zostać zupełnie odstawiony. Podawanie metadonu zarówno w przypadku zespołu abstynencyjnego, jak i w leczeniu podtrzymującym powinno być zgodne z przepisami federalnymi, w myśl których zwykle wymaga się od chorych, by odbierali metadon osobiście. Celem tego jest zapobieżenie nadużywaniu leku przez osoby inne niż sam pacjent.
Ciąża
U kobiet w ciąży metadon powinien być podawany tylko wówczas, gdy potencjalne korzyści z leczenia przewyższają związane z nim ryzyko. Nie zaleca się prowadzenia detoksykacji w przypadku ciężarnych; w niektórych okolicznościach można rozważyć prowadzenie leczenia podtrzymującego. Nie wiadomo, czy leczenie metadonem jest szkodliwe dla płodu. Znaczna liczba noworodków urodzonych przez matki, które otrzymywały metadon, wykazuje objawy zespołu odstawienia. Kobiety używające metadonu nie powinny karmić piersią.
DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE
Przedawkowanie metadonu może powodować depresję układu oddechowego i układu krążenia, co może prowadzić do zatrzymania oddychania, zatrzymania krążenia i śmierci. Metadon również może wywołać tolerancję, uzależnienie psychiczne oraz uzależnienie fizyczne. Do innych objawów niepożądanych stosowania metadonu związanych z zaburzeniem czynności o.u.n, należą zawroty głowy, obniżenie nastroju, nadmierne uspokojenie, euforia, dysforia, pobudzenie oraz drgawki. W rzad­kich przypadkach opisywano również występowanie zespołu majaczeniowego oraz bezsenność. Meta­don wywiera silne działanie na układ pokarmowy, gdzie może powodować skurcz dróg żółciowych lub kolkę żółciową, nudności, wymioty oraz zaparcia. Może on również powodować zatrzymanie moczu oraz skąpomocz, a także wywoływać objawy skórne w postaci nadmiernego pocenia się, zaczerwienienia skóry, świądu oraz pokrzywki. Kobiety często stwierdzają u siebie zaburzenia cyklu miesiączkowego. Metadon powinien być używany z dużą ostrożnością u chorych z zaburzeniami układu oddechowego, niewydolnością nerek lub wątroby oraz z napadami drgawkowymi.
Zespół odstawienia metadonu
Nagłe przerwanie podawania metadonu wywołuje objawy odstawienia pojawiające się po 3-4 dniach i osiągające maksymalne nasilenie po 6 dniach. Do objawów odstawienia metadonu należą: osłabienie, lęk, jadłowstręt, bezsenność, dyskomfort żołądkowy, bóle głowy, nadmierne pocenie się oraz napadowe odczuwanie zimna i ciepła. Objawy odstawienia ustępują zwykle po 2 tyg.; jednakże możliwe jest wystąpienie przewlekłego zespołu abstynencyjnego.
INTERAKCJE
Metadon może wzmagać działanie depresyjne na o.u.n, innych agonistów receptorów opioidowych oraz barbituranów, benzodiazepin i alkoholu. Leki przeciwpsychotyczne, szczególnie o słabym działaniu; leki przeciwdepresyjne trój- i czteropierścieniowe oraz inhibitory monoamino­oksydazy (IMAO) powinny być używane łącznie z metadonem z zachowaniem dużej ostrożności. Opisano śmiertelne powikłania w przypadku interakcji z IMAO dwóch innych leków będących agonistami receptorów opiatowych, takich jak meprydyna oraz fentanyl. Karbamazepina obniża stężenie metadonu we krwi.
Więcej na ten temat zob. w: R.S. Schottenfeld, H.D. Kleber: Methadone, CTP/YI, rozdz. 32.17, s. 2031-2038.

Kategorie

Zajawki z NeuroGroove
  • Grzyby halucynogenne
  • Pierwszy raz

3 miesiące temu spotkało mnie nieprzyjemne doświadczenie z opioidami. Od tamtego czasu moje lęki i nerwice znacznie się pogłębiły, do tego doszły problemy z oddychaniem i przełykaniem śliny, co spowodowało moją obawę przed innymi środkami psychoaktywnymi.

 

  • 1P-LSD
  • Pierwszy raz

W mieszkaniu ze współlokatorką przez pierwszą godzinę, reszte sam. Pogoda niestety wietrzna i nieprzyjemna, ale nie miałem zamiaru nigdzie wychodzić. Pokój, z wieloma światłami wraz z ultrafioletem. Nastawienie jak najlepsze. Humor świetny, kawa wypita. No lepiej być nie mogło.

Czwartek. Pobudka o 7 rano, ponieważ czekam na kuriera, który może być w każdej chwili.

Nastawienie jak najbardziej na plus, dobry humor bo to ten dzień. Uwielbiam psychodeliki, ale od paru lat nie miałem możliwości zażycia jakiegokolwiek. A dziś, w końcu mi się uda.

 

Poranna kawa. Siadam do kompa, najbliższe 2 dni wolne od wszystkiego. Odpalam przeglądarke, przeglądam internet - nic ciekawego. Włączam sobie gry. I tak czas mija do 12 przy ciągłym oczekiwaniu na sms od kuriera.

11:59

  • Inne

Ja: kobieta, 22 lata, 170 cm wzrost, 55 kg waga

Doświadczenie: MJ, hasz, DXM, mieszankie ziołowe, Fungeez. Towarzysz podróży: bardzo duże doświadczenie z psychodelikami (wszystkie pozytywne).

Co: 2 kapsułki Fungeez

S&S: letnie sierpniowe popołudnie, niebo zachmurzone ale pogoda przyjemna, nastrój bardzo dobry - w końcu tak długo planowany wypad wypalił, chęć przeżycia czegoś nowego (przyjemnego)

Osoby: ja i kumpel towarzysz, nazwijmy go T.

  • Grzyby halucynogenne


W połowie października załatwiłem sobie pierwsze grzybki w życiu. Mała paczuszka zawierała 100 sztuk swierzo zebranych grzybencji. Wcześniej słyszałem tylko opowieści starych narkoli o zakręconych jazdach, mutacjach ciała typu 7 metrowe nogi i ręce z 3 palcami, tu dzież spadające meteoryty. Ale byłem nastawiony sceptycznie bo wiadomo jak jest, wiele ludzi, podobnie jak wędkarze opowieści o złowionych rybach, podkręcają opowieści, dodają nowe fakty i ubarwiają rzeczywistość. Jednak od razu wyczułem klimat. Nie bez powodu nazywane są "Świętymi Grzybami".

randomness