Psychofarmakologia 04 - Antagoniści receptorów beta-adrenergicznych

Psychofarmakologia 04 - Antagoniści receptorów beta-adrenergicznych

Antagoniści receptorów beta-adrenergicznych
tłum. K. Fabiańczyk
Leki blokujące receptory beta-adrenergiczne (np. propranolol [Propranolol]), czyli beta--blokery, w praktyce psychiatrycznej są najbardziej przydatne w leczeniu ostrej akatyzji wywołanej stosowaniem neuroleptyków, drżenia spowodowanego działaniem litu, agresji oraz składowej somatycznej lęku (ryc. 4-1). Odnotowuje się również, że beta-blokery są lekami trzeciego i czwartego rzutu dla wielu innych różnego rodzaju zaburzeń psychicznych.
DZIAŁANIE FARMAKOLOGICZNE
Dostępnych jest wielu antagonistów receptorów beta-adrenergicznych. Leki, które badano pod względem skuteczności działania w zaburzeniach neuropsychiatrycznych, są wymienione w tab. 4-1. Różnią się one rozpuszczalnością w lipidach, biotransformacją, okresami półtrwania i względnym powinowactwem do receptorów (3, i (32. Beta-blokery są łatwo przyswajalne z przewodu pokarmowego i metabolizowane przez wątrobę lub też wydalane w nie zmienionej postaci przez nerki. Środki, które są łatwiej rozpuszczalne w lipidach (tj. lipofilne), łatwiej przedostają się do mózgu; te, które są mniej lipofilne (tj. lepiej rozpuszczalne w wodzie niż w lipidach), trudniej przedostają się do mózgu. Gdy pożądane jest działanie na o.u.n., wówczas zalecane są leki lipofilne; jeśli chodzi jedynie o działanie obwodowe, to mogą być wskazane leki mniej lipofilne.
Obwodowe receptory beta,-adrenergiczne modulują chronotropowe i inotropowe funkcje serca; obwodowe receptory |32 modulują broncho- i wazodylatację. Receptorów typu |3, jest w o.u.n, więcej niż receptorów P2. Leki tzw. selektywnie działające na receptory typu (3, wykazują też pewną aktywność typu (32, ich działanie więc powinno być starannie monitorowane u pacjentów z chorobą płuc czy astmą; u tych chorych zalecane są leki selektywnie działające na receptory typu p,.
Niektórzy antagoniści receptorów beta-adrenergicznych, np. pindolol (Visken), propranolol i nadolol (Corgard), mają działanie antagonistyczne także na receptory serotoninowe (5-hy-droksytryptamina) typu 1A (5-HT,A).
WSKAZANIA
Akatyzja spowodowana lekami neuroleptycznymi
Wiele badań dowodzi, że antagoniści beta-adrenergiczni są lekami wskazanymi w leczeniu ostrej akatyzji poneuroleptycznej, niekiedy szczególnie opornej na leczenie. Inne leki używane do leczenia akatyzacji to preparaty antycholinergiczne, benzodiazepinowe i, być może, klonidyna. Nie można przewidzieć, który lek okaże się skuteczny w danym przypadku. Leki blokujące receptory beta-adrenergiczne nie są wskazane w leczeniu innych zaburzeń ruchowych spowodowanych neuroleptykami, takich jak ostre dystonie poneuroleptyczne i parkinsonizm poneuroleptyczny. Najczęściej podaje się propranolol, który w akatyzji bywa uważany za lek standardowy. Badania nie wykazały skuteczności leków o działaniu obwodowym.
4 Farmakoterapia...
Antagoniści nieselektywni OH
Antagoniści selektywni receptora OH
tmp266E-1.jpg
Ryc. 4-1. Budowa cząsteczkowa antagonistów receptorowych beta-adrenergicznych
TABELA 4-1
LEKI BETA-ADRENERGICZNE STOSOWANE W PSYCHIATRII
Okres pół-
Typowa dawka
Typowa dawka
Nazwa
Nazwa
Selektywność
trwania
początkowa
maksymalna
rodzajowa
firmowa
Lipofilność
Metabolizm
receptorowa
(h)
(mg)
(mg)
Atenolol
Cardiopress
nie
nerkowy
P,
6-9
50 lxdz.
50-100 1 xdz.
Metoprolol
Metocard
tak
wątrobowy
co.
3-4
50 2xdz.
75-– 2xdz.
Nadolol
Corgard
nie
nerkowy
p,-p^
14-24
40 lxdz.
80-240 lx dz.
Pindolol
Visken
tak
wątrobowy
P.-P2
3-4
5 2xdz.
20 3xdz.
i nerkowy
Propranolol
Propranolol
tak
wątrobowy
P.-P2
3-6
10-20 2 lub
80-Π3xdz.
3xdz.
C
38 Farmakoterapia w zaburzeniach psychicznych
Drżenie spowodowane litem
Lit może powodować tremor, nawet gdy jego stężenie we krwi mieści się w przedziale terapeutycznym. Podawanie propranololu (20-160 mg na dobę w dwóch lub trzech dawkach podzielonych) przynosi szybką poprawę w większości przypadków. Jest przedmiotem kontrower­sji, czy nielipofilne, obwodowo działające leki blokujące receptory beta-adrenergiczne są równie skuteczne jak propranolol.
Agresja i zachowania gwałtowne
Według niektórych badaczy antagoniści receptorów beta-adrenergicznych pomagają opanować agresję i gwałtowne zachowanie w przebiegu schizofrenii i zaburzeń psychicznych na podłożu organicznym, takich jak uraz, guz, anoksja, zapalenie mózgu, alkoholizm i choroba Huntingtona. Zaobserwowano, że wiciu pacjentów jest opornych na działanie benzodiazepin, leków przeciw­psychotycznych, przeciwdrgawkowych i litu. Stan około 50% pacjentów objętych badaniami poprawiał się po zastosowaniu leków blokujących receptory beta-adrenergiczne. Zakres stosowa­nych dawek propranololu wahał się od 50 do 960 mg na dobę. Wiadomo z opisów przypadków i otwartych prób, że inne dwa lipofilne, działające ośrodkowo leki pindolol i metoprolol były również skuteczne w takich stanach.
Fobia społeczna
Donoszono o skuteczności propranololu w zmniejszaniu obwodowych objawów lęku (np. drżenia i tachykardii) związanych z fobią społeczną i lękiem spowodowanym np. egzaminami czy publicznym występem. Wystarcza zwykła dawka propranololu, 10-40 mg, przyjęta 20-30 min przed występem.
Zespół odstawienia alkoholu
Propranolol jest przydatny w leczeniu alkoholowego zespołu abstynencyjnego; podaje się go jako uzupełnienie preparatów benzodiazepinowych. W jednym z badań wykorzystano następujący schemat postępowania: leku nie podawano, gdy tętno spadało poniżej 50/min; gdy mieściło się w granicach 50-79, podawano 50 mg propranololu; gdy zaś czynność serca była równa co najmniej 80/min, podawano 100 mg propranololu. U chorych leczonych propranololem zespół abstynencyjny przebiegał łagodniej i trwał krócej niż u osób leczonych samymi benzodiazepinami.
Inne zaburzenia
Autorzy donoszą o skuteczności antagonistów beta-adrenergicznych w leczeniu manii, depresji, schizofrenii i zespołu uogólnionego lęku. Propranolol i pindolol z których każdy wykazuje aktywność antagonistyczną w stosunku do receptorów 5-HTIA mogą wzmagać działanie leków przeciwdepresyjnych. Ponadto zauważono, że kombinacja pindololu i buspironu wywołała szybki i znzny efekt antydepresyjny. Leczenie manii antagonistami beta-adrenergicznymi jest obiecujące; ponieważ jednak konieczne były dawki bardzo duże (np. 1000 mg propranololu dzien­nie), pojawiały się poważne działania niepożądane. Doniesienia o stosowaniu antagonistów beta-adrenergicznych w schizofrenii są liczniejsze i bardziej sprzeczne. Leki te są skuteczne w opanowywaniu agresywnego zachowania w przebiegu schizofrenii; próba z propranololem może być wskazana u tych pacjentów ze schizofrenią, którzy nie reagują na leczenie innymi preparatami.
WSKAZÓWKI KLINICZNE
W terapii przewlekłych zaburzeń leczenie propranololem zaczyna się od 3x10 mg lub 2x20 mg w ciągu dnia. Dawka może być zwiększona o 20 lub 30 mg na dobę do czasu osiągnięcia poprawy. Dawka powinna być dobierana indywidualnie w zależności od stanu i rodzaju za-
Antagoniści receptorów beta-adrenergicznych 39
burzeń. Niekiedy konieczne jest podanie nawet 800 mg na dobę, a działanie terapeutyczne może uwidocznić się dopiero po 4-8 tygodniach stosowania dawek maksymalnych. Na­leży regularnie sprawdzać tętno i ciśnienie krwi: zwolnienie tętna poniżej 50/min oraz spadek ciśnienia skurczowego krwi poniżej 90 mm Hg jest wskazaniem do odstawienia leku. Ze stosowania leku należy przejściowo się wycofać, gdy wystąpią silne zawroty głowy, ataksja lub duszność ze świstami. Nigdy nie należy odstawiać antagonistów beta-adrenergicznych nagle. Dawkę propranolol należy zmniejszać o 60 mg na dobę aż do osiągnięcia dawki 60 mg na dobę, po czym dawkę należy zmniejszać o 20 mg co 3-4 dni. Peparaty antagonistów beta­-adrenergicznych zestawiono w tab. 4-2. Osoby w podeszłym wieku są bardziej podatne na działanie tych leków niż dzieci i osoby młode. Działania uboczne u dzieci są podobne do tych, które występują u dorosłych.
TABELA 4-2
ANTAGONIŚCI RECEPTORÓW BETA-ADRENERGICZNYCH
Tabletki                Kapsułki               Roztwór           Parenteralnie
Atenolol
25, 50, 100
mg
Metoprolol
50, 100 mg
Nadolol
20, 40, 80,
120,
160 mg
Pindolol
5, 10
Propranolol
10, 20, 40,
60,
60, 80
, 120,
80, 90 mg
160
mg
5 mg/10 ml ampułki 1 mg/ml
1 mg/ml
DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE
Leki blokujące zakończenia beta-adrenergiczne są względnie przeciwwskazane w astmie, przewlekłej chorobie obturacyjnej płuc, cukrzycy, zastoinowej niewydolności krążenia, utrwalonej dusznicy bolesnej, nadczynności tarczycy, obwodowej chorobie naczyń. Antagoniści beta--adrenergiczni mogą pogorszyć upośledzone przewodnictwo przedsionkowo-komorowe, powodu­jąc całkowity blok serca i śmierć. Podnoszą one stężenie glukozy we krwi przez hamowanie wydzielania insuliny, wskutek czego mogą maskować objawy hipoglikemii (wyjąwszy wzmożone pocenie się). Leki z tej grupy należy stosować ostrożnie u pacjentów z chorobami wątroby i nerek. W czasie ciąży można je podawać tylko wtedy, gdy spodziewane korzyści przewyższają ryzyko ich stosowania.
Najczęstszym objawem niepożądanym antagonistów beta-adrenergicznych jest niedociśnie-nie i bradykardia. Pacjentom obarczonym ryzykiem pojawienia się tych objawów niepożądanych można podać dawkę próbną 20 mg propranolol w celu oceny reakcji chorego na lek. Wczesne doniesienia o występowaniu depresji w wyniku stosowania antagonistów beta-adrenergicznych nie znajdują potwierdzenia w badaniach najnowszych. Podczas leczenia tymi środkami mogą wystąpić również nudności, wymioty, biegunka, zaparcia, dysfuncje seksualne, zawroty głowy, bezsenność i zmęczenie. Poważne działania niepożądane (pobudzenie, splątanie, halucynacje) zdarzają się rzadko (tab. 4-3). Leki te przechodzą do mleka matki. Chociaż nie notowano działań ubocznych podczas karmienia niemowląt, wpływ tych środków na układ krążenia niemowląt jest możliwy.
Zatrucie objawia się zawrotami głowy, trudnościami w oddychaniu, bradykardia, arytmią i napadami drgawkowymi.
40 Farmakoterapia w zaburzeniach psychicznych
TABELA 4-3
DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE I TOKSYCZNOŚĆ BETA-BLOKERÓW
Objawy sercowo-naczyniowe
podciśnienie
bradykardia
zawroty głowy
zastoinowa niewydolność krążenia (u pacjentów z wyrównaną czynnością serca) Objawy ze strony układu oddechowego
astma (mniejsze ryzyko przy stosowaniu blokerów (3,-selektywnych) Objawy metaboliczne
nasilenie hipoglikemii u chorych na cukrzycę przyjmujących insulinę lub leki doustnie Objawy żołądkowo-jelitowe
nudności
wymioty
biegunki
bóle brzucha Objawy neuropsychiatryczne
męczliwość
znużenie
dysforia
bezsenność
wyraziste koszmary nocne
depresja (możliwe)
psychoza (rzadko) Aktywność seksualna
impotencja Inne objawy (rzadkie)
objaw Raynauda
choroba Peyroniego Objawy odstawienia
nasilenie bólów dławicowych z odbicia", po zaprzestaniu stosowania
Źródło: G.W. Arana, S.E. Hyman: Handbook of Psychiatric Drug Therapy, wyd. 2. Little, Brown, Boston, 1991, s. 176 (za zgodą wydawcy).
INTERAKCJE
Propranolol powoduje wzrost stężenia w surowicy krwi chlorpromazyny, tiorydazyny i teofili-ny. Monitorowanie stężenia leków anty psychotycznych i przeciwdrgawkowych w surowicy jest klinicznie uzasadnione u pacjentów, którzy przyjmują antagonistów beta-adrenergicznych. Bar­biturany wzmagają eliminację z ustroju tych leków, które są metabolizowane w wątrobie. W kilku doniesieniach wskazywano na związek między pojawieniem się przełomu nadciśnieniowego a łącznym stosowaniem antagonistów beta-adrenergicznych i inhibitorów MAO. Pacjenci leczeni jednocześnie lekami z obu grup powinni przyjmować małe dawki obu leków i mieć stale kontrolowane tętno i ciśnienie krwi. Inne interakcje dotyczą doustnych preparatów przeciw-cukrzycowych i insuliny (zwiększone ryzyko hipo- lub hiperglikemii) oraz inhibitorów kanałów wapniowych (zmniejszona kurczliwość mięśnia sercowego i upośledzenie przewodnictwa w węźle przedsionkowo-komorowym).
Więcej na ten temat zob. w: G.W. Arana, B.S. Alberto: fi-Adrenergic Receptor Antagonists, CTP/VI, rozdz. 32.3, s. 1915-1919.

Kategorie

Zajawki z NeuroGroove
  • Grzyby halucynogenne
  • Marihuana
  • Pierwszy raz

Zawsze mam dystans i całkowity respekt do psychodelików. Wejdziesz raz i możesz nigdy nie wrócić. Do odważnych świat należy, więc wyrzuciłam strach w kąt i bardzo cieszyłam się na spontanicznego tripa! Ciekawość zżerała każdą mą cząstkę! Totalnie pozytywnie! Miejscówka fantastyczna - wolna, wielka chata! Towarzysze idealni - S i M - lecz niespodziewanie został z nami X ze swoim kumplem i przez to musiałam walczyć z demonami.

Napierw małe wyjaśnienie. Do punktu 4 pisałam, gdy byłam jeszcze w pełni "świadoma". Póżniej przelewałam na papier co mi ślina na język przyniosła. Starałam się wyrwać z galopujących myśli parę sensownych zdań aby kleiły się jakoś do kupy.

Raport napisany jest w oryginale, nie zmieniałam nic, więc z góry ostrzegam na składnię i takie tam ;)

* Jest moimi przemyśleniami parę dni po tripie.

 

 

                                                                                              Skrót wydarzeń - sobotnie popołudnie

 

  • LSD-25
  • Retrospekcja

Ostatni dzień Woodstocku 2011, koncerty Gentelmena, The Prodigy oraz Łąki Łan. Później koło namiotu na uboczu. W towarzystwie kompanów z poprzedniego tripa mającego miejsce ok. 3 tygodnie wcześniej - w trakcie koncertów niekwaszącego C oraz kwaszącego Sz koło namiotu. Wyjątkowo dobry humor utrzymujący się już od kilku dni, podekscytowanie przed koncertem The Prodigy - zespołu słuchanego mniej lub bardziej intensywnie od podstawówki.

 

TR pisany po długim czasie. Tym razem 3 lata od opisywanych wydarzeń.

  • Dekstrometorfan

  • LSD-25
  • Pierwszy raz

Pozytywny ale trochę zagubiony, oczekiwałem smoków. To było na początku sesji, niedługo przed trudnym egzaminem. Łączny czas doświadczenia to około 10 godzin.

Nie jestem ekspertem od dragów. Do tej pory moje jedyne narkotyczne przeżycia wynikały z marysi, alkoholu lub zbyt dużej ilości zielonej herbaty. Ostatnio jednak żarłocznie poszukuję nowych przeżyć, dlatego nie mogłem odmówić gdy mój dobry kolega, doświadczony kwasiarz, zaproponował coś mocniejszego. Kupiłem od razu dwa kartony i poprosiłem o tripmasterkę. Teraz wystarczyło poczekać do wtorku.

randomness