Raport z Wysłuchania

Obszerny raport z Wysłuchania Publicznego w Parlamencie Europejskim.

Tagi

Odsłony

1576

Wysłuchanie dobrze odzwierciedliło obecną debatę narkotykową: głosy nawołujące do zmian zdominowały ją, głosy te pochodzą od ludzi łączących swoje doświadczenie z reprezentacyjnością: zarówno wewnątrz instytucji (Bob Keizer z Grupy Pompidou / Rady Europy), lokalnych urzędników (Burmistrz Maastricht Gerd Leers), niezależnych ekspertów i organizacji społeczeństwa obywatelskiego. Niestety nie doczekaliśmy się realnej odpowiedzi na żądania natychmiastowego wprowadzenia mechanizmów redukujących szkody spowodowane przez narkotyki poprzez radykalną zmianę praw narkotykowych. Członkowie i stowarzyszenia ENCOD wypełniły połowę pomieszczenia.

Większość eurodeputowanych była nieobecna, dołączyli oni do bojkotu zainicjowanego przez Partię Chrześcijańskiej Demokracji. Zbojkotowali oni wysłuchanie pomimo, iż byli zaangażowani w jego organizację od początku, a także pomimo, iż dwóch mówców tej partii zostało zaproszonych do dania przemówień (jeden z nich się nie pojawił). Tak więc ta decyzja nie była dla nich dobra, ponieważ obecnie nie mają szansy na uzyskania wsparcia dla wyprodukowania nowego raportu Parlamentu Europejskiego poświęconego Planu Działania (który to raport z całą pewnością byłby o wiele bardziej represyjny niż raport Catani). To zagrożenie prawie na pewno zostało zneutralizowane. Reszta pomieszczenia wypełniona była przez dziennikarzy, jednego lub dwóch członków Horyzontalnej Grupy ds. Narkotyków UE i asystentów eurodeputowanych. Ponieważ nie dysponowaliśmy pieniędzmi, aby zaprosić ludzi, oczywiście większość tych, którzy przybyli pochodzili z miejsc położonych niedaleko Brukseli: Belgii, Holandii, Francji i Niemiec, a także duża grupa ludzi z Włoch. Tak więc przynieśliśmy ze sobą świeże powietrze, które wypełniło Parlament Europejski i po raz pierwszy w historii pozwolono publiczności zadawać niezwykłe pytania lub opowiedzieć niezwykłe historie (niezwykłe oczywiście dla biurokratów UE). Dla przykładu, zapadła całkowita cisza, gdy Mefisto z Rzymu opowiedział historię Giuseppe, 23 latka z południowych Włoch, który został złapany na uprawianiu trzech krzaków konopi w swoim ogródku. Został po tym tak zmarginalizowany w swojej wiosce, iż odebrał sobie życie.

Wielka szkoda, iż tak niewielu oficjeli było obecnych. Zwłaszcza, że z powodu faktu, iż było to oficjalne Wysłuchanie Parlamentu Europejskiego, zapewniono translację symultaniczną na wszystkie języki UE (Litewski, Estoński itp.), pomimo, iż nie było to konieczne. W ciągu jednego poranka wydano ponad 25 000 Euro na same tłumaczenia - jest to dość cyniczny szczegół w obliczu obecnej sytuacji finansowej ENCOD. Wielka szkoda także, iż odwiedziło nas tak niewielu eurodeputowanych, mogli oni być świadkami problemów jakie reprezentant Komisji Europejskiej - Pan Carel Edwards - miał z odpowiedzią na podstawowe pytanie zawarte w przemówieniu ENCOD: co z głoszonym przez europejskich urzędników zaangażowaniem społeczeństwa obywatelskiego w tworzenie polityki narkotykowej, obietnice te powtarzane są raz po raz w oficjalnych dokumentach, także w raporcie Catani? Czy możemy liczyć na konkretne zaangażowanie podczas trwających w nadchodzących miesiącach pracach na Planem Działań? Edwards odpowiedział nie. Stwierdził także, iż jest niemożliwe wytłumaczenie dlaczego. Stwierdził, iż dyskusja ukazuje nieporozumienia w związku z tym problemem i nie ma zbyt wiele miejsca dla Europy, ponieważ nie ma konsensusu pomiędzy narodowymi rządami. Stwierdził, iż próbujemy wejść na próg, który jest dla nas za wysoko, ponieważ próbujemy osiągnąć poziom europejski, a nie udało nam się to jeszcze na narodowym poziomie, zaznaczył także, iż Unia Europejska ma niewielki margines do działania i wytworzenia konsensusu i musi działać bardzo ostrożnie.

Dając taką odpowiedź ukazał on jasno fakt, iż Europa zmienia się w zakresie polityki narkotykowej. Przynajmniej nie ma konsensusu nad kierunkiem przyszłych polityk narkotykowych - to znaczy także, iż nie ma konsensusu co do prohibicji (co zostało, tuż po Wysłuchaniu potwierdzone przez holenderskiego ministra wypowiadającego się za legalizacją konopi w Europie). Edwards dał jasno do zrozumienia, iż Europa nie ma strategii wzmocnienia roli stowarzyszeń obywatelskich w rozwiązanie tego problemu (a także istnieją inne zagadnienia gdzie nie udało się osiągnąć politycznego konsensusu: prawa człowieka, migracje, rozwój współpracy). Urzędnicy wiedzą, iż podejście oddolne w polityce narkotykowej prawie na pewno doprowadzi do zakończenia prohibicji - im wyżej w strukturze władzy, tym bardziej ten scenariusz przeraża ludzi. Po Edwardsie, ostatnie przemówienie wygłosił Giusto Catania, podkreślił on, iż obecnie nawet mówienie o narkotykach jest tabu.

Po Wysłuchaniu wręczyliśmy fajkę pokoju Panu Edwardsowi, przypomnieliśmy mu o prośbie o spotkanie zanim oficjalnie wdrożony zostanie Plan Działania (koniec Czerwca). Nie odpowiedział on wprost, ale oczekujemy iż uczyni to w niedalekiej przyszłości. Przyjął on fajkę (bongos) z uśmiechem (który uwieczniliśmy na filmie kręconym przez Thoriiego i inną ekipę filmową z Niemiec) i powiedział, iż umieści ją w swoim biurze. Zobaczymy czy w najbliższych tygodniach wydobędzie się z niej jakiś biały dym. !!Spotkanie ENCOD W spotkaniu udział wzięło około 40 ludzi z Niemiec, Szwajcarii, Belgii, Francji, Słowenii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Włoch i Polski.

Zdecydowaliśmy, iż:

Petycja http://action.encod.org

Kampania zbierania podpisów będzie kontynuowana przynajmniej do końca Czerwca (będziemy prosić ludzi o składanie podpisów do 20 Czerwca) - liczbę zebranych podpisów używać będziemy w oświadczeniach prasowych wokół spotkania UE na którym ogłoszony zostanie Plan Działania, oraz wokół Zjazdu ENCOD, którt odbędzie się 25 i 26 Czerwca w Berlinie.

Sytuacja Finansowa Między innymi dzięki petycji zyskaliśmy nowych członków, także firmy, tak więc uzyskaliśmy niewielkie pieniądze, ale ciągle zbyt mało, aby zapewnić stabilną sytuację. Zbieramy dobre pomysły i sugestie i zaczynamy pracować nad konkretnymi działaniami (konkretne pomysły zostały zgłoszone z Szwajcarii, Polski i Holandii). Pilnie potrzebujemy 35 000 euro, aby zapewnić podstawową kontynuację naszych działań w 2005 roku i zacząć pracę nad przygotowaniem dokładnej propozycji na rok 2006 (włączając w to wydarzenie w Wiedniu w Marcu). Prosimy każdego kto może pomóc o kontakt..

Zjazd ENCOD Tegoroczny zjazd ENCOD odbędzie się w Berlinie w pomieszczeniu, które pomieścić może około 30 osób.Więcej informacji - http://action.encod.org/

Oceń treść:

0
Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • Eter
  • Eter
  • Retrospekcja

Napisał dr Dezydery Prokopowicz

 

le catoblepas

czarny byk z głową świni opadającą do ziemi, którą łączy z tułowiem wąska, długa i płaska szyja, jak opróżnione jelito

Nikt, Antoine, nigdy nie widział moich oczu, a ci, którzy je widzieli, nie żyją. Gdybym podniósł swoje różowe i obrzmiałe powieki, umarłbyś natychmiast

antoine

  • Gałka muszkatołowa


23 lutego 200417:30 - poczatek eksperymentu

wsypuje 2 opakowania galki do szklanki i dolewam wody.

pierwszy lyk oproznil 1/3 szklanki. Pozniej bylo gorzej :/

za kazdym podejsciem mialem odruch wymiotny a okropny smak

bynajmniej nie zachecal do spozycia :)17:53 - koniec picia "napoju".

zuje gume... czekam na efekty.


  • LSD-25
  • Pierwszy raz

Czułem się dobrze byłem strasznie ciekawy tego co będzie się działo na festiwalu w gronie znajomych

Nie wiem od czego zacząć:)To mój pierwszy trip report tak jak był to mój pierwszy kwas,więc nie wiem jak będzie, tak jak nie wiedziałem wtedy.Pojechaliśmy z przyjaciółmi na festiwal który organizowany jest w połowie wakacji.Poznaliśmy mase ludzi,lecz z większością nie mamy aktualnie kontaktu, ale znajomość z paroma osobami została na dłużej,no ale do sedna sprawy.

  • LSD-25

Przedostatnim razem jak wziolem kwasa (sam)

poszedlem do Zachety na wystawe. Siedze sobie przed wejsciem, patrze na

ludzi, mysle: kurde kazdy sie umowil, ciekawe z kim ja. Wstalem zeby wejsc

do srodka, a tu idzie moja kolezanka ze szkoly z siostra, tez na wystawe.

Nie poznala sie ze mialem odmienny stan swiadomosci :). Polazilismy po

wystawie, potem poszedlem z nimi do sklepu. W sklepie sobie laze, patrze a

tu obok tej kolezanki oglada ubrania moja druga kolezanka z chlopakiem.

randomness