Nowy rząd, nowi ludzie i stare sprawy. Wielu z was idąc do urn, miało nadzieję że racjonalne i efektywne rządy staną się wkrótce faktem. Czy tak będzie w istocie? Kluczową postacią, zgodnie z ustrojem Rzeczpospolitej Polskiej, odpowiedzialną za politykę narkotykową w naszym kraju jest Minister Zdrowia. W nowym rządzie funkcję tą będzie pełnić Pani Ewa Kopacz. Posłanka, która już wielokrotnie, reprezentowała Platformę Obywatelską w sejmowych debatach o narkotykach. Jaka jest Pani Ewa? Muszę przyznać, iż obserwując jej wypowiedzi, odnoszę wrażenie, iż mam doczynienia z chorągiewką powiewająca na wietrze. W zależności od aktualnej konfiguracji politycznej, pani Ewa opowiadała się za złagodzeniem restrykcyjnego prawa, lub jego zaostrzeniem. Kiedy toczyliśmy boje o reformę Ministra Marka Balickiego, Pani Ewa uzbrojona w sztab doradców śpiewających amerykańskie nuty, była jedną z głównych oponentów tejże reformy. Jednakże, jeszcze rok wcześniej, to ona mówiła „Przeciwdziałanie narkomanii jest zadaniem, które skutecznie realizowane może być tylko w pracy organicznej na poziomie rodziny, klasy w szkole, samorządu gminnego. Tam, gdzie wkracza policja, prokurator i sąd, likwiduje się tylko skutki, a nie przyczyny.” Widać więc jakieś światełko w tym tunelu. Zwłaszcza, że jak donosi Super Express, Pani Ewa zaproponowała stanowisko w Ministerstwie Zdrowia, autorowi projektu depenalizacji posiadania narkotyków na własny użytek, Panu posłowi Markowi Balickiemu (LiD). Jednakże, informacja ta została zdementowana przez władze tego klubu, które podkreśliły, iż Lewica i Demokraci nie są zainteresowani tego typu ‘targami’ i pozostają w opozycji do PO i PiS, choć jednocześnie nie wykluczają współpracy w poszczególnych zagadnieniach. Niestety, z powodu tych politycznych rozgrywek, Pan Marek Balicki, najodważniejszy z byłych Ministrów Zdrowia, grzać będzie prawdopodobnie opozycyjne ławy sejmowe, zamiast zmieniać kraj. Wiary w lepsze jutro dodaje jednakże Premier Donald Tusk, który w swoim expose wielokrotnie mówił o wolnościach osobistych oraz potrzebie kontynuowania dialogu społecznego z wszystkimi zainteresowanymi stronami.
Gwarancje bezpieczeństwa Minimum, które z pewnością zostanie osiągnięte, jest wdrożenie art. 72 wiadomej ustawy, który umożliwia zastąpienie kary, edukacją w przypadku rekreacyjnych użytkowników narkotyków (a więc zdecydowanej większości) oraz dobrowolnej terapii w przypadku, tych którzy uzależnili się od nich. Ta zmiana, wymaga jedynie jednego podpisu Minister Zdrowia. Niestety, od dwóch lat funkcjonowania tego przepisu, nie wydano stosownego rozporządzenia, co uniemożliwia jego stosowanie. Oczywiście, nie jest to rozwiązanie idealne. Dlatego wszelkimi środkami dążyć będziemy do zagwarantowania bezpieczeństwa i poszanowania podstawowych praw człowieka, wszystkim użytkownikom, nielegalnych obecnie substancji odurzających. Gwarancje te, to właśnie wspomniana depenalizacja posiadania na własny użytek. Możemy to osiągnąć, na drodze nowelizacji ustawy, lub poprzez zaskarżenie tejże do Trybunału Konstytucyjnego, co aktualnie przygotowujemy.
Polityka międzynarodowa W przyszłym roku w Wiedniu 2008 rozpocznie się proces oceny i wyciągania wniosków z 10-letniego planu ONZ ograniczenia produkcji i konsumpcji narkotyków. Jest to coś w rodzaju olimpiady w dziedzinie polityki narkotykowej. Aby, w pełni móc uczestniczyć w pracach nad tą oceną, wystosowaliśmy petycję do Pani Minister Kopacz, z prośbą o powołanie autora niniejszego artykułu do reprezentacji Polski. W dalszej perspektywie, w roku 2011 Polska obejmie przewodnictwo w Unii Europejskiej. Mamy nadzieję, iż uda nam się to wykorzystać.
Euro 2012 Jednakże nasz cel jest znacznie bardziej ambitny. Bez zmiany ustawy, bez potrzeby ingerencji parlamentu, możemy w Polsce, otworzyć eksperymentalne ‘wolne strefy konopi’. Dzięki współpracy z uczelniami, możliwościami płynącymi z eksterytorialności polskich uczelni oraz możliwością prowadzenia eksperymentów i badań nad polityką narkotykową, jesteśmy pewni, iż takie eksperymentalne ‘coffeshopy’ powstaną w każdym mieście goszczącym Euro 2012. Jeśli chcesz pomóc w tych działaniach skontaktuj się. Artur Radosz Fundacja TRANSFORMACJA
artur.radosz@gmail.com Artykuł pochodzi z Gazety konopnej - Spliff
Komentarze