SIN Lab - Redukcja Szkód, Analizy RC, Crowdfunding, Odczynniki

Luźne dyskusje na tematy związane z substancjami psychoaktywnymi

Moderator: Wszyscy moderatorzy

• 1034 / 251 / 0

Nie pytam o śmieszne testy tylko, czy można to wrzucać w gcms/lcms.
  • 5351 / 747 / 0

17 września 2018ControlPoliToxy pisze:
Wynik tego 3-FA notebane już dawno nielegalnego to jakaś paranoja.
I jakieś pojebane kanna jako dyso ?
Skad informacja, ze to nielegal?

"Niektórzy twierdzą, że MDMA uratowało im życie". Żyjemy w epoce renesansu psychodelików

Rozmowa z Maciejem Lorencem, autorem książki "Czy psychodeliki uratują świat?", który na potrzeby swojej publikacji przeprowadził szereg rozmów z neuronaukowcami, zajmującymi się tą grupą substancji w swojej pracy.

Pod Warszawą Chińczycy szykowali towar na rynek hiszpański (foto)

Policjanci zabezpieczyli w budynku ponad 3200 konopi innych niż włókniste. Młodszy z mężczyzn usłyszał także zarzut przerobienia paszportu Republiki Chińskiej.
  • 838 / 71 / 0

Myślałem, że została zbanowana z 3mmc. Najwidoczniej się myliłem mea culpa. Nielegalne jest 4-FA.
BTW 3 i 2-FA nie widziałem od czasów sklepu, który jako to jakiś syf, a jeszcze wcześniej to chyba 2014r wielu pewnie pamięta :-) .
Wszystkim wsadzającym do 2fma mdphp, 3fa efylon i inne syfy życzę wszystkiego najgorszego śmiecie.

SIN

• 335 / 135 / 0

17 września 2018michalnarkotyki79 pisze:
Zatrważające są te wyniki, mimo jakiegoś tam stażu i bytności w kegach zajrzałem do tego tematu 1szy raz..
Kiedy będzie mmozna znowu przebadać substancje?
Dobre pytanie, my realizujemy projekt ale konkurs i zadanie do wykonania rozpisują urzędnicy. Oby jak najszybciej...

19 września 2018A-CoA pisze:

[mention]sin[/mention] jakim sprzętem należałoby wykonać analizę 1P-LSD i innych pochodnych LSD?
Oczywiście GC/MS czy LC/MS się nada, ale odczynniki też dają radę całkiem nieźle, używając nieco dedukcji. 1P-LSD daje bardzo charakterystyczną wyniki z odczynnikiem Ehrlicha, Hofmanna i Marquisa - niedługo powinniśmy w końcu mieć filmy online tych reakcji.
19 września 2018d33nied pisze:
Wydaje mi się, że wystarczą odczynniki:
https://shop.sin.org.pl/jak-sprawdzic-lsd/

Wg. instrukcji 1P-LSD powinno zachować się tak:

Ehrlich: Brak reakcji
Hofmann: Brak reakcji
Marquis: Powolny fiolet

Natomiast z resztą, typu: ALD-52, AL-LAD, ETH-LAD - nie jest już tak jednoznacznie.
Akurat AL-LADa jeszcze odróżni odczynnik Hofmann (brak reakcji).

Dzieki za pozytywny odzew wszystkim - potrzeba takich działań napewno jest, i będzie niestety coraz większa. My się nigdzie nie wybieramy :gun:

Tymczasem zachęcamy do nadsyłania samych ankiet, których potrzebujemy jeszcze 200 aby zamknąć projekt.

Zachęcamy do wypełniania ankiety dla użytkowników Nowych Substancji Psychoaktywnych.
Oficjalna strona: https://sin.org.pl/dopalamy-wiedze/
Więcej o badaniu w wątku: post3111977.html#p3111977

Badanie, do którego Pana/Panią zapraszamy, prowadzi konsorcjum czterech podmiotów: Fundacja Polityki Społecznej PREKURSOR, Społeczna Inicjatywa Narkopolityki, Narodowy Instytut Leków oraz Instytut Psychiatrii i Neurologii, na zlecenie Ministerstwa Zdrowia. Badanie jest współfinansowane ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych. Celem badania jest poznanie wzorów używania Nowych Substancji Psychoaktywnych (tzw „dopalaczy”) i „tradycyjnych” narkotyków oraz związanych z tym konsekwencji zdrowotnych. Wiedza ta posłuży do przygotowania lepszej oferty profilaktyki i ograniczania szkód związanych z używaniem substancji psychoaktywnych.

Przez Nowe Substancje Psychoaktywne (potoczne zwane „dopalaczami”) rozumiemy substancje pochodzenia syntetycznego lub naturalnego, które nie podlegają kontroli polskiego prawa, jak również te, które zostały wpisane na listę substancji kontrolowanych po 2009r., np mefedron, alfa-PVP, etc.

Tego typu substancje są czasem sprzedawane jako oznakowane marką produkty w formie mieszanek ziołowych (np. „Spice”) lub mieszanek chemicznych („sole do kąpieli - bath salts”). Mamy na myśli tutaj dopalacze zarówno w czystej postaci, jak i dopalacze sprzedawane pod nazwami handlowymi. Jeśli nie jest Pan/Pani pewien/na którego z podanych typów dopalaczy Pan/Pani używał/a, prosimy o wybranie opcji "Inne".

[ Grafika zewnętrzna - wgrywaj jako załącznik aby była widoczna bezpośrednio ]
Ankieta do pobrania w PDF, edytowalnym PDF i DOC:
https://sin.org.pl/wp-content/uploads/2 ... ietaX3.zip

Dopalamy Wiedzę to projekt naukowy monitorujący trendy w używaniu substancji. W tym celu niezbędne jest aby ankiety przesłane pocztą zawierały poprawnie wypełniony kod pocztowy. To nie zagraża Twojej anonimowości.

Krok 1: Zapisz indywidualny Kod Respondenta
  • Sprawdź swój indywidualny Kod Respondenta: inicjały (XX), data urodzenia (DDMMRRRR) i płeć (K/M), np. ŁW01021982M. Kod nie wystarcza do identyfikacji nadawcy.
  • Wyraźnie zapisz Kod Respondenta na woreczku/opakowaniu próbki. Wyraźnie zapisz w formularzu „Próbka & Ankieta” Kod, którym została oznaczona próbka. Kod Respondenta jest taki sam jak Kod Próbki.
Krok 2: Prześlij swoją ankietę
  • Jako nadawcę wpisz np. „Jan Kowalski”
  • Wyślij swoją próbkę (wraz z formularzem, jeśli wydrukowany):
    Projekt DOPALAMY WIEDZĘ
    Zakład Leków Sfałszowanych i Używek
    Narodowy Instytut Leków
    ul. Chełmska 30/34
    00-725 Warszawa
Formularze wypełnione elektronicznie prosimy przesłać na adres testy@sin.org.pl umieszczając Kod Respondenta w tytule wiadomości.
  • 676 / 143 / 0

01 października 2018SIN pisze:
  • Sprawdź swój indywidualny Kod Respondenta: inicjały (XX), data urodzenia (DDMMRRRR) i płeć (K/M), np. ŁW01021982M. Kod nie wystarcza do identyfikacji nadawcy.

Zapytam tak tylko z ciekawości: w jakim celu wraz z tą ankietą zbieracie takie dokładne dane o wysyłających? Przeczytałem ankietę i nie sądzę, żeby do opracowania wyników i zrealizowania założonych celów potrzebne było coś więcej niż rok urodzenia i płeć. Dlatego pytam.

Dlaczego piszę, że zbierane dane są dokładne? Przeliczyłem sobie statystycznie, że data urodzenia + płeć + inicjały składające się z mniej popularnych liter, dają około 50% prawdopodobieństwa, że takie dane będzie posiadała tylko jedna osoba w Polsce. Taka osoba będzie całkowicie jawna dla kogoś, kto ma dostęp do bazy PESEL (a nie sądzę, żeby Ministerstwo zlecające te badania nie miało).
Formularze wypełnione elektronicznie prosimy przesłać na adres testy@sin.org.pl umieszczając Kod Respondenta w tytule wiadomości.
I dodatkowo zbieracie jeszcze informację o IP komputera nadawcy.
  • 1772 / 221 / 0

[mention]vortexxix[/mention], napisałeś
Przeliczyłem sobie statystycznie, że data urodzenia + płeć + inicjały składające się z mniej popularnych liter, dają około 50% prawdopodobieństwa, że takie dane będzie posiadała tylko jedna osoba w Polsce."
Jakim możliwym cudem to wyliczyłeś, serio pytam. W jaki sposób wyglądały twoje wyliczenia. Bo to bzdura.
  • 676 / 143 / 0

Serio bzdura? To wyliczę trochę inaczej, najprostszą i uśrednioną metodą:
1. Data urodzenia: w Polsce dziennie rodzi się około 1000 osób.
2. Płeć - są dwie, przynajmniej oficjalnie ;-) : 1000/2 = 500 osób.
3. Litera imienia: są 24 litery, od których imię może się zaczynać, załóżmy, że wszystkie są równorzędnie reprezentowane: 500/24 = 20,83 osób
4. Litera nazwiska - tych jest w sumie 27: 20,83/27 = 0,77 osoby, czyli dany, konkretny kod respondenta przypada przeciętnie (przy założonych uproszczeniach) na mniej niż 1 osobę.

Wniosek: prawie każdego można zidentyfikować na tej podstawie. Trochę to pachnie inwigilacją, ale może po prostu to tylko ja jestem paranoikiem.
  • 1772 / 221 / 0

ja pierdole, koleś to nie ma nic wspólnego ze statystyką :) Takie średnie to można przedstawiać co najwyżej w podstawówce, w świecie statystyki wyróżniamy inne miary. Po za tym istnieje masa czynników, które nie wziąłeś pod uwagę. Jak chociażby częstotliwość występowania jako pierwszych liter imienia /nazwiska (przy czym nalezy wziąć pod uwagę zmienność w zależności od lat, których dotyczy ta częstotliwość - przykładowo tak jak niedawno popularne były brajanki i dżesiki, tak pod koniec lat '80 było od groma Michałów). Jednocześnie niektóre litery można z miejsca wykluczyć, gdyż po prostu one nie występują w polskim języku + należy wziąć pod uwagę również, że nie wszystkie z osób muszą koniecznie być urodzone w PL lub posiadać obywatelstwo polskie.

Nie ma opcji, aby wyliczyć w tak prymitywny sposób takich danych.
  • 676 / 143 / 0

Nie musisz zamydlać mi tu oczu statystykami ani kolesiować, ani tym bardziej pierdolić, bo jakich byś nie użył narzędzi, wynik przeciętny wyjdzie podobny. Oczywiście są bardziej prawdopodobne przypadki od innych, np. kod MKDDMMRRRRM będzie miał dużo wyższą reprezentację w populacji, ale to nie zmienia dużej szansy na zidentyfikowanie przeciętnej osoby.

Mi jednak nie chodzi o rozkminianie niuansów statystyki matematycznej. Chciałbym poznać uzasadnienie zbierania tego typu danych, bo do zrealizowania celów projektu nie są one potrzebne.

Mnie zbieranie tego typu danych razi choćby dlatego, że doceniam działalność SINu i ich podejście do tematyki narkotyków, więc tym bardziej zastanawia mnie zaangażowanie w tego typu potencjalnie inwigilacyjny projekt. Przecież ta ankieta jest bardziej wnikliwa niż spowiedź wielkanocna u samego biskupa.
Od czasów, kiedy prezydent Olek postanowił rozwiązywać problemy narkomanii metodą wsadzania osób uzależnionych za kraty, i dopóki kolejne rządy wciąż promują i udoskonalają tę strategię państwa, tak długo nie będę pozytywnie nastawiony do inicjatyw jak ta powyższa. Ankiety nie wypełniłem również z tego powodu, że pytania dotyczą ostatnich 12 miesięcy, o których w zasadzie nie mam już nic do powiedzenia w temacie użytkowania narkotyków i dopalaczy. Szkoda, bo lubię wypełniać ankiety, ale jednak w tym temacie fajniej jest nie mieć o czym pisać :)
  • 1772 / 221 / 0

no i człowieku tu się mylisz, bo np. używasz zwrotów których nie rozumiesz. O ile średnia to średnia, o tyle np. "wynik przeciętny" będzie stanowić medianę.

Tego typu dane analityczne zbiera się z wielu powodów, chociażby aby mieć np. możliwość analizowania trendów w poszczególnych grupach wiekowych w skorelowaniu z miejscem zamieszkania. Na podstawie tego typu danych można w przyszłości chociażby kierować odpowiednio targetowaną komunikację do konkretnej grupy odbiorców
Wróć do „Substancje psychoaktywne”
Na czacie siedzi 56 uczestników Wejdź na czata