REKLAMA
Wietnam: Lekarze uratowali życie pacjenta 15 puszkami piwa

Gdy lekarze zbadali krew pacjenta i stwierdzili, że zawartość alkoholu metylowego w jego krwi jest bardzo wysoka - 1119 razy wyższa od dopuszczalnej...

pokolenie Ł.K.

Źródło

Rzeczpospolita

Odsłony

611

48-letni Nguyen Van Nhat trafił 25 grudnia do szpitala w północnym Wietnamie z ostrymi objawami zatrucia alkoholowego, po spożyciu dużej ilości alkoholu dzień wcześniej.

Nhat był nieprzytomny, a stan, w którym się znajdował, zagrażał jego życiu - wspomina Le Van Lam, dyrektor ostrego dyżuru w szpitalu w prowincji Quang Tri, do której trafił pacjent.

Lekarze zbadali krew pacjenta i stwierdzili, że zawartość alkoholu metylowego w jego krwi jest bardzo wysoka - 1119 razy wyższa od dopuszczalnej (alkohol metylowy to alkohol przemysłowy, który jest silną trucizną).

Pacjentowi natychmiast podano trzy puszki piwa, aby spowolnić tempo przetwarzania metanolu przez jego wątrobę - tłumaczył Lam.

Łącznie lekarze podali pacjentowi 15 puszek piwa (jedną puszkę na godzinę) zanim osiągnął on stan, w którym mógł zostać wypisany ze szpitala.

Zdaniem dyrektora szpitala używanie piwa w celu ratowania osób doznających poważnego zatrucia metanolem nie jest niespotykane w świecie medycznym. Dyrektor podkreślił, że ludzka wątroba w pierwszej kolejności rozkłada etanol, dlatego podanie piwa, zawierającego alkohol etylowy, pacjentowi zatrutemu metanolem, powstrzymuje wątrobę od rozkładu trującego metanolu, dając lekarzom czas na oczyszczenie organizmu z trucizny.

Tran Van Thanh, dyrektor regionalnego departamentu zdrowia zapowiedział, że jego departament przyjrzy się tej metodzie leczenia sprawdzając, czy jest ona zgodna z ogólną praktyką medyczną.

Oceń treść:

Average: 10 (3 votes)