Od stycznia akcyza znów w górę!

deadmau5

Źródło

https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/od-stycznia-akcyza-znow-w-gore-tak-wplynie-na-ceny/56czzfd

Grafika

Odsłony

22

Od nowego roku można powiedzieć, że już tradycyjnie wzrosną stawki akcyzy na alkohol i papierosy. To naturalnie przełoży się również na ceny w sklepach. Oto na co powinni się przygotować klienci.

W rządowych planach podwyżki akcyzy na alkohol i papierosy rozpisano na kilka lat, tak więc i w 2024 r. czekają nas zmiany stawek. Kwestia ta pojawiła się już także w projekcie budżetu na przyszły rok.

"W podatku akcyzowym na dochody w 2024 r. będzie miało wpływ podwyższenie stawek akcyzy na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane z wyłączeniem cydru i perry oraz wyroby pośrednie o 5 proc., podwyższenie stawki akcyzy na wyroby nowatorskie poprzez podniesienie stawki kwotowej o 10 proc., podwyższenie stawek akcyzy na papierosy i tytoń do palenia poprzez podniesienie stawki kwotowej o 10 proc." — podało Ministerstwo Finansów w uzasadnieniu do projektu ustawy budżetowej na przyszły rok. Ogólne dochody z akcyzy mają wynieść w 2024 r. 88,8 mld zł wobec 84,5 mld zł w tym roku.

Wspomniane wyżej procenty zapewne przełożą się na konkretne wzrosty cen w sklepach. Z wyliczeń resortowych wynika, że stawki wzrosną w sposób następujący:

cena butelki wódki (0,5 l) z 24,40 zł do 25,30 zł, czyli o 90 gr,
cena butelki wina (0,75 l) z 20,25 zł do 20,34 zł, czyli o 9 gr,
cena butelki piwa (0,5 l) z 2,90 zł do 2,94 zł, czyli o 4 gr,
cena paczki papierosów (20 szt.) wzrośnie średnio o 99 gr,
cena tytoniu do palenia (100 g) wzrośnie średnio o 4,34 zł.

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • DMT
  • Ketamina
  • Przeżycie mistyczne

Burzliwy okres w moim życiu, nawrót depresji (tej z serii - nie wychodzę z łóżka, nie myję się, nie chodzę do pracy). Noc, łóżko, obok kobieta i pies.

Lata temu, chyba już dziesięć, miałem swoje pierwsze psychodeliczne tripy. Grzyby, trufle, kaktusy, kwasy... wiadomo. Dotarłem do sedna materii, odkryłem miłość, wieczność i zaburzenia psychotyczne, które niesamowicie utrudniały mi życie.

 

Chociaż patrząc na to z dzisiejszej perspektywy (czytaj: po doświadczeniu, które mam zamiar ci przybliżyć) byłem zbyt niedojrzały i zadufany w sobie, żeby to zrozumieć, częściowo przynajmniej. Byłem pewien, że psychodeliki tylko głaszczą cię po główce, a wszystko to - to naćpanie.

 

  • Dekstrometorfan

S&S – znudzenie, ok. godziny 21, mój pokój

Substancja - 300mg DXM

Doświadczenie – THC, kodeina, benzydamina, amfetamina, efedryna, alkohol, grzyby

  • Dekstrometorfan
  • Pozytywne przeżycie

nastawienie – wieczny optymista, miejsce – dom w małej pięknie położonej miejscowości.

Spotkałem na mieście kumpla. Pokazał mi z uśmiechem na twarzy swoje zakupy, w reklamówce znajdowała się paczka aco i 2 saszetki proszku do mycia cipek. Przypomniał mi się mój pierwszy i w tan czas jedyny, bardzo mocny trip po aco. Wyrzuciło mnie wtedy w kosmos a ciało rozpadło się w nicości, nawet myśli momentami rozpływały się i przestawały istnieć, byłem przez jakiś czas na 4 plateau.  Znając potencjał niewinnego leku na kaszel postanowiłem to powtórzyć, tym razem zmniejszając dawkę.

  • 5-MeO-MiPT
  • Pierwszy raz

Zbierałem się około miesiąca, żeby spróbować tej substancji, w końcu nadarzyła się ostatnia szansa przed zaliczeniami i sesją. Nastawienie oczywiste- ciekawość, pomimo lekkiego strachu przed dawkowaniem - odmierzałem "na oko". Sam w mieszkaniu, wieczór(początek o 22).

 Około godziny 22 odmierzam 20 mg substancji RC z woreczka, po czym aplikuję pod język. Jest gorzka, ale idzie to znieść; no może oprócz specyficznego "wypalenia" jamy ustnej, które przeszkadza przez pierwsze 15 minut. Uruchamiam laptopa, który będzie moim jedynym towarzyszem tego doświadczenia i po wchłonięciu substancji otwieram pierwsze piwo. Wyczytałem, iż alkohol to głupi pomysł do tryptamin, jednakże chciałem popijać jakieś płyny podczas tripu.

randomness