Marihuana w Pakistanie: Kraj wprowadza nowe regulacje!

Niedawne działania Pakistanu mają na celu przyjęcie regulacji dotyczących medycznej marihuany. Kraj robi postępy, aby stać się międzynarodowym graczem na rynku konopi indyjskich.

pokolenie Ł.K.

Źródło

WEEDWEEK.PL
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła - pozdrawiamy serdecznie! Wszystkich czytelników materiałów udostępnianych na naszym portalu serdecznie i każdorazowo zachęcamy do wyciągnięcia w ich kwestii własnych wniosków i samodzielnej oceny wiarygodności przytaczanych faktów oraz sensowności zawartych argumentów.

Odsłony

13

Niedawne działania Pakistanu mają na celu przyjęcie regulacji dotyczących medycznej marihuany. Kraj robi postępy, aby stać się międzynarodowym graczem na rynku konopi indyjskich.

Medyczna marihuana w Pakistanie: korzyści i wyzwania

Obecne działania mogą otworzyć wiele drzwi dla tego południowoazjatyckiego kraju. W lutym prezydent Pakistanu Arif Alvi wydał rozporządzenie o utworzeniu Urzędu Kontroli i Regulacji Konopi (CCRA).

Rozporządzenie ma na celu regulację uprawy, ekstrakcji, rafinacji, produkcji i sprzedaży produktów z konopi do celów medycznych i przemysłowych. Według Pakistan Today CCRA będzie składać się z 13 członków zarządu, w tym przedstawicieli innych departamentów rządowych i agencji wywiadowczych.

Ograniczenia i regulacje dotyczące medycznej marihuany w Pakistanie

Przewodniczący Pakistańskiej Rady Badań Naukowych i Przemysłowych (PCSIR), Syed Hussain Abidi, powiedział, że utworzenie CCRA jest wymagane przez prawo ONZ.

„Przepisy ONZ mówią, że jeśli kraj chce produkować, przetwarzać i prowadzić sprzedaż produktów z konopi indyjskich, musi mieć podmiot federalny, który zajmie się łańcuchem dostaw i zapewni międzynarodową zgodność” – powiedział w wywiadzie dla Al Jazeera.

PCSIR przygotował Krajową Politykę Konopi w 2023. Jak wyjaśnił serwis informacyjny, była podstawą rozporządzenia.

Co oznacza nowe rozporządzenie?

Pierwotnie utworzenie agencji podobnej do CCRA zaproponowano w 2020 r. za rządów byłego premiera Imrana Khana. Najnowsze rozporządzenie ustanawia szereg opłat za naruszenia, od 10 milionów do 200 milionów rupii pakistańskich (około 35 000 dolarów do 718 000 dolarów). Rozporządzenie przewiduje również pomoc Pakistańskich Sił Antynarkotykowych w monitorowaniu nielegalnej działalności.

Roślina marihuany jest od wieków znana w Pakistanie

Przed wpływem rządów brytyjskich i amerykańskich konopie indyjskie były szeroko stosowane w Azji Środkowej w celach leczniczych, do produkcji tekstyliów i do wywoływania efektów psychoaktywnych w ceremoniach duchowych. Jak stwierdzono w spisie Atharwaweda, cannabis była czczona jako jedna z pięciu świętych roślin i wierzono, że istnieje w niej anioł stróż.

W Pakistanie uprawa konopi indyjskich jest legalna po uzyskaniu pozwolenia od rządu prowincji lub rządu federalnego. Jest dozwolona do celów medycznych, naukowych lub przemysłowych.

Warto podkreślić jednak, że niektóre regiony kraju mają długą historię związaną z uprawą cannabis, która do tej pory była w dużej mierze ignorowana przez rząd. Nowe rozporządzenie zmieni to podejście, ponieważ wymaga zatwierdzenia licencji dla wnioskodawcy, który jest zainteresowany uprawą. „Technicznie, teraz uprawa jest legalna, ponieważ rozporządzenie zostało przyjęte, ale wciąż jesteśmy w trakcie opracowywania zasad i procedur oraz czekamy na rejestrację” – stwierdził Abidi.

Licencja na uprawę

Licencje na uprawę będą wydawane na okres pięciu lat, a rząd określi, w których regionach uprawa będzie dozwolona. Szacuje się, że północno-zachodni region Khyber Pakhtunkhwa i południowo-zachodnia prowincja Balochistan mają łącznie 28 000 hektarów ziemi, na której obecnie uprawia się konopie indyjskie. „Mamy długą tradycję uprawy konopi indyjskich. Musimy skorzystać z tej możliwości” – wyjaśnił Abidi.

Głównymi towarami eksportowymi Pakistanu są obecnie tekstylia, bawełna, przędza, ryż i wyroby skórzane. W prognozie branżowej z sierpnia 2022 r. oszacowano, że kwitnący przemysł konopny w Pakistanie może być wart wiele miliardów dolarów rocznie. Wiele doskonałych odmian konopi Kush pochodzi właśnie z regionu Pakistanu.

Hindu Kush to czysta odmiana indica z pasma górskiego Hindu Kush

Uprawa medycznej marihuany w Pakistanie: co to oznacza dla pacjentów?

Inni przedsiębiorcy również chcą uprawiać medycznej marihuanę. Aamir Dhedhi przekonał się o jej leczniczych właściwościach.

Powiedział dla Al Jazeera, że w 2014 roku zabrał swoją matkę, która cierpiała na chorobę Parkinsona, do Indii, aby odwiedzić tamtejszych lekarzy. Lekarze zalecili jej wypróbowanie CBD, które pomogło jej poradzić sobie z objawami i zmniejszyło drżenie, którego doświadczała.

„Widząc wpływ olejku na samopoczucie mojej matki, stało się to dla mnie projektem z pasją. Teraz chcę pomóc naszym lokalnym hodowcom rozszerzyć produkcję i pomóc w rozpowszechnianiu jego stosowania” – powiedział Dhedhi.

CBD wysokiej jakości

Dhedhi współpracuje z wieloloma rolnikami w Khyber Pakhtunkhwa i Beludżystanie. Pomaga ulepszyć ich działalność i zaktualizować ich operacje, aby uprawa była maksymalnie wydajna, a produkty najwyższej jakości. Obecnie rolnicy uprawiają w pełnym słońcu i stosują organiczne metody uprawy przy bardzo niewielkim użyciu pestycydów lub innych chemikaliów.

„Mamy ogromny potencjał w tej dziedzinie, aby zapewnić korzyści zdrowotne dzięki CBD. Istnieje możliwość zaoferowania ludziom tańszych alternatyw medycznych, co może pomóc naszym krajowym użytkownikom, a także zwiększyć potencjał eksportowy. Może to przynieść korzyści finansowe naszym lokalnym hodowcom”. – powiedział Dhedhi.

Inny hodowca z doliny Tirah, Suleman Shah, uprawia konopie od ośmiu lat i podziela pasję Dhedhiego do medycznej marihuany.

Powiedział Al Jazeerze, że rząd nie stanowił do tej pory problemu, ale jednym z wyzwań była konkurencja ze strony konopi uprawianych w sąsiednim kraju – Afganistanie.

Afgańscy talibowie przejęli władzę w 2021 roku

„Kiedy w Afganistanie uprawiano konopie indyjskie, często ponosiliśmy straty, nie mogąc odzyskać naszych inwestycji w uprawę tej rośliny. Ale odkąd talibowie wprowadzili zakaz, nasz biznes radzi sobie znacznie lepiej” – powiedział Shah. Przed powrotem talibów do władzy zarabiał 50 000 rupii pakistańskich (około 179 dolarów) za akr, ale w ciągu ostatniego roku był w stanie zebrać 500 000 rupii pakistańskich (lub 1 797 dolarów).

„Jeśli rząd wprowadzi ramy regulacyjne, to tylko bardziej pomoże rolnikom. Mogą zapewnić im wiedzę specjalistyczną, pomóc w badaniach i uprawie lepszej jakości produktów, pozwalając wyjść poza zwykłe użytkowanie rekreacyjne”. – kontynuuje.

Nowe regulacje dotyczące konopi otwierają wiele możliwości

Perspektywy rozwoju rynku medycznej marihuany w Pakistanie

Niektórzy obawiają się, że dla kraju jest już zbyt późno na zarabianie pieniędzy na medycznej marihuanie.

„Moja sugestia w 2020 r. była po prostu taka, aby przeznaczyć miejsce na uprawę rośliny, ogłosić międzynarodowe przetargi dla inwestorów i pozwolić im tu przyjechać. Ale zmarnowaliśmy nasz potencjał i straciliśmy przewagę czasową. Świat poszedł naprzód” – były minister federalny Fawad Chaudhry.

Współzałożyciel firmy Formula Swiss, Robin Roy Krigslund-Hansen, wyraził zaniepokojenie nadmiernym nasyceniem rynku, ponieważ inne kraje zaczynają legalizować.

„Niemcy niedawno zalegalizowały. Chiny są głównym producentem. Kraje Ameryki Łacińskiej również to robią. Mamy więc dużo produkcji z różnych krajów, ale kiedy wszyscy są producentami i sprzedawcami, to kto będzie kupującym?” – powiedział.

Czy nie jest za późno?

Robin Roy zastanawiał się również, czy Pakistan będzie w stanie sprostać wymaganiom i zapotrzebowaniu na licencjonowaną uprawę.

„Jeśli chcesz sprzedawać marihuanę klasy medycznej, musi ona być produkowana w pomieszczeniach zamkniętych, zapewniając spójność i jednolitą produkcję. W przypadku uprawy w pomieszczeniach koszty energii elektrycznej będą wyjątkowo wysokie, aby utrzymać oświetlenie i klimatyzację, a wszystko po to, aby upewnić się, że produkt pozostanie najwyższej jakości przez cały czas. To będzie kosztować znaczną ilość pieniędzy” -kontynuuje

Skąd my to znamy? To mało śmieszne, ale jeśli Pakistan obawia się nadpodaży, to skoro Polska importuje medyczną z Australii, to czemu by nie importować też z Pakistanu? Na krajowy kwiat, póki co niestety nie mamy co liczyć.

Źródła:

Hussain A. (2024). AlJazeera. Pakistan bets on a cannabis high as its economy struggles. Z linku: https://www.aljazeera.com/news/2024/5/8/pakistan-bets-on-a-cannabis-high...
Naqvi Z. (2022). Tribune. Pakistan can earn $3b through production of hemp. Z linku: https://tribune.com.pk/story/2373990/pakistan-can-earn-3b-through-produc...
Potter N. (2024). High Times. Pakistan Creates Regulation Agency To Manage Medical Cannabis Program. Z linku: https://hightimes.com/news/pakistan-creates-regulation-agency-to-manage-...

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • Dekstrometorfan
  • Uzależnienie

Acodin biorę od kilku lat. Zaczęło się po prostu od chęci spróbowania czegokolwiek. Był pierwszym lekiem, który brałam w celach rekreacyjnych. Szczerze? Nienawidzę fazy po tym specyfiku. Nie lubię tego zamieszania w głowie, tego panującego wokół chaosu. Lek nie wyostrza zmysłów. Czasem zdarza się, że powoduje miłość do całego świata i chęć czynienia dobra.  Jednak więcej ma wad niż zalet. Nigdy więcej.

  • Dekstrometorfan
  • Marihuana
  • Przeżycie mistyczne

Spokojny dzień.

Nie spałem całą noc. Po męczącym dniu w pracy usiadłem do komputera. Popracowałem do rana i poszedłem znów do pracy. Czas goni. Musimy oddać projekt za 3 dni. Nerwówka... Zmęczony jak pies wlokłem się do domu. 16:30 Przechodziłem obok apteki i kupiłem acodin, myląc go z thiocodinem. Chciałem kodę na zmęczenie, a kupiłem deksa. OK, niech będzie. Po drodze do domu spotkałem się z dilerem. W tym czasie zjadłem opakowanie acodinu (150 mg DXM). Pogadaliśmy i wróciłem do domu z jednym gramem maryśki. Zmęczony jak pies, niewyspany ale z jednym małym ziółkiem w dłoni.

  • Artemisia absinthium (absynt, piołun)

substancja: Absynt - robiony domowo, lokalnie , miejscowo mniej więcej wg przepisu erowidowego bez dodatkowego barwienia. moc 85 % a tujonu mniej więcej jak za Napoleona III;) ale dokładnie badań i pomiarów nie przeprowadziłem ( na 0, 75 L. przypada ok 30 g piołunu z herbapolu)dawkowanie i użycie : do dwóch drinków jednorazowo ( 50 ml + 100 ml zimnej wody - bardzo odświeżające ) , czasem z wieczora i po trzy dni z rzędu (niektórzy podkreślają koniecznośc parodniowego użycia)...


  • Pozytywne przeżycie
  • Szałwia Wieszcza

Meeeega strach. U siebie, puste mieszkanie, a towarzyszem był kolega, z którym rozmawiałem na cam.

Nagranie z tripa: 

https://youtu.be/sFwKBDLS1h8

 

Biorę bucha szałwi meksykańskiej (ekstrakt x 10) z fajnej, dużej fajki. Łoops. Momentalnie robi się inaczej. Biorę drugiego. Gigantycznego. Mówię tylko:

- O kurwa, ooo, Domino, ratuj mnie. O chuj. O kurwa. - do kolegi, który mi towarzyszy przez internet.

Domino pyta "Co? aż tyle się zaciągnąłeś?", a ja nie odpowiadam. Patrzę się na swoje nogi i nagle (relacja zgodnie z nagranym filmikiem) mówię:

- O o! O o! U u!

randomness