Marihuana szkodzi w szkole i źle wpływa na ambicje uczniów

Kanadyjscy naukowcy w University of Waterloo połączyli używanie marihuany z gorszymi postępami w nauce. Uczniowie, którzy palą marihuanę z mniejszym prawdopodobieństwem otrzymują dobre stopnie i mniej chętnie idą na studia.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Kopalnia Wiedzy
Mariusz Błoński

Odsłony

97

Kanadyjscy naukowcy w University of Waterloo połączyli używanie marihuany z gorszymi postępami w nauce. Uczniowie, którzy palą marihuanę z mniejszym prawdopodobieństwem otrzymują dobre stopnie i mniej chętnie idą na studia.

Podczas badań, które opisano na łamach Journal of School Health, naukowcy porównywali osiągnięcia szkolne tych samych uczniów przed i po rozpoczęciu przez nich używania marihuany. Okazało się, że po tym, jak zaczęli używać marihuany co najmniej raz w miesiącu, uczniowie z czterokrotnie większym prawdopodobieństwem opuszczali zajęcia, z 2- do 4-krotnie większym prawdopodobieństwem nie odrabiali zadań domowych i mniej cenili dobre oceny, a same dobre oceny otrzymywali 2-krotnie rzadziej niż wcześniej.

Naukowcy pytali też uczniów ostatnich klas o ich plany na przyszłość i to, co chcą osiągnąć. I tutaj badanie wykazało szkodliwy wpływ marihuany. Gdy uczniowie zaczynali palić ją codziennie okazywało się, że o 50% rzadziej wspominali, że mają zamiar studiować. Częściej za to mówili o zakończeniu nauki na szkole średniej.

"Nasze badania pokazują, jak ważne jest prowadzenie działań, które opóźniają zapoznanie się młodzieży z marihuaną" – stwierdził profesor Scott Leatherdale. "Obecnie więcej młodych ludzi sięga po marihuanę niż po papierosy, ale państwowe wysiłki na rzecz walki z tym nałogiem są niczym w porównaniu z wysiłkami na rzecz walki z alkoholem i tytoniem" – dodaje uczony. Jednocześnie coraz więcej młodych ludzi wierzy, że marihuana jest całkowicie nieszkodliwa. To tym bardziej groźne, że substancja ta jest najbardziej szkodliwa dla młodego mózgu.

Badacze sprawdzili też, jak na ambicje młodych ludzi wpływa alkohol. Okazało się, że rozpoczęcie spożywania alkoholu nie zmniejsza chęci do kontynuowania nauki w szkole wyższej.

Oceń treść:

Average: 8.5 (2 votes)

Komentarze

przykro (niezweryfikowany)
Przykro mi, że zacytowaliście właśnie ten portal, ponieważ on podaje kompletnie przekłamaną ideologicznie informację. Oryginalny artykuł mówi o tym, że ani alkohol ani konopie używane rzadko nie wpływały na kontynuację i jakość nauki. Przeciwnie, sporadyczne używanie marihuany zwiększało szansę na podjęcie nauki na poziomie wyższym.
pokolenie Ł.K.
Ważna uwaga, niemniej: nie ma w badaniu raczej mowy o tym, by sporadyczne /rzadkie używanie mj faktycznie zwiększało szanse na podjęcie nauki na wyższym poziomie, a jedynie że koreluje z aspiracjami, by naukę kontynuować. Artykuł zatem faktycznie pomija jedne z aspektów badania, na co być może faktycznie powinniśmy zwrócić uwagę w komentarzu odredakcyjnym, którego zabrakło, nie można jednak powiedzieć, że "kompletnie przekłamuje", ponieważ abstrakt badania mówi jasno: "Students who began using alcohol or marijuana were less likely to attend class regularly, complete their homework, achieve high marks, and value good grades, relative to their abstaining peers" a następnie "Changing from abstaining to rare/sporadic-to-weekly drinking or rare/sporadic marijuana use predicted aspirations to continue to all levels of higher education, and initiating weekly marijuana use increased the likelihood of college ambitions, while more regular marijuana use reduced the likelihood of wanting to pursue graduate/professional degrees, over high school". Mamy zatem negatywny związek palenia marihuany z faktycznymi osiągnięciami, natomiast pozytywny (małych ilości) jedynie z ambicjami. Tak czy inaczej - dzięki za rzeczowy komentarz!
Zajawki z NeuroGroove
  • Marihuana
  • Przeżycie mistyczne

nastawienie idealnie tak jak otoczenie

nie czekam dłużej i wpycham czarną od opalania śmierdzącą lufę do gęby, pierwsza, druga, po trzeciej piszę gówniany esej o tym jak bardzo słabe zielsko kupiłem, ale co mogę więcej poza tym zrobić? dopale sobie jeszcze jedną, dwie tak na sen chociąż bo jedyne co czuję to przymulenie, czyli bez fajerwerków.

gówniane zielsko.

  • Inne

Wieczór, pozytywne nastawienie, własny pokój, rodzice w domu

------------------------
    Prolog
------------------------

  • 4-HO-MET
  • AM-2233
  • Pierwszy raz

Set: Dobrze wyspany, podekscytowany na myśl o pierwszym tego typu tripie. W dobrym humorze. Setting: Na początku pobliski las, łąki i polany z trójką znajomych. Później mój pokój i 5tka znajomych.

14:00 Jemy. Niezdarnie wsypuje zawartość narkotorby - połowa pod język, druga na wargę. Koniec końców udało się nic nie zmarnować. X zrobiła to dużo sprawniej.

14:05 Docieramy na naszą docelową łąkę. Siedzimy na słońcu i palimy szlugi.

  • 1P-LSD
  • Tripraport

Dupy nie urywa

Zawsze wykazywałem cholerną tolerancje na wszelakie substancje (oprócz dopalaczy o których wkrótce opowiem) lecz dawka 1mg dawała mi sporo do myślenia. Po długich zastanowieniach postanowiłem jednak tego dokonać. Mój poprzedni rekord to było 500ug gdzie jako tako kontaktowałem, ba jeździłem na rowerze!