Coraz więcej pijanych dzieci

Lekarze alarmują: rośnie problem alkoholizmu wśród nieletnich

Anonim

Kategorie

Źródło

Rzeczpospolita

Odsłony

4146

Pijany czterolatek przywieziony do Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku poprosił lekarza: "Piwka mi daj". Nietrzeźwa szesnastoletnia pacjentka pobiła pielęgniarki. Brakuje placówek, które pomogą już uzależnionym dzieciom i powstrzymają wzrost ich liczby.

Tydzień temu do Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Lublinie przywieziono pijanego szesnastolatka. Ludzie znaleźli go nieprzytomnego na ławce w parku. W Kutnie (Łódzkie) czworo 15-letnich pijanych uczniów miejscowego gimnazjum trzeba było w sobotę wprost z zabawy szkolnej odwieźć do szpitala z powodu zatrucia alkoholowego. Pięciu innych rodzice zabrali do domów. Nieprzytomny dziesięciolatek trafił w niedzielę na oddział intensywnej terapii szpitala w Suwałkach - pił ze starszymi kolegami spirytus. To przykłady tylko z ostatnich dni. Policja odnotowała w 2003 roku w Polsce 10 tys. 880 nietrzeźwych nieletnich - 23,7 procent więcej niż rok wcześniej. Nie wszyscy trafiają do kartotek. Policyjna statystyka obejmuje jedynie te pijane dzieci, które uczestniczyły - jako sprawcy lub ofiary - w przestępstwie, wybryku chuligańskim czy wypadku. Trudno nawet w przybliżeniu oszacować, ile dzieci i młodzieży pije w Polsce alkohol w domu.

- Problem narasta. Możemy już mówić o rodzącym się zjawisku picia, a nawet uzależnienia alkoholowego dzieci - potwierdza dr Jerzy Szarecki, dyrektor Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Lublinie.

Do niedawna lekarze z lubelskiego DSK przyjmowali rocznie nie więcej niż 10 dzieci zatrutych alkoholem. W 2004 roku było ich już 30, z czego połowa to dziewczynki.

Co drugi pacjent białostockiej Kliniki Chirurgii Dziecięcej Akademii Medycznej, któremu trzeba udzielić pomocy z powodu obrażeń doznanych podczas bójki, jest pijany. Co czwarty z ciężkimi urazami doznał ich w stanie nietrzeźwym. Wśród małoletnich pijanych pacjentów z obrażeniami coraz częściej są dzieci poniżej 10 roku życia.

Zgodnie z kontraktami zawartymi z Narodowym Funduszem Zdrowia na oddziały pediatryczne trafia młodzież, która nie ukończyła jeszcze 18 roku życia. To rodzi dodatkowe problemy. Postawny, pijany i agresywny siedemnastolatek ma siłę dorosłego mężczyzny, choć psychicznie jest słaby i niedojrzały. - W dodatku młodzi alkohol często łączą ze środkami odurzającymi. Stąd ich wzmożona agresja czy zaburzenia świadomości - mówi doc. Wojciech Dębek.

Pijani nie tylko zakłócają spokój innym chorym dzieciom, ale też stanowią dla nich potencjalne zagrożenie. W Białymstoku pojawił się nawet pomysł, aby stworzyć w szpitalu oddział dla trzeźwiejących małoletnich. Nie ma jednak na to pieniędzy.

Tymczasem wśród pijanych małolatów zdarzają się pacjenci z zaburzeniami psychicznymi, po próbach samobójczych podejmowanych pod wpływem alkoholu i środków odurzających. Wymagają szczególnej opieki, a nie tylko miejsca do wytrzeźwienia. - Wciąż boję się tragedii - mówi lekarka pracująca w szpitalu.

W Lublinie pijani młodzi ludzie najczęściej kierowani są do kliniki gastroenterologii. - Nie mamy oddziału toksykologii dziecięcej. Nikt nie przewidział, że zatrucia alkoholowe i środkami odurzającymi staną się w tym przedziale wiekowym nagminne - przyznaje dyrektor Jerzy Szarecki. Prof. Andrzej Papierkowski, kierownik kliniki gastroenterologii w lubelskim DSK mówi, że pediatryczny oddział toksykologii jest potrzebny. Czasem jedna trzecia pacjentów jego kliniki to dzieci z zatruciem lekami i alkoholem, a niektóre z nich porywają się na swoje życie.

- Jesteśmy głównie po to, by leczyć chore dzieci, a nie odtruwać upojone alkoholem. Jednak ktoś powinien to robić - mówi prof. Papierkowski.

Podobnego zdania jest docent Wojciech Dębek z Białegostoku. DSK podpisał nawet umowę z firmą ochroniarską, która interweniuje w razie agresywnych zachowań pijanych pacjentów, czasem też wzywa na pomoc policję. Nie chodzi jednak tylko o to, by spacyfikować małoletnich pijanych pacjentów, lecz o to, by im pomóc. Na razie izbę przyjęć dziecięcego szpitala wyposażono w alkomat. Białostocki DSK zorganizował też spotkanie lekarzy, pracowników sądów rodzinnych i nieletnich, policjantów oraz pracowników pogotowia ratunkowego, by omówić problem pijanych dzieci - pacjentów. Wspólnie ustalono, że dzieci, którym oprócz upojenia alkoholowego nic nie dolega, będą przewożone do izby wytrzeźwień. Te, które skończyły 11 lat, bo przy okazji okazało się, że młodszych izby wytrzeźwień przyjmować nie mogą.

- Ale to wszystko nie rozwiązuje problemu. Te dzieciaki wymagają terapii, pracy z psychologiem - podkreśla doc. Wojciech Dębek.

Prof. Andrzej Papierkowski mówi, że u niego na oddziale z każdym pacjentem rozmawia psycholog, ale cóż z tego, jak po wypisaniu ze szpitala kontakt między nimi się urywa. - Nie słyszałem o instytucji, która zajmowałaby się problemem alkoholizmu wśród dzieci i młodzieży, w tym zakresie, w jakim pomoc mogą dostać alkoholicy dorośli - kończy prof. Papierkowski.

Z badań ESPAD przeprowadzonych w 2003 r. wynika, że do picia napojów alkoholowych w ciągu ostatniego miesiąca przyznaje się 65,8 proc. szesnastolatków i prawie 79 proc. siedemnastolatków. - Na razie to bardziej problem picia i upijania się niż rozwinięcia się choroby alkoholowej - mówi Jolanta Terlikowska, kierownik działu ds. rodziny i młodzieży Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. - Młodzi ludzie z powodu picia - oprócz zatrucia organizmu - ulegają częściej wypadkom, wchodzą w konflikt z prawem, doświadczają nieplanowanych inicjacji seksualnych, są zagrożeni HIV, a także popadają w kłopoty szkolne - dodaje. Od 10 lat w polskich szkołach realizowane są programy profilaktyczne, których celem jest motywowanie młodych ludzi do trzeźwości, jednak okazują się niewystarczające. - Inicjujemy we współpracy z organizacjami pozarządowymi programy interwencyjne adresowane do pijącej młodzieży. Kolejnym działaniem jest społeczna kampania "Alkohol - nieletnim dostęp wzbroniony", która ma ograniczyć sprzedaż alkoholu nieletnim - mówi Jolanta Terlikowska.

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

bejsment (niezweryfikowany)
Z tego tekstu (szczególnie z wypowiedzi doc. Dębka) wynika, że alkohol nie jest środkiem odurzającym! A dziwne, bo zawsze myślałem, że jest... Ale widocznie się myliłem - w końcu to nie ja jestem docentem. :)
skIp. (niezweryfikowany)
ej sory to jest ten zajebisty legalny srodek, w przeciwienstwie do marihuanINy - zabojczej i uzalezniajacej trucizny !!!! <br> <br>pfff <br> <br>pozdro pauki
dobryduch (niezweryfikowany)
smiac mi sie chce jak ktos sie DZIWI z tegoz zjawiska. Polska brak perspektyw <br>
ACerAcRis (niezweryfikowany)
smiac mi sie chce jak ktos sie DZIWI z tegoz zjawiska. Polska brak perspektyw <br>
El Igorro (niezweryfikowany)
...dalej ze spokojnym sumieniem zgarniajcie swoje miliardy za akcyzę od trucizn pt nikotyna i etanol, jednocześnie dalej wmawiając ludziom opowieści dziwnej treści o strasznej, wyniszczającej marihuanie. <br>Na głupotę nie ma lekarstwa.
Zajawki z NeuroGroove
  • Alprazolam


Jakiś czas temu (rok...?) dobrałem się do leku o nazwie Afobam. Jego substancją czynną jest pochodna benzodiazepin, Alprazolam. Daruję sobie wnikanie w chemię tej substancji, a lepiej przejdę do bardziej istotnych spraw.





Afobam jest dostępny w postaci małych, białych, niepowlekanych pigułek zawierających 0,25 lub 0,5mg Alprazolamu w opakowaniach po 30 sztuk. Rozgryzanie tych pigułek to naprawdę tragiczny pomysł i nikomu nie radzę tego próbować! Nie pomoże potem nawet pół litra soku, taka gorycz!


  • Metoksetamina
  • Przeżycie mistyczne

To była bodajże środa, kolejny z jesiennych deszczowych dni, ja i 3 kumpli około godziny 22, po popołudniowej stymulacji pentedronkiem postanowiliśmy wszamać 0,5g MXE. W cudownym nastroju, z dyso znając tylko DXM na miejscówce znajdującej się u kumpla (P.) na strychu oczekiwałem aż zapadnę się w dysocjacji.

W moim trip raporcie postaram się streścić to co podarowało mi MXE. Same dysocjanty uważam za niebezpieczną grupę psychodelików (oczywiście zależy to od człeka, itp. , itd. ale tak czy siak wg.

  • 2C-T-2

by Black Panther

Udało mi się pozyskać 2C-T2, byłem bardzo podniecony, że mogę spróbować tej substancji. Był piątek, wybrałem się z kumplem do pubu na imprezę techno. Muszę tutaj zaznaczyć, że pierwszy raz wybrałem się na taką imprezkę, do tej pory zazwyczaj obracałem się w metalowych klimatach. Warto także zanotować, że nigdy nie brałem ekstazy - prawdopodobnie dlatego, że nie wchodziłem w te klimaty, a poza tym nie jest ona popularna w moim mieście - tak więc była to moja pierwsza fenetylamina.

  • Dekstrometorfan

Ja: 185cm, 60kg, 19 lat.

Doświadczenie: Alkohol, amfetamina, DXM, ecstasy, grzyby, haszysz, kodeina, marihuana, mieszanki ziołowe, pigułki ze smartshopów, pseudoefedryna, Salvia Divinorum

Set & Setting: 24 sierpnia, ciepły wieczór i pogodna noc, pełnia księżyca. Mój pokój, chwilami balkon.

Co/ile: 375mg DXM (25 Acodinów) co daje 6.25mg/kg.

Pierwsze pięć Aco zarzuciłem o 21.15, potem jeszcze dwa razy po dziesięć tabletek co pięć minut.