MDPV

Z Narkopedia
Skocz do:nawigacja, szukaj


Klasyfikacja podstawowa[edytuj]

Metka substancji[edytuj]

hyperreal.info

Wzór chemiczny

[]CCCC(C(=O)C1=CC2=C(C=C1)OCO2)N3CCCC3

Inne nazwy substancji

MDPK, 1-(1,3-benzodioksol-5-ylo)-2-pirolidin-1-ylopentan-1-on


Wikipedia[edytuj]

Na polskiej Wikipedii substancji poświęcona jest strona: https://pl.wikipedia.org/wiki/MDPV

Informacje ogólne[edytuj]

3,4-metylenodioksypyrowaleron (znany również jako MDPV, sole do kąpieli, małpi pył i wiele innych) to nowa, mniej znana substancja stymulująca z klas katynonu i pirolidyny. Wiadomo, że jest to jeden z najpotężniejszych i najsilniejszych stymulantów. Uważa się, że MDPV działa głównie jako inhibitor wychwytu zwrotnego noradrenaliny i dopaminy (NDRI).

MDPV został po raz pierwszy opracowany w latach sześćdziesiątych XX wieku przez zespół Boehringer Ingelheim. Twierdzono, że może być alternatywą dla racemicznej amfetaminy i pomimo wykazania pewnych pożądanych właściwości, takich jak zmniejszona toksyczność w porównaniu z amfetaminą, nie został wybrany jako lek.

MDPV pozostawał mało znanym stymulantem do około 2004 roku, kiedy to podobno po raz pierwszy został udostępniony publicznie jako narkotyk designerski. Produkty oznaczone jako "sole do kąpieli" zawierające MDPV były wcześniej sprzedawane jako narkotyki rekreacyjne na stacjach benzynowych i sklepach ogólnospożywczych w Stanach Zjednoczonych, podobnie jak strategia marketingowa Spice i K2 jako kadzidła.

Subiektywne efekty obejmują stymulację, odhamowanie, zwiększone libido, tłumienie apetytu i silną euforię.

Kilka przypadków szkód psychicznych i fizycznych zostało przypisanych stosowaniu MDPV, w tym niezwykle duża liczba ofiar śmiertelnych. W okresie od września 2009 r. do sierpnia 2013 r. dziewięć krajów europejskich zgłosiło łącznie 107 przypadków zatruć bez skutku śmiertelnego i 99 zgonów potwierdzonych analitycznie związanych z MDPV.

Opracowania naukowe[edytuj]

Autorskie zdjęcia i filmy związane z substancją[edytuj]

Otrzymywanie / pozyskiwanie[edytuj]

Zastosowanie[edytuj]

Zastosowanie medyczne[edytuj]

Zastosowanie rekreacyjne[edytuj]

Inne zastosowania[edytuj]

Sposoby przyjmowania, dawkowanie i zagrożenia[edytuj]

Funkcjonowanie na rynku lub w podziemiu[edytuj]

Chemia i farmakologia substancji[edytuj]

MDPV dzięki zawartości w swojej strukturze pierścienia pirolidynowego wykazuje wraz z pirowalerownem najsilniejszą siłę działania wobec DAT oraz NET wśród pozostałych katynonów. Silnie i selektywnie blokuje oba transportery, pozostawiając SERT praktycznie nienaruszonym. Nie wpływa na dodatkowe uwalnianie monoamim do przestrzeni synaptycznej, ale udowodniono, że ma powinowactwo wobec enzymu MAO-A i MAO-B, zwiększając wewnątrzkomórkowe stężenia przekaźników. Efekt ten jednak szybko ulega degradacji.

Uzależnienie i sposoby jego leczenia[edytuj]

Pamiętaj! Hyperreal posiada spis placówek pomocy uzależnionym: https://hyperreal.info/help

Status prawny w poszczególnych krajach[edytuj]

Polska[edytuj]

Substancja nielegalna w Polsce, znajduje się na wykazie substancji psychotropowych grupy IV-P. Jej posiadanie oraz handel nią są zabronione.

Pamiętaj! Na forum hyperreala mamy dział poruszający prawne kwestie użytkowania narkotyków: https://hyperreal.info/talk/prawo.html

Obecność substancji / rośliny w dziełach kultury i dyskursie społecznym[edytuj]

Zastrzeżenia

Informacje zawarte na stronach Narkopedii są opracowywane przez społeczność serwisu hyperreal.info. W żaden sposób nie mogą być traktowane jako źródła wiedzy medycznej, naukowej, co więcej, mogą być to informacje fikcyjne albo błędne. Ani serwis hyperreal.info, ani autorzy haseł, nie mają nic wspólnego z ewentualnymi szkodami na zdrowiu bądź ewentualnej śmierci czytelnika, który całkowicie odpowiada za swoje działania podjęte w konsekwencji zapoznania się z wiedzą dostępną w Narkopedii.

Serwis przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Serwis używa ciasteczek, ale wyłącznie abyś mógł się zalogować, nie wykorzystujemy ich do niczego innego.

Licencja

Zawartość Narkopedii jest dostępna na licencji CC BY-SA 4.0.

Kliknij aby uzyskać więcej informacji.