LSA

Z Narkopedia
Skocz do:nawigacja, szukaj


Klasyfikacja podstawowa[edytuj]

Metka substancji[edytuj]

hyperreal.info

Wzór chemiczny

[]CN1CC(C=C2C1CC3=CNC4=CC=CC2=C34)C(=O)N

Inne nazwy substancji

ergina, Amid kwasu D-lizergowego, -6aR,9R)-7-metylo-6,6a,8,9-tetrahydro-4H-indolo[4,3-fg]chinolino-9-karboksamid

Odmiany nazwy substancji

erginy, erginie, erginą, erginę


Wikipedia[edytuj]

Na polskiej Wikipedii substancji poświęcona jest strona: https://pl.wikipedia.org/wiki/LSA

Informacje ogólne[edytuj]

Amid kwasu lizergowego (znany również jako ergina, amid kwasu d-lizergowego, d-lizergamid i LSA) jest naturalnie występującą substancją psychodeliczną z klasy lizergamidów. LSA jest alkaloidem sporyszu i głównym psychoaktywnym składnikiem nasion powoju. LSA jest chemicznie spokrewniony z LSD i mówi się, że wywołuje podobne efekty, chociaż zakres, w jakim to robi, jest niejasny.

LSA został po raz pierwszy opisany w 1932 roku w ramach badań nad alkaloidami występującymi w sporyszu. W 1947 roku został zsyntetyzowany i przetestowany pod kątem działania na ludzi przez Alberta Hofmanna. Podanie domięśniowe dawki 500 mikrogramów wywołało "zmęczony, senny stan z niezdolnością do utrzymania jasnych myśli." W 1970 roku LSA został wykryty jako składnik nasion hawajskiego dzikiego róży, które były mielone w kapsułki i sprzedawane na ulicy jako "meskalina". Obecnie LSA jest zwykle spożywany przez morning glory i nasiona hawajskiego dzikiego róży.

Raporty użytkowników opisują działanie LSA jako przede wszystkim uspokajające i podobne do snu, z łagodnym do umiarkowanego składnikiem psychodelicznym. Psychodeliczne efekty LSA występują niekonsekwentnie i nie są bezpośrednio porównywalne z efektami klasycznych psychodelików, takich jak LSD, grzyby psilocybinowe czy meskalina. LSA jest opisywany jako głównie cielesny i poznawczy z niewielkimi efektami wizualnymi. Wielu użytkowników zgłasza poważne nudności i dyskomfort cielesny ("obciążenie ciała") podczas przyjmowania nasion zawierających LSA.

Opracowania naukowe[edytuj]

Identification and determination of ergot alkaloids in Morning Glory cultivars (J. Nowak et al)

Analysis of lysergic acid amide in human serum and urine after ingestion of Argyreia nervosa seeds (A. Paulke et al)

TWo cases of lysergamide intoxication by ingestion of seeds from Hawaiian Baby Woodrose (H. Klinke et al)

Autorskie zdjęcia i filmy związane z substancją[edytuj]

Otrzymywanie / pozyskiwanie[edytuj]

Zastosowanie[edytuj]

Zastosowanie medyczne[edytuj]

Zastosowanie rekreacyjne[edytuj]

Inne zastosowania[edytuj]

Sposoby przyjmowania, dawkowanie i zagrożenia[edytuj]

Nasiona Morning Glory (MGS) - doustnie (typowe dawki)

Próg: 20 - 50 nasion / 1,5 g

Lekko: 50 - 100 nasion / 1,5 - 3 g

Średnio: 100 - 250 nasion / 3 - 6 g

Silnie: 250 - 400 nasion / 6 - 10 g

Ciężko: 400 nasion + / 10 g +


Nasiona róży hawajskiej (HBWR) - doustnie (typowe dawki)

Próg: 1-3 nasiona

Lekko: 3-5 nasion

Średnio: 5-7 nasion

Silnie: 7-12 nasion

Ciężko: 12+ nasion

Toksyczność i potencjalne szkody[edytuj]

Toksyczność i długoterminowe skutki zdrowotne rekreacyjnego stosowania LSA nie zostały zbadane w żadnym kontekście naukowym, a dokładna dawka toksyczna nie jest znana.

Anegdotyczne dowody sugerują, że nie ma negatywnych skutków zdrowotnych przypisywanych po prostu wypróbowaniu samego LSA w niskich lub umiarkowanych dawkach i stosowaniu go bardzo oszczędnie (ale niczego nie można całkowicie zagwarantować). Zawsze należy przeprowadzić niezależne badania, aby upewnić się, że połączenie dwóch lub więcej substancji jest bezpieczne przed spożyciem.

Zdecydowanie zaleca się stosowanie praktyk redukcji szkód podczas korzystania z tej substancji.

Chemia i farmakologia substancji[edytuj]

LSA, czyli amid kwasu d-lizergowego, to organiczny alkaloid należący do klasy lizergamidów. Struktura chemiczna LSA zawiera strukturę rdzenia kwasu lizergowego z aminową grupą funkcyjną związaną z RN. Struktura kwasu lizergowego składa się z bicyklicznego heksahydroindolu połączonego z bicykliczną grupą chinolinową (kwas lizergowy). Przy węglu 8 chinoliny związana jest grupa acetamidowa. LSA jest dodatkowo podstawiony przy węglu 6 grupą metylową.

LSA jest chiralnym związkiem z dwoma stereocentrami przy R5 i R8. LSA, zwany także (+)-D-LSA, ma konfigurację absolutną (5R, 8R). Trzy pozostałe stereoizomery LSA nie mają właściwości psychoaktywnych. LSA jest strukturalnie analogiczny do LSD, z tym wyjątkiem, że LSA nie posiada podstawienia dietylowego LSD w RN jego grupy karboksyamidowej. Może być stosowany jako prekursor LSD.

Uważa się, że efekty psychodeliczne LSA wynikają z jego skuteczności na receptorze 5-HT2A jako częściowego agonisty. Jednak rola tych interakcji i sposób, w jaki skutkują one doświadczeniem psychodelicznym, pozostaje przedmiotem badań naukowych.

Pogląd, że LSA jest głównym składnikiem psychodelicznym w porannej chwale i hawajskich nasionach dzikiej róży został zakwestionowany, ponieważ efekty izolowanego syntetycznego LSA są zgłaszane jako tylko nieznacznie psychodeliczne w naturze. W związku z tym zaproponowano, że ogólne doświadczenie może być prawdopodobnie wytwarzane przez mieszaninę różnych alkaloidów lizergamidowych (w tym izo-LSA i LSH) w tych materiałach roślinnych zamiast pojedynczego związku psychoaktywnego.

Uzależnienie i sposoby jego leczenia[edytuj]

Pamiętaj! Hyperreal posiada spis placówek pomocy uzależnionym: https://hyperreal.info/help

Status prawny w poszczególnych krajach[edytuj]

Polska[edytuj]

LSA nie jest jako takie wymienione w załącznikach do Ustawy o Przeciwdziałaniu Narkomanii, jego posiadanie będzie jednakże nielegalne, jeśli będzie produktem ekstrakcji z nielegalnych roślin, takich jak Powój hawajski i Rivea corymbosa.

Australia[edytuj]

Produkcja, sprzedaż i konsumpcja LSA w Australii jest nielegalna.

Austria[edytuj]

Nasiona zawierające LSA nie podlegają regulacjom, a zatem ich posiadanie, produkcja i sprzedaż są legalne.

Niemcy[edytuj]

LSA jest kontrolowany na mocy NpSG (ustawy o nowych substancjach psychoaktywnych) od 18 lipca 2019 r. Produkcja i import w celu wprowadzenia do obrotu, podawanie innej osobie i handel są karalne. Posiadanie jest nielegalne, ale nie podlega karze. Części roślin zawierające LSA nie są objęte prawem.

Łotwa[edytuj]

Sam LSA jest kontrolowany jako strukturalny analog LSD. Nie ma jednak informacji na temat nasion zawierających LSA. Na Łotwie rośliny są nielegalne tylko wtedy, gdy zawierają substancje kontrolowane z Wykazu I, a LSA nie jest substancją kontrolowaną z Wykazu 1.

Holandia[edytuj]

LSA jest nielegalne. Jednakże, nasiona Hawaiian Baby Woodrose i Morning Glory nie są nielegalne w konsumpcji, sprzedaży lub posiadaniu, tak jak inne enteogeny.

Nowa Zelandia[edytuj]

Spożywanie, sprzedaż i posiadanie LSA jest nielegalne. Rośliny i nasiona gatunku morning glory można legalnie posiadać, uprawiać, kupować i dystrybuować.

Szwecja[edytuj]

LSA jest badane przez organy ds. zdrowia i istnieje ryzyko, że w niedalekiej przyszłości LSA stanie się nielegalne.

Szwajcaria[edytuj]

Jako substancja chemiczna, LSA może być uważana za substancję kontrolowaną jako zdefiniowana pochodna kwasu lizergowego zgodnie z Verzeichnis E punkt 263. Jest on legalny, gdy jest używany do celów naukowych lub przemysłowych. Substancje roślinne nie są nielegalne.

Turcja[edytuj]

Spożywanie, sprzedaż i posiadanie LSA jest nielegalne. Rośliny i nasiona gatunków powoju są legalne do posiadania, uprawy, kupowania i dystrybucji.

Anglia[edytuj]

LSA to substancja kontrolowana klasy A, sklasyfikowana jako prekursor LSD.

Stany Zjednoczone[edytuj]

Jako prekursor LSD, LSA jest substancją kontrolowaną DEA Schedule III. Nasiona zawierające LSA można jednak nabyć legalnie w Internecie i sklepach ogrodniczych.


Pamiętaj! Na forum hyperreala mamy dział poruszający prawne kwestie użytkowania narkotyków: https://hyperreal.info/talk/prawo.html

Obecność substancji / rośliny w dziełach kultury i dyskursie społecznym[edytuj]

Zastrzeżenia

Informacje zawarte na stronach Narkopedii są opracowywane przez społeczność serwisu hyperreal.info. W żaden sposób nie mogą być traktowane jako źródła wiedzy medycznej, naukowej, co więcej, mogą być to informacje fikcyjne albo błędne. Ani serwis hyperreal.info, ani autorzy haseł, nie mają nic wspólnego z ewentualnymi szkodami na zdrowiu bądź ewentualnej śmierci czytelnika, który całkowicie odpowiada za swoje działania podjęte w konsekwencji zapoznania się z wiedzą dostępną w Narkopedii.

Serwis przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Serwis używa ciasteczek, ale wyłącznie abyś mógł się zalogować, nie wykorzystujemy ich do niczego innego.

Licencja

Zawartość Narkopedii jest dostępna na licencji CC BY-SA 4.0.

Kliknij aby uzyskać więcej informacji.