REKLAMA
Odczarowanie. Z artystami o narkotykach (Jan Smoleński)

Odczarowanie. Z artystami o narkotykach (Jan Smoleński)

Narkotyki to w Polsce temat zakłamany, który obrósł mitami, stereotypami, myśleniem magicznym–czasem śmiesznym, częściej groźnym. Politycy, ideolodzy i rodzice próbują bowiem zaklinać rzeczywistość, przynosząc zwykle więcej szkód niż pożytku sobie, swym dzieciom, okazjonalnym użytkownikom, a zwłaszcza uzależnionym.

Jan Smoleński pyta znanych artystów o ich doświadczenia, o zagrożenia, o prywatne dramaty i publiczne opinie. Aktorka Renata Dancewicz, filmowcy: Grzegorz Lipiec i Magdalena Łazarkiewicz, muzycy: Łona, Krzysztof Jaryczewski, Pablopavo, Maciej Maleńczuk - odczarowują problem narkotyków. Piętnują hipokryzję populistycznych zwolenników ścigania i zamykania w więzieniu za gram marihuany. Pokazują, że największe szkody przynosi karna represja i „panika moralna” w mediach, a nie tabletka „dopalacza” czy skręt z haszyszu. Potępienie i więzienie zamiast empatii i terapii - oto, co spotyka uzależnionych i co spycha ich na społeczny margines.

Odczarowanie – zbiór wywiadów Jana Smoleńskiego to nie tylko opowieści o „grzaniu po bramach” i narkotycznych uniesieniach aktorek i gwiazd rocka czy hip-hopu to przede wszystkim ostra krytyka obecnego prawa, szkodliwych stereotypów i społecznych przesądów.

Publikacja ukazuje się przy wsparciu Open Society Institute w ramach programu Global Drug Policy.

 

Autorzy: Jan Smoleński
Tytuł: Odczarowanie. Z artystami o narkotykach rozmawia Jan Smoleński
Seria: Seria publicystyczna t. 6
Kategoria: publicystyka
Gatunek: esej, wywiad
Projekt okładki: Twożywo
Okładka: miękka
Format: 145 x 205
Liczba stronic: 144
Miejsce i data wydania: Warszawa 2010
Cena: 29,90 zł

Wydawca

Wydawnictwo Krytyki Politycznej

ISBN

978-83-61006-89-3

Grafika

Źródło

Krytyka Polityczna

Źródło internetowe

Kategorie