W parlamencie na temat rozwiązywania problemów uzależnień

Doprecyzowanie prawa, zaangażowanie instytucji państwowych w m.in. eliminację uzależnień przynieść może jedynie wymierne korzyści - podkreślił marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

PAP/Rynek Zdrowia
Dorota Stelmaszczyk (PAP)
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła.

Odsłony

125

Doprecyzowanie prawa, zaangażowanie instytucji państwowych w m.in. eliminację uzależnień przynieść może jedynie wymierne korzyści - podkreślił marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który objął honorowy patronat nad wtorkową (2 kwietnia) konferencją "Odpowiedzialność parlamentarzystów i władzy za trzeźwość narodu".

Konferencja "Odpowiedzialność parlamentarzystów i władzy za trzeźwość narodu. Wdrażanie Narodowego Programu Trzeźwości" odbyła się we wtorek (2 kwietnia) w Sejmie. Jej organizatorami byli Parlamentarny Zespół ds. Rozwiązywania Problemów Uzależnień i Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który skierował list do jego uczestników.

"Z roku na rok rośnie spożycie alkoholu w Polsce. Problem jest o tyle alarmujący, że różne formy uzależnień dotykają coraz młodsze pokolenia, przez co mamy problem nie tylko zdrowotny, ale też społeczny, gdyż alkoholizmowi towarzyszą różne niepokojące zjawiska, takie jak przemoc domowa, konflikty z prawem, demoralizacja dzieci i młodzieży czy rozpad małżeństw" - wskazał w liście marszałek.

Marszałek przekonywał również, że w procesie walki z problemem z alkoholem w Polsce "wyjątkowo ważną rolę mają władze publiczne". "Doprecyzowanie, ulepszenie prawa, zaangażowanie instytucji państwowych w profilaktykę i eliminację uzależnień przynieść może jedynie wymierne korzyści" - podkreślił.

Przewodnicząca zespołu ds. rozwiązywania problemów uzależnień Małgorzata Zwiercan podkreśliła podczas konferencji, że "trzeźwość człowieka jest jednym z fundamentalnych warunków udanego życia osobistego, rodzinnego i społecznego; stanowi niezbędny komponent zdrowia fizycznego, psychicznego, duchowego, zdrowych relacji społecznych". Jej zdaniem "trzeźwość to nie tylko niepicie, ale to postawa wynikająca ze świadomości siebie, która kształtuje trzeźwe myśli, emocje i zachowania, a co za tym idzie, odpowiedzialne i dojrzałe postawy życiowe".

Zwiercan skierowała szczególne słowa uznania do twórców Narodowego Programu Trzeźwości, który był tematem przewodnim spotkania. Przewodnicząca zespołu przypomniała, że wśród głównych celów programu jest m.in. zmniejszenie skali używania szkodliwego alkoholu oraz uzależnień oraz podniesienie wieku inicjacji alkoholowej, a także ochrona dzieci, profilaktyka i aktywna troska o zachowanie trzeźwości własnej i bliskich.

Parlamentarny zespół ds. rozwiązywania problemów uzależnień powstał w 2016 r. Głównym celem istnienia zespołu jest wypracowywanie zmian legislacyjnych regulujących funkcjonowanie systemu zapobiegania, przeciwdziałania, leczenia i psychoterapii uzależnień. Zespół organizuje cykliczne posiedzenia, w których biorą udział przedstawiciele instytucji i urzędów i specjaliści zajmujący się problematyką uzależnień.

Oceń treść:

Average: 6.7 (3 votes)
Zajawki z NeuroGroove
  • Marihuana

Musze sie z wami podzielic tym co mnie wczoraj spotkalo.



Otoz umowilem sie z kolesiem, ze bedziemy palic. Zgarnelismy do auta

jeszcze jednego gostka i pojechalismy po trafke. Dlugo czekalismy, ale

chuj, w koncu przyjechalismy na miejscowke i palimy. Koles ostrzegal,

ze to mocny towar, ale ja myslalem sobie, ze nie takie rzeczy juz

palilem [na trzezwo zwykle tak mysle - pozniej sie okazuje, ze sie

groobo mylilem].



  • Dimenhydrynat


Zarzuciłem w zeszłym miesiącu 17 sztuk Avio i tak mnie zjebało, że jak

jeszcze sobie przypomnę to mi sie rzygać chce! Ale po kolei: kumpel (stary

ćpun) opowiadał że po Avio są niezłe jazdy ale z chujowym zejściem. No to

myśle, nie będzie źle - spróbujemy, zobaczymy. Wiele na temat "jazd"

powiedzieć nie mogę, bo od prochów raczej trzymam się z daleka i nie

bardzo wiem czy można to do czegoś porównywać.

  • Grzyby halucynogenne

Wiek - 31 lat.


Doświadczenie: Wiele razy MJ, kilka razy DXM, benzydamina, ecstasy, raz klonazepam.
Wcześniejsze doświadczenia z grzybkami - ok. 10 razy (ilości od 20 - 50 sztuk), wszystkie je zaliczam jako kształcące i ostatecznie pozytywne.




  • Etanol (alkohol)
  • Marihuana
  • Marihuana
  • Retrospekcja

Lipiec, od dawna planowany wyjazd do Amsterdamu. Nastawienie psychiczne baardzo dobre, gdyż udało się zgrać w terminie 21 osób, z których prawie każda dojeżdżała z innej części Europy. Samo powodzenie takiej misji dawało mnóstwo pozytywnej energii. A uliczki, ludzie i coffeshopy tylko wzmocniły efekt ;)

 

Raport spisany na świeżo w formie dziennika-wspomnień, zaraz po powrocie do domu. Jest bardzo szczegółowy, zawiera dużo nieistotnych informacji. Pierwotnie był to opis jedynie tego co sam zapamiętałem. Później uzupełniony w oparciu o relacje innych uczestników wyprawy oraz zdjęcia, dzięki którym odtworzyłem przebieg około 50% sytuacji, których nie pamiętałem.

 

CZWARTEK