1 Lipca wchodzi w życie Raportowanie Zdarzeń Medycznych - czym jest i czy należy się czegoś obawiać - dyskusja

Dział poświęcony tematowi kontroli recept lekarskich u farmaceuty.

Moderator: Prawo

• 3867 / 1631 / 1

NIE!
1 lipca powstanie tylko system dla NFZ. Natomiast już trwają prace nad apletem dzięki któremu "służba zdrowia" będzie miała dostęp do tych danych.
Czyli w lipcu 2021 lekarz się nie dowie, ale NFZ jak najbardziej. System ten będzie wyłapywał szeroko rozumiane "nadużycia". Cokolwiek to miałby wg nich znaczyć. Bo ja nie jestem w stanie określić wszystkich sytuacji gdy mówimy o nadużyciu.
W lipcu poradnie/szpitale itd będą miały bodajże 48h na wysłanie raportów. Docelowo ma to być 24h. Nie wiem kiedy to jednak będzie. Tego nie powiedziano nam na szkoleniu. Mamy czekać na dalsze informacje w tej kwestii.
  • 42 / 16 / 0

17 czerwca 2021DexPL pisze:
Także będą musiały być zgłaszane, wszak to także zdarzenie medyczne. NFZ chce wiedzieć, ile lekarze wypisują sobie lub rodzinie leków i jakie, oraz dlaczego tak dużo benzo:)
No nieźle ;) Ale jednak trochę dziwne, bo przecież to są zawsze recepty pełnopłatne, więc co do tego ma mieć NFZ? Nie ma chyba innego powodu niż prowadzenie statystyk...

===scalono DexPL===

Prośba o scalenie, sam sobie odpowiem:
Kontrola ordynacji lekarskiej

Wszelkie wystawiane recepty na refundowane leki i wyroby medyczne - zgodnie z Ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych -- podlegają kontroli NFZ. Obejmuje ona badanie i ocenę prawidłowości działań osób wystawiających recepty, a w szczególności: zgodność danych umieszczonych na receptach z prowadzoną dokumentacją medyczną oraz prawidłowość i zasadność wystawienia recepty.

Wystawienie recepty musi być każdorazowo odnotowane w dokumentacji medycznej pacjenta bez względu na miejsce jej wystawienia.

Sposób prowadzenia dokumentacji medycznej określony jest stosownymi regulacjami prawnymi: zasady prowadzenia dokumentacji w ramach zakładów opieki zdrowotnej zawarte są w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 21 grudnia 2006 r. w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej w zakładach opieki zdrowotnej oraz sposobu jej przetwarzania (Dz. U. 06 r. Nr 247 poz. 1819). Natomiast sposób prowadzenia dokumentacji medycznej poza zakładami opieki zdrowotnej określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 30 lipca 2001 r. w sprawie rodzajów indywidualnej dokumentacji medycznej, sposobu jej prowadzenia oraz szczegółowych warunków jej udostępniania (Dz.U. 01. 83.903).
http://www.oil.org.pl/jsp/bip/drukuj.js ... /n20080325

Jak posiadać, aby nie posiadać?

"Kilka refleksji nad orzecznictwem sądowym ostatnich lat w sprawach narkotykowych" - materiał bardzo ciekawy, acz zwracamy uwagę, że te "ostatnie lata" były ponad dekadę temu.

Ryby uzależniają się od metamfetaminy spływającej do rzek

Eksperyment czeskich naukowców wykazał, że pstrągi są skłonne uzależnić się od narkotyków. Co to oznacza dla ekosystemów na świecie?
  • 3867 / 1631 / 1

Dopowiem więcej. NFZ może mieć nazwijmy to z braku lepszego słowa "pretensje" do pacjenta, który zażądał by lek został wypisany na 100% w sytuacji, gdy zgodnie z przepisami należy mu się refundacja. Lekarz postawiony w sytuacji w której zmusza się go do wystawienia leku na 100% powinien zaznaczyć odpowiednią rubrykę w systemie tworzenia recept (brzmi ona mniej więcej: "na wniosek pacjenta odstąpiono od wystawienia refundacji"). W takich sytuacjach NFZ może skierować do pacjenta pismo. Widziałem 2 takie sytuacje na własne oczy, gdy pacjenci przychodzili do poradni z tym pismem zapytać co to jest! Dla NFZ jest to podejrzane, że pacjent mając opcję refundacji z niej nie korzysta!
  • 76 / 20 / 0

Obstawiam że finalnie system jestem batem na hurtowników, przypadek sprzed paru miechów gdzie szajka wyciągała recki na lewe dane.

Finalnie dla szarego ćpuna mało się zmieni, szczególnie jak wizyty i leki ogarnia za hajs, powód jest jeden, hajs dla korpo musi się zgadzać
  • 319 / 34 / 0

Spoko, niech taki system będzie, każdy lekarz ma wgląd w tego typu dane, to pragmatyczne rozwiązanie, chroni lekarzy i pacjentów np. w przypadku poruszanej tutaj nagłej sytuacji.

Natomiast obowiązkowo, do wglądu pacjenta w IKP musi być tabela, kto, kiedy i najlepiej w jakim celu dokonywał wglądu w nasze dane medyczne.

Inaczej będzie to wolna amerykanka i każdy z uprawnieniami lekarza będzie mógł przeglądać dane pacjentów innych lekarzy, znajomych i przypadkowych ludzi z całego kraju.
  • 358 / 45 / 0

@ZX i @DexPL - znając nasz system psychiatryków mogę wam powiedzieć, że dostanie się skierowanie na leczenie. Póki co zostanie się przy dawce takiej jaka jest, aby pacjent nie zszedł. Do szpitala dostaniesz się tak mniej więcej za około 10 lat. Niestety ale jest to prawda. Psychiatria i szpitale są w tym kraju zaniedbane. Jest ich coraz mniej. Nie widzę innej sytuacji w jaki sposób mieli by uzdrowić ok 1 mln osób natychmiast.

Osobiście mi kontrolowali kartotekę już kilkakrotnie. Póki co wezwania w trybie zażywania zbyt dużej ilości leków nie dostałem. Cóż może z powodów moich operacji i opinii psychiatrów do sądu ;)
  • 7052 / 1267 / 2

18 czerwca 2021DexPL pisze:
Dopowiem więcej. NFZ może mieć nazwijmy to z braku lepszego słowa "pretensje" do pacjenta, który zażądał by lek został wypisany na 100% w sytuacji, gdy zgodnie z przepisami należy mu się refundacja. Lekarz postawiony w sytuacji w której zmusza się go do wystawienia leku na 100% powinien zaznaczyć odpowiednią rubrykę
Zapewne NFZ działa jak zwykła korporacja. Tzn jakiś pracownik ma znajdować błędnie wypisane druki. Dla niego nie ma najmniejszego znaczenia w którą stronę ten druk będzie źle.wypisany 😉
18 czerwca 2021drakan9 pisze:
Obstawiam że finalnie system jestem batem na hurtowników, przypadek sprzed paru miechów gdzie szajka wyciągała recki na lewe dane.
Ci vo beda wyciągać leki będą to robić dalej. Zmienia się tylko mechanizmy i co najwyżej szaraki na samym dole 🙂
20 czerwca 2021mariusz9984 pisze:
Osobiście mi kontrolowali kartotekę już kilkakrotnie. Póki co wezwania w trybie zażywania zbyt dużej ilości leków nie dostałem.
O obyś nie dostał, bo Cię zajebia biurokratycznym bełkotem.
  • 199 / 5 / 0

Będzie zastrzec np. u głównego Inspektora farmaceutycznego lub innej instytucji? Aby lekarze nie mieli między sobą wglądu na moją historię Choroby. Że chce mieć więcej prywatności po prostu.
Czyli aby było tak jak po staremu.
  • 2465 / 331 / 1

Czyli system wyciągania recept od kilku lekarzy na raz trzeba będzie zmienić na system slupa bierzesz sobie randomowego emeryta i na jego dane wysyłasz kartki do przychodni na wystawienie recepty. De facto potrzebujesz tylko peselu i danych. Swoje dane niestety możesz tylko raz wykorzystać
  • 7052 / 1267 / 2

21 czerwca 2021rednopacjent pisze:
Będzie zastrzec np. u głównego Inspektora farmaceutycznego lub innej instytucji? Aby lekarze nie mieli między sobą wglądu na moją historię Choroby. Że chce mieć więcej prywatności po prostu.
Czyli aby było tak jak po staremu.
Wiesz dobrze, że nie.
21 czerwca 2021Retrowirus pisze:
Czyli system wyciągania recept od kilku lekarzy na raz trzeba będzie zmienić na system slupa bierzesz sobie randomowego emeryta i na jego dane wysyłasz kartki do
Kto ma łeb na karku ten już tak zrobił dawno 😂
Wróć do „Recepty i leki – problemy i pytania”
Na czacie siedzi 2469 uczestników Wejdź na czata