Alkohol przeciwdrgawkowo?

Dział zawierający fachową wymianę zdań na tematy związane z substancjami psychoaktywnymi.

Moderatorzy: Leki, Advanced, Zdrowie

Regulamin forum
Uwaga!
Dyskusje w działach Psychofarmakologia i Syntezy winny mieć charakter możliwie jak najbardziej ścisły i naukowy. W trosce o realizację tego celu posty wszystkich użytkowników muszą zostać zaakceptowane przez moderację.
Moderacja zastrzega sobie prawo do usuwania/nieakceptowania postów, które nie spełniają powyższych założeń, nawet jeżeli są zgodne z regulaminem!
  • 3 / / 0

Witam! Założyłem ten temat bo zastanawia mnie działanie przeciwdrgawkowe alkoholu i czy w ogóle takie występuje? Jak wiadomo oddziałuje on na receptor benzodiazepinowy lecz czy z tego powodu alkohol miałby zastosowanie w zapobieganiu napadom drgawkowym? Jeśli nie mamy dostępu do benzodiazepin, czy taki kieliszek wódki/słabe piwo dorzucone do tramadolu mogłoby zabezpieczyć przed ewentualnym napadem drgawkowym u osób ze skłonnościami i które są na wysokich dawkach? Czy ktoś kto jest chory na padaczkę zamiast leków używał zamiennie alkoholu?
  • 5398 / 320 / 10

Przeniosłem temat dopóki nie będzie jasnych konkluzji, bo zaraz ludzie tramal będą wódką zapijać "bo ktoś na forum polecił".

alkohol ma inny profil działania niż benzo. Benzodiazepiny są zaawansowanymi lekami "wycelowanymi" w receptory GABAA (czy też raczej BZ sites – nie wszystkie podtypy GABAA przyjmują benzo, natomiast wszystkie przyjmują alko). alkohol natomiast jest wysoce nieselektywny* – atakuje także receptory NMDA i dopaminowe.

Oddziaływanie na daną rodzinę receptorów – jeśli się nie mylę – jest też zmienne w proporcji do dawki, tj. GABAA zaczynają "chwytać" alko znacznie później, niż DOPA czy NMDA: z tego powodu padaka może zajść bo "za mało wypiłeś". (patrz: post @kofel poniżej) No i samo działanie na te dwa pozostałe może obniżać próg drgawkowy.

Nie mam czasu na grzebanie w literaturze teraz, ale niech ktoś to sprawdzi. Dzięki.

* — jeśli benzo są jak karabin snajperski, to alkohol jest jak granat… morfina jak miotacz ognia, amfetamina jak taser, a LSD jak bukiet kwiatów

Dzieci z dworca ZOO na polskim podwórku – problem narkomanii w PRL

Niedawno na platformie HBO GO pojawił się serial „My, dzieci z dworca ZOO”, stanowiący ekranizację kultowej książki Christiane Very Felscherinow o tym samym tytule. Autorka przybliżyła w niej problem narkomani wśród młodzieży w Berlinie Zachodnim w latach 70. XX wieku. Jak kwestia ta wyglądała w PRL-u? Czym i na jaką skalę narkotyzowali się nasi dziadkowie?

Nieoficjalny komentarz Aurory w sprawie zarzutów o słabą jakość części suszu

W zeszłym tygodniu weednews.pl informowało o słabszej jakości suszu od Aurory, chodziło głównie o część partii produktu Aurora Cannabis Flos THC 22%. Zarzuty i reklamacje pacjentów dotyczą głównie wyglądu suszu, który jest mocno rozdrobniony oraz jego zbytniego wysuszenia. Od przedstawiciela Aurory portal otrzymał komentarz do całej sprawy, nie jest to jednak oficjalny komunikat spółki.

ZX

• 1097 / 354 / 0

alko i tramadol zwiekszaja ryzyko padaczki

ps. tramca z niczym sie nie miesza
  • 1235 / 294 / 0

Mieszałem Tramca z tym i z tamtym i zawsze wiązało się to z takim dzwinym uczuciem że coś jest nie tak a ja zaraz mogę jebnąć. Jak pisze kolega powyżej to jest jedyny opiat który najlepiej stosować bez żadnych miksów co najwyżej benzo w małej ilosci
  • 706 / 81 / 2

alkohol początkowo wpływa na GABA A, ale ma działanie jednocześnie glutaminergiczne. Z powodu tego drugiego może pobudzać mózg i obniżać próg drgawkowy. Zwłaszcza na kacu. Jedyne kiedy alkohol działa przeciwdrgawkowo to kiedy jesteś w ciągu na alko i jest ryzyko padaczki alkoholowej.
Wróć do „Psychofarmakologia”
Na czacie siedzi 2115 uczestników Wejdź na czata