Ograniczenia i zakazy wprowadzone z powodu epidemii koronawirusa.

Dział służący informacji na temat zmian w prawie – proponowanych, jak i wprowadzonych w życie.

Moderator: Prawo

Posty: 234 Strona 2 z 24
Rejestracja: 2018
  • 1892 / 398 / 28

To powiedz mi kolego, co jest wyżej w hierarchii aktów prawnych: ustawa czy Konstytucja RP? Jeżeli ustawa stanowi, że można nakładać ograniczenia wolności na drodze rozporządzenia, to jest sprzeczna z Konstytucją RP.
Rejestracja: 2019
  • 111 / 14 / 0

Teraz tego nie rozumiem jeszcze bardziej. Sam napisałeś, że takie ograniczenia mogą być ustanawiane tylko ustawą zgodnie z art. 31 ust. 3 konst. Tą ustawą w tym wypadku jest ta z 5 grudnia 2008 roku, która daje możliwość ograniczania praw za pomocą rozporządzeń. Chyba, że chodzi o to, że to bezpośrednio ustawa ma ograniczać wolność, a nie rozporządzenie za pomocą ustawy, to już wiem o co chodzi.

Projekt legalizacji marihuany w Sejmie już w kwietniu

Legalizacja marihuany to zysk dla pacjentów, rolników i gospodarki. To spokój dla obywateli, którym za wypalenie skręta nie będzie groziło więzienie. I oszczędności dla państwa, które za tego skręta nie będzie ścigać. Rozmowa z posłanką Urszulą Zielińską.

Narkotyki w produkcjach filmowych. Jak się je robi?

Na pewno nie raz widzieliście sceny z wykorzystaniem narkotyków w filmach. Bez względu na to, czy to marihuana, kokaina czy metamfetamina – zawsze (miejmy nadzieję) są one wytworem speców od efektów.
Rejestracja: 2018
  • 1892 / 398 / 28

Konstytucja RP stanowi, że ograniczenia praw i wolności mogą być ustanowione tylko w ustawie. Jeżeli ustawa z kolei daje możliwość ograniczania praw i wolności w rozporządzeniach, to jest niekonstytucyjna. Przecież Konstytucja RP jest wyżej w hierarchii niż ustawa o chorobach zakaźnych. Jest tak jak mówisz: tylko ustawa może bezpośrenio nakładać na obywateli ograniczenia.
Rejestracja: 2017
  • 6534 / 1160 / 2

31 marca 2020ImaneAnys pisze:
To powiedz mi kolego, co jest wyżej w hierarchii aktów prawnych: ustawa czy Konstytucja RP? Jeżeli ustawa stanowi, że można nakładać ograniczenia wolności na drodze rozporządzenia, to jest sprzeczna z Konstytucją RP.
To chyba nawet ustawa nie jest a rozporządzeniem.

Generalnie z tego co ja skumalem to mogą to regulować ustawami czy rozporządzeniami pod warunkiem, ,e jest stan klęski żywiołem lub stan wyjątkowy.
A takowego nie ma.

Na FB trwa akcja zbierania ludzi i walki o odszkodowania od państwa, bo tłumaczyło to jakoś tak, że żeby był stan wyjątkowy to nie trzeba ogłosić stanu wyjątkowego a wprowadzić kilka regulacji które same w sobie wprowadza stan wyjątkowy.

Ogólnie to wszystko jest popierdolone.
Pewny jestem tego, ze jak psiarnia będzie chciała wjebac mandat to wjebie niski mandat żeby się nikomu nie chciało łazić po sądach.
31 marca 2020jezus_chytrus pisze:
Tego się właśnie boję, bo tyle zdaje się dzieli ich od władzy absolutnej. Polska na naszych oczach staje się krajem totalitarnym.
Mnie np bardzo oburzył zakaz biegania... co k..a może się stać, jeśli zrobiłbym to o 5 rano omijając ew. ludzi w odległości 5 metrów i biegał w miejscu odludnym..? Przecież dla niektórych sport to ogromna część ich życia, a tu nagle nie można. Nie mam do dyspozycji bieżni. Biegałbym i tak - wcześnie rano i nie przyjmował żadnych mandatów. Policja powinna każdy przypadek traktować indywidualnie i nie karać ludzi, kiedy zagrożenie było bliskie zeru.
Nie ma takiego zakazu.
Rejestracja: 2010
Użytkownik nieaktywny
  • 3217 / 401 / 0

Co do powyższego to wydaje mi się, że padło tylko "zalecenie" na temat tego, że nie powinno się uprawiać joggingu, ale niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę
Rejestracja: 2018
  • 2203 / 704 / 0

O tym jakie jest prawo i co jest zakazem a co nie decyduje najpierw osoba która was zatrzymuje, a potem dopiero osoba która was sądzi. O ile do tego drugiego dojdzie w ogóle. Pamiętajcie o tym jakby co.
Rejestracja: 2010
Użytkownik nieaktywny
  • 3217 / 401 / 0

Idę do chorej matki, a tutaj 50 złotych dla pana
Rejestracja: 2017
  • 131 / 22 / 0

Temat ustawa - rozporządzenie jest dość szeroko komentowany i jest tu pewien problem. Rzeczywiście art. 31 ust. 3 Konstytucji wskazuje na konieczność zawarcia ograniczeń w ustawie. Nie jest natomiast wykluczone - wg. niektórych, aby rozwinąć postanowienia ustawowe w rozporządzeniu wydanym na podstawie ustawy. Jeżeli zwrócić uwagę na treść przepisu art. 46 ust. 3 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń..., to wskazane są tam ograniczenia jakich mogą doznawać prawa i wolności, co oznaczałoby że ustawa się w tej materii wypowiada.

Inna kwestia jak daleko rozporządzenie może sięgać, bo tam jest kwestia ograniczenia np. wolności sumienia i religii, które zgodnie z Konstytucją może być ograniczone jedynie stanie klęski żywiołowej, a mówi się, że ograniczenie możliwości obrzędów religijnych do 5 osób tę materię dotyka, ale to inny temat.
Rejestracja: 2017
  • 6534 / 1160 / 2

31 marca 2020Kermitt pisze:
Inna kwestia jak daleko rozporządzenie może sięgać, bo tam jest kwestia ograniczenia np. wolności sumienia i religii, które zgodnie z Konstytucją
Przecież to któryś już numer który technicznie rzecz rozpatrując nie obowiązuje.
Problem jednak jest taki, że jak władza wjebala bubel np imprezach masowych to ludzie to olali.

Bo przecież kibice, bo coś tam bla bla.

Nakurwiali takimi bublami co jakiś czas. Czy to w odniesieniu do mediów, dragów czy czegokolwiek innego.
Każdy taki numer powinien być piętnowany, no ale nie...
Rządzący spolaryzowali społeczeństwo i banda idiotów zamiast skupić się na naginaniu władzy i ustawach skupiała się na praworządności w wydaniu tvnu czy innych ciulstwach.
Rejestracja: 2017
  • 2281 / 1276 / 34

Wojsko Polskie kupuje amunicję do Minigunów
https://www.defence24.pl/wojsko-polskie ... -minigunow.
Chcą do nas strzelać?!
Posty: 234 Strona 2 z 24
Wróć do „Zmiany stanu prawnego”
Na czacie siedzi 1930 uczestników Wejdź na czata

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości