<< Outdoor 2020 >> - Wątek ogólny

uprawa na dworze lub w szklarni poprzez użycie specjalnych technik

Moderator: Konopia

Posty: 1235 Strona 111 z 124
Rejestracja: 2009
  • 1156 / 24 / 0

@Onopollo Ty chociaż dna obciąłeś tym doniczkom?
Jeśli nie i zakopałeś je w takich malusich doniczkach to duży błąd i nawet bym je wykopał z doniczkami i przesadził. Bardzo marnujesz ich potencjał w ten sposób.
Im większa bryła korzeniowa, tym większa roślina. Ja nawet automatom na indoorze daję zwykle 12 l donice i to oczywiście oddychające (herkules), więc pewnie są wydajne jak jakieś 18, może nawet 20 l.
Poza tym dzięki temu, że roślina może się wkopać głęboko korzeniami, dłużej wytrzyma bez wody. Dlatego taki outdoor nawet do 2 tygodni da radę bez podlewania i deszczu, a na indoorze kilka razy by zdążyły uschnąć do tego czasu.
Rejestracja: 2009
  • 1930 / 300 / 0

27 czerwca 2020Scone pisze:
Jeśli nie i zakopałeś je w takich malusich doniczkach to duży błąd i nawet bym je wykopał z doniczkami i przesadził. Bardzo marnujesz ich potencjał w ten sposób.
do automatow jak sa male oplaca sie dac plastikowe lub biodegradowalne pojemniki, chociazby biedne od lodow 2l beda ok, po przesadzeniu na outdoor jedynie nalezy wyciac miejsce na rozrost korzeni, azeby roslinka sie nie zesrala. No i po problemie stresu zmiany ppodloza, ktory stopuje rozwoj automatow


bo sama zmiana podloza to zawsze sie odbije na plonie przy af

Koniec z karami za posiadanie. Polska Sieć Polityki Narkotykowej domaga się reform

Wojna z narkotykami nie działa, a wręcz szkodzi. Karanie użytkowników substancji psychoaktywnych nie rozwiązuje kwestii nadużywania narkotyków, skazuje ich na marginalizację oraz pogłębia problemy społeczne i zdrowotne – pisze Polska Sieć Polityki Narkotykowej 26 czerwca 2020, w Międzynarodowy Dzień Solidarności z Osobami Uzależnionymi od Narkotyków.

PARPA: młodzież najczęściej sięga po alkohol, spada natomiast popularność „dopalaczy”

Alkohol jest najbardziej rozpowszechnioną substancją psychoaktywną wśród nastolatków. Przynajmniej raz w życiu piło go 84 proc. dzieci w wieku 15-16 lat i 96 proc. młodzieży między 17 a 18 rokiem życia. Od 2007 r. można jednak mówić o utrzymującym się spadku popularności napojów alkoholowych wśród młodych osób - wynika z raportu „Używanie substancji psychoaktywnych przez młodzież w 2019 roku” przygotowanego przez ESPAD.
Rejestracja: 2009
  • 1156 / 24 / 0

Można wyciąć dno jak ktoś ma mało wprawy i boi się o uszkodzenie bryły.
Tylko, że i tak na spocie masz inną ziemię, więc to tylko trochę zmieni.

Mówi się o tym, żeby nie przesadzać automatów, ale ja to robię prawie zawsze i nie widziałem problemów, poza pojedynczymi przypadkami, gdzie trochę ziemi się przykleiło do dna i były lekko naruszone korzenie.

Też pytanie, czy mówisz o automatach starych generacji, czy nowych. Te nowe często dobrze reagują nawet na toping czy fim, zwłaszcza te z dużym wigorem. Poza tym gdy rosną na outdoorze to mają zauważalnie wydłużony cykl życia, nawet gdy jest ładna pogoda, więc też bym się nie bał.
Ale najlepiej spróbować na jednej roślinie, czy się to w ogóle umie zrobić, bo nie raz takie przesadzenie wymaga dużo precyzji i skupienia, zwłaszcza żeby się właśnie ziemia nie rozjechała.
Rejestracja: 2009
  • 1930 / 300 / 0

no jeśli nie bierzesz ziemi własnej to tak
Rejestracja: 2014
  • 8767 / 1180 / 0

Używanie donic wkopanych w ziemię to małe nieporozumienie. Nie widzę żadnych korzyści - raczej same wady. Może jedynie lepsza kontrola nad karmieniem, bo większość zostaje w tych XX litrach ziemi.
Ja robię to w ten sposób ze względu na piach i kamienie na spocie, ale preferuję worki, ze względu na śmiesznie niską cenę i dużą pojemność. Dziurawię je na dnie jak sito (i trochę po bokach), sypię na dno kamienie wielkości śliwki (dla lepszego odpływu - dziurki się nie zatkają) i przy dobrej pogodzie, jak była w zeszłym sezonie, wyniki są bardzo dobre.
Nigdzie jednak nie uzyskałem tak dobrych rezultatów, jak bezpośrednio w ziemi. Wystarczyło ją lekko przekopać, wyplewić chwasty i rosły bydlaki.
Krzaka rosnącego w gruncie dużo trudniej popalić i przelać i jeśli tylko jest opcja, to ja nie widzę najmniejszego sensu używania doniczek.

Dziś ku mojej uciesze pojawiły się 2 nowe kiełki (1 już po dobie, drugi chyba po 5 dniach), które powędrują do dobrej (mam nadzieję) ziemi - ph 5.5 - 6.5 - tylko taką znalazłem bez nawozu. W ogóle wk...a mnie dodawanie go do ziemi - jak będę chciał, to sam se dodam). Kupię po drodze kredę ogrodniczą, żeby nieco podbić odczyn, bo to jednak ciut za kwaśne (ta dolna granica mnie martwi).
Muszę dokupić jeszcze 1 donicę (jakieś 2.5 L - na pierwszy miesiąc).
Duży dział ogrodniczy, a dolomitu czy perlitu nie ma w ogóle... o miernikach pH można pomarzyć. Jest za 100 różnych nawozów.
Donice trafiły mi się fajnie zaprojektowane. Dziurki są zrobione tak, że pod nimi jest kilka cm powietrza i nic się nie zatyka. Do tego mało oczojebny, czarny kolor.
Rejestracja: 2019
  • 500 / 23 / 0

@Scone czytałem, że 15 l doniczki wystarcza do automatów.
Mogę je przesadzić do ziemi ale ja mam uprawę w środku lasu i zamiast ziemi jest tam pisek wiec nie wiem czy ma to jakikolwiek sens
Rejestracja: 2009
  • 1156 / 24 / 0

Czyli to są 15 litrowe doniczki? Ok, wyglądały na mniejsze.
No musiałbyś się pieprzyć z tym, wykopać donice, zrobić większe doły, przywieść lepszą ziemię i wrzucić ją do tych dołów zostawiając dziurę na ziemię z doniczek.
Ok, jeśli to są automaty i jeśli donice mają po 15 l to faktycznie bez sensu, zwłaszcza, że widzę, że niektóre już zaczęły kwitnąć.
Na przyszłość Ci polecam wsadzić je najpierw do mniejszych doniczek, żeby było łatwo przesadzić i na spocie właśnie zrobić duże dziury z przywiezioną ziemią. Zwłaszcza, gdybyś chciał sezonówki mieć.

Inna kwestia, że 15 l wystarczy, ale pytanie, czy po prostu chcesz mieć w miarę dobry plon i tyle, czy się starasz wycisnąć z krzuna jak najwięcej :).
Tak jak pisze Chytrus jak korzenie mają swobodę, to naprawdę mogą urosnąć duże i przede wszystkim odporne rośliny.
Jest też opcja doniczek materiałowych, podobno jak się je wkopie, to korzenie się przebiją przez ścianki. Ja testowałem na indoorze co prawda, ale byłem zadowolony.
W ogóle w boksie polecam testować oddychające doniczki, warto.
Rejestracja: 2020
  • 24 / 3 / 0

Na ch. Wam te doniczki. Rozumiem jak ktoś ma spota na bagnach czy innym wysypisku śmieci gdzie kontakt korzenia z macierzystym podłożem oznacza śmierć rośliny.
IMHO-zrobić dołek, jeżeli ziemia bardzo ch*owa to zrobić większy dołek i częściowo wymieszać z kupną czy też nawiezioną (czyli duży dołek np 100litrów, mieszamy spotową z nawiezioną, i wypełniamy w 70%, do tego 30 litrów czystej nawiezionej). Oczywiście niezbędne dodatki (hydrożel, dolomit, nawóz, jakiś perlit czy inne włókno -mieszamy ze wszystkimi warstwami).
Jeżeli takie dołki przygotujesz na jesieni czy tam najpóźniej wczesną wiosną to na start masz miejsce gdzie Ci spokojnie potwory porosną o ile im nie przeszkodzisz.
Nie musisz tego podlewać co dwa dni, jeżeli ładnie ogarniesz to nie rzuca się w oczy tzn wtapia w otoczenie, nic(!) nie ograniczy wzrostu korzeni, a duża bryłą korzeniowa to duże zbiory. Na wega to bym w tym ani grama nawozu nie dawał a na flo tylko jakiś oprysk.

Doniczka ma niby ten plus że możesz to przenieść... ale jak już planujesz to przenieść tzn że masz wątpliwego spota.

Właśnie teraz jest idealna pora aby szukać spota na przyszły rok, widzimy jak na dłoni roślinność, dostęp słońca, ruch ludzi i zwierząt w ciepłe dni itd. Więc rower i jazda. Za jakieś 3-4 miesiące łopata i jazda, na wiosnę ogarnąć chwasty i podłoże mamy już ładnie uleżone, z życiem biologicznym(o ile nie dacie za dużo chemii) gotowe na przyjęcie młodych konopi.

Polecam zrobić sobie rozpiskę co będzie potrzebne na następny sezon, zakupy robić na bieżąco, spota przygotować wcześniej ... i mieć wyj... ane.

Ja w tym roku tak zrobię ... tzn tak planuję. Miejsc już szukam, we wrześniu/październiku zakup ziemi., a nie tak jak w tym roku. Sadzonek w ch. a nie mam gdzie wysadzić :liść:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Rejestracja: 2014
  • 8767 / 1180 / 0

Trzeba też wiedzieć, jak jest z oświetleniem spota we wrześniu / październiku, bo słońce operuje już niżej i przeszkody rzucają dłuższy cień.
Jak tak się naciąłem w zeszłym sezonie - krzak miał super warunki przez lato, ale od końca sierpnia zaczęło brakować słońca. Obcinanie czubków krzaków / drzewek coś tam pomogło, ale niewiele.

Mi jakoś nie pasuje przygotowywanie ziemi z nawozem, bo cholera wie, jak długo Azot będzie dostępny. Jak krzak przejdzie w pełne kwitnienie, a w ziemi nadal będzie pełno Azotu, to teoretycznie może to hamować budowanie pąków.
Możliwe, że to się sprawdza - nie wiem, bo nigdy nie próbowałem i tylko spekuluję.
Rejestracja: 2020
  • 28 / 5 / 0

można wstawiać sadzonki do boxow?
Gdybym wsadził sadzonke która ma z tydzień - dwa to by ją za bardzo zestresowało? I czy w ogóle jakąkolwiek sadzonke nawet taką 2cm można wstawiać do boxa żeby już tam była na stałe? Pytam bo mam na parapecie pare sadzonek i zastanawiam się czy robić małego boxa (z szafki lub kompa) takiego na 1 kwiatka ale żeby było co ścinać.
Posty: 1235 Strona 111 z 124
Wróć do „Outdoor, czyli na dworze lub w szklarni”
Na czacie siedzi 1241 uczestników Wejdź na czata

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość