uprawa na dworze lub w szklarni poprzez użycie specjalnych technik
ODPOWIEDZ
Posty: 42 • Strona 1 z 5
  • 12 / / 0
Czy uprawialiscie/uprawiacie/śniliście O uprawie w donicach Ale nie szklarnia, hipotetyczna sytuacja cos w stylu uprawy balkonowej.
Jakie osiągi wyciagaliscie i na jakich roślinach?

  • 11997 / 2343 / 0
Ja w tym sezonie zdecydowałem się na taki właśnie "eksperyment". Dotychczas 2 sezony outdoorowe z wykorzystaniem klasycznych dołków. Wyniki (krzaki) były bardzo dobre, niestety większość zostało zrabowane.
Dlatego też (między innymi) postanowiłem zmienić koncepcję dość znacznie.
Już dawno upatrzyłem sobie stare koryto rzeki (jest stare gdzieś od 5 lat - rzeka zmieniła bieg w tym miejscu po jednej z powodzi). Słońce operuje tam praktycznie cały dzień, a roślinność wokół to małe chwasty i drzewka.

Wykopałem dołki w piaszczysto kamienistym podłożu i wkopałem całkiem donice. Wierzch zamaskowałem (kamieniami, piaskiem i drobną, suchą materią organiczną typu listki i patyczki).

Generalnie jest to dopiero 18-19 dzień uprawy więc niewiele mogę powiedzieć. Na pewno ziemia trzyma wilgoć dłużej, co drastycznie zmniejsza zapotrzebowanie na wodę i nie ma już konieczności biegania po łąkach z 8 butelkami po mineralce. Wpływ na to ma na pewno wkopanie donic.
Dodatkowy plus to mobilność. Jeśli aktualne miejsce mi się nie podoba, to wyjmuję donicę, zakopuję dziurę, żeby nie było śladu i przenoszę.
Minusy są takie, że dość łatwo o popalenie nawozem i trzeba na to bardzo uważać. Azot nie rozejdzie się po ziemi tak, jak w dołkach.
Do tego kupiłem za małe donice (góra 5 L) i na dniach będę musiał przesadzać do większych.
budzetowy-outdoor-t66164.html tutaj prowadzę relację.
  • 995 / 104 / 0
A automaty sa mozliwe do wykonczenie pod oknem na chacie w donicach? W sensie zakladajac ze ewentualne zbiory bylyby mniejsze. Pytam z czystej ciekawosci.
Uwaga! Użytkownik siostrorelanium jest zbanowany na hyperrealu. Nie odpowie na próbę kontaktu, ani nie przeczyta odpowiedzi na post.
  • 11997 / 2343 / 0
Jeśli od słonecznej strony, to tak. Powinno być minimum z 5-6 h bezpośredniego słońca, żeby to miało sens.
  • 12 / / 0
Co stosujesz bo ja słyszałem o biohumusiena wege A na flo florovit do hortensji jest warto lać cos innego?

  • 11997 / 2343 / 0
Ja Stosuję na wegetację Biohumus do roślin zielonych (tak się nazywa), a na kwitnienie Biohumus do kwitnących.
W tym sezonie wbiłem też po 1 pałeczce z guano i mikoryzą (głównie z powodu tego grzyba).

To, jaki nawóz wybierzesz zależy od Ciebie - nada się właściwie każdy, pod warunkiem odpowiedniego dawkowania (w sensie bez przesady). W donicach dużo łatwiej o popalenie roślin, bo wszystko pozostaje w tych kilku (nastu / dziesięciu) litrach ziemi i tylko do dyspozycji naszej rośliny.

Oczywiście nie można stosować tylko 1 nawozu przez cały cykl życia krzaka (bo na kwitnienie samo PK).
  • 26 / 1 / 0
@jezus_chytrus
czesc i czolem,
potrzebuję Twojej porady, mam w ziemi 9 auto, ale mają troche ograniczone slonce, okolo 4-5h max. Jakos tam rosną, jedna wieksza druga mniejsza, no trudno.. no i mam jeszcze 6 wykielkowanych nasion +speed auto i zastanawiam sie nad materialowymi donicami 50l do nich, by móc je przenosic gdy slonce na dzialce mi spierdoli za DOM.. bede wdzieczny jesli wypowiesz się co o tym sadzisz, bo to moj pierwszy outdoor i nie orientuje się czy roslinki beda np zle znosic przenoszenie z miejsca na miejsce itd..
  • 11997 / 2343 / 0
Dobrze rozumiem, że chcesz przenosić te, które dopiero wykiełkowały tak?
Materiałowe doniczki jak najbardziej są spoko, ale 50 L to zdecydowanie za dużo. 15-20 L powinno wystarczyć spokojnie. Ja swoje automaty mam w 15 L i rosną bardzo dobrze.
Do tego późno je wykiełkowałeś i one nie osiągną pełnego potencjału więc tym bardziej 50 L to za dużo.
Rok temu miałem automata w... 5 L, plastikowej doniczce i dał radę. Miał ok 90cm wysokości i nie było problemu z szybkim wysychaniem ziemi.

Żeby lepiej zobrazować, ile to jest 50 L - to bydle ze zdjęć rok temu dało radę w 20 (lub 30) L wiadrze.

Materiałowe doniczki mają zwykle uchwyty więc robiąc to delikatnie, teoretycznie nie powinieneś uszkodzić korzeni. Nigdy tak nie robiłem, ale nie widzę żadnych przeciwskazań. Może jedynie taki warunek, by ustawiać krzaki tak, jak były skierowane przed przeniesieniem - żeby nie musiały się obracać do słońca.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
  • 26 / 1 / 0
dobrze, że zapytałem, bo już miałem zamawiac te 50tki. Zaznaczę sobie doniczki z jednej strony, żeby zawsze stawiać je jednakowo i tyle. Mam jeszcze jeden tyci problem, kupiłem 10 workow ziemi kwiatowej bo akurat nie było uniwersalnej i okazało się, że jest zbita i gliniasta, prawdopodobnie zlezana, bo nadruki na folii już wypalone od slonca, a jak wysypałem jeden worek przy domu, to kilka wykielkowanych chwastow wylecialo ze środka :/ planuje skoczyć z tyłu w plener i ukopac trochę lepszej ziemi i może jakoś zmieszać z tą kwiatową, ale nie wiem czy to najlepszy pomysł, nie chce im utrudniać jak i tak mają dużo mniej czasu by dojrzeć przez moje spóźnienie. Jeśli znajdziesz chwilę i ochotę, to podpowiedz proszę, co Twoim zdaniem powinienem zrobić pod te 6 auto w doniczkach 20l żeby zboostowac je jak tylko się da. Dzięki wielkie i pozdrawiam!
  • 11997 / 2343 / 0
Spróbuj rozdrobnić tą ziemię - może ona jest zwyczajnie skompresowana. Jakie ona ma pH? Powinno być napisane na workach. Najbardziej popularne są 5.5-6.5 i takiej właśnie powinieneś użyć.
Jeśli masz w ogródku dobrą ziemię, to jak najbardziej możesz mieszać. Do tego obowiązkowo perlit - powiedzmy 1 - 1.5 L na 10 L ziemi.
Ja stosuję jeszcze sproszkowany dolomit - bardzo dobre źródło wapnia, który jest mega ważny.
Z takich suplementów warto też kupić siarczan magnezu - w aptekach mają takie bodaj 25 g saszetki za kilka zł. Od czasu do czasu warto dodać ze 2 szczypty do wody.

Odnośnie karmienia, to początkującym polecam coś wolno uwalniającego się. Przykładowo tabletki nawozowe BioTabs - na 20 L wbijasz w ziemię (kilka cm) 6-8 sztuk i w zasadzie to powinno wystarczyć.
Jeśli potrafisz się opanować (nie przedobrzyć), to kup nawozy w płynie - na wegetację i kwitnienie. Mogą być dedykowane, ale bardzo dobre rezultaty (przynajmniej na wegetacji) miałem na zwykłym Biohumusie do roślin zielonych. On jest bardzo tani, a rośliny go uwielbiają.
W tym sezonie używam częściowo tych tabletek, ale też wspominanego Biohumusa do zielonych oraz Plagron Alga Grow. Na kwitnienie BioBizz Bio Grow, ale być może dokupię jakieś PK na końcowe tygodnie.
Z nawożeniem zdecydowanie lepiej jest dać za mało, niż za dużo. Zbyt duża dawka / częstotliwość popalą rośliny, co na automatach odbije się bardzo negatywnie.

Jeśli kasa to nie problem, polecam kupić też mikoryzę. Jedną z najpopularniejszych jest GREAT WHITE, ale to dość kosztowna sprawa. Niemniej warto.
ODPOWIEDZ
Posty: 42 • Strona 1 z 5
Artykuły
Newsy
[img]
Jacht z kokainą o wartości 80 milionów funtów zmierzał w stronę Wielkiej Brytanii

Prawie tona „narkotyku klasy A” została znaleziona na jachcie płynącym z wysp karaibskich do Wielkiej Brytanii. Jej rynkowa wartość została oszacowana na 80 milionów funtów.

[img]
Handel narkotykami: Rynek odporny na COVID-19. Coraz większe obroty w internecie

Dynamika rynku handlu narkotykami po krótkim spadku w początkowym okresie pandemii COVID-19 szybko dostosowała się do nowych realiów, wynika z opublikowanego w czwartek (24 czerwca) przez Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) nowego Światowego Raportu o Narkotykach.

[img]
Meksyk: Sąd Najwyższy zdepenalizował rekreacyjne spożycie marihuany

Sąd Najwyższy zdepenalizował w poniedziałek rekreacyjne spożycie marihuany przez dorosłych. Za zalegalizowaniem używki głosowało 8 spośród 11 sędziów. SN po raz kolejny zajął się tą sprawą, jako że Kongres nie zdołał przyjąć stosownej ustawy przed 30 kwietnia.