Nowelizacja Ustawy o Przeciwdziałaniu Narkomanii - 21.08.2018

Moderator: Wszyscy moderatorzy

Posty: 3 Strona 1 z 1

Autor tematu

MrMagnificus

Posty: 476
Rejestracja: 2017
44
18


Rada Ministrów przyjęła dziś przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Jako, że jest wokół tego sporo zamieszania i pojawia się sporo nieprawdziwych informacji, chciałem spróbować zebrać do kupy te zmiany, które - jak mi się wydaje - najbardziej dotyczą przeciętnego użytkownika [h] i pozwalam sobie założyć nowy wątek, żeby te potwierdzone (na ten moment) informacje były łatwo dostępne.

(stan na 11 lipca 2018)


Ustawa wchodzi w życie 1 listopada 2018r.


USTAWA WESZŁA W ŻYCIE 21 SIERPNIA 2018. WYDANO TEŻ ODPOWIEDNIE AKTY WYKONAWCZE edit: DexPL


Nowelizacja wprowadza podział na cztery główne grupy substancji psychoaktywnych:

- środki odurzające (grupy I-N, II-N, III-N, IV-N)
- substancje psychotropowe (grupy I-P, II-P, III-P, IV-P)
- Nowe Substancje Psychoaktywne
- Środki zastępcze


O podziale na grupy substancji odurzających i środków psychotropowych decyduje możliwość zastosowania medycznego substancji oraz potencjał uzależniający (w przypadku użycia rekreacyjnego).

Dokładny podział, wraz ze szczegółowym opisem grup i listami substancji znajduje się tutaj.


Istotną różnicą w stosunku do poprzedniej wersji Ustawy jest to, że kompetencja do klasyfikowania, dopisywania do listy, oraz przydzielania do odpowiedniej grupy środków odurzających i substancji psychotropowych ląduje w rękach Ministra Zdrowia, który będzie dokonywał tych zmian za pomocą rozporządzeń, co drastycznie przyspieszy i ułatwi poszerzanie wykazu o kolejne substancje (do tej pory potrzebna była zmiana Ustawy, a wiec musiał odbyć się cały, długotrwały proces legislacyjny).

Najogólniej rzecz biorąc - nie wolno bez odpowiedniego zezwolenia (tudzież recepty) posiadać substancji z tego wykazu. Wyjątkiem są oczywiście leki dostępne bez recepty z kodeiną, pseudoefedryną (która jako prekursor metamfetaminy też jest objęta wykazem), czy substancje z grupy III-N.

W skrócie - to jest lista narkotyków i psychotropów, nie wolno ich mieć, o karach za chwilę.


Lista Nowych Substancji Psychoaktywnych - wiadomo, o co chodzi, więc nie będę się rozpisywał. Najważniejszą sprawą jest, że po raz pierwszy na listę zostaną wciągnięte całe grupy substancji. Oznacza to, że na liście "z automatu" znajdują się wszystkie pochodne fenyloetyloaminy, katynonu, fentanylu oraz syntetyczne kanabinoidy (kanabinometyki).

Choć być może najważniejszą sprawą jest fakt, ze - w odróżnieniu od poprzedniej - zgodnie z nową ustawą Nowych Substancji Psychoaktywnych też nie można posiadać, o karach za chwilę.


Środki zastępcze to wszystkie substancje nie wymienione w pozostałych wykazach, co do których zachodzi podejrzenie, ze działają na OUN w sposób podobny do substancji znajdujących się w wykazie.Teraz o sankcjach.


Zabronione jest wytwarzanie, przywóz, udostępnianie, przerabianie, wprowadzanie do obrotu itp. środków zastępczych.
Jeżeli istnieje podejrzenie, ze substancja jest środkiem zastępczym, państwowy inspektor sanitarny nakazuje wstrzymanie wytwarzania/obrotu daną substancją na czas przeprowadzenia badań fizykochemicznych (nie dłuższy niż 18 miesięcy).

W przypadku, jeśli zostanie uznana ona za środek zastępczy nakładana jest kara w wysokości od 20.000 do 1.000.000 PLN.

Posiadanie środków zastępczych nie jest karane.


Jeśli chodzi o karanie za wytwarzanie, przywóz, wprowadzanie do obrotu, udostępnianie, itp. Nowe Substancje Psychoaktywne są traktowane na równi ze środkami odurzającymi i substancjami psychotropowymi.Nie będę już wyszczególniał dokładnie ile lat grozi za przewożenie, ile udostępnienie, a ile udostępnienie małoletniemu (dla zainteresowanych na dole link do projektu).

Najważniejsze:

- wytwarzanie to kara do 5 lat pozbawienia wolności
- wprowadzanie do obrotu od 6 miesięcy do do 8 lat, a w przypadku znacznej ilości od 2 do 12 lat.
- udostępnianie to kara do 3 lat.
(dotyczy N, P i NSP)Nieco inaczej ma się sprawa w przypadku posiadania.

- Za posiadanie Nowych Substancji Psychoaktywnych grozi kara grzywny.

- Jednak za posiadanie znacznych ilości Nowych Substancji Psychoaktywnych grozi kara grzywny, ograniczenia wolności, lub pozbawienia wolności do lat 3.

+ jest zapis umożliwiający umorzenie sprawy jeszcze przed wszczęciem śledztwa, jeżeli posiadamy nieznaczną ilość NSP na własny użytek, a szkodliwość społeczna jest znikoma.


Z kolei za posiadanie substancji z listy N i P, to tak jak dotychczas:

- posiadanie kara do 3 lat
- znaczna ilość to grzywna i do 5 lat
- grzywna, ograniczenie wolności lub pozbawienie do 1 roku przy znikomej szkodliwości społecznej

W tym przypadku też sprawa może zostać umorzona, w przypadku nieznacznej ilości na własny użytek.

Ważne - jeżeli na mocy przepisów substancja może być zakwalifikowana do dwoch kategorii, zawsze będzie kwalifikowana na naszą niekorzyść :)

Przykład: karfentanyl z grupy I-N mieści sie też w grupie pochodnych fentanylu wpisanej do NSP. Przez prokuratora/sąd będzie traktowany jako środek odurzający.


Poniżej zamieszczam wykazy N i P, które będą obowiązywały od 1 listopada 2018.
WykazN-Reduced.pdf
WykazP-Reduced.pdf

Prośba - przy nawet pobieżnym przejrzeniu wykazów widać, że o niektórych substancjach zapomnieli - z oczywistych względów cieszmy się po cichu, nie wypisujmy tutaj ich nazw.


Z dobrych wiadomości - kava kava została wreszcie wykreślona z wykazu ;)


Trzeci plik to lista Nowych Substancji Psychoaktywnych, na stronie 5 zaczyna się szczegółowy opis grup substancji (wspomniane wcześniej pochodne i kanabinoidy). Ktoś kto ogarnia chemię mógłby rzucić na to okiem i napisać na ten temat coś więcej, mi te wzory nic nie mówią.
Nsp.pdf

I takie oto są onajważniejsze zmiany, dotyczące substancji, jak widać nie poleciało wszystko hurtem, jak wielu się obawiało, chociaż sporo lubianych substancji znalazło się nie w NSP, a w wykazie N-P.


Inną ważną kwestią, o której już pewnie wiecie z przypiętego ogłoszenia @surveilled, jest zapis o rejestrze domen internetowych "wykorzystywanych do oferowania, bądź wprowadzania do obrotu środków zastępczych".
Do rejestru dopisywał będzie GIS, a wszyscy polscy operatorzy bedą mieli obowiązek zablokowania dostępu do domeny w ciagu 48h.


Drugim prowadzonym przez GIS rejestrem, będzie rejestr zatruć NSP i środkami zastepczymi. Placówki lecznicze, jak i ośrodki prowadzące badanie pośmiertne, bedą miały obowiązek przekazywać informacje o każdym przypadku, a zgłoszenie będzie zawierać takie dane jak płeć, inicjały, wiek, nazwę zużytej substancji + nazwę produktu, rodzaj udzielonego świadczenia zdrowotnego, imię i nazwisko/nazwę firmy + adres zgłaszającego.

Będzie z tego powstawał coroczny raport.Wydaje mi się, że to takie najistotniejsze dla nas zmiany. Dla dociekliwych linki:

do projektu - https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//2/1 ... 347408.pdf

do pełnego rozporządzenia MZ - https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//2/1 ... 347413.pdf


Będę się starał śledzić zmiany i uaktualniać w razie potrzeby.

Z fartem ;]
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Stteetart


Kompetentny
Kompetentny
Posty: 3553
Rejestracja: 2017
336
193


Takie tematy juz sa i to dwa.
Ten zamykam.
Jak bedziesz chcial uzupelnic napisz na pw do mnie lub innego moda.

Walczą ze stereotypami i uświadamiają, że problem narkotyków nie zniknie tylko dlatego, że przestaniemy o nim mówić. Edukatorzy narkotykowi działają na imprezach, organizują konferencje, prowadzą działalność w sieci. Niestety już wkrótce ich działania mogą zostać poważnie ograniczone.
Netlfix szykuje nie lada gratkę dla fanów serialu o kartelach narkotykowych. Na koniec tego roku planowana jest premiera czwartego sezonu „Narcos”. W przeciwieństwie do poprzednich epizodów, akcja najnowszych odcinków będzie toczyła się w Meksyku.

Stteetart


Kompetentny
Kompetentny
Posty: 3553
Rejestracja: 2017
336
193


Aktualizacja Magnificusa.
Jak chcecie podziekowac autorowi to klikac lubie to W 1 POSCIE!!!


21 sierpnia 2018 weszła w życie Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii oraz ustawa o Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Jako, że jest wokół tego sporo zamieszania i pojawia się sporo nieprawdziwych informacji, chciałem spróbować zebrać do kupy te zmiany, które - jak mi się wydaje - najbardziej dotyczą przeciętnego użytkownika [h].Nowelizacja prowadza podział na cztery główne grupy substancji psychoaktywnych:
- środki odurzające (grupy I-N, II-N, III-N, IV-N)
- substancje psychotropowe (grupy I-P, II-P, III-P, IV-P)
- Nowe Substancje Psychoaktywne
- Środki zastępcze

O podziale na grupy substancji odurzających i środków psychotropowych decyduje możliwość zastosowania medycznego substancji oraz potencjał uzależniający (w przypadku użycia rekreacyjnego).
Dokłady podział, wraz ze szczegółowym opisem grup i listami substancji, znajduje się tutaj: https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Wykaz_% ... otropowych


Istotną różnicą w stosunku do poprzedniej wersji Ustawy jest to, że kompetencja do klasyfikowania, dopisywania do listy, oraz przydzielania do odpowiedniej grupy środków odurzających i substancji psychotropowych ląduje w rękach Ministra Zdrowia, który będzie dokonywał tych zmian za pomocą rozporządzeń, co drastycznie przyspieszy i ułatwi poszerzanie wykazu o kolejne substancje (do tej pory potrzebna była zmiana Ustawy, a wiec musiał odbyć się cały, długotrwały proces legislacyjny).

Najogólniej rzecz biorąc nie wolno bez odpowiedniego zezwolenia (tudzież recepty) posiadać substancji z tego wykazu. Wyjątkiem są oczywiście leki dostępne bez recepty z kodeiną, pseudoefedryną (która jako prekursor metamfetaminy też jest objęta wykazem), czy substancje z grupy III-N. W skrócie - to jest lista narkotyków i psychotropów, nie wolno ich mieć, o karach za chwilę.


Lista Nowych Substancji Psychotropowych - wiadomo, o co chodzi, więc nie będę się rozpisywał. Najważniejszą sprawą jest, że po raz pierwszy na listę zostaną wciągnięte całe grupy substancji. Oznacza to, że nielegalne "z automatu" są wszystkie pochodne fenyloetyloaminy, katynonu, fentanylu oraz syntetyczne kanabinoidy (kanabinometyki).
Choć być może najważniejszą sprawą jest fakt, ze - w odróżnieniu od poprzedniej - zgodnie z nową ustawą posiadanie NSP jest zagrożone karą, o ty, za chwilę.


Środki zastępcze to wszystkie substancje nie wymienione w pozostałych wykazach, co do których zachodzi podejrzenie, ze działają na OUN w sposób podobny do substancji znajdujących się w wykazie.


Teraz o sankcjach.

Zabronione jest wytwarzanie, przywóz i wprowadzanie do obrotu środków zastępczych. Jeżeli istnieje podejrzenie, ze substancja jest środkiem zastępczym, Państwowy Inspektor Sanitarny nakazuje wstrzymanie wytwarzania/obrotu daną substancją na czas przeprowadzenia badań fizykochemicznych (nie dłuższy niż 18 miesięcy).
W przypadku, jeśli substancja zostanie uznana ona za środek zastępczy, nakładana jest kara w wysokości od 20.000 do 1.000.000 PLN.


Jeśli chodzi o karanie za wytwarzanie, przywóz, wprowadzanie do obrotu, udostępnianie, itp. Nowe Substancje Psychoaktywne są traktowane na równi ze środkami odurzającymi i substancjami psychotropowymi.

Nie będę wyszczególniał wszystkich przypadków w stylu przywóz, przetwarzanie, czy wewnątrzwspólnotowy zakup (dla zainteresowanych na dole link do Ustawy). Najważniejsze:

- wytwarzanie to kara do 5 lat pozbawienia wolności
- wprowadzanie do obrotu od 6 miesięcy do do 8 lat, a w przypadku znacznej ilości od 2 do 12 lat.
- udostępnianie to kara do 3 lat / udostępnianie osobie małoletniej od 3msc do 8lat.

(dotyczy N, P i NSP)


Nieco inaczej ma się sprawa w przypadku posiadania.

Za posiadanie Nowych Substancji Psychoaktywnych grozi kara grzywny.
Jednak za posiadanie znacznych ilości Nowych Substancji Psychoaktywnych grozi kara grzywny, ograniczenia wolności, lub pozbawienia wolności do lat 3.

+ jest zapis umożliwiający umorzenie sprawy jeszcze przed wszczęciem śledztwa, jeżeli posiadamy nieznaczną ilość NSP na własny użytek, a szkodliwość społeczna jest znikoma.


Z kolei za posiadanie substancji z listy N i P to tak jak dotychczas:

- posiadanie kara do 3 lat
- znaczna ilość to grzywna i do 5 lat
- grzywna, ograniczenie wolności lub pozbawienie do 1 roku

W tym przypadku też sprawa może zostać umorzona w przypadku nieznacznej ilości na własny użytek.

Ważne - jeżeli na mocy przepisów substancja może być zakwalifikowana do dwoch kategorii, zawsze będzie kwalifikowana na naszą niekorzyść :)
Przykład: karfentanyl z grupy I-N mieści sie też w grupie pochodnych fentanylu wpisanej do NSP. Przez prokuratora/sąd będzie traktowany jako środek odurzający.

Na dole zamieszczam link do Rozporządzenia z pełnym wykazem N, P i NSP. Na końcu NSP jest lista grup substancji, o których wspominałem na wstępie.


Z dobrych wiadomości - kava kava została wreszcie wykreślona z wykazu ;)

I takie oto są onajważniejsze zmiany dotyczące substancji. Jest źle, ale mogło być dużo gorzej, Vendorzy nadal mają pole do manewru.

Posty: 3 Strona 1 z 1
Wróć do „Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii, Prawo farmaceutyczne”
Na czacie siedzi 129 uczestników Wejdź na czata

AwatarLasVegas  AwatarPierwotnyWilk  AwatarAmadeusz626  ede373d104c4aac4f14d147fa669a4fedrakan9  Awatarunknown  9b2a70751ee2d1c11061e5cafd9b315fChomik  342523efdc48e68d5373871449c15f00mir576  AwatarLOBO87  AwatarTripowicz  AwatarKucharzMietek  4ae44d6f8a3a9fcadcb73c4d81b3706aMaleCoNieCo  17409f29fae980b64e00e94920138cbeathlete  AwatarZefir77  1b0890ce03e13e83bee6bd73c2a34e56eoeo  AwatarvoLsky  da01ae7e70097ac273f090899269eaf2antoska23  Awatarjogurt  Awatarziomek455  AwatarBetterThan  0fe7fb6dbd8d21e9312de1f49f7213dbiwan27  Awatarzarlaczbialy  dfff02b5fc93c0310974a738fcad9a16Mundial  7aa23c18079600dd0a693f9849c4c753NiepoprawnyTyp  AwatarDemis  AwatarJakub777  Awatarmisiek066  AwatarLuciferianDawn  8f54a28f5b8f9e31d33445325dcd865aImAloneInAComa  Awatarowerfull  Awatarpierunskimixer  AwatarxSzuLeRx  6cf30a59d8f8e54c82aa6a2393fab592Gomez  df5c49efaa1a955853ebd379277011efrealthing57  Awatarmurdock777  531543e1c27d1e1d41e7170a7a10904bMartwa_dziewczyna  308e474d6ab7d5c8ef85f9d1a7f3f041snowprincess  AwatarGakana  AwatarAmffaa  AwatarMrPancake  AwatarCristianoTramaldo  2fa1f42255eb16dde261875c46b46010babycat299  0cfceb96134949895666cfd73306df74klfpopoe  cbbe4c814d1c726328e5d3b4aa3043dbVarkus  3fa7fa54b798e842487f1c316983e9f6natkwiat  05686f036017c6627cbe3b4c330828bdklapekmojzesza  AwatarHeliodora  Awatarmarynia  Awatarboostlab  e52f97b9d32e24ec20235d192aa19e9ckadarkaa  Awatareliot  08b079f77a4535867e206bd60c6dc721Kiwrukytna  873e3a2e74a96f4f0465cbd4418a8c18skinhead88  9c567d34ef48520a822b3be947feca52politykier  Awatarhvze  Awatarpssst  6bdf406655c9e9ff31d9890b99ffcea3Belzebub8811  Awatarkalafior91  495a4df04d23ea2941d532fd9228427bYing Yankes  2f9f6442427d776bf2c8dcf0cfdb6639Jazzmanka  3d26a118676104466fbb959b5ab6bd7cicoteras  Awatareth0  AwatarBelian  c414fa72eeee92f2858c457cf91b9e7bmangojuice  AwatarGreenZielony  ada9e2893155b392abe27a2a7b3abf2adreamy4life  AwatarMendeleev  82e89d79497bb4a05b71a09bf21c6a60ludecki12  Awatar__  Awatarnasienie14  9e86f6f7cbb9f1bbe35575d5588e3cbcmikiunw  ebe2608fdda2c5e6c660646f326f5f9esajdov92  AwatarMondengel  Awatarpitka  AwatarIvival  AwatarSzatanskiSkoczek  Awatarfoggy  5373a60d0346c0ba533e66204741a6d0carmelovelove  f8bdc6e780f64a695a809bb760dab6c4trufla1989  AwatarPjaq  AwatarHlaskover  Awatarnarcotic_dream  AwatarKiepekV2  AwatarZX  dee71be6061222d7c3e2d687eaf29151fajnagosia  AwatarAdvertisement  d143872f026d3b1684b04ef6d316649aalkoholikzwyczajny  AwatarCzarli Hustle  bd2a146462b045ada72a537d866dafdcnormalnychlopak  c941ba7ee13784df99909aa6879d0a4cmosznalenina  AwatarPsychopath  AwatarAnnihilator  Awataritirritate  12faa741d5c698d3e0cf7b981ce16bafMrFrog  AwatarApollo  AwatarSassyFungus  AwatarInfamis  Awatarvirr  9974acc77f360e182690c7706509bc69waleczule  197aec8600ffaf58a0a3f93c8288594cjanosik1358  Awatarrekawiczek  AwatarAmaya  Awatarseraphin2341  Awatarledzeppelin2  c4bebf56a1e9538b5df2b535a43e0a6fAhpuch  671e56fba73315a24cdd571d3fe52749DrsRaker  AwatarUJebany  AwatarBlackHoodie  Awatarperes89  6db36e6c088002fdbe7d6a4868f8b9e5Maganus  AwatarDelicSajko  07b74f1b3ed2fa678edbc4a32fee0ce2Gość  c2e9a7b90bce63425209cfcf476c22daQnTwKZTN  Awatarkirke  AwatarIce_Cube  AwatarPerel  AwatarvisitorQ  d9f3d8f3582337c0d64c87e803745f44sxhd  036677c780c39838513a5f968dacfa01mamabarszcz  089a0b53a4228cc400f2059487312afdRamzeslaw  3d3240437295e8689dbeffe0589c5183TheBest  AwatarLutenson  Awatarmimic  AwatarMrMagnificus  Awatarpdill13  bda23f3352e3596c35351352e7cdc9aadriveaway  Awataruxuuri  2a41565217492d04ce55b9b2e2239ed2heheh  AwatarWincent  Awatarnexu  

Kto jest online

Obecnie tego podforum nie przegląda żaden zarejestrowany hyperrealowicz (0 gości)