Babka lancetowata, babka wąskolistna, języczki polne (Plantago lanceolata L.)

Dział służący dyskusji o pozostałych odmianach roślin, np. afrodyzjakach, ziołach snu, czy ziołach o właściwościach uspokajających i sedatywnych a także o substancjach pochodzących z organizmów zwierząt.

Moderatorzy: Wszyscy moderatorzy, Magiczny Ogród

Posty: 4 Strona 1 z 1
Rejestracja: 2017
  • 2321 / 1298 / 34

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Babka_lancetowata

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Plantago_lanceolata

Inna roslina jest babka szerokolistna lub zwyczajna:
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Babka_zwyczajna

OPIS ROŚLINY
P. lanceolata jest byliną tworzącą przyziemną różyczkę długich, wąskich, zaostrzonych na końcu liści. Liść stopniowo zwęża się w dość szeroki, długi ogonek, pokryty długimi prostymi włoskami. Ma on równoległe unerwienie w postaci długiego cienkiego nerwu środkowego i przylegających do niego cienkich nerwów bocznych. Liść wraz z ogonkiem osiąga 50-100 mm długości i 5-6 mm szerokości . Drobne, niepozorne kwiaty skupione są w gęstym kłosowatym kwiatostanie, na szczycie długich bezlistnych pędów kwiatowych . Kwiatki osadzone są w suchobłoniastych przysadkach. Korona zrosłopłatkowa, ma krótką rurkę i cztery płatki o barwie białej lub brunatnoróżowej. Kwitnie od maja do września, wytwarzając owoc w postaci drobnej, dwunasiennej torebki otwierającej się wieczkiem. Po otwarciu wypadają błyszczące nasiona o czerwonobrunatnym zabarwieniu i czółenkowatym kształcie. Pod powierzchnią ziemi znajduje się krótkie kłącze.
Dzialanie oczywiście antybakteryjne ,wzmacniające , dziala jak antydepresant.
A najbardziej interesującym składnikiem jest katalpol.

Katalpol wystepuje w liściach innej (Katalpie zwyczajnej)rosliny ale w babka lancetowata moze byc jej zamiennikiem.

Oto kilka właściwości Katalpolu:
Podnosi testosteron link jest do innej rosliny ale jest opisany składnik oczywiscie ma dzialanie noontropowe (BDNF ) poprawia pamiec .
http://zdrowiebeztajemnic.pl/katalpa-of ... hashimoto/
Oraz dziala antydepresyjnie :
Katalpol jest naturalnym glikozydem irydowym z różnorodnymi bioaktywnościami, które występują w obfitości w Rehmannia glutinosa (w lisciach babki lancetowatej tez duzo)Libosch. (Scrophulariaceae). W niniejszym badaniu oceniono, czy traktowanie katalpolem (5, 10 lub 20 mg / kg przez 14 dni przez podawanie dożołądkowe (i.g.)) działanie przeciwdepresyjne na myszach wykonujących test wymuszonego pływania (FST), zawieszenie ogonowe test (TST), test otwartego pola (OFT) i testy odwrócenia opadania wywołanego rezerpiną, akinezji, i hipotermia. W badaniu tym zbadano również potencjalną rolę, jaką odgrywa katalop na mózgowy układ monoaminergiczny. Wyniki wskazywały na wytwarzanie przez katalpol działanie przeciwdepresyjne podobne u myszy, na co wskazuje zmniejszony czas bezruchu w FST i TST, ale nie miało to wpływu na aktywność lokomotoryczną w OFT. Katalpol podwyższył poziom serotoniny (5-HT) i jego metabolit, kwas 5-hydroksyindolooctowy (5-HIAA) w mózgach myszy, ale nie wpływają na poziom norepinefryny (NE) lub dopaminy (DA). Te działania przeciwdepresyjne katalpolu są zasadniczo podobne do działania klinicznego leku przeciwdepresyjnego chlorowodorku fluoksetyny (FH). Jest to pierwsze badanie wskazujące, że Katalpol ma dzialanie jak lek przeciwdepresyjny- z podobnymy efektami a jego działanie może zależeć od centralnego układu serotonergicznego, a nie od układów noradrenergicznego lub dopaminergicznego.
Badanie:
https://www.duckduckgo.pl/url?sa=t&source=w ... 5FiOmh97lp
Uklad cholinoergiczny i czynik wzrostu BDNF:
https://www.researchgate.net/publicatio ... m_and_BDNF

Metody ekstrahacji Katalpolu:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/10677081/
Jeden ze skladnikow dziala na trucizne muchomora sromotnikowego :
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Aucubin

Wplyw na wartrobe(ochronny)
http://www.mdpi.com/1420-3049/22/10/1773/htm

Zawiera podobne składnik jak tarczyca bajkalska:
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Baicalein
https://thenaturopathicherbalist.com/he ... anceolata/
Ochronnie na neuronów dopaminergiczne:
https://link.springer.com/article/10.10 ... 004-0213-0
Babka lancetowata lepiej dziala wewnetrznie od babki szerokolistnej( ta lepiej dziala zewnętrznie )
Rejestracja: 2019
  • 11 / 1 / 0

Co tu tak pusto? po opisie to przecież złoto. Zaczynam testować jako zastępstwo na lato za dziurawca.
Wiecie z czym mieszać?

Narkotyk, którym odurzono Hitlera. Pod jego wpływem zmienił historię wojny

W lipcu 1943 r. Benito Mussolini poważnie rozważał wycofanie Włoch z działań wojennych. Wiadomość o możliwej zdradzie sojusznika załamała Adolfa Hitlera. Na 19 lipca, dzień po kluczowej przegranej z Armią Czerwoną pod Kurskiem, Führer miał zaplanowane spotkanie z Duce, ale był cieniem samego siebie. Na takie okazje jego przyboczny lekarz, Theo Morell, trzymał specjalne „lekarstwo”.

Sprawdź zwiastun “The Mushroom Speaks”, opowieści o tajnym życiu grzybów

"Odnoszę się tu [w filmie] do Terence’a McKenny, który napisał tekst „Grzyb przemawia” (rozdział książki „Psilocybin: The Magic Mushroom Growers Guide” – przyp. red.) opisujący swoje doświadczenie pod wpływem grzybów psylocybinowych. Twierdził, że one do nas mówią i oferują swoją wiedzę. Ale potrzebują naszych rąk, żeby uzdrowić ziemię."
Rejestracja: 2017
  • 6977 / 1251 / 2

Pewnie i tak trzeba mieć świeża roślinę lub wyciąg z niej.
Rejestracja: 2021
  • 1 / / 0

Zgodnie z tymi badaniami https://www.degruyter.com/document/doi/ ... 1-206/html
Katalpol i Acubine można znaleźć w suszonych liściach babki lancetowatej, w stężeniu 0,16% i 0,11% (wagowo w suszu), więc nie trzeba zbierać świeżych roślin, chociaż stężenie niewielkie.
O wiele lepiej wypada za to babka srebrzysta z której można pozyskać 1,8% katalpolu i 0,27% acubiny, tylko jej już tak łatwo nie da się dostać.
Wiadomo w ogóle jak to dawkować u człowiek, bo jedyne testy jakie widziałem przeprowadzane były na myszach w dawkach 2,5mg-200mg na kg?
Jest jakiś przelicznik z dawek mysich na ludzkie, czy jest on mniej więcej taki sam?

Ps.
Ekstrakcja katalpolu opisana według dokumentacji wydaje się dość prosta
Posty: 4 Strona 1 z 1
Wróć do „Inne”
Na czacie siedzi 2424 uczestników Wejdź na czata

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości