ODPOWIEDZ
Posty: 20 • Strona 1 z 2
  • 863 / 121 / 5
Witam,

Postanowiłem opisać budowę panelu na bazie modułów COB Epistara, dla przykładowego growboxa 0.36m2. Chcąc wydać jak najmniej a zyskać więcej :)

MODUŁU COB (Chip on Board)

COB (Chip on Board) - Dioda wykonana z wyjątkowo płaskich części zawierających nawet do 70 chipów na centymetr kwadratowy, dzięki czemu strumień światła z małej powierzchni jest bardzo gęsty i ma dużą moc. W porównaniu z diodami z wyprowadzeniami, które posiadały maksymalnie po 4 diody na centymetr kwadratowy, jest to znaczącą różnicą.

Naszym celem jest zrobienie naświetlacza , pod uprawę a nasz budżet jest ograniczony do minimum.
Potrzebuję ok 150W ( biorąc pod uwagę, że LED COB do HPS to 1/3 ( 1/2 ) - wyjdzie nam 150W COB / 350-400W HPS co przy powierchni 0.36m2 jest sporą nadwyżką światła ) - HPS 250 spokojnie by wystarczył. Lecz jednak wolę zaopatrzyć się w dodakową porcję promieni - bo go nigdy za wiele :)

Moduły EPISTAR / EPILED. Są w miare tanie ( 100W moduł - ok. 20-25zł ) i jakościowo ( odwzorowanie barw , awaryjność , efektywność ( lm\W ) - nie ustępuje AŻ TAK droższym modułom ( np. Cree ). Lecz Epistar - to doskonały wybór , biorąc pod uwagę właśnie jakość i jej stosunek do ceny.

Posiadając większy zapas gotówki , moduły marki : Cree, Citizen, Philips

OK więc - zdecydowaliśmy się na " średniej " półki moduły EPISTARA.
Chcemy zrobić samemu sobie panel / naświetlacz , widząc , że produkty w znanych sklepach z akcesoriami do uprawy / oświetleniem , nie dość , że działają na modułach EPISTARA ( lub innych ) to są niewyobrażalnie drogie i często zostajemy zmyleni opisem celowo , mniej lub bardziej ( przykład - " naświetlacz 100W !! " - tak okej, 100W jest moduł, lecz jeśli popatrzymy w opis , jeśli takowy jest, realna moc modułu to 50W )

O czym musimy pamiętać. Kupując 100W moduł, praktycznie niemożliwe jest "puszczenie" go na 100% mocy , moduły bardzo szybko się grzeją , nawet odpalenie takiego modułu na kilkadziesiąt sekund bez radiatora / chłodzenia zaskutkuje przepaleniem diody.
Przedział , w którym moduł skutecznie da się się schłodzić , wynosi 50-60% mocy modułu.

Barwa - 3000k-3500k wydaje się być odpowiednia na cały okres , od fazy veg , po flo.

Więc kupujemy : moduł EPISTAR 100W x 3 , barwa 3500k

Patrzymy w datasheet ( szczegółowe informacje o produkcie ) a znajdujemy go wpisując w wyszukiwarkę " datasheet epistar 100W 45mil " - ściągamy plik pdf i powoli wszystko staje się jasne :)

Dowiadujemy się , że :
- moduł do uzyskania pełnej mocy potrzebuje 3.5 ampera ( IF = 3.5A )
- potrzebuje ( Forward Voltage ) napięcie min. 32V-36V

Mając te dane - obliczamy , wiedząc , że najlepiej "puścić" moduły na 50/60% ( problemy z chłodzeniem )
Więc liczymy :

3.5A / 2 = 1.75A ( amperami -- natężeniem prądu - sterujemy ostateczną mocą modułu )

mając 3 moduły i wiedząc , z datasheet, że potrzebujemy napięcie min 32V , liczymy dalej :

32V * 3 = 96V
96V * 1.75A = 168W z 3 COBów ( 168W / 3 = 56W na COBa - czyli pasuje , ogarniemy spokojnie temperature - przy module 100W do 65W powinniśmy ją spokojnie ogarnąć , dbając o dobre chłodzenie ( chłodzenie pasywne ( radiator ) + pasywne ( wentylator ) )

WYBÓR ZASILACZA

Co mamy i czym się kierować w wyborze zasilacza.
168W - dodajmy do tego 10/20W - mamy +/- 190W
96V - tutaj również, nadwyżka nie zaszkodzi - 110V

1.75A - TA WARTOŚĆ ZOSTAJE STAŁA , jeśli znajdziemy zasilacz , lecz np. podający 1.9A - liczymy od nowa i sprawdzamy , czy ogarniemy temp. Jeśli będzie mniej , np 1.5A - przeliczamy i patrzymy ile mamy W , wiedząc , że przy 1.75A będziemy w stanie schłodzić COBa

190W , 110V , 1.75A - szukamy. Zasilacze Mean Well - mimo iż produkowane gdzieś na wschodzie , cieszą się popularnością i niezawodnością.

Output Current-Channel 1: 1.75 A - ta wartość jest stała, szukamy zasilacza, jak pisałem wyżej, który nie przekroczy tej wartości - w najgorszym wypadku spalimy moduły , w najlepszym ( mniejsza wartość ) moduły zaświecą mniejszą mocą.

Output Voltage-Channel 1: 143 V - będzie więcej niż obliczyliśmy - ok. Można nawet pomyśleć przyszłościowo i wybrać z większym ( V ) / czyli np. 32V*4coby = 128V - jest zapas na kolejnego coba / zapasem - by później w razie potrzeby dokupić tylko sam moduł , bez zasilacza.
Output Power: 250.25 W - nam wyszło z zapasem 190W , tu to samo co wyżej , będzie więcej , ok , mniej być nie może.

Znalazłem - Mean Well HLG-240H-C1750 ( polecam strone jako pomoc w wyborze zasilacza )

Mając moduły na miejscu , zasilacz - podłączając ( szeregowo ) - system odpali , dając nam 170W cieplutkiego ( 3500k ) światła.
Ale to nie wszystko. Narazie mamy same moduły i zasilacz.
Na ten moment , cenowo wyszliśmy tak :

Zasilacz : 350zł
COBy : 75zł z przesyłką

C.D.N.
TJ
[ external image ]
  • 863 / 121 / 5
Mając moduły na miejscu , zasilacz - podłączając ( szeregowo ) - system odpali , dając nam 170W cieplutkiego ( 3500k ) światła.
Ale to nie wszystko. Narazie mamy same moduły i zasilacz.
Co dalej w takim razie.

W tym momencie mamy dużo opcji zamontowania COBów na radiatorze.
* zwyczajny , radiator komputerowy , wyrwany gdzieś z starego sprzętu lub kupiony zestaw / radiator + wentylator - tutaj polecam producenta Arctic Cooling ( bardzo ciche wentylatory w zestawie, dobre chłodzenie , cenowo 30-50zł za komplet )
* aluminiowy radiator / belka , cięta na wymiar ( polecam wpisać w duckduckgo : piekarz częśći elektroniczne )

Decydując się na zestaw radiator i went - możliwość kontroli pojedyńczego naświetlacza ( głównie wysokość - odległość od danej rośliny )
Jak kto woli, co kto lubi :)

Do belki przydaje się , tak samo jak w przypadku " komputerowego zestawu COB " wentylator , który pomoże schłodzić COBy.
WAŻNE : Im niższa temperatura COBa , tym lepiej. Zyskujemy nie tylko na żywotności modułu , który ze wzrostem temperatury spada ale i ogólną kondycją COBa ( spada wydajność )
Więc zadbaj o dobre chłodzenie , stracisz te xx zł ( lub nie, gdy masz wszystko pod ręką i nie musisz zamawiać i płacić ) na chłodzenie , ale zyskasz więcej , niż może Ci się wydawać.


Wybrałem, jako chłodzenie COBa radiator + went firmy Arctic - model 64+ ( jeśli schładza potężne CPU , to 60W COBa schłodzi nam elegancko )
/ cena : 47zł x 3 =141zł /

Potrzebujemy dodatkowo pasty termo przewodzącej - zwykle , przy kupnie COBów z all.. dostajemy pastę silikonową.
Nie używamy jej. Dlaczego ? Mamy COBy , konkretne zestawy chłodzące , lecz stosując tanią paste termo , której przewodność cieplna jest na poziomie 1.5W/mk - zepsujemy sobie , to co zaplanowaliśmy. Co z tego, że zestaw chłodzący jest wysokiej jakości jeśli medium odprowadzające ciepło COBa nie da rady przenieść go na radiator i skutecznie go schłodzić.

Szukamy więc pasty termo przewodzącej o jak najwyższym współczynniku przewodności cieplnej , tu polecam pastę Arctic MX4 ( 8.5W/mk ). W każdym razie - im ta wartość jest większa , tym lepiej.
/ cena : 24zł za 4g /

CO BĘDZIE POTRZEBNE DO ZŁOŻENIA ZESTAWU

Zaopatrzamy się w kilka m kabla / przewodu dwużyłowego , lutownicę , kalafonię , cynę , wkrętarkę ( ew. wiertarkę stołową - wersja na bogato ) zestaw wierteł - mając w zapasie trochę kreatywności.

Efekt końcowy :

jak na zdjęciach , 3COBy , każdy po 60W , co daje 180W - możliwość regulowania wysokości / odległości od rośliny , wentylatory , idące nawet na 100% - są tak ciche , że aż miło. Założone soczewki 90* , z możliwością ściągnięcia ( odkręcamy wkręty , ściągamy szkła , zostaje COB ). Nie potrzeba nam 180W ? OK - odłączamy COBA lub dwa.

Jakby nie patrząc - jest to wersja " na szybko " - można zastosować regulator obrotów wentylatorów chłodzących , " dimmer" - czyli możliwość ustawienia mocy zestawu...

O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ
* nie żałujemy pasty termo przewodzącej
* staramy się o w miare możliwości jak najlepsze chłodzenie COBów
* łącząc moduły , łączymy SZEREGOWO , czyli : + ( z zasilacza ) -----> ( + # - ) -------> ( + # - ) --------> ( + # - ) ---------> - ( z zasilacza ) - tak podłączony zestaw , pokaże nam 180W
* zasilacz podłączamy dopiero wtedy, jak jesteśmy pewni , że wszystko jest podłączone prawidłowo , COBY będą chłodzone itp.

ILE ZYSKALIŚMY ?
Wydaliśmy 600zł , nie liczę wydatków typu : okablowanie , lutownica .....
600zł za 180W , 3500K , dobrze chłodzony system.

System oparty na module EPISTAR 200W FullSpectrum ( faktycznie podający 100W ) - koszt 560zł lub 50W , EPISTAR + ładna, biała obudowa - 450zł.

Najbliżej , patrząc na wydajność - byłby panel bazujący na 4 x 51W ( 203W ) FullSpectrum EPISTAR w cenie 1400zł


180W i 600zł
czy 203W , ten sam producent modułów ( EPISTAR ) , reklamującym się jako "COB 400W ( %-D ) " w cenie dwukrotnie większej , niż złożony przez nas , zestaw 180W.

Z pozdrowieniami
TiJaz

Pytania ? :) Chętnie odpowiem , doradzę
Pozdrawiam z tego miejsca wszystkich zaangażowanych w ten projekt , zawsze skorych do pomocy ludzi z różnych zakątków WWW
Z Fartem
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
[ external image ]
  • 5 / / 0
Czy te ledy są na wzrost i kwitnienie?
  • 4 / / 0
co powiecie o diodach COB Full Spectrum, które podpina się bezpośrednio pod 230V bez zasilacza?

Dotychczas stosowałem taką 20W barwy białej ciepłej w domowym reflektorze do prac budowlanych.

Są jednak Full Spectrum:
https://allegro.pl/oferta/dioda-cob-50w ... 8758873595

Czy takie 50W wystarczy na małego boxa? Odpada wówczas koszt zasilacza a potrzeba tylko diodę, pastę termo i radiator, który można wyjąć ze starego PCta
  • 969 / 86 / 0
@baltic80

@co powiecie o diodach COB Full Spectrum, które podpina się bezpośrednio pod 230V bez zasilacza?

@Czy takie 50W wystarczy na małego boxa? Odpada wówczas koszt zasilacza a potrzeba tylko diodę, pastę termo i radiator, który można wyjąć ze starego PCta

Hey

Na co bym najpierw popatrzył - to jakiego producenta jest COB. Zapytaj sprzedawcy - - mogę sie mylić, ale wygląda to na chińską robote, czyli nie warto.
Pasta termo - do kosza... ( 3.17W\m-k )....

tutaj : https://www.x-kom.pl/p/258523-pasta-ter ... x4-4g.html - 8.5W\m-k

Nie miałem do czynienia z takimi cudami ( czip , zasilacz razem ) , zerknij sobie również na cenę ( 17zł ) - samo to mówi za siebie...

Zainwestuj - ja bym tak zrobił - w markowe COBy ( Citizen, Cree CXB, Luminus ... )
Kupiłbym 100W - 150W moduł , np. Citizena , puściłbym go na 50% ( czyli z 150W , masz 75W , cichy , wolny wentylator i radiator z PC - spokojnie Ci temperature ogarnie , przy czym bedzie cichutko ) , dobra, sprawdzona marka.

Tak więc :) decyzja należy do Ciebie, masz pytanie wal śmiało.

np. to : https://cobkits.com/product/citizen-clu ... lor-temps/

lub : https://cobkits.com/product/cree-cxb3070-3500k-36v/

plus zasilacz i bij rekordy ( gram \ z 1W ) :)

powodzenia
tijaz
www.pajacyk.pl Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj sie z lekarzem lub farmaceutą gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu [H]R Crew
  • 87 / 19 / 0
06 stycznia 2020baltic80 pisze:
co powiecie o diodach COB Full Spectrum, które podpina się bezpośrednio pod 230V bez zasilacza?

Dotychczas stosowałem taką 20W barwy białej ciepłej w domowym reflektorze do prac budowlanych.

Są jednak Full Spectrum:
https://allegro.pl/oferta/dioda-cob-50w ... 8758873595

Czy takie 50W wystarczy na małego boxa? Odpada wówczas koszt zasilacza a potrzeba tylko diodę, pastę termo i radiator, który można wyjąć ze starego PCta
Działają bez problemu przynajmniej te 30W z elementami aktywnymi zalanymi silikonem. Używam takich 3 szt. do oświetlania akwarium, parametry co dziwne trzymają przynajmniej jeżeli chodzi o pobór prądu i natężenie światła (w porównaniu do "żarówki" led mającej 2100lm pojedynczy moduł na "oko" jest jaśniejszy).
Uwaga! Użytkownik Qac nie jest już aktywny na hyperrealu. Nie odpowie na próbę kontaktu, ani nie przeczyta odpowiedzi na post.
  • 969 / 86 / 0
16 stycznia 2020Qac pisze:
Działają bez problemu przynajmniej te 30W z elementami aktywnymi zalanymi silikonem. Używam takich 3 szt. do oświetlania akwarium, parametry co dziwne trzymają przynajmniej jeżeli chodzi o pobór prądu i natężenie światła (w porównaniu do "żarówki" led mającej 2100lm pojedynczy moduł na "oko" jest jaśniejszy).
Działać - działają , dlaczego miały by nie działać.
Chyba oczywiste , że 90W , które podłączyłeś ( 3 x 30W ) dają więcej " światła " aniżeli pojedyńczy czip i 2100lm
I troszkę mijamy się z tematem, ponieważ :
- uprawa a doświetlanie akwarium - to całkiem inna bajka.
- domyślam się , że COB'y , którymi naświetlasz akwarium są " no name " czyli czajna made .. mogę się mylić, ale jeśli nie - wtedy naprawdę jest ogromna różnica uprawiając pod markowymi COBami ( efektywność, etc... )

Może podam link do testu takich COB czipów :
https://www.youtube.com/watch?v=OnaVr2Cgspc

Jedyny plus takich czipów ( 220V ) to możliwość bezpośredniego podłączenia go pod gniazdko , dodajesz tylko radiator plus ew. chłodzenie aktywne ( wentylator ) i możesz zaczynać zabawę
Osobiście odradzam takie oświetlenie z tego względu , że jest po prostu mało lub bardzo mało użyteczne przy uprawie jakichkolwiek roślin, tzn... oczywiście - COŚ urośnie, ale na zadowalający plon bym nie liczył , chyba , że producenci tacy jak Cree , Citizen , Osram .. zaczną produkować takie właśnie moduły.

z fartem,
tjaz
www.pajacyk.pl Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj sie z lekarzem lub farmaceutą gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu [H]R Crew
  • 5 / / 0
Czy taki halogen może się sprawdzić przy uprawie?
https://allegro.pl/oferta/halogen-led-n ... 8173302713
  • 436 / 88 / 0
Może sie sprawdzić. Widziałem w sieci growlogi z tego typu oświetleniem i nie było problemu.
  • 5 / / 0
24 marca 2020Qlop pisze:
Może sie sprawdzić. Widziałem w sieci growlogi z tego typu oświetleniem i nie było problemu.
Ok, dzięki za odpowiedź, zabieram się za boxy po dość długiej przerwie, "za moich czasów" nie było wyboru po za hps także w temacie ledow jestem zielony
ODPOWIEDZ
Posty: 20 • Strona 1 z 2
NarkoMemy dodaj swój
[mem]
Artykuły
Newsy
[img]
Jacht z kokainą o wartości 80 milionów funtów zmierzał w stronę Wielkiej Brytanii

Prawie tona „narkotyku klasy A” została znaleziona na jachcie płynącym z wysp karaibskich do Wielkiej Brytanii. Jej rynkowa wartość została oszacowana na 80 milionów funtów.

[img]
Handel narkotykami: Rynek odporny na COVID-19. Coraz większe obroty w internecie

Dynamika rynku handlu narkotykami po krótkim spadku w początkowym okresie pandemii COVID-19 szybko dostosowała się do nowych realiów, wynika z opublikowanego w czwartek (24 czerwca) przez Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) nowego Światowego Raportu o Narkotykach.

[img]
Meksyk: Sąd Najwyższy zdepenalizował rekreacyjne spożycie marihuany

Sąd Najwyższy zdepenalizował w poniedziałek rekreacyjne spożycie marihuany przez dorosłych. Za zalegalizowaniem używki głosowało 8 spośród 11 sędziów. SN po raz kolejny zajął się tą sprawą, jako że Kongres nie zdołał przyjąć stosownej ustawy przed 30 kwietnia.