Recepta - system kontroli

Dział poświęcony tematowi kontroli recept lekarskich u farmaceuty.

Moderator: Prawo

• 16 / 2 / 3

28 września 2019ZwyklyNarkoman pisze:
Niby w jaki sposób? Taka recepta na pewno jest szyfrowana i/lub podpisana kluczem prywatnym lekarza, wystawionym przez centrum certyfikacji ministerstwa.

Ale to byłby czad, pirackie recki, hehe
Dostaliśmy reckę rpw od lekarza co tylko na papierze wypisuje a w aptece że zrealizowano o tym numerze e-recepte. Że mogła być zrealizowana to jest jakaś szana ale że jako e-recepta to był zonk . Więc podejrzewam że system jest nie szczelny :)

-------------------------
28 września 2019Mak22 pisze:
@jezus_chytrus ale dzięki takim lekom mogę funkcjonowac normalnie,pracowac. Normalnie bóle wpedzały mnie w straszną depresję, ciezko było bardziej ruszac aktywnie. To są nieprzyjemne bóle,zabierają zupełnie chęc do życia.

Do 2025 będą przyjmowane papierowe recepty pro auctore i pro familiae i do tej pory nie bedą wystawiane w wersji elektronicznej. Podobno nadal nie są wprowadzane do systemu jak kiedyś pełnopłatne recepty papierowe.
Skąd to info o pro auctore i pro familiae? Jakiś link?

Mod- proszę połączyć ten i pierwszy mój post :)

Scalono. taurinnn
  • 29 / 2 / 0

@jezus_chytrus juz było kilka sytuacji,że nie wyproznilam prawie 2tygodni i nie było różnicy.Teraz na diecie i wyprozniam często,a bóle takie same,nie rozumiem tego. Przed bólami i braniem leków była norma,że czesto miewałam zaparcia nawet 10dniowe i nie bolało,tylko czułam się taka gruba he. ( taka sytuacja trwała kilka lat).

Dlaczego poszukiwanie przyjemności staje się pułapką? Mózg uzależniony [REPORTAŻ]

Uzależnienie przechwytuje szlaki neuronowe mózgu. Naukowcy podważyli pogląd, że uzależnienia są skutkiem wad charakteru. Szukają metod leczenia dających nadzieję na wyrwanie się ze spirali cierpienia, w której tkwi dziesiątki milionów ludzi.

Niesamowity efekt huraganu Dorian. Policjanci z Florydy byli w szoku

Dzięki zbliżającemu się w stronę wybrzeża USA huraganowi Dorian, policjanci z Florydy dokonali niecodziennego znaleziska...
  • 83 / 10 / 0

Co do recept por familia/pro auctore - muszą być wprowadzane do systemu, zamiast regonu przychodni w rubryce świadczeniodawca wpisuje się numer PWZ lekarza. Mówie tu o programie aptecznym.
  • 83 / 10 / 0

@mak22 - recepta nie musi posiadać regonu, ale w jego miejsce aptgeka raportuje nr PWZ lekarza, czego nie rozumiesz?
  • 1726 / 390 / 0

Cóż, ostatnio znajomemu aż za dobrze poszło w PLB. Lekarz jest po jego stronie, wypisał mu trzy smakołyki i przyznam, że też uważam że przesadził, ale sprawa jest jeszcze do uratowania właśnie ze względu na podejście lekarza. Wszystko było okej, była to e-recepta "na dowód" w aptece, gdzie widać od razu co i czy/kiedy pacjent wykupił, ale problem w tym że wszystko było na R (sam lekarz tak zasugerował) a NFZ uznało, że bóle owszem są, ale nie aż takie żeby refundować tyle. No tak, bo na odległość oceni się ból u człowieka mającego podstawę w papierach.

Echh, państwo absurdu, jestem autentycznie ciekawa jak się ta sytuacja rozwinie. Absurdem jeszcze większym jest to, że nawet na "głupi" klonazepam czy dowolną inną rzecz teraz ta osoba np. Rki nie dostanie na e-receptę; wyskakuje informacja o zablokowaniu refundacji do wyjaśnienia i problem jest na szczeblu apteki z perspektywy pacjenta, na szczeblu NFZ z perspektywy samej sprawy, odpowiednie odwołania z opinią lekarską już poszły z tego, co wiem. Na 100% też nie może tego wykupić.

A na 120% wiem i czuję, że na problemy ze stawami również oksykodon wypisują na R w dużych dawkach i nie trzeba być babcią (PLB, pierwsza wizyta i zlecone 80mg dziennie ale wspominała że pierwszy raz komuś zleca taką dawkę przy pierwszym zobaczeniu kogoś ze względu na stan plus obecność opio wyższych niż tramadol w karcie, plus kościec jest tragiczny i są podstawy) + ogarnięta pani doktor wspomniała że to jak podpisanie cyrografu i dawki będą musiały być zwiększane okresowo lub stale przy dużym pogorszeniu. Teczka nie musi ważyć kilograma i nie można nie doceniać roli pierwszego wrażenia oraz sposobu prowadzenia rozmowy, a teczka jest co prawda rzeczowa z opisem zabiegów czy tam blokad, ale pani o specjalizacji anestezjologa nawet nie ma komputera w swoim gabinecie i nie zerknęła na np. zdjęcia z płyt, jeszcze inna w ogóle nie zajrzała do teczki (błąd, po prostu błąd lekarski IMHO zwłaszcza na pierwszej wizycie) i jedynie wysłuchiwała pacjenta, ale powiedzmy że ta druga jest... specyficzna i jak ktoś chce nieskończone źródło bupry (której nie traktuje jak opio, heh) to by się z nią cudnie dogadał, ale inne leki to "narkotyki". :-) Lekki może OT, ale wspomniałam o tym nieciekawym ciachu na refundację zakładaną na e-recepty czyli na dowód, o tyle bezsensowną i groźną dla zdrowia, że dotykającą nie tylko tematu sporu - konkretnie danych leków - ale wszelkich refundowanych danemu pacjentowi, czyli ciach na recepty do wyjaśnienia.
  • 29 / 2 / 0

@boloboli dałam linka,ze do wyboru jest regon lub pwz, o co ci chodzi?
  • 83 / 10 / 0

@mak - przy proauctore nie raportuje się teraz regonu, tylko PWZ.
  • 263 / 18 / 0

Będąc dzisiaj u lekarza ogólnego dostałem receptę elektroniczną na 2 różne benzo ( na jednej recepcie). Jeszcze 4 dni temu byłem u tej samej mojej Pani doktor i była zwykła recepta szkoda, że wprowadzili ale kiedyś musieli. Jestem zaskoczony wyglądem tej recepty, zupełnie inny format kartki i wszystko zupełnie inne bez pieczątek i jednym kodem kreskowym, brak nazwy przychodni, regonu itp itd..
Mam następujące pytania:
1. Czy jeśli na jednej kartce widnieje "Recepta 1 z 2" na benzo Y i poniżej "Recepta 2 z 2" na benzo Y to czy mogę je wykupić na dwa razy? Farmaceutka powiedziała, że tak.
2.[[WAŻNE]] Czy psychiatra będzie widział w komputerze co wypisała mi Pani doktor z POZ? Zaznaczam, że psych przyjmuje w innej przychodni i jest to przychodnia tylko i wyłącznie psychiatryczna i wypisują tam zwykłe recepty.

Ktoś coś mówił, że każdy lekarz o każdej profesji w każdej przychodni będzie miał wgląd jakie leki zażywa/zażywał pacjent.
  • 7392 / 877 / 0

1. Tak
2. Nie wiem, ale do tego to zmierza.
Wróć do „Recepty i leki – problemy i pytania”
Na czacie siedzi 56 uczestników Wejdź na czata