Receptory dopaminergiczne - downregulacja i upregulacja

Polepszanie samopoczucia i funkcjonowania za pomocą substancji nie będących narkotykami. Suplementy, witaminy, nootropy; regeneracja receptorów i neuronów; dieta i trening.

Moderator: Zdrowie

Posty: 120 Strona 10 z 12
Rejestracja: 2016
  • 2402 / 486 / 0


23 czerwca 2018Stteetart pisze:
Poczytaj o prawdziwym dzialaniu serotoniny na nasz organizm.
W wielu miejscach mozgu dziala schizogennie.

Jesli pregabalina pomogla to klopot moze lezec w glutaminianie.

Niestety ja przy lekach nie majstruje od tego sa lekarze.
[...]
Dokładnie, dlatego SSRI nie podaje się w aktywnej psychozie. Mi pomagają zarówno TLPD jak i pregabalina, dlatego nigdy tak naprawdę nie wiadomo gdzie leży problem ;)
Rejestracja: 2015
  • 1001 / 157 / 6


Niski poziom dopaminy jest korzystny dla "szukania wspólnego mianownika":
While creativity is a hard thing to measure objectively, some components of it are being teased out. Specifically, two cognitive processes are thought to play a strong role in creativity. They are called convergent and divergent thinking. Divergent thinking is best described as the skill behind brainstorming — it’s being able to explore options through loose associations to generate novel ideas. Convergent thinking works in the opposite direction: It takes a bunch of loosely-organized ideas and finds a common thread between them.

There is a common thread winding its way through these thought processes and dopamine. Dopamine is often thought of as the “reward neurotransmitter” (although this is a major overgeneralization because dopamine has multiple functions). However, it also seems to have a role in the neuroscience of creativity. Specifically, one study in light marijuana users found that dopamine has a negative linear correlation with convergent thinking, whereas it shows an “inverted U” shape correlation with at least one aspect of divergent thinking, where too much or too little harms it, but a middle amount is just right.
Z artykułu o marihuanie, ale można się ciekawych rzeczy o dopaminie dowiedzieć: https://examine.com/nutrition/does-mari ... reativity/ - Does marijuana actually boost creativity?

"Straszenie narkotykami nie przynosi efektów". Co przynosi, opowiada Piotr Tubylewicz z SIN

Społeczna Inicjatywa Narkopolityki (SIN) zajmuje się edukacją. SIN wychodzi z założenia, że lepiej uczyć, jak nie zrobić sobie krzywdy, niż zakładać, że ludzie przestaną ćpać od pogrożenia palcem.

Opisano przypadek 11-latka, którego życie bez kawy zamienia się w koszmar

Niektórzy ludzie mówią, że nie są w stanie żyć bez kawy. O ile w ich przypadku to jawna przesada, o tyle w przypadku pewnego 11-latka z Francji takie sformułowanie należy traktować dosłownie.
Rejestracja: 2018
  • 8 / / 0


Jak myślicie, czym może być spowodowana odwrotna reakcja na leki? Wszelkie stymulanty działają na mnie nasennie, wpadam w bezruch, robię wszystko we wspowolniom tempie. Zamiast mnie pobudzić powodują jeszcze większą depresję, anhedonie i lęki. Dodatkowo dostaje wtedy ogromnej złości na wszystko. Natomiast pregabalina czy benzo działają uspokajająco na złość i lęki, ale aktywizują mnie, powodują, że mogę wstać z łóżka i poprawiają mi nastrój.
Czy problem może tkwić w tym, że mam zbyt spowolniony enzym mao-a? Co powoduje, że ogólnie mam za dużo neuroprzekaźnikow i moje receptory są bardzo odwrażliwione? SSRI działają na mnie świetnie przez pierwszy tydzień, z czasem pogarszają wszystkie moje objawy. Całkiem odwrotnie niż być powinno.
Co mi radzicie? Będę Wam bardzo wdzięczna za wszelkie porady.
Rejestracja: 2018
  • 38 / / 0


Jak widzicie test brawermana? Czy jego wynik moze dawac prawdziwe wyniki w tym co nam brakuje czyli dopa, sero gaba itd?
Rejestracja: 2012
  • 86 / 1 / 0


Ja mam pytanie trochę z innej beczki. Gdzieś na HR i w Internetach (https://bit.ly/2DXgVzM) wyczytałem, że do sensybilizacji użyć można mikrodawek stymulantów (co jest sprzeczne z intuicją, ale ponoć zgodne z neurobiologią). Czy ktoś z was testował?
Rejestracja: 2014
  • 3528 / 554 / 0


Uczulenie na stymulanty?
Rejestracja: 2018
  • 4 / / 0


Witam! Chciałem się Was poradzić w związku ze złym samopoczuciem który mi doskwiera od roku. Ale od początku. Mężczyzna lat 31 prawie 3 lata leczyłem się na napady leków przy pomocy leków SSRI (sertralina, paroksetyna, flueksetyna) i SNRI (wenlafaksyna) – leczenie ukończone ponad rok temu.
Po odstawieniu leków kilka tygodni było ok potem życie zaczęło mi utrudniać ciągłe zmęczenie, spadek a potem brak libido, trochę depresyjne myśli, brak porannych i nocnych wzwodów, problemy w nasyceniu się podczas posiłku, budzenie się nad ranem, duże problemy z koncentracją i pamięcią, zaniedbałem zainteresowania które wcześniej miałem. endokrynolog stwierdziła niedoczynność tarczycy z chorobą Hashimoto (poziom TSH już ustabilizowany) . Zdrowo się odżywiam (utrzymuje + bilans kaloryczny, dbam o makro, witaminy) nie piję nie palę, regularnie uprawiam sport mimo nawet braku sił (siłownia 2-3 razy w tygodniu), od roku jednak 0 przyrostów .
Podejrzane były dwa wyniki badań – testosteron blisko dolnej granicy i prolaktyna powyżej normy – endokrynolog obniżył mi ją lekiem DOSTINEX (zwiększającym poziom dopaminy) – jednak bez większych efektów choć testosteron trochę wzrósł. Lekarz rodzinny podejrzewał depresję – zastosowanie leku trittico CR -wydłużyło sen (nieprzyjemnie- sztucznie) jednak na zmęczenie i problemy z libido nie wpłynęło (50/100/150mg dzień) – miesiąc.
Dodam, że kilka tygodniu po odstawieniu leków (już w momencie złego samopoczucia) miałem lekkie epizody lekowe, nerwowe dni z którymi radziłem sobie doraźnie Zomirenem SR w bardzo małych dawkach, potem zacząłem sumplementacje Aschwagandą która dość mnie uspokoiła , problemy ze snem nadal były. Co dziwne przy przyjmowaniu alprozolamu libido lekko wzrosło, siły po części wróciły – nie kontynuowałem jednak przyjmowania benzo w obawie przed uzależnieniem. Przyjmując aschwagandę przez prawie 4 miesiące nie miąłem epizodów lekowych jednak byłem dalej skrajnie wyczerpany, budzenie się w nocy, duża nerwowość w pracy i szybka irytacja, duże problemy z pamięcią i koncentracją, występujące lekko depresyje myśli , brak radości z życia i celu – na co dzień efekt zombie, brainfog
Spostrzeżenia:
Po kawie czuje lekki przypływ energii i chęci do wszystkiego, to samo (najbardziej) po treningu na siłowym .
Przy regularnym przyjmowaniu alprozolamu (0,5mg/noc) wydaje mi się, że sen jest bardziej regenerujący (nie wybudzam się) co przykłada się na lepsze samopoczucie z każdym kolejnym dniem – większa chęć do działania, więcej wigoru.
W sierpniu stasowałem przez kilka dni silny antyoksydant – Resweratrol + przyprawa kurkuma + pieprz(wystąpiły spore bule brzucha) przez 2 dni czułem bardzo duży (ogromny) wzrost libido oraz powrót wigoru i siły do pracy, lepiej się czułem przez te dni jak podczas stosowania Zomirenu, nie zmieniałem w tym czasie leków, diety ten efekt jednak nie trwał długo i już się nie powtórzył.
Z endokrynologami na razie dałem spokój z uwagi na to, że obniżanie prolki, podnoszenie teścia nie przyniosły praktycznie żadnych efektów w porównaniu np. z Zomirenem – alporozolam gdzie wszystko jakby ruszyło z miejsca. Nie chcąc się jednak faszerować benzodiazepaminami wróciłem do psychiatry który mi przepisał Valdoxan… mija 2 tygodnie i efektów raczej nie widzę, poza bólem brzucha który wynika raczej z jego stosowania, a także spadkiem sił (obniżenie dawki benzo celem odstawienia).
Przypuszczam, że mogę mieć coś zdupcone z poziomem neuroprzekaźników ale, żeby po roku organizm nie wrócił do homeostazy ? Może macie jakieś pomysły ?
Rejestracja: 2015
  • 630 / 107 / 0


Mnie się wydaje, że czujesz się lepiej (kawa, kurkuma), kiedy podbijasz sobie poziom serotoniny, ale poczekaj na odpowiedź kogoś obeznanego w temacie.
Rejestracja: 2010
  • 279 / 86 / 0


Kawa (kofeina) zwiększa ilość dopaminy i noradrenaliny w mózgu. Z serotoniną nie ma nic wspólnego.

Jak dla mnie objawy w największym stopniu wskazują na problemy z dopaminą właśnie. Benzo czy jakieś inne uspokajacze/SSRI to droga donikąd moim zdaniem. Problem z libido to może być skutek uboczny długotrwałej terapii SSRI:
https://pl.wikipedia.org/wiki/PSSD
zwłaszcza jeśli przed terapią nie było takich problemów.
Rejestracja: 2018
  • 102 / 5 / 0


Mam problemy z dopaminą, z jej niskim poziomem, staram się unikać rzeczy, które sztucznie ją wyrzucają jednak chcę zacząć publikować filmy i własną twórczość (muzyka) np. na yt, jakby to mogło wpłynąć na moje receptory dopaminowe/system nagrody? Słyszałem gdzieniegdzie, że przy upregulacji receptorów dopaminowych zalecana jest abstynencja od przyjemności jednak jak to się ma do ewentualnego hobby.
Posty: 120 Strona 10 z 12
Wróć do „Dział prozdrowotny i doping mózgu”
Na czacie siedzi 56 uczestników Wejdź na czata

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość