Kurkuma (Ostryż długi, Curcuma longa) - wątek ogólny

Dział służący dyskusji o pozostałych odmianach roślin, np. afrodyzjakach, ziołach snu, czy ziołach o właściwościach uspokajających i sedatywnych.

Moderatorzy: Wszyscy moderatorzy, Magiczny Ogród

Czy Kurkuma pomaga?

73%
1.Tak zwłaszcza w depresji.
8
18%
2.Średnio pomaga nie odczuwam szczególnie silnego działania.
2
9%
3.Nie pomogła mi.
1

Liczba głosów: 11

• 857 / 169 / 0

Użytkownik nieaktywny
  • 181 / 19 / 0

Jaki polecacie ekstrakt z kurkumy myśłałem nad Aura Herbals 150 tabletek.

Zastosowanie substancji psychoaktywnych w medycynie

Czasami działanie psychoaktywne jest skutkiem ubocznym substancji, a czasami właśnie ten wpływ jest pożądanym działaniem sprawiającym, że dana substancja jest lekiem.

Będzie zakaz smakowych e-papierosów?

Po kolejnych zgonach i hospitalizacjach, prezydent Donald Trump ogłosił, że jego administracja podejmie działania na rzecz uregulowania rynku związanego z wapowaniem.
  • 173 / 7 / 0

Podpinam sie, czy ekstrakt kurkumy + piperyny ze znanej tu magiczno zielarskiej ogrodniczej stronce jest opłacalny i działa wyraźnie?
Użytkownik nieaktywny
  • 181 / 19 / 0

@TajskiK3oks
Działa używam już ponad 1.5 tygodnia 2 razy dziennie z rana na pusty żołądek oraz po obiedzie. Wyeleminowałem wszystkie problemy żołądkowe i schudłem ponad 4 kg tak po prostu.Dla mnie suplement diety idealny.Metabolizm strasznie mi poprawiło.
  • 119 / 22 / 0

Ja używam kurkumy zazwyczaj jak czuje,że coś mnie bierze, przy przeziębieniu albo po zapodaniu jakiegoś bardziej inwazyjnego draga. Bardzo zdrowa roślinka, polecam każdemu. Koniecznie z składzie powinien być pieprz albo ekstrakt z pieprzu. Można robić herbatki z kurkumą ale osobiście wolę jednak tabletki. Ewentualnie czasem robie herbatke ze świeżej kurkumy (w Lidlu jest) z miodem i cytryną, taka wersja jest calkiem smaczna
  • 246 / 63 / 0

"Oprócz celów terapeutycznych omówionych poniżej, 1 (i jego produkty degradacji) wykazują szeroką reaktywność przeciwko wielu ludzkim enzymom, które są związane z toksycznością związku, a mianowicie kanałami hERG, cytochromem P450 i S-transferazą glutationu (patrz także Informacje dodatkowe) Tabela 3). Reaktywność każdej z tych klas ma istotne implikacje dla potencjalnych toksycznych skutków ubocznych: hamowanie kanału hERG jest związane z kardiotoksycznością; hamowanie 99−101 cytochromu P450 (CYP450) i S-transferazy glutationu (GST) może prowadzić do upośledzenia detoksykacji i potencjalnego toksycznego leku - przeciwwskazania do stosowania leków.102 Poza toksycznością specyficzną dla enzymu, związek 1 okazał się ostatnio czynnym chelatorem żelaza in vivo, wywołując stan jawnego niedoboru żelaza u myszy karmionych dietami ubogimi w żelazo44. Sugeruje to, że 1 może wpływać na ogólnoustrojowy metabolizm żelaza, szczególnie u osób z istniejącym wcześniej nieoptymalnym stanem żelaza. W badaniach użyteczności terapeutycznej 1 zgłoszono jako cytotoksyczny wobec wielu ważnych linii komórek nowotworowych. Jednak rzadko odnotowuje się, że wykazuje on również cytotoksyczność wobec normalnych ludzkich limfocytów.31 Co zaskakujące, dane dotyczące cytotoksyczności 1 wobec normalnych (nienowotworowych) linii komórkowych są rzadkie. Niedawny raport wykazał cytotoksyczność 1 wobec mysiej linii komórkowej makrofagów i ludzkich komórek nerki przy wartościach IC50 odpowiednio 31 i 15,2 μM.8 Wartości te są równe lub niższe od podanych dla kilku celów terapeutycznych lub linii komórkowych (patrz także Tabele informacji pomocniczych 1 i 3), sugerując, że 1 może być ogólnie cytotoksyczny i nie wykazuje preferencji dla komórek normalnych względem komórek rakowych."

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5346970/

Według mnie Kurkumina została zbyt mocno wypromowana przez marketingowców. W pewnych okolicznościach na pewno może być szkodliwa dla zdrowia. Dostępne ekstrakty bardzo często są łączone z Piperyną w celu zwiększenia biodostępności.

Pierwsze pozycje z duckduckgo:(gooogle)
Kurkumina + Piperyna 67,09 zł
Piperyna 22.99 zł
Użytkownik nieaktywny
  • 181 / 19 / 0

@return_zero
Daj spokój nawet nie wiesz jak mi to wyeleminowało moje problemy żołądkowe.Co na tym świecie nie szkodzi?
  • 4 / / 0

@return_zero też się kiedyś interesowalem mieszanka kurkumy z piperyna i natrafiłem na podobne badania. Postanowiłem poprawić dietę i w dużej mierze problemy żołądkowe zostały zniwelowane, taki wiek :)
  • 246 / 63 / 0

@ZieloonyWidmo
Część substancji (Kurkuma)pomaga na jedno i szkodzi na coś innego. Czy nie warto wspomnieć o tym?
  • 5382 / 750 / 0

13 marca 2019return_zero pisze:
"Oprócz celów terapeutycznych omówionych poniżej, 1 (i jego produkty degradacji) wykazują szeroką reaktywność przeciwko wielu ludzkim enzymom, które są związane z toksycznością związku, a mianowicie kanałami hERG, cytochromem P450 i S-transferazą glutationu (patrz także Informacje dodatkowe) Tabela 3). Reaktywność każdej z tych klas ma istotne implikacje dla potencjalnych toksycznych skutków ubocznych: hamowanie kanału hERG jest związane z kardiotoksycznością; hamowanie 99−101 cytochromu P450 (CYP450) i S-transferazy glutationu (GST) może prowadzić do upośledzenia detoksykacji i potencjalnego toksycznego leku - przeciwwskazania do stosowania leków.102 Poza toksycznością specyficzną dla enzymu, związek 1 okazał się ostatnio czynnym chelatorem żelaza in vivo, wywołując stan jawnego niedoboru żelaza u myszy karmionych dietami ubogimi w żelazo44. Sugeruje to, że 1 może wpływać na ogólnoustrojowy metabolizm żelaza, szczególnie u osób z istniejącym wcześniej nieoptymalnym stanem żelaza. W badaniach użyteczności terapeutycznej 1 zgłoszono jako cytotoksyczny wobec wielu ważnych linii komórek nowotworowych. Jednak rzadko odnotowuje się, że wykazuje on również cytotoksyczność wobec normalnych ludzkich limfocytów.31 Co zaskakujące, dane dotyczące cytotoksyczności 1 wobec normalnych (nienowotworowych) linii komórkowych są rzadkie. Niedawny raport wykazał cytotoksyczność 1 wobec mysiej linii komórkowej makrofagów i ludzkich komórek nerki przy wartościach IC50 odpowiednio 31 i 15,2 μM.8 Wartości te są równe lub niższe od podanych dla kilku celów terapeutycznych lub linii komórkowych (patrz także Tabele informacji pomocniczych 1 i 3), sugerując, że 1 może być ogólnie cytotoksyczny i nie wykazuje preferencji dla komórek normalnych względem komórek rakowych."

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5346970/ (Toxicology)
https://en.wikipedia.org/wiki/Curcumin
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kurkumi

Według mnie Kurkumina została zbyt mocno wypromowana przez marketingowców. W pewnych okolicznościach na pewno może być szkodliwa dla zdrowia. Dostępne ekstrakty bardzo często są łączone z Piperyną w celu zwiększenia biodostępności.

Pierwsze pozycje z duckduckgo:(gooogle)
Kurkumina + Piperyna 67,09 zł
Piperyna 22.99 zł
Moze jakies dawki podasz?
I o ile rozumiem to kurkuma dziala antynowotworowo ale w "niektorych" stanach moze powodowac raka.
Tylko tu pytanie kiedy?

Art tworzony typowo dla zrazenia klienta/pacjenta.
#olalbym

Ps chelatowanie zelaza czyli jego wychwyt.
Ludzie kupuja multiwitaminy olimpu z chelatami wszystkiego a tu chelatowanie to negatyw %-)
Wróć do „Inne”
Na czacie siedzi 56 uczestników Wejdź na czata