Reakcja oksydacji pseudoefedryny - wątek ogólny

4-HMC, efedron, metkat. Charakterystyka i metody otrzymywania.
Więcej informacji: Metylokatynon w Narkopedii [H]yperreala

Moderator: Stymulanty

• 107 / 7 / 0

@cactus1234

Od 2010 roku filtruję wszystko raz a porządnie po reakcji. Z tego co pamiętam masa tabletkowa może lekko utrudniać filtrację, ale nie ma ona wpływu na reakcję i wydajność. Piszę tu o Acatarze i Apselanie. Kota waliłem ostatni raz w 2016 także jak coś się zmieniło to czekam na wymianę zdań :)
  • 78 / 3 / 0

Nie wiem, nie jestem chemikiem, ale panuje ogólne przekonanie, że powinno się filtrować masę tabletkową ze względu na to że nadmanganian może dobierać się do niej tworząc niepożądane produkty uboczne, aczkolwiek powtarzam nie jestem chemikiem i może to nie jest prawda

Służba Więzienna: Od początku roku prawie 70 prób przemytu do zakładów karnych

Funkcjonariusze Służby Więziennej od początku roku prawie 70 razy zapobiegli próbom przemycenia do więzień niedozwolonych przedmiotów, które były ukryte w paczkach, przy osobach odwiedzających lub w tzw. przerzutkach - powiedział we wtorek PAP ppłk Bartłomiej Turbiarz z Centralnego Zarządu Służby Więziennej.
  • 148 / 38 / 0

@pospolitypijak
@cactus1234
Myślałem, że filtrowanie masy tabletkowej to już jest sprawa oczywista i podana praktycznie w każdym przepisie. Nie bez powodów tak się robi, a jeśli ktoś zmienia przepis pod siebie to niech ma przynajmniej na to argument naukowej teorii bądź empiryczny. Mam nadzieję, że tą miksturę nieznanych końcowych produktów przynajmniej zapodajesz doustnie.
Może należy wyjaśnić dla potomnych, dlaczego filtracja masy tabletkowej jest kluczowa, potrzebna i jest na podstawie chemii, a nie dlatego by komuś coś utrudnić czy zabrać czas bez powodów. I nieważne czy roztwór efedronu na końcu pijemy, czy podajemy dożylnie.

1. Masa tabletkowa jest przede wszystkim dodatkowym i niepotrzebnym składnikiem mieszaniny reakcyjnej. Z chemicznego punktu widzenia - im mniej substratów i jak najwyższej czystości tym reakcja ma większą wydajność.
2. Nie wiemy czy jakieś składniki masy tabletkowej poddają się reakcji utleniania. Jeśli przeanalizujemy i znamy składniki masy tabletkowej i w strukturze któregoś z nich pojawia się grupa hydroksylowa (nie karboksylowa) to istnieje ryzyko dla tej grupy, że zostanie utleniona do aldehydu, ketonu, bądź cząsteczka zostanie rozbita tworząc kolejne dwie substancje o nieznanych nam właściwościach farmakologicznych i toksykologicznych.
3. Na podstawie punktu drugiego nasuwa się wniosek, że część KMnO4 zostanie zużyta do utleniania, braknie nam wtedy utleniacza do reakcji z pseudoefedryną, by uzyskać jak największą domowym sposobem wydajność. A nie mamy pojęcia nawet ile wtedy naddatku utleniacza jest potrzebne, z jaką wydajnością masową utleni się skladnik masy tabl. a z jaką pseudoefedryna, gdy dodatkowo mamy mnóstwo niepotrzebnych cząsteczek w mieszaninie reakcyjnej, które przeszkadzają w zderzeniach i reakcji cząsteczek pożądanych przez nas do zareagowania ze sobą, wydłuża się czas, spada wydajność.
4. Filtrowanie produktu ubocznego reakcji, czyli MnO2 jest i tak już utrudnione, ponieważ zbija się mocno na filtrze i nie przepuszcza czasem płynu przez filtr. Szczególnie, kiedy wykonujemy efedron w ilości od 1,5 paczki Acataru w górę filtracja mieszaniny po reakcji jest trudna (wtedy na dwie strzykawki jednocześnie filtrujemy, 2x strzykawka 20 ml, filtr na wysokość 6 ml, wata bawełniana, wstępnie nawilżona i ubitą tłoczkiem). Odfiltrowanie masy tabletkowej na początku zostawia nam do filtrowania wyłącznie MnO2.
5. Kolejny raz to piszę - ocet dodajemy wyłącznie po przereagowaniu całości, kiedy zaczyna się opadanie czarnego (nie brązowego) osadu MnO2 w roztworze. Środowisko kwasowe sprawia, że MnO2 się rozpuszcza i jony manganu są rozpuszczone w przefiltrowanym metkacie (poznać łatwo po żółtym, jasno żółtym zabarwieniu). Ocet dodaje się po zakończeniu reakcji a bezpośrednio przed filtracją. Mamy pewność, że wolna zasada efedronu jest związana w rozpuszczalny octan, a MnO2 nie zdąży się jeszcze rozpuszczać. I filtrujemy zaraz po wlaniu octu, czas odczekania to maksymalnie minuta, powyżej tego czasu roztwór nabiera barwy coraz bardziej słomkowej, żółtej. Wyjaśniłem czego jest to oznaką. Dodatkowo ocet to kolejny substrat w reakcji zmieniający jej przebieg i wydajność ilości zderzeń cząsteczek na objętość roztworu.

Mam nadzieję, że wyjaśniłem wystarczająco powody, dla których wymagane jest ze względów praktyki chemicznej odfiltrowanie masy tabletkowej od roztworu pseudoefedryny. Do prowadzenia reakcji używamy roztworów nasyconych. Utrzymujemy odpowiednie temperatury. Opisywałem to wszystko już w moich poprzednich postach.

I teraz ja mam pytanie, bo czasem jak jeszcze się bawiłem w kocenie, nie było Acataru i proponowali mi Apselan, lecz z tego co pamiętałem z wpisów powinno się robić na Apselanie ekstrakcję za pomocą alkoholu izopropylowego, tak jak z lekiem Cirrus. Nie kupiłem nigdy Apselanu i nie próbowałem. Czy ekstrakcja wodna działa? Czy w roztworze mamy pseudoefedrynę i jesteśmy w stanie go odfiltrować z masy tabletkowej? Jak wiadomo, niektóre leki tworzą konsystencję kiślu bądź galaretki, gdy dodamy wody do tabletek skruszonych w pył i filtracja jest niemożliwa.
Rozumiem, że Ty @pospolitypijak nie filtrujesz wcale... Ale widzisz jaką konsystencję przyjmuje roztwór, więc proszę opisz mi ją w miarę możliwości.
A jeśli ktoś ma doświadczenie z poprawnie prowadzoną ekstrakcją z leku Apselan to proszę o podzielenie się informacjami z praktyki.
Pozdrawiam.
  • 992 / 162 / 3

Tak, z Apselanu możesz spokojnie robić efedron...
Zabawę w ekstrakcje po prostu robisz w chłodnej wodzie, przed czym musisz wpierw zmyć czerwone otoczki - woda demineralizowana i waciki sprawdzają się tutaj idealnie.

Uwagi:
- efedron z Apselanu robi się zdecydowanie dłużej. 2-3x dłużej niż z acataru.
- Ta reakcja nie lubi wahań temperatur... bardzo ważne jest przynajmniej "staranie się" trzymać reakcję w temperaturze nie przekraczające 10stC.
  • 148 / 38 / 0

@DuchPL
Oznacza to tyle, że w składzie masy tabletkowej Apselanu mamy jeszcze coś co rozpuszcza się w wodzie, a więc jest dodatkowym substratem wydłużającym reakcję. Prawdopodobnie wchodzi również w interakcję z utleniaczem, jeśli temperatura mieszaniny reakcyjnej podnosi się szybciej niż przy tworzeniu z Acataru. Dla reakcji z pseudoefedryną z Acataru również temperatura optymalna to 5-10 stopni Celsjusza, ale zawsze to praktyczną podpowiedź na przyszłość odnośnie Apselanu. Oczywiście dziękuję Ci za merytoryczną odpowiedź.
  • 992 / 162 / 3

29 maja 2020peakyblinder94 pisze:
@DuchPL
Oznacza to tyle, że w składzie masy tabletkowej Apselanu mamy jeszcze coś co rozpuszcza się w wodzie, a więc jest dodatkowym substratem wydłużającym reakcję.
Tutaj w składzie mamy Powidon
ścislej: Poli(winylopirolidon), poliwinylopirolidon, PVP (od ang. polyvinylpyrrolidone) – polimer, produkt polimeryzacji winylopirolidonu

Rozpuszczalność:
woda, etanol i inne alkohole alifatyczne, aceton

więc mamy odpowiedź co "może" wydłużać reakcję
29 maja 2020peakyblinder94 pisze:
Prawdopodobnie wchodzi również w interakcję z utleniaczem...
nie wchodzi.

Ogólnie za czasów ostrego Efedrowania - reakcje wydajnościowo wychodziły stosunkowo lepiej niz z Acataru.
Mniej stymulacji. więcej działania euforyzującego. Mniej lub praktycznie wcale kardiozwał.

Możliwe, że wydłużenie reakcji powoduje "lepsze" wiązanie cząstek metkatynonu.
De Facto niby ta sama reakcja, jednakże CZUĆ różnicę w działaniu jak i zejściu substancji z organizmu.
Zwłaszcza kiedy kocimy od 2pak w zwyż - na raz.
  • 78 / 3 / 0

Nie rozumiem trochę na jakiej zasadzie to może działać lepiej, skoro w obu wypadkach utleniany jest ten sam związek - pseudoefedryna. Możliwości są dwie : albo producent Apselanu kłamie i posiada inna ilość pseudoefedryny w tabletkach, albo jest to efedryna wyższej jakości (w zasadzie nie wiem jak to rozumieć)
  • 992 / 162 / 3

29 maja 2020cactus1234 pisze:
Nie rozumiem trochę na jakiej zasadzie to może działać lepiej, skoro w obu wypadkach utleniany jest ten sam związek - pseudoefedryna.
Też mnie to dziwiło - i jedyne co nasuwa się na myśl to wydajność reakcji.
Co najlepsze Apselan ma 10 Tabletek - Acatar 12 ... a mimo wszystko ( co było rzadkością w moim przypadku - ja zwykle zarzucałem 2 paki na raz ) związek był taki sam lub silniejszy niż Acatar, biorąc pod uwagę jedną pakę.
To moje ciało, moje receptory i moje subiektywne odczucie. Polecam sprawdzić ( nawet taniej wyjdzie ) i samemu zdać relację.

Apselan nie zawiera ważnego składnika, który ZAWIERA Acatar mianowicie - Triplorydyna.
- lek należący do grupy pochodnych pirolidyny, silny antagonista receptora histaminowego typu H1, działający kompetycyjnie.
Wiele osób może mieć gorszą fazę, jeżeli są krótko mówiąc alergikami, i maja problemy z tym receptorem.
- Też nie do końca wiadomo w co przekształca się Triplorydyna pod wpływem reakcji z utleniaczem.
29 maja 2020cactus1234 pisze:
Możliwości są dwie : albo producent Apselanu kłamie i posiada inna ilość pseudoefedryny w tabletkach, albo jest to efedryna wyższej jakości (w zasadzie nie wiem jak to rozumieć)
Możliwe, że tu nie chodzi nawet ani o Apselan, Ani o Acatar... a o to, że na Apselanie reakcja trwa od 40 min wzwyż...
i tylko o to.
Stąd chociażby moje rady wynikają czyli :
- czystość odczynników ( podstawa to woda demineralizowana i idealnie odważone składniki PE oraz utleniacza )
- temp początku reakcji z utleniaczem nie większa niż 2stC - staranie się aby nie przekroczyła 10StC ( polecam obłożenie lodem )
- bardzo powolne mieszanie ( brak trzepania ) , aż do wytrącenia się "fusów"
- i cierpliwość ( o co najtrudniej ) ... bo reakcja może trwać nawet 1:30 godziny

Żeby nie było nie zachęcam do brania jakichkolwiek narkotyków, w tym zwłaszcza bardzo silnie uzależniającego efedronu.
  • 78 / 3 / 0

@peakyblinder94 wybacz że rzucam co chwila pytania, ale chce mieć pewność że zrobię wszystko dobrze.
Rozumiem, że ta reakcja 15 min w chłodzie ma zadawalajcy efekt i wgl.
1Czy można to mieszać na lazni lodowej, żeby utrzymać niska temperaturę?
2 Czy użycie większej ilości wody niż w przepisie zaszkodzi?
3 Czy sprawdzę PH roztworu warstwy organicznej przy użyciu papierka lakmusowego, czy raczej to nie zadziała?
4 do zakwaszania HCl 36% czy lekko go rozcieńczyć?
  • 148 / 38 / 0

@cactus1234
Nie wiem teraz dokładnie o jakiej reakcji w 15 min piszesz, w swoich opisach syntezy podawałem dokładnie czasy trwania poszczególnych etapów, możesz odszukać te posty.
1. Temperaturę można utrzymywać za pomocą łaźni lodowej. Z tym, że należy pamiętać by po około 20-25 min wyjąć roztwór z łaźni do uzyskania temperatury pokojowej, w której wytrąci się czarny osad MnO2 w środowisku obojętnym. W niskiej temperaturze jest cały czas widoczny kolor brąz, dopiero podniesienie temperatury na koniec pozwala na wytrącenie osadu.
2. Nie zaszkodzi użycie większej ilości wody, ale reakcja będzie przebiegać wolniej, przez co przereagowana część zacznie się już rozpadać zanim reszta pseudoefedryny ulegnie utlenianiu. Roztwory nasycone dają optymalną wydajność i czas reakcji, by jak najwięcej pseudoefedryny uległo utlenianiu, a jak najmniejsza ilość wolnej zasady efedronu ulegnie rozpadowi.
3. Papierki lakmusowe działają zarówno w warstwach nieorganicznych jak i organicznych. Są uniwersalne.
4. Kwas solny należy rozcieńczyć, myślę że około 5% będzie dobrze, możesz ostrożnie próbować z 10%, bo stężonym możesz jedną kroplą przesadzić i sobie zepsuć wysalanie.
Pozdrawiam.
Wróć do „Metkatynon”
Na czacie siedzi 1227 uczestników Wejdź na czata