NDRI: Bupropion (Wellbutrin, Zyban)- Wątek ogólny

Leki przeciwdepresyjne, tymoleptyki - SSRI, SNRI, iMAO, TLPD i inne
Zobacz też: Wikipedia

Moderator: Leki

Posty: 1347 Strona 135 z 135
Rejestracja: 2016
  • 2721 / 593 / 0


Podwójny boost noradrenaliny, kiedyś prawie skusiłam się na ten miks. Przy nijakiej odpowiedzi solo bupropionu jasnym było, że zrezygnuję z połączenia. Czy combo działa znacznie silniej?
Rejestracja: 2019
  • 5 / 1 / 0


Łączenie NDRI i SNRI nie jest tak popularne, jak łączenie NDRI i SSRI, ze względu na uzasadnioną obawę przed nadmiernymi skutkami ubocznymi spowodowanymi dużym wyrzutem noradrenaliny, dlatego trzeba się natrudzić aby znaleźć info na ten temat, a sam nigdy nie stosowałem obu jednocześnie.

Istnieją jednak przesłanki potwierdzające, ze w niektórych przypadkach, w których zarazem bupropion solo jak i wenlaflaksyna/duloksetyna solo nie dawały wystarczających efektów, użycie obu leków naraz jednak zwiększało skuteczność efektu antydepresyjnego. W sporej ilości rzetelnych badań dostępnych M.in na pubmedzie wykazano, ze niekoniecznie zawsze wiąże się to ze zwiększeniem ilości czy natężenia efektów ubocznych. Na reddicie sporo jest zadowolonych wieloletnich użytkowników tego miksu - każdy oczywiście przyjmował swoje leki pod ścisła kontrola lekarza. Zazwyczaj było to dla nich dobre połączenie i nie skarżyli się na poważniejsze efekty uboczne, a jak już byly to najczesciej bóle głowy. Były tez przypadki nadmiernej potliwości czy nierównego bicia serca, co organizm to inna reakcja.

Istnieje hipoteza, ze połączenie tych leków nie zwiększa jakos specjalnie wyrzutu noradrenaliny (edit: niż każdy z tych leków solo), a może paradoksalnie zwiększać wyrzut dopaminy (edit: bardziej niż bupropion solo):uwaga: , jednak potwierdzono to tylko na myszach.

Ciężko coś wyrokować, jeśli tak naprawdę to nie jest poznany dokładny mechanizm w jaki każdy z tych leków krok po kroku leczy depresję, która jest chorobą mogącą mieć też przecież różną etiologię. Narazie jest ofc za mało zebranych rzetelnych badań aby moc jednoznacznie coś stwierdzić (przykładowo czy takie połączenie rzeczywiście jest skuteczniejsze w każdej sytuacji), ale w wielu przypadkach rzeczywiście ten miks jest efektywniejszy niż leki solo. Myśle, ze ktoś, kto już swoje przejadł z apteki, może śmiało próbować połączenia wenla/dulo z bupropionem (aczkolwiek połączenie SSRI/bupropion jest znacznie lepiej przebadane a większa skuteczność tego miksu niż leki solo potwierdzona :tabletki: ), ofc pod nadzorem i za zgodą lekarza. w najgorszym wypadku nie zadziała %-D

Dlaczego poszukiwanie przyjemności staje się pułapką? Mózg uzależniony [REPORTAŻ]

Uzależnienie przechwytuje szlaki neuronowe mózgu. Naukowcy podważyli pogląd, że uzależnienia są skutkiem wad charakteru. Szukają metod leczenia dających nadzieję na wyrwanie się ze spirali cierpienia, w której tkwi dziesiątki milionów ludzi.

Litwa: Będą tworzone gabinety pomocy dla uzależnionych

Litewskie Ministerstwo Zdrowia podało we wtorek, że jedenaście gmin otworzy specjalne gabinety medyczne gabinety dla osób uzależnionych.
Rejestracja: 2019
  • 1 / / 0


Lekarz zapisał mi bupropion 150 mg razem z wenlą (wcześniej brałam tylko wenlę, miałam zwiększać do dawki max., ale przy 225 mg pojawiła się duża senność i zeszłam z powrotem na 75 mg). Miało to dodać mi energii, bo niestety mimo że nastrój już jest ok (zaczęłam się leczyć rok temu) to nadal większość dnia spędzam w łóżku, nic mi się nie chce i robię tylko to co naprawdę muszę. Pierwszy miesiąc na miksie wenla+bupro miałam wrażenie jakby coś działało i było trochę lepiej, ale chyba bardziej to sobie wmawiałam. Brałam dalej bupropion bardziej dlatego, że hamuje mój apetyt (miałam kiedyś problem z objadaniem się). Biorę go od 4 miesięcy, jakoś od 2 pojawiła się duża senność. Mam teraz wakacje więc mogę sobie pozwolić na spanie. Śpię ok.12 h, czasem nawet do 15 h na dobę... Dziwne, że po miksie wenla + bupropion pojawia się u mnie tak duża senność. Zawsze myślałam, że jak dużo noradrenaliny to bardziej pobudzenie i bezsenność. Nie wiem czemu tak dziwnie reaguję. Także zalety bupro dla mnie to jedynie hamowanie apetytu, energii mi nie dodał niestety, raczej przestanę brać przez tą senność i zostanę na samej wenli. Jeśli chodzi o skutki uboczne tego miksu u mnie to oprócz tej senności tylko zwiększona potliwość, tak to nic.
Rejestracja: 2019
  • 1 / / 0


Cześć,

Od dłuższego czasu mam problemy z apatią, anehodonią i generalnym brakiem energii do życia. Leczyłem się u kilku psychiatrów - przyjmowałem escitalopram, sertralinę, wenlafaksynę, duloksetynę - koniec końców żaden z tych leków na dłuższą metę nie był dobrym rozwiązaniem. Od kilku miesięcy biorę bupropion - przez miesiąc 150mg, teraz 300mg. To chyba najlepszy lek, który zdarzyło mi się brać. Problem jest taki, że po kilku miesiącach brania czuję, że jego działanie słabnie, a depresja powoli wraca.

Jak myślicie - co dodać do bupropionu żeby zoptymalizować jego działanie pod kątem nastroju? Wolałbym uniknąć brania SSRI/SNRI.
Rejestracja: 2012
  • 40 / 3 / 0


@zsaz L-dopa/NALT, urydyna + cholina, 9-me-cb z dobrego źródła.

Nie cytujemy posta bezpośrednio nad swoim. taurinnn
Rejestracja: 2016
  • 2721 / 593 / 0


9-me-cb? Przepraszam za off-top, ale co to za substancja?
Rejestracja: 2010
  • 161 / / 0


komuś literki się pomieszały ;)
9-Me-BC (9-MBC)

ciekawy wątek na reddicie
https://www.reddit.com/r/Nootropics/com ... bc_is_the/

w Polsce jest chyba tylko dostępny u jednego sprzedawcy jakiejś firmy 'Hydrapharm', ale nie mam pojęcia czy to dobre czy niedobre źródło :P
Posty: 1347 Strona 135 z 135
Wróć do „Antydepresanty”
Na czacie siedzi 56 uczestników Wejdź na czata

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości