Dział służący dyskusji nt. spraw, gdzie postawiony został zarzut z art. 178a Kodeksu Karnego.
ODPOWIEDZ
Posty: 12 • Strona 1 z 2
  • 62 / 7 / 0
Ciąży na mnie sądowy nakaz powstrzymania się od przyjmowania narkotyków. Wiem, że złamanie go jest zagrożone- oprócz normalnych represji za ew. posiadanie- karą pozbawienia wolności do lat 3. Pytanie moje dotyczy funkcjonowania ww. zakazy za granicami naszego kraju- jeżeli wyjeżdżam na weekend do Amsterdamu i po powrocie, z jakiegoś powodu zostanę poddany przez policję testom na thc, które dadzą wynik pozytywny, to czy tłumaczenie, że paliłem w świetle prawa kraju w którym przebywałem wyklucza represje na mojej osobie (ofc, jeżeli udowodnię, że byłem w holandi, mam paragony na zakup gibonów w coffeshop'ach itd.)?
Uwaga! Użytkownik love997 nie jest już aktywny na hyperrealu. Nie odpowie na próbę kontaktu, ani nie przeczyta odpowiedzi na post.
  • 1734 / 18 / 0
Nieprzeczytany post autor: Mr.LaTacha »
skonsultuj się z prawnikiem...

obojętnie jaką tu odpowiedz dostaniesz tutaj to uważam, że jest to na tyle poważna sprawa, że powinieneś się skontaktować z prawnikiem.

W dodatku wydaje mi się, że jak dobrze z prawnikiem pogadasz to podpowie Ci co mówić jak wykryją u ciebie THC we krwi więc automatycznie będziesz mógł sobie palić w polsce...
Piotrek uczy, Piotrek radzi, Piotrek nigdy Cie nie zdradzi!
  • 114 / / 0
jakby cie zlapali mow ze jestes uzalezniony,
Uwaga! Użytkownik Benedykt de Spinoza nie jest już aktywny na hyperrealu. Nie odpowie na próbę kontaktu, ani nie przeczyta odpowiedzi na post.
  • 201 / / 0
Nieprzeczytany post autor: Ziolo »
ciekawe pytanie, zapytam sie na najblizszych konsultacjach z prawa karnego.

Co do odp. za przestepstwa popełnione za granica, w Polsce, bo to moge napisac od reki, to za ew. posiadanie mozesz w polsce odp. jedynie gdy za posiadanie groziło by ci cos w obcym kraju, innymi słowy, jezeli w amsterdamie, mozesz legalnie posiadac zioło, i je palic, to w polsce po przeprowadzeniu nawet testów, nie mozesz za to odpowiadac - niewiem czy jest analogicznie z nakazem/zakazem zachowania wydanym przez sąd :-(
  • 137 / 2 / 0
Nieprzeczytany post autor: iwil »
Zawsze jest też opcja tłumaczenia że ty nie paliłeś, ale palono (byćmoże %-D) przy tobie.
  • 62 / 7 / 0
Nieprzeczytany post autor: love997 »
iwil pisze:
Zawsze jest też opcja tłumaczenia że ty nie paliłeś, ale palono (byćmoże %-D) przy tobie.
Wiadomo ]
ew. posiadanie mozesz w polsce odp. jedynie gdy za posiadanie groziło by ci cos w obcym kraju
[/quote]

Hmm, mógłbyś mi to trochę przybliżyć ? Jeżeli poszedł bym teraz na komendę i powiedział, że jarałem i posiadałem w Egipcie, to jaki mam przypał ?(teoretycznie, bo psy by mi pewnie powiedziały, żebym spierdalał i wrócił, jak będę posiadał w polsce :) ) Tam jest z 10 lat za posiadanie (oficjalnie). Wiem, że ekstradycja mojej osoby nie może mieć miejsca, a w polsce nie mogą mnie chyba sądzić na podstawie egipskich przepisów. dobra, nie będę już hipotetyzował, czekam na twoją odpowiedź.
Uwaga! Użytkownik love997 nie jest już aktywny na hyperrealu. Nie odpowie na próbę kontaktu, ani nie przeczyta odpowiedzi na post.
  • 201 / / 0
Nieprzeczytany post autor: Ziolo »
Rozdział XIII

Odpowiedzialność za przestępstwa popełnione za granicą

Art. 109. Ustawę karną polską stosuje się do obywatela polskiego, który popełnił przestępstwo za granicą.

Art. 110. § 1. Ustawę karną polską stosuje się do cudzoziemca, który popełnił za granicą przestępstwo skierowane przeciwko interesom Rzeczypospolitej Polskiej, obywatela polskiego, polskiej osoby prawnej lub polskiej jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej.
§ 2. Ustawę karną polską stosuje się w razie popełnienia przez cudzoziemca za granicą przestępstwa innego niż wymienione w § 1, jeżeli przestępstwo jest w ustawie karnej polskiej zagrożone karą przekraczającą 2 lata pozbawienia wolności, a sprawca przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i nie postanowiono go wydać.

Art. 111. § 1. Warunkiem odpowiedzialności za czyn popełniony za granicą jest uznanie takiego czynu za przestępstwo również przez ustawę obowiązującą w miejscu jego popełnienia.
§ 2. Jeżeli zachodzą różnice między ustawą polską a ustawą obowiązującą w miejscu popełnienia czynu, stosując ustawę polską, sąd może uwzględnić te różnice na korzyść sprawcy.
§ 3. Warunek przewidziany w § 1 nie ma zastosowania do polskiego funkcjonariusza publicznego, który pełniąc służbę za granicą popełnił tam przestępstwo w związku z wykonywaniem swoich funkcji, ani do osoby, która popełniła przestępstwo w miejscu nie podlegającym żadnej władzy państwowej.

Art. 112. Niezależnie od przepisów obowiązujących w miejscu popełnienia przestępstwa, ustawę karną polską stosuje się do obywatela polskiego oraz cudzoziemca w razie popełnienia:
1) przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu wewnętrznemu lub zewnętrznemu Rzeczypospolitej Polskiej,
2) przestępstwa przeciwko polskim urzędom lub funkcjonariuszom publicznym,
3) przestępstwa przeciwko istotnym polskim interesom gospodarczym,
4) przestępstwa fałszywych zeznań złożonych wobec urzędu polskiego.

Art. 113. Niezależnie od przepisów obowiązujących w miejscu popełnienia przestępstwa, ustawę karną polską stosuje się do obywatela polskiego oraz cudzoziemca, którego nie postanowiono wydać, w razie popełnienia przez niego za granicą przestępstwa, do którego ścigania Rzeczpospolita Polska jest zobowiązana na mocy umów międzynarodowych.

Art. 114. § 1. Orzeczenie zapadłe za granicą nie stanowi przeszkody do postępowania karnego o to samo przestępstwo przed sądem polskim.
§ 2. Sąd zalicza na poczet orzeczonej kary okres rzeczywistego pozbawienia wolności za granicą oraz wykonywaną tam karę, uwzględniając różnice zachodzące między tymi karami.
§ 3. Przepisu § 1 nie stosuje się, jeżeli wyrok skazujący zapadły za granicą został przejęty do wykonania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jak również wtedy, gdy orzeczenie zapadłe za granicą dotyczy przestępstwa, w związku z którym nastąpiło przekazanie ścigania lub wydanie sprawcy z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
§ 4. Jeżeli nastąpiło przejęcie obywatela polskiego, skazanego prawomocnie przez sąd obcego państwa, do wykonania wyroku na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, sąd określa według polskiego prawa kwalifikację prawną czynu oraz podlegającą wykonaniu karę lub inny środek przewidziany w tej ustawie; podstawę określenia kary lub środka podlegającego wykonaniu stanowi wyrok wydany przez sąd państwa obcego, kara grożąca za taki czyn w polskim prawie, okres rzeczywistego pozbawienia wolności za granicą oraz wykonana tam kara lub inny środek, z uwzględnieniem różnic na korzyść skazanego.


innymi słowy :

jezeli w Holadii przestepstwem nie jest ani posiadanie, ani zazywanie marichuany, to mmozesz nakrecei sobie film z całej narkotycznej imprezy a nastepnie puscic go sobie w akademii policyjnej (czesc VIII ;-) ) i nie niemoga ci zrobic

Natomiast jezeli zostaniesz skazany w egipcie na np. 1 miesiac wiezienia za posiadanie 10 kilo haszu i handel nim (a bedzie to przestepstwo e egipcie itd.), to gdy tylko przeroczysz granice, to bedzie ci groziło extra 11 lat i 11 miesiecy w pudle .


edit : tak woli scislosci : mozna juz stosowac ekstradycje wobec obywateli polskich
Ostatnio zmieniony 19 listopada 2007 przez Ziolo, łącznie zmieniany 1 raz.
  • 62 / 7 / 0
Nieprzeczytany post autor: love997 »
Ale zapewne również w holandii karalne jest łamanie zakazów sądowych 8-( więc pozostają jeszcze pewne wątpliwości.

Widzę, że trafiłem na osobę obeznaną w prawie na tym forum, więc pozwól, że wyzuję z ciebie jeszcze jedno info:
Art. 68. § 1. Sąd podejmuje postępowanie karne, jeżeli sprawca w okresie próby popełnił przestępstwo umyślne, za które został prawomocnie skazany.
§ 2. Sąd może podjąć postępowanie karne, jeżeli sprawca w okresie próby rażąco narusza porządek prawny, w szczególności gdy popełnił inne niż określone w § 1 przestępstwo, jeżeli uchyla się od dozoru, wykonania nałożonego obowiązku lub orzeczonego środka karnego albo nie wykonuje zawartej z pokrzywdzonym ugody.
§ 3. Sąd może podjąć postępowanie karne, jeżeli sprawca po wydaniu orzeczenia o warunkowym umorzeniu postępowania, lecz przed jego uprawomocnieniem się, rażąco narusza porządek prawny, a w szczególności gdy w tym czasie popełnił przestępstwo.
§ 4. Warunkowo umorzonego postępowania nie można podjąć później niż w ciągu 6 miesięcy od zakończenia okresu próby.
Coś mi się pojebało z tymi 3 latami za złamanie zakazu, jednak może powiesz mi (lub któryś z ciężko doświadczonych forumowiczów) jak sprawa wyglądała by, gdybym został ponownie złapany na tym samym przestępstwie (posiadanie)? Czy dostaję zawiasy, czy może już gorzej...
I przy okazji spytam się w imieniu znajomego o "szczebel" wyżej: chłopak miał już zawiasy, w trakcie ich trwania został złapany z połówką, na proces czeka (nie jest tymczasowo aresztowany na szczęście) już pół roku. Jego sytuacja "życiowa" jest nienaganna- student bardzo dobrych studiów dziennych, sprawozdanie z wywiadu środowiskowego wyglądałoby jak list motywacyjny- dobry syn, sąsiad, zawsze dziendobry powie,zakupy wniesie itd. Jak to się może skończyć ? :rolleyes:
Uwaga! Użytkownik love997 nie jest już aktywny na hyperrealu. Nie odpowie na próbę kontaktu, ani nie przeczyta odpowiedzi na post.
  • 2 / / 0
Nieprzeczytany post autor: zapomniałem »
wydaje mi się, że nic z tego :(

zakaz sądowy dotyczy ograniczenia Twojej wolności w sposób dodatkowy ponad ograniczenia wynikające z prawa. jakbyś miał zakaz korzystania z komputera, albo zbliżania się do swojej byłej żony, to nie miałoby znaczenia w jakim kraju jesteś. szczególnie, że w normalnych warunkach jest to legalne (zbliżanie się do komputera czy innych ludzi)

to samo tutaj. sąd nie musi zakazywać Ci posiadania, ponieważ już to określają jakieś tam przepisy. natomiast sama czynność spożywania narkotyków nie jest (o ile pamiętam) ograniczona przez ustawę, i to właśnie takie dodatkowe ograniczenie nałożył sąd. tak więc w tym konkretnym przypadku, prawo polskie i holenderskie się nie różni - i tu i tu można spożywać - więc niestety argument o innym prawie odpada.

ale nie jestem prawnikiem :)
  • 91 / 5 / 0
Nieprzeczytany post autor: Versus »
Tak gwoli ścisłości nie można stosować ekstradycji do Polskich obywateli.Ekstradycje można stosować tylko w obrębie UE na podstawie ENA.Albo do krajów z którymi mamy podpisane umowy o ekstradycje.Zasadniczo Polska nie jest takim krajem jak np. WB która walczy na każdym kroku o swoich obywateli jednak mimo to ekstradycja polskiego obywatela jest trudna i sądy raczej nie wyrażają zgody na nią tak łatwo.Love997 w jakich okolicznościach dostałeś ten zakaz?Warunkowe umorzenie postępowania?Czy jako kara dodatkowa przy wyroku?
A co do tego co byś dostał jak miałbyś znowu przypał to zależy od tego czy miałbyś przypał w okresie próby czy później.Jeśli póżniej to masz czystą karte jeśli wyrok uległ zatarciu.Jeśli w okresie próby za to samo przestępstwo to masz przejebane :-D Ale to wszystko zależy od tego jaka była Twoja sytuacja prawna w pierwszym zdarzeniu.Jeśli zawiasy to Ci je odwieszą.Jeśli warunkowe umorzenie postępowania to postępowanie będzie wszczęte.
A co do Twojego kumpla to prawdopodobnie odwieszą mu zawiasy+nowe sankcje.Chyba że się jakoś wyplącze z posiadania.
ODPOWIEDZ
Posty: 12 • Strona 1 z 2
Artykuły
Newsy
[img]
Jacht z kokainą o wartości 80 milionów funtów zmierzał w stronę Wielkiej Brytanii

Prawie tona „narkotyku klasy A” została znaleziona na jachcie płynącym z wysp karaibskich do Wielkiej Brytanii. Jej rynkowa wartość została oszacowana na 80 milionów funtów.

[img]
Handel narkotykami: Rynek odporny na COVID-19. Coraz większe obroty w internecie

Dynamika rynku handlu narkotykami po krótkim spadku w początkowym okresie pandemii COVID-19 szybko dostosowała się do nowych realiów, wynika z opublikowanego w czwartek (24 czerwca) przez Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) nowego Światowego Raportu o Narkotykach.

[img]
Meksyk: Sąd Najwyższy zdepenalizował rekreacyjne spożycie marihuany

Sąd Najwyższy zdepenalizował w poniedziałek rekreacyjne spożycie marihuany przez dorosłych. Za zalegalizowaniem używki głosowało 8 spośród 11 sędziów. SN po raz kolejny zajął się tą sprawą, jako że Kongres nie zdołał przyjąć stosownej ustawy przed 30 kwietnia.