Uprawa maku lekarskiego

Dyskusja na temat różnych odmian maku i ich działaniu psychoaktywnym.
Więcej informacji: Mak lekarski w Narkopedii [H]yperreala

Moderatorzy: Magiczny Ogród, Opioidy

Qac

• 9 / 3 / 0

mak w szklarni to rzadkość głównie dlatego że jest to poroniony pomysł :) (optymalna temperatura wzrostu to 17*C http://citeseerx.ist.psu.edu/viewdoc/do ... 1&type=pdf), a wzrost temperatury o 10*C powoduje spadek ilości alkaloidów w roślinie o połowę. Dlatego w tym roku podchodzę do tego bardziej doświadczalnie czyli co wyrośnie to wyrośnie, a zebrane doświadczenie wykorzystam w przyszłym roku kiedy wysiew planuje gdy tylko temperatury w nocy będą w okolicy zera (1-2 tydzień marca).
W kwestii odmiany jako proponujesz? Bo o ile na ten rok zmiana nie jest możliwa to na przyszły mam dużo czasu by zaopatrzyć się we właściwą.
  • 334 / 37 / 0

Uprawa w szklarni to dobry pomysł, ze względu na ochronę młodych roślin przed silnym wiatrem, ptakami, dużymi kroplami deszczu. U nas dochodzi jeszcze czynnik maskowania przed wzrokiem przechodniów. mak rośnie najlepiej w ciepłych klimatach i tam się go głównie uprawia.

Lewico, dlaczego się boisz marihuany?

Jaś Kapela przypomina Lewicy o polityce narkotykowej, bo chyba zapomniała.

Skąd marihuana trafia do Europy? Ponad 70 procent towaru pochodzi z tego afrykańskiego kraju

Firma analityczna New Frontier Data opublikowała dane dotyczące przemytu narkotyków do Europy. Maroko jest liderem dostaw marihuany dla Europy.
  • 311 / 49 / 0

06 maja 2019IvoPartisan pisze:
U nas dochodzi jeszcze czynnik maskowania przed wzrokiem przechodniów.
i własnie dlatego to akurat szklarni bym unikał, bo rodzi ciekawosć, czy w tej szklarni nie ma aby jakiejś konopki? a jak juz ktoś znajdzie, to jak sie tłumaczyc, samo się wysiało? według mnie sianie tylko na nieuzytkach wchodzi w grę, wtedy nawt w razie przypału jest to nielegalny zbiór nie uprawa, choć szczerze mówiąc nie jestem pewien czy sa istotne różnice w sankcjach
edit: z innej beczki, tu macie troche info o nawozach, wymaganiach glebowych, między innymi http://www.farmer.pl/prawo/przepisy-i-r ... ,7831.html
  • 31 / 17 / 1

mak rośnie najlepiej w klimacie umiarkowanym, szklarnia latem to tropiki - trzeba uważać. Z przytoczonego opracowania wynika, że zalecana temp. uprawy to zakres to 16-20*C. Oczywiście nie odradzam, sam w szklarni wysiałem trochę maku (1/5 wszystkiego), będzie do analizy porównawczej.
Co do odmian to już się gdzieś tu przewijało. Najmocniejszy Buddha. Tego nie udało mi się kupić, amerykańskie sklepy internetowe i otwieranie przesyłki na cle nie bardzo mnie przekonują. Kojarzę też jakąś węgierską odmianę podobnej mocy, nazwy nie pamiętam.
Z bardziej lokalnych tematów: Major, Lazur, Maraton - te będą miały 30-40kilka% tego co Buddha. Ja mam w tym roku nasiona z torebki opisanej jako "mak opiumowy", a dalej "poppy lilac, papaver somniferum".

Qac

• 9 / 3 / 0

06 maja 20193ldritch pisze:
i własnie dlatego to akurat szklarni bym unikał, bo rodzi ciekawosć, czy w tej szklarni nie ma aby jakiejś konopki? a jak juz ktoś znajdzie, to jak sie tłumaczyc, samo się wysiało? według mnie sianie tylko na nieuzytkach wchodzi w grę, wtedy nawt w razie przypału jest to nielegalny zbiór nie uprawa, choć szczerze mówiąc nie jestem pewien czy sa istotne różnice w sankcjach
Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo sadzę że szklarnia jest dość dobrym wyborem pod warunkiem:
1. Szklarnie mamy od lat i hodujemy owoce/warzywa na własne potrzeby.
2. Mamy przynajmniej dwie szklarnie aby przy obsianiu jednej makiem mieć nadal plon w postaci warzyw (przykrywa głownie przed sąsiadami).
3. Brak dzieci oraz osób postronnych na podwórku.
4. Nie karalność / Brak łatki ćpuna (to akurat przydaje się w każdym wypadku)
5. Status rolnika/jedynego żywiciela rodziny - w przypadku wpadki duże prawdopodobieństwo umorzenia/zawiasów.
6. W przypadku gdy mamy szklarnie (nie tunel foliowy) osłona z krzewów na wysokość 1-1,2m - hodowla kwiatków w przydomowych szklarniach jest rzadko spotykana.
  • 334 / 37 / 0

Jeśli mamy szklarnie na swoim ogrodzonym terenie, to nikt obcy nie może tam zajrzeć. Przy brzegach ścian warto posadzić jakieś kwiaty, albo po prostu kupić duże kolorowe kwiaty sztuczne i zamocować je przy ścianach szklarni- tak by były widoczne na zewnątrz. Kwiaty nie powinny być oczywiście w kolorze białym , najlepiej w różnych kolorach. U mnie na spotach roślinki maja po kilka centymetrów- czekamy na cieplejszą , bardziej słoneczną pogodę, wtedy będą lepiej rosnąć.

Qac

• 9 / 3 / 0

Uprawa maku A. Fulara 1971
https://megaupload.nz/K7G8P5n7n1/UPRAWA ... FULARA_PDF
Chyba jedyna publikacja po polsku traktująca o amatorskiej uprawie maku. Co prawda nie pod osłonami, ale warta przejrzenia chociażby dla działu choroby i szkodniki.
  • 135 / 19 / 0

Tak jak wcześniej pisałem będą starał się wysyłać zdjęcia maku regularnie. Dodam jeszcze fakt że przez suszę około 90% kiełków maku zginęło mi przez co pod koniec lipca będę miał mało opium :niewiem: :alergia:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Qac

• 9 / 3 / 0

W kwestii nawożenia naszych maczków szczególnie dla osób od czasu do czasu podlewających swoje miejscówki.

Zalecane dawki nawozów (ilość czystego pierwiastka)[1]:
N 60 kg/ha – 6g/m2
P 36-48 kg/ha – 3,6-4,8g/m2
K 80-100 kg/ha - 8-10g/m2
Bor 1-3 kg/ha – 0,1-0,3g/m2

PH 6-7
mak źle rośnie na glebach kwaśnych. Brak wapnia/niskie PH powoduje zamieranie siewek. Gdy mamy zakwaszoną glebę przekopujemy wierzchnią warstwę z Dolomitem 50 lub podobnym.

Przykładowym nawozem mineralnym spełniającym powyższe kryteria (stosunek NPK) znalezionym w szafce jest np. Planton K (NPK 16:11:24) czyli dla 6g azotu mamy 4,1 g fosforu i 9g Potasu. Planton K jest silnym nawozem więc gdyby ktoś chciał go stosować to radze się trzymać ilości podanych w instrukcji.

[1] Dawki nawozów zaczerpnięte z: Uprawa maku A. Fulara s36-38.
  • 46 / 4 / 0

Wie ktoś ile dokładnie trwa wegetacja? Tak od siewu do pierwszych główek? Wysiałem dopiero wczoraj i zastanawiam się czy pod koniec sierpnia będą główki?
Wróć do „Mak”
Na czacie siedzi 56 uczestników Wejdź na czata