Uprawa maku lekarskiego - Poradnik

Dyskusja na temat różnych odmian maku i ich działaniu psychoaktywnym.
Więcej informacji: Mak lekarski w Narkopedii [H]yperreala

Moderatorzy: Magiczny Ogród, Opioidy

Użytkownik nieaktywny
  • 4 / / 0

Ktoś tam pisał o spadku zawartości alkaloidów po pewnym czasie w wysychających na polach roślinkach. Znalazłem takie badanie;
Torebki nasienne — makówki zawierają
75% zawartości morfiny całej rośliny (Marculescu, Bobit 2001). W warunkach
polowych zawartość morfiny i kodeiny osiąga maksymalną wartość po około
5 tygodniach od kwitnienia i do 11 tygodnia po kwitnieniu ulega nieznacznym
wahaniom. Po tym czasie następuje szybki spadek zawartości tych alkaloidów,
o 30–35% w każdych kolejnych 2 tygodniach (Hofman, Menary 1980a; Krzymański,
Przyłuska 1965). Straty te są spowodowane wypłukiwaniem alkaloidów z dojrzałych makówek przez wodę (60–80% strat), rozkład enzymatyczny oraz działalność
grzybów saprofitycznych (Hofman, Menary 1980b 1981).
I jeszcze z doświadczenia - tzw. samosiejka, czyli rosnący gdzieś tam sanosiewny maczek (nie mylić z polnym) bardzo dobrze wyrastał na takich pogruzowiskach, nie miał tam konkurencji bo niewiele chwatów chciało rosnąć w takich miejscach. Samosiejka zaś gdzieś przy polach czy działkach dawała wysokie roślinki o małych główkach, mało mleczka ale zawartość alkaloidów odczuwalnie wyższa. Inaczej z 30 makówek tyle mleczka ile z 10 uprawnych ale działanie jak powidzmy z 15 -20 uprawnych. piszę o odmianach chodowanych w Polsce w latach 70-tych i 80-tych. (chyba głównie MK i Płock ale już nie pamiętam)

Jeśłi ktoś chce wysiewać rozrzucając gdzieś tam mak bez zajmowania się uprawą, to najważniejszy jest brak konkurencji zwłaszcza w pierwszej fazie wzrostu, czyli miejsca bez rosnącej trawy i chwastów.
  • 243 / 29 / 0

Pisałem o tym jak zmienia się zawartość morfiny w makówkach po kwitnieniu: wpisz w przeglądarkę: Analiza zmienności genetycznej i doskonalenie genotypów maku lekarskiego o zróżnicowanej zawartości alkaloidów dla potrzeb farmaceutycznych. Otwórz PDF pani Bartkowiak-Brody, tam jest to opisane na wykresach z % zawartością i dniami po kwitnieniu. Gleba musi być luźna, w pierwszym kresie wegetacji roślinki muszą mieć wodę, czy to z gleby czy z rosy lub opadów bądź z nawadniania. Karłowate krzaki i makówki to najczęściej wynik zbyt gęstego zasiewu i nie przerywania roślin. W trakcie wegetacji trzeba usuwać chwasty.

--------------------------------------------------------------

Zamierzam wysiać na spotach nasiona tureckie i czeskie, najpierw sprawdziłem czy kiełkują, potem wysiałem trochę Turków do doniczki- nie miałem jeszcze z nimi do czynienia, a ważne jest by wiedzieć jak wyglądają, bo jeśli się będą różnić trochę wyglądem od "klasyków", to można je niechcący wyrwać przy usuwaniu chwastów, tureckie roślinki wyglądają tak:

/Scalono. taurinnn

Jutro sadzę pierwszą partie na próbnym spocie (ok. 3 m2), dziś spulchniłem jeszcze raz ziemię, jakieś 2 tygodnie temu rozrzuciłem tam nawóz amonowo- fosforowy z mikroelementami (bor). Dziś w nocy moczy się jedna część Turka z jedną częścią wilgotnego piachu. Zamierzam prawie codziennie to podlewać po wysianiu, przynajmniej na początku.
PS. No piszcie tu coś do cholery, bo moderator tylko scala co ja dopisze i scala..

<scalono>
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Były policjant: konferencje prasowe z narkotykami to szkodliwa szopka

„Miarą policyjnej skuteczności jest spadek przestępczości i występku, a nie dowody na podjęcie akcji policyjnych mających na celu zwalczanie przestępczości i występku”.

Pielęgniarka nie przyszła zbadać się na narkotyki. Została zawieszona

Departament zdrowia w stanie Waszyngton zawiesił uprawnienia pielęgniarki, która nie stawiła się na badanie na obecność narkotyków.
  • 25 / 15 / 1

Moje maczki są już dość duże jak na tę porę roku. Szerokie (rozłożyste liście) i wysokie na jakieś 10-15 cm. Wyrosły z nasion wylanych prosto z butli PST w kilku rzutach pod koniec ubiegłego lata. Świetnie poradziły sobie z mrozami, wyraźnie widać trzy różne odmiany. Niestety nie zobaczycie jakie są piękne, gdyż nie mam możliwości dodawania zdjęć w tym temacie. Na samym początku marca wysiałem też nasiona "tej dobrej odmiany" zamówione ze stolicy pewnego niewielkiego europejskiego kraju. Mimo dość dobrej pogody jak na razie nic nie wzeszło.
  • 243 / 29 / 0

Dziś przerywałem turków w partii próbnej, bo mają już po kilka listków. Pożarłem wyrwane roślinki- wyraźny gorzki smak świadczący o zawartości alkaloidów. Tak jakby nawet coś lekko podziałało :extasy: , ale to chyba placebo.
  • 387 / 3 / 0

20 marca 2019IvoPartisan pisze:
Dziś przerywałem turków w partii próbnej, bo mają już po kilka listków. Pożarłem wyrwane roślinki- wyraźny gorzki smak świadczący o zawartości alkaloidów. Tak jakby nawet coś lekko podziałało :extasy: , ale to chyba placebo.
Myślicie że tak małe roślinki zawierają jakieś alkaloidy?
  • 387 / 3 / 0

Mam pytanie, ile potrzeba maku na taki metr kwadratowy?
Proszę o scalenie.
  • 25 / 15 / 1

Raczej śladowe ilości, ale coś tam jest. Liznąłem niedawno trochę mleczka z roślinki po przerywce i tak jak pisze IvoPartisan - wyraźny gorzki smak. Mocno gorzki. Obawiam się jednak, że aby poczuć cokolwiek, należałoby pozyskać mleczko z kilkuset takich roślinek.
  • 243 / 29 / 0

morfina pojawia sie już w kiełkujących nasionach, oczywiście są to bardzo małe ilości. W zielonych cześciach rośliny już jest jej wiecej, choć to jeszcze nie mleczko. Do wysiania maku na jeden hektar potrzeba jakieś 1,5-2 kg nasion.
  • 465 / 47 / 0

@up tak pomyślałem jakby tak wykiełkować np.kilogram maku ,na jakiejś watce,i jak pojawią się pierwsze zielone listki ,wrzucić wszystko razem z watą do gara i pogotowac jak klasyczną makiware,jeśli są śladowe ilości alkaloidow to przejdą do wody. Może jest to jakiś pomysł na te trudne czasy..
  • 243 / 29 / 0

Bedzie tam z pewnością morfina, ale ile- trudno wyczuć. Gdyby tak jeszcze poczekać aż wyrosną zielone roślinki z kilkoma listkami to z pewnością by klepneło.
Wróć do „Mak”
Na czacie siedzi 56 uczestników Wejdź na czata