Dyskusja na temat różnych odmian maku i ich działaniu psychoaktywnym.
Więcej informacji: Mak lekarski w Narkopedii [H]yperreala
ODPOWIEDZ
Posty: 452 • Strona 21 z 46
  • 3901 / 559 / 0
najlepszy poradnik

Uprawa maku

Wymagania glebowe:

mak ma dość duże wymagania glebowe. Pod uprawę maku odpowiednie są gleby żyzne, próchniczne, średnio ciężkie, o odczynie obojętnym do słabo zasadowego, znajdujące się bardzo dobrej kulturze. Najbardziej przydatne są gleby kompleksów pszennego bardzo dobrego, pszennego dobrego i żytniego bardzo dobrego.

Przedplon:

Najlepszymi przedplonami dla maku są rośliny dobrze odchwaszczające pole, do których przede wszystkim należą: burak cukrowy lub pastewny na oborniku, kukurydza, rzepak, rośliny strączkowe. Nie powinno się uprawiać maku po ziemniakach, ze względu na występujące po nich zaburzenia kiełkowania nasion i gorsze wschody. Możliwymi przedplonami dla maku są rośliny motylkowe i nie zachwaszczone zboża, np. pszenica ozima.

Nawożenie:

Uprawę maku zaleca się w drugim lub trzecim roku po zastosowaniu pełnej dawki obornika. Nawożenie fosforowo – potasowe najlepiej jest zastosować jesienią pod orkę zimową, albo wiosną pod kultywator lecz nie później niż dwa tygodnie przed wysiewem maku w zależności od przedplonu od 30 – 80 kg P2O5 oraz od 60 – 100 K2O. Bardzo istotne jest dostarczenie odpowiedniej ilości boru od 0,5 do 1 kg B/ha.

Nawożenie azotem stosuje się przedsiewnie pod agregat uprawowy w postaci nawozów amonowych w ilości 20 – 40 kg N/ha oraz jednorazowo po przerywce roślin maku w ilości 40 – 50 kg N/ha w postaci nawozów saletrzanych lub dzieląc je na dwie mniejsze części i stosując 20 – 30 kg N/ha po przerywce i 20 kg N/ha bezpośrednio przed zakryciem międzyrzędzi.

Siew:

Termin siewu – początek siewu zbóż jarych ( na glebach lżejszych należy go siać tuż po owsie i pszenicy, na glebach zwięźlejszych i zimnych siew przeprowadzić 10-14 dni później, w ogrzaną glebę). W celu uzyskania optymalnego zagęszczenia roślin maku na polu wysiewa się od 0,7 do 1,5 kg nasion na hektar co daje zagęszczenie od 25 do 45 roślin na m2. Zbyt mała liczba roślin sprzyja większemu rozgałęzieniu się roślin, co powoduje nierównomierność dojrzewania i prowadzi do strat przy zbiorze. Zbyt duża liczba roślin powoduje wytworzenie drobnych makówek i słabe ich wypełnienie nasionami.

Pielęgnacja:

Polega ona na 1 – 3 krotnym wzruszeniu gleby w międzyrzędziach i ma na celu niszczenie chwastów, zapobieganie zaskorupianiu i zatrzymanie wilgoci w glebie. Chemiczne zwalczanie chwastów dwuliściennych i jednorocznych jednoliściennych należy przeprowadzić, gdy chwasty znajdują się w fazie do 4 liści, a mak w fazie 4 – 6 liści. Zabieg musi być wykonany mieszaniną środków po 3 – 5 pogodnych dniach, gdy na liściach maku wytworzy się ochronna warstewka wosku, która zabezpiecza rośliny przed uszkodzeniami wywołanymi przez środki chwastobójcze.

mak porażany jest przez wiele patogenów powodujące choroby bakteryjne, grzybowe i wirusowe. Środkami zapobiegawczymi i przeciwdziałającymi występowaniu chorób na roślinach maku jest przede wszystkim poprawna agrotechnika, t.j.:

– stosowanie głębokiej orki przedzimowej,

– przestrzeganie odpowiedniego zmianowania,

– unikanie nadmiernego zagęszczenia roślin.

– stosowanie 3 – 5 letnich przerw a uprawie maku na danym polu.

Ponadto w okresie wegetacji należy zwalczać owady przenoszące sprawców chorób i niszczyć szczególnie te chwasty, które są porażone przez te same choroby

i odwiedzane przez te same szkodniki. Należy również starannie usuwać wszelkie źródła infekcji z pola podczas trwania wegetacji.

Szkodniki maku: Tuszel makowiec, Mszyca trzmielinowo-burakowa, Chowacz makówkowiec, Pryszczarek makówkowiak, Pawężnik makow, Zmienik dwukropek.

Chorby maku: bakterioza łodyg maku, plamistość bakteryjna, czarna zgorzel maku, czarna plamistość maku, mączniak rzekomy maku, czerń maku, głownia liściowa maku, mączniak właściwy, szara pleśń, zgnilizna twardzikowa maku, fuzarioza maku,

żółtaczka maku, mozaika maku.

Zbiór:

Można zbierać odpowiednia adoptowanym kombajnem zbożowym pod warunkiem, że łan nie jest zachwaszczony i nie wylegnięty.

Czyszczenie oraz przechowywanie nasion:

Po mechanicznym zbiorze i omłocie, nasiona maku bywają zanieczyszczone makowinami, resztkami roślin, nasionami chwastów. Świeżo omłócone nasiona wykazują zwykle od 12 do 50 % wilgotności, dlatego zebrany plon wymaga natychmiastowego wstępnego czyszczenia i dosuszania, aby zanieczyszczona i zawilgocona masa nasion nie pleśniała i nie uległa zepsuciu.

Niedostatecznie wysuszone nasiona bardzo szybko tracą wartość handlową i konsumpcyjną. Nasiona maku są bardzo wrażliwe na złe warunki przechowywania. Okresowe, bardzo krótkie w czasie, składowanie nie dosuszonych nasion maku dopuszczalne jest w bardzo cienkiej warstwie i wymaga bardzo częstego szuflowania. W celu dłuższego przechowywania, nasiona muszą być suche, o wilgotności nie większej niż 5 – 6 % i w tym celu wymagają odpowiednio przygotowanych pomieszczeń. Wilgotność składowanych makowin nie powinna przekraczać 14 %.
  • 686 / 148 / 2
23 marca 2020lol pisze:
Na swojej dzialce to glupota imo, nawet w tunelu. Ile to babc mialo klopoty za pare krzaczkow
Ja sieję już ładnych parę lat i nie miałem nigdy żadnych kłopotów. Te największe co ostatnio były, spowodowały ślimaki, dlatego w tym roku idzie na spoty dużo ślimakolu. A że w tunelu to głupota i niebezpiecznie? U nas to w ogóle ćpunem być jest niebezpiecznie.
Miłość jest jak opium...
  • 3901 / 559 / 0
Niby tak szansa na przypal bardzo mala, ale nigdy nie wiadomo. 10 razy posadzisz zadnego klopotu, a za 11 cię złapią.

jakby sie uparli to nawet na podstawie info z forum mogliby cie zlapac. ale to nie sprawa dla fbi ;d z drugiej strony jak potrafili upierdolic babcie za 3 makowki i wpakowac grzywne to nie wiem jaka jest prawda ;d
  • 686 / 148 / 2
Jakie jest ryzyko dla siejącego gdzieś na spotach ukrytych na zadupiu?- żadne. U siebie w ogródku, jeśli postronni widzą, to oczywiście jest. Ale trzeba być idiotą, żeby siać u siebie tak, by to było widoczne. W tym roku dojdzie jeszcze jeden korzystny czynnik, policja nie będzie się takimi sprawami zajmowała , bo i tak będzie miała pełne ręce roboty.

16 wrz, 2023 - fuzja x2 / d5

Niebieski Carrefour 52 kiełkuje- wysiane próbnie przed tygodniem nasiona wykiełkowały, mają ok. 1 cm. Gdyby ktoś chciał siać, można je używać.

16 wrz, 2023 - fuzja / d5

Na zdjęciu niebieski Carrefour 52, ziarna którego dają w PST chyba jeden z lepszych profili działania. Przez koronawirus przestałem obecnie jeździć po firmach i pracuję zdalnie, to oznacza że mam dużo czasu by zająć się uprawą. Zrezygnowałem w tym roku z zakupu tunelu foliowego, bo powierzchnia wszystkich spotów rozsianych w bliższej i dalszej okolicy to ok. 40 m2, to niemało, właściwie pielęgnowana powierzchnia powinna dać właściwe zbiory. Na jesieni zasiałem na spotach tureckie ziarna, w lutym dosypywałem jeszcze ziarna turka zmieszane z gliną i czarnoziemem. Teraz będę dosadzał w pustych miejscach jeszcze mieszaninę turka i ziemi z gliną (jeśli zabraknie turka to C 52), wkrótce rozsypie też na spotach ślimakol- rok temu ślimaki spowodowały klęskę- zniszczyły wszystkie rośliny we wczesnej fazie rozwoju (ok. 3-4 cm).
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Miłość jest jak opium...
  • 2536 / 215 / 0
Ładnie, tylko weź je poprzerywaj. Im wcześniej przerzedzisz tym będą się lepiej rozwijać.
  • 3901 / 559 / 0
co ty na jakichs korzeniach sadzisz?
  • 686 / 148 / 2
To tylko próbny wysiew, po to by sprawdzić czy nasiona Carrefour 52 mogą kiełkować (gdyby były mocno wyprażone to by nie mogły), sprawdzam na wszelki wypadek, gdyby mi zabrakło turka przy dosiewaniu- turek został już wysiany na spotach w listopadzie, w lutym dorzuciłem jeszcze trochę nasion z ziemią i gliną.
A to wysiew w doniczce z inną rośliną, za spoty się biorę od przyszłego tygodnia

16 wrz, 2023 - fuzja x2 / d5

Szykuję się do wsiewania dodatkowego na spotach- w odległościach ok. 25 cm od siebie- mała garść mieszaniny czarnoziemu, gliny i ziaren tureckich (na wszelki wypadek, bo wysiewałem już mak jesienią i w lutym), ale dziś rano spojrzałem na termometr, było minus 8 stopni, więc zaczekam jeszcze parę dni. Tymczasem rozsypię na spotach trochę nawozu- Azofoska oprócz innych koniecznych składników zawiera także bor- element poprawiający wegetacje maku, także pójdzie na spoty wymieszana z ziemią. Po wysiewie konieczne będzie niestety podlewanie co pewien czas, to już trochę problem, ale cóż, w obecnej sytuacji mam dość czasu by przejechać się co dwa dni rowerem czy motocyklem z plecakiem, w którym jest mała konewka i kanister z wodą w teren.

16 wrz, 2023 - fuzja / d5

Dziś na spoty poszedł nawóz- Azofoska, zmieszana z czarnoziemem i gliną (w wiadrze na zdjęciu). Spoty troszkę zarosły, ale tak popatrzyłem i widać już młode maki gdzieniegdzie , które wysiałem jesienią. Za dwa dni następna część operacji; usuwanie chwastów, dosiewanie co 25 cm garści maku z ziemia i gliną (pozostawiając je , które już wyrosły)- szczególnie tam, gdzie nic nie wyrosło, rozsypię już także trochę ślimakolu, tak by mnie ślimaki nie zaskoczyły jak rok temu. Gleba jest fajna na spotach- wilgotna, luźna, dobrze się to zapowiada- oby tak dalej.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Miłość jest jak opium...
  • 84 / 35 / 0
Tylko pozazdrościć warunków. Ja mialem idealną polankę w lesie, zbocze wysunięte na południe. A tu jakiś idiota nietoperza zjadł i już do lasu trochę przypał i z dojazdem ciężko. A z racji że miasto to ciężko o inne miejsce.
Niech Ci rosną wysoko jak pan leżeć będzie głęboko! :-P
  • 686 / 148 / 2
W tym roku robię jeszcze eksperyment- wysiałem nasiona do ziemi w pojemniku do mieszania betonu- ma on wymiary o. 0,5 x 0,7 m , kosztuje ok 20-30 zł, jestem ciekaw jak maki w nim będą rosnąć. Gdyby rosły, to takie pojemniki można bardzo wygodnie porozstawiać w różnych miejscach- takich, gdzie nie będą widoczne dla innych osób
PS. @Święty Tomasz- jak tam Twoje zasiewy?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Miłość jest jak opium...
  • 2536 / 215 / 0
Te roślinki w skrzyniach to z jesieni czy wiosny tego roku? Duże skubańce :) Ciekawy pomysł i praktyczny, oby wypalił.
ODPOWIEDZ
Posty: 452 • Strona 21 z 46
Artykuły
Newsy
[img]
Jacht z kokainą o wartości 80 milionów funtów zmierzał w stronę Wielkiej Brytanii

Prawie tona „narkotyku klasy A” została znaleziona na jachcie płynącym z wysp karaibskich do Wielkiej Brytanii. Jej rynkowa wartość została oszacowana na 80 milionów funtów.

[img]
Handel narkotykami: Rynek odporny na COVID-19. Coraz większe obroty w internecie

Dynamika rynku handlu narkotykami po krótkim spadku w początkowym okresie pandemii COVID-19 szybko dostosowała się do nowych realiów, wynika z opublikowanego w czwartek (24 czerwca) przez Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) nowego Światowego Raportu o Narkotykach.

[img]
Meksyk: Sąd Najwyższy zdepenalizował rekreacyjne spożycie marihuany

Sąd Najwyższy zdepenalizował w poniedziałek rekreacyjne spożycie marihuany przez dorosłych. Za zalegalizowaniem używki głosowało 8 spośród 11 sędziów. SN po raz kolejny zajął się tą sprawą, jako że Kongres nie zdołał przyjąć stosownej ustawy przed 30 kwietnia.