Leki przeciwdepresyjne, tymoleptyki - SSRI, SNRI, iMAO, TLPD i inne
Zobacz też: Wikipedia
ODPOWIEDZ
Posty: 21 • Strona 1 z 3
  • 229 / / 0
Sam zażywam mianseryne i sertraline.
  • 1743 / 22 / 0
mianseryna -:> kiedyś Mianserin, potem Miansec - to to samo.
sertralina -> kiedyś Asentra i Stimuloton - bez różnicy.

Ja ogólnie prócz drobnych różnic w benzodiazepinach (Lexotan, a Sedam przykładowo) nie widzę różnic w lekach generycznych względem oryginału.
Non omnis moriar.
  • 3955 / 145 / 0
generyki znaczy sie?

przy SSRi (paroxetyna i sertralina) nie czulem roznicy. przy benzo (alpra) ciezko mi stwierdzic czy faktycznie byla lekka roznica czy tylko sobie wkrecilem. bralem afobam, zomiren i alpragen. afobam wydawal mi sie najlepszy a alpragen najslabszy, zomiren za to jakby najmocniej usypial.
ale jak mowie, ciezko mi ocenic czy faktycznie tak jest czy to tylko wkretka.
Ostatnio zmieniony 23 listopada 2013 przez eso, łącznie zmieniany 1 raz.
  • 410 / 23 / 0
Watpie, zeby istniala jakakolwiek realna roznica w dzialaniu. Bralem i biore generyki i zasadniczych roznic nie ma, to jest zreszta scisle uregulowane prawem farmaceutycznym. Mozna sobie tylko rozne rzeczy wkrecac, ale to tylko autosugestia. Niestety, prawda jest taka, ze sporo lekarzy albo farmaceutow (bo oni tez sa podplacani przez "przedstawicieli medycznych") robi wode z mozgu zeby dodatkowo zarobic/dostac fajny sprzet. Kiedys rozmawialem z jedna osoba z pewnej firmy medycznej ktora powiedziala ze zamiast wydawac hajc na reklame w mediach wola zainwestowac w "przedstawicieli medycznych" - bardziej sie kalkuluje. Wiesz pol biedy jak roznica wynosi 5 zl ale np. w przypadku Viagry cena generyku jest 20x mniejsza (jak widac Pfizer lowi frajerow zafascynowanych slowkiem Viagra).
Uwaga! Użytkownik krism nie jest już aktywny na hyperrealu. Nie odpowie na próbę kontaktu, ani nie przeczyta odpowiedzi na post.
  • 53 / 3 / 0
Zamienniki, zgodnie z regulacjami prawnymi mogą się różnić między sobą, jeśli chodzi o biodostępność (ilość leku, która wchłania się do krążenia ogólnego i jest dostępna dla tkanek docelowych). I o to głównie chodzi. Bo poza tym jest to ta sama substancja, w tej samej dawce, po prostu może jej się wchłonąć więcej lub mniej. Ja osobiście nie mam problemów, jeśli mam do wyboru tańszy zamiennik. A dodam, że jestem z wykształcenia farmaceutą. Wiem z kolei, że absolutnie nie wolno zamieniać leków przeciwpadaczkowych.
  • 2430 / 562 / 155
Działają tak samo, często je biorę, bo są tańsze od oryginalnych.
Uwaga! Użytkownik taurinnn nie jest już aktywny na hyperrealu. Nie odpowie na próbę kontaktu, ani nie przeczyta odpowiedzi na post.
  • 206 / 11 / 0
Różnią się dość znacznie m.in. w przypadku niektórych antydepresantów, jeśli chodzi o biodostepność leku..
  • 8140 / 1487 / 2
generyki-vs-reszta-swiata-t66183.html?hilit=Generyki

W działaniu też. O czym macie wyżej.
  • 14 / 11 / 0
24 stycznia 2015blackrose pisze:
Wiem z kolei, że absolutnie nie wolno zamieniać leków przeciwpadaczkowych.
Nie ryzykowałabym zwłaszcza w wypadku leków starej generacji (nadal stosowanych w ramach terapii pierwszego rzutu).

Nie chodzi wyłącznie o ryzyko nawrotów albo możliwość przedawkowania (w zależności od różnic w biodostępności).
Znam ze słyszenia przypadek, w którym zamiana Tegretolu na generyk (rzecz działa się w USA, nie pamiętam nazwy handlowej) doprowadziła do interwencji pogotowia z powodu dość widowiskowego epizodu drgawek - dodam, że chodziło o osobę przyjmującą karbamazepinę z powodu migreny z aurą (fakt, nieprawidłowości w EEG nie różnicują jej względem epilepsji, tym niemniej takie "atrakcje" nie występują same z siebie).

Inny gość, 17-letni pacjent z CHAD, u którego stosowano karbamazepinę w leczeniu skojarzonym, po nagłym odstawieniu Tegretolu na własną rękę (bo nie chciał brać leku, który "uzależnia"), przeszedł w stan ostrej, atypowej psychozy.
Opowiadał mi o tym znajomy psychiatra, który prowadził tego "geniusza". Wiem tyle, że po pół roku nadal nie udało się mu się "wynaleźć" skutecznej terapii dla tego chłopaka (który przez większość czasu był zresztą agresywny).
Zdarzały się też zgony po samodzielnym odstawieniu - obstawiam, że raczej u pacjentów neurologicznych, choć pewnie nie jest to absolutna reguła.

O ile czasem przechodzi się z np. Amizepiny na Tegretol, w drugą stronę może to być niepotrzebnie ryzykowne.

Z kolei lamotrygina trzyma stały poziom w Polsce, niezależnie od nazwy handlowej powinno być OK.

Pregabalina w najtańszym wydaniu (Egzysta) ma raczej słabą biodostępność, ale już Pregabalin (Zentiva) zupełnie przyzwoicie - w każdym razie na tyle, że Lyrica zwyczajnie się nie opłaca w polskich realiach.

metylofenidat w wersji o przedłużonym uwalnianiu to złożona sprawa - pamiętam, że jakiś czas temu w Stanach wycofano generyk, mający zastępować Concertę ze względu na gorsze wchłanianie.
Co ciekawe, istnieją doniesienia, że Medikinet CR (zmodyfikowane uwalnianie) ma przewagę nad Concertą (przedłużone uwalnianie).
Zasadnicza różnica polega na tym, że Medikinet CR ma ponad dwukrotnie wyższy komponent o natychmiastowym uwalnianiu (50% vs 22%), co może mieć szczególne znaczenie dla osób z ADHD funkcjonujących najlepiej w schemacie dawkowania wersji IR w stylu: dużo - trochę mniej - tyle samo, co poprzednio ( - jeszcze mniej).

[Dodam, że sama mam doświadczenia z Concertą, z której zrezygnowałam na rzecz "zwykłego" Medikinetu (IR).
Wydaje się, że specyficzna technologia produkcji wiąże się ze skrajną nieprzewidywalnością działania tej pierwszej (większą niż przynajmniej niektórych leków w wariancie retard) przy zaburzeniach czynnościowych przewodu pokarmowego.
Nie ma to jak zaliczyć noc atrakcji, gdy zażyta ok. 8 rano Concerta zaczyna się wkręcać ok. 16 %-D .]
"You define what's death-defying
Get the most out of life or at the least die trying
Have really good times doing really bad things
'Cause the show ain't over 'til the fat lady sings"
"

Bloodhound Gang "Take The Long Way Home"
  • 98 / 15 / 0
Biorę raz Pregabalin Zentiva , nieraz Egzystę jak jest w aptece. Nie widzę absolutnie żadnej różnicy w działaniu. Co do innych leków psychotropowych również.
ODPOWIEDZ
Posty: 21 • Strona 1 z 3
Artykuły
Newsy
[img]
Jacht z kokainą o wartości 80 milionów funtów zmierzał w stronę Wielkiej Brytanii

Prawie tona „narkotyku klasy A” została znaleziona na jachcie płynącym z wysp karaibskich do Wielkiej Brytanii. Jej rynkowa wartość została oszacowana na 80 milionów funtów.

[img]
Handel narkotykami: Rynek odporny na COVID-19. Coraz większe obroty w internecie

Dynamika rynku handlu narkotykami po krótkim spadku w początkowym okresie pandemii COVID-19 szybko dostosowała się do nowych realiów, wynika z opublikowanego w czwartek (24 czerwca) przez Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) nowego Światowego Raportu o Narkotykach.

[img]
Meksyk: Sąd Najwyższy zdepenalizował rekreacyjne spożycie marihuany

Sąd Najwyższy zdepenalizował w poniedziałek rekreacyjne spożycie marihuany przez dorosłych. Za zalegalizowaniem używki głosowało 8 spośród 11 sędziów. SN po raz kolejny zajął się tą sprawą, jako że Kongres nie zdołał przyjąć stosownej ustawy przed 30 kwietnia.