Leki przeciwdepresyjne, tymoleptyki - SSRI, SNRI, iMAO, TLPD i inne
Zobacz też: Wikipedia
ODPOWIEDZ
Posty: 25 • Strona 1 z 3
  • 3246 / 354 / 2
Nieprzeczytany post autor: jogurt »
GeraLzRiwi pisze:
cześć, mam pytanie czy po kilku razach w dawkach 200 - 450 (najczęściej 450) i przy lekkiej takiej hmm fobii społecznej i skłonnościach depresyjnych (tak, tak, wiem, nie było to zbyt mądre) może być tak, że mi odwali na tym tle jeszcze bardziej ale...po kilku miesiącach od ostatniego razu? ostatni raz brałem to pod koniec sierpnia, jakoś ponad miesiąc temu odwaliło mi jeszcze bardziej niż zwykle z tymi fobiami i lękami, zupełnie bez jakiejkolwiek innej sprawy, jakiegokolwiek bodźca który mógłby to spowodować.
z góry dzięki za odpowiedzi.
A jak sie czułeś podczas/po tripie?

W sumie po mojemu, to dxm juz dawno nie ma w tym udziału. DXM może leczyć depresję na stosunkowo krótką metę, podczas okresu brania, niweluje jej obiawy, ale powoduje też wyobcowanie. Ze względu na serotoninergiczne działanie, różnie to może być. Ma tu też swój udział receptor sigma, którego dzialanie moze skutkować antydepresyjnie. Ale myślę, że nawet to działanie, może działać góra miesiąc (po lampach mozesz sprawdzic ]1. Psychologiczne[/b] - wtedy potrzebny będzie psycholog, lub jakieś psychologiczne działanie (możesz na przykład sprubować nlp: poszukaj w tym dziale "Paul McKenna - programowanie umysłu" ,lub jakieś książki poradnikowe np. stąd). Powodów może być mnóstwo, jak wiele znajduje sie w ludzkiej psychice. Dlatego najlepiej skorzystać z pomocy psychologa, jeśli nie chcesz, możesz skorzystać z wymienionych w nawiasie "gotowców w pigułce", ale one są robione "pod ogół" i nigdy nie dorównają prawdziwej psychoterapii.
2. Neurochemiczne/hormonalne - tutaj jest troche prościej. Pomoc chemiczna, może być konieczna, jeśli coś działa nie tak w twoim organizmie, na ogół konsekwencje tego są tak duże, że już dawno robiłbyś badania. Po tonie twojego pytania widzę, że raczej to nie to. Chemia może ci pomóc wydostać sie z dołka, by móc nastawić swoją psychikę. Trochę opisze, bo to troche ogarniam, ze wzgledu po części zainteresowanie naurobiologią (jak wiekszość tu) i moimi problemami. Co może szwankować:
NEUROPRZEKAZNIKI
Serotonina - jest odpowiedzialna za wewnętrzny spokój, ogólne uczucie szczęścia, zadowolenia z życia, kontakty miedzyludzkie, opanowanie, oraz pewność siebie. Nie do końca wiadomo, skąd biorą się jej braki, ale najprawdopodobniej bycie szczęśliwym zwiększa poziom serotoniny, co zwieksza uczucie szczęśćia - taki samonapęd(dlatego to główny cel antydepresantów). Niekiedy wynika ze złej diety. Tu pomogą leki z grupy SSRI, TLPD oraz inne leki serotoninergiczne, wiekszość antydepresantów.
Dopamina - jest odpowiedzialna za motywację, odwagę, gotowość do działania, tworzenie kontaktów towarzyskich, oraz pozycję w grupie, determinację (nie poddawanie się drobnym niepowodzeniom i cierpliwe dążenie do celu), rozwijanie zainteresowań, popęd seksualny. Jej brak mogą powodować niektóre leki, lub zbyt częste orgazmy. Tu mogą pomóc agoniści receptorów dopaminowych (jest o nich od niedawna mowa w dziale o antydepresantach), DRI (bupropion, sertralina), lub stymulanty (amfetamina, metkatynon).
Noradrenalina(norepinefryna) - odpowiada za siłę, aktywność, mobilizację, koncentrację. Jeśli jesteś ospały, "bez życia", to jest w wiekszości odpowiedzialne za energię i chęci. Powodem niedoboru jest zwykle niedoczynność nadnerczy. Na braki - SNRI, lub niektóre stymulanty (kofeina, efedryna<eca>) TLPD (amitryptylina w tym wypadku), małe dawki niektórych neuroleptyków (sulpiryd, flupentixol, amisulpryd)
HORMONY
Niedobór androgenów(lub nadmiar prolaktyny) - powoduje opóźnienie lub nawet cofniecie rozwoju chech płciowych, katabolizm mięśni, nadwagę, ginekomastię. Może być powodowany, przez niedobór dopaminy, zbyt częste orgazmy i niektóre leki tak jak dopamina. Leczenie takie same jak braku dopaminy, można dorzucić jakieś prohormony (np. DHEA) jednak oprócz DHEA są dosyć ryzykowne, najlepiej pod kontrolą lekarza takie sterydy brać. Patrz hiperprolaktynemia.
Nadmiar Kortyzolu - powoduje podobne skutki jak brak androgenów, do tego osłabia odporność i powoduje specyficzną otyłość - patrz zespół Cushinga
Niedoczynność tarczycy - powoduje ospałość, niskie ciśnienie, zamulenie - coś w stylu braku noradrenaliny tylko gorzej. Powoduje otyłość.

Na marginesie
Nadmiar estrogenów - nie powoduje depresji, ale łatwo rozpoznać panów z tą przypadłością (często zajmują sie modą i często są homoseksualistami)
Nadczynność tarczycy - raczej nie powoduje depresji, powoduje wysokie cisnienie, nadpobudliwość i "chudość".

Ja pier.... to przez tą amitryptyline sie tak rozpisuje. Mam nadzieje, że koledze pomogłem. Zapraszam do działu antydepresanty. Ten post też tam jutro wyląduje. Pozdr

Edit. @Jagódka Jeśli problem był do załatwienia od zaraz, to może byłaby to rada. No i lepiej mefedron, no i mógłby też być dxm. Ale to bez sensu, zbyt krótka poprawa.
Ostatnio zmieniony 01 kwietnia 2010 przez jogurt, łącznie zmieniany 5 razy.
Powód: Z "DXM - Skutki uboczne"
L-8a - blog neurofarmakologiczno-empiryczny
SAMURAJOGURT.BLOGSPOT.COM

Pozdrawiam %-D
  • 3246 / 354 / 2
Tak mi przyszło do głowy, od kiedy napisałem posta o antydepresantach, żeby zrobić jakieś sumarum i stworzyć FAQ.

Ja na początek myślę, że możnab wymienić grupy antydepresantów, opisać na jakiej zasadzie poszczególne działają, oraz ich subiektywne cechy.

Możecie pisać w tym wątku. Nie planuje zrobienia typowego faq, a raczej, zbiór ogólnych informacji, aby kazdy mógł sobie odpowiedzieć na jego bazie.

Przykładowo macie w pierwszym poście, jak bym to widział. Można zrobić jeszcze coś w stylu:

Sertralina - (RI: Serotonina, Dopamina); szybko działający antydepresant; możliwe wahania nastroju; coś tam jeszcze

Bupropion - (RI: Norepinefryna, Dopamina) itd.

Przy każdej substancji link do tematu ogólnego. Wezme sie za to jak wróce.

Piszcie swoje pomysły, co możnaby zrobić i w ogóle.
L-8a - blog neurofarmakologiczno-empiryczny
SAMURAJOGURT.BLOGSPOT.COM

Pozdrawiam %-D
  • 684 / 9 / 0
Ale jest juz podobny temat: antydepresanty: nazwa, dawka, ocena...
czy jakos tak :)

Edit: przynajmniej byl taki, teraz nie moge go znalezc ;o
Uwaga! Użytkownik anonimowy_uzytkownik nie jest już aktywny na hyperrealu. Nie odpowie na próbę kontaktu, ani nie przeczyta odpowiedzi na post.
  • 1241 / 8 / 0
Nieprzeczytany post autor: ooo »
buspirone - na dzialanie czeka sie wieki ale mozna byc naprawde mile zaskoczonym efektami, dodatkowo znosi aorgazmie spowodowana ssri - ma skurwysynsko nieprzyjemne efekty uboczne i efekt leczniczy pojawia sie niezauwazalnie ale u mnie trwa juz ponad pol roku od odstawienia wiec warto bylo sie pomeczyc
Uwaga! Użytkownik ooo nie jest już aktywny na hyperrealu. Nie odpowie na próbę kontaktu, ani nie przeczyta odpowiedzi na post.
  • 3246 / 354 / 2
Nieprzeczytany post autor: jogurt »
[quote="anonimowy_uzytkownik"]
Ale jest juz podobny temat]Temat był/jest nieprzydatny. Musze pozbierać informacje, jak wam sie chce to piszcie, właśnie tak jak ooo. Najlepiej od razu wymienić jakie efekty daje leczenie i jakie efekty uboczne. Może plusy i minusy? Tak jak wam sie wydaje, ja będę składał powoli info i za jakiś czas zaktualizuje post.
L-8a - blog neurofarmakologiczno-empiryczny
SAMURAJOGURT.BLOGSPOT.COM

Pozdrawiam %-D
  • 77 / / 0
Jak robicie faq, to proponuje pytanie:
Czy jest jakikolwiek lek antydepresant lub neuroleptyk bez recepty?
Który jest najbardziej ekonomiczny?
Co powiedzieć u Dr. by dostać recepte?
Ogolny zarys działania :).
Uwaga! Użytkownik GrassujacyJelen nie jest już aktywny na hyperrealu. Nie odpowie na próbę kontaktu, ani nie przeczyta odpowiedzi na post.
  • 312 / 2 / 0
Nieprzeczytany post autor: ptakowaa »
jogurt: dziękuję za tę wypowiedź.

Jasno i krowie jak na rowie :cheesy:

"Serotonina - jest odpowiedzialna za wewnętrzny spokój, ogólne uczucie szczęścia, zadowolenia z życia, kontakty miedzyludzkie, opanowanie, oraz pewność siebie. "

Wszystko rozumiem bez tych określeń skomplikowanych tu i ówdzie.
"I begged my doctor for one more line
He said 'Son, words fail me'
(...)
I'll be fine
If you give me a minute
A mans got a limit
I cant get a life if my hearts' not in it!"

Noel Gallagher
  • 125 / 1 / 0
Jak robicie faq, to proponuje pytanie:
Czy jest jakikolwiek lek antydepresant lub neuroleptyk bez recepty?
Który jest najbardziej ekonomiczny?
Co powiedzieć u Dr. by dostać recepte?
Ogolny zarys działania
tak coś w tym stylu takie ogólne kompedium z szeregiem wyspecjalizowanych zagadnień
  • 18 / / 0
Nieprzeczytany post autor: panfuternik »
Nie znam leków z grupy, które można kupić bez recepty.
Lekarzowi mówimy czego nam brakuje (jaki efekt chcemy osiągnąć lekami) np. radość, napęd. Zazwyczaj reakcja lekarza jest ostrożna i przepisuje "delikatny" lek. Kolejna wizyta po 2-3tyg. podczas której mówimy że nic się nie zmieniło, bądź jest jeszcze gorzej i powinniśmy dostać jakiś mocniejszy lek.
W doświadczeniu mam kilka jeśli nie kilkanaście różnych leków antydepresyjnych, a obecnie łykam BIOXETIN (odpowiednik Prozac'u)
  • 156 / 5 / 0
Nieprzeczytany post autor: Ojgasm »
Noradrenalina(norepinefryna) - odpowiada za siłę, aktywność, mobilizację, koncentrację. Jeśli jesteś ospały, "bez życia", to jest w wiekszości odpowiedzialne za energię i chęci. Powodem niedoboru jest zwykle niedoczynność nadnerczy. Na braki - SNRI, lub niektóre stymulanty (kofeina, efedryna<eca>) TLPD (amitryptylina w tym wypadku), małe dawki niektórych neuroleptyków (sulpiryd, flupentixol, amisulpryd)
no amfetamina powinna być na pierwszym miejscu. nie dość, że blokuje silnie transporter NA to jeszcze odwraca jego działanie, czego efektem jest wręcz zarzyganie noradrenaliną synaps. Kawa?...już prędzej wpakował bym ją do dopaminy.
Powiedz NIE trzeźwości
ODPOWIEDZ
Posty: 25 • Strona 1 z 3
NarkoMemy dodaj swój
[mem]
Artykuły
Newsy
[img]
Jacht z kokainą o wartości 80 milionów funtów zmierzał w stronę Wielkiej Brytanii

Prawie tona „narkotyku klasy A” została znaleziona na jachcie płynącym z wysp karaibskich do Wielkiej Brytanii. Jej rynkowa wartość została oszacowana na 80 milionów funtów.

[img]
Handel narkotykami: Rynek odporny na COVID-19. Coraz większe obroty w internecie

Dynamika rynku handlu narkotykami po krótkim spadku w początkowym okresie pandemii COVID-19 szybko dostosowała się do nowych realiów, wynika z opublikowanego w czwartek (24 czerwca) przez Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) nowego Światowego Raportu o Narkotykach.

[img]
Meksyk: Sąd Najwyższy zdepenalizował rekreacyjne spożycie marihuany

Sąd Najwyższy zdepenalizował w poniedziałek rekreacyjne spożycie marihuany przez dorosłych. Za zalegalizowaniem używki głosowało 8 spośród 11 sędziów. SN po raz kolejny zajął się tą sprawą, jako że Kongres nie zdołał przyjąć stosownej ustawy przed 30 kwietnia.