Dział służący informacji na temat zmian w prawie – proponowanych, jak i wprowadzonych w życie.
ODPOWIEDZ
Posty: 163 • Strona 16 z 17
  • 261 / 2 / 0
Ustawa działa prewencyjnie, mogą zabrać legalny towar jeśli im się podoba i przetrzymywać do następnej delegalizacji.
  • 2814 / 13 / 0
***

Olsztyn 2 marca 2012 r.

Pan
****
Serwis hyperreal.info

W odpowiedzi na Pana wniosek przesłany elektronicznie w dniu 23.02.2012 r. w sprawie uzyskania informacji dotyczących stanu prawnego substancji chemicznej 5-HTP wyjaśniam co następuje:
W chwili obecnej trwają działania monitorujące i sprawdzające suplementy diety znajdujące się w obrocie handlowym, pod kątem zawartości 5-HTP Główny Inspektorat Sanitarny, mając na uwadze troskę o zdrowie konsumentów, stoi na stanowisku ograniczenia możliwości stosowania 5–HTP do czasu uzyskania wiarygodnych danych naukowych potwierdzających jego bezpieczeństwo oraz prawne uregulowanie statusu, na dozwolony do stosowania składnik środków spożywczych.
Zgodnie z art. 2 pkt 27 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (t.j. Dz. U. z 2012 r., Nr 00, poz. 124) środek zastępczy zdefiniowany został jako substancje pochodzenia naturalnego lub syntetycznego w każdym stanie fizycznym lub produkt, roślina, grzyb lub ich części, zawierające taką substancję, używane zamiast środka odurzającego lub substancji psychotropowej lub w takim samym celu jak środek odurzający lub substancja psychotropowa. Dodatkowo ustawa stwierdza, że środkiem zastępczym nie jest produkt już uregulowany odrębnymi przepisami, a zatem na pewno nie jest to środek odurzający, substancja psychotropowa, czy prekursor. Definicja zawarta w cytowanej ustawie podciąga pod to pojęcie „wszystko co istnieje na świecie”. Wyróżnikiem jest cel w jakim ten środek ma być użyty, tj. że będzie on używany zamiast środka odurzającego lub substancji psychotropowej.
Od obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej środków zastępczych (art. 44b ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii). Od momentu wprowadzenia zakazu na terenie województwa warmińsko-mazurskiego nie stwierdzono przypadków produkcji bądź wprowadzania do 27 listopada 2010 r. obowiązuje zakaz wytwarzania i wprowadzania do obrotu środków zastępczych, a zatem nie zachodziła konieczność wydania przez organy PIS decyzji z mocy art. 52 a ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.
Zgodnie z art. 44 c ustawy j.w. w przypadku stwierdzenia wytwarzania lub wprowadzania do obrotu środka zastępczego lub produktu, co do którego zachodzi podejrzenie, że jest on środkiem zastępczym, właściwy państwowy inspektor sanitarny na mocy art. 27 c ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2011 r. Nr 212, poz. 1263). wstrzymuje, w drodze decyzji jego wytwarzanie lub wprowadzanie do obrotu lub nakazuje wycofanie produktu z obrotu na czas niezbędny do przeprowadzenia oceny i badań jego bezpieczeństwa, nie dłuższy jednak niż 18 miesięcy. A zatem w przypadku uzasadnionego podejrzenia, że wytwarzany lub wprowadzany do obrotu produkt jest środkiem zastępczym właściwy organ Państwowej Inspekcji Sanitarnej, w pierwszej kolejności przeprowadza ocenę, badanie produktu j.w., a po potwierdzeniu wynikami badań, że jest on środkiem zastępczym - wydaje decyzję, o której mowa w art. 52 a ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.
W Głównym Inspektoracie Sanitarnym powstał Departament Nadzoru nad Środkami Zastępczymi. Na terenie województwa warmińsko-mazurskiego działania w zakresie przeciwdziałania produkcji i wprowadzania do obrotu środków zastępczych koordynuje Warmińsko-Mazurski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, który w tym celu powołał Zespół ds. środków zastępczych.

Zastępca W-MPWIS
mgr inż. Maria Mindrow
specjalista higieny
Katowice, 28.02.2012r.

***

***
***
W nawiązaniu do Pana email’a z dnia 22.02.2012r. dot. kwestii związanych z wprowadzaniem do obrotu suplementu diety - 5-HTP (5-hydroksytryptofanu), wyjaśniam:
Sprawowanie bezpośredniego nadzoru nad zakładami produkującymi i wprowadzającymi żywność należy do kompetencji państwowych powiatowych inspektorów sanitarnych realizujących zadania samodzielnie bez konieczności informowania jednostki szczebla nadrzędnego. Nie posiadam wiedzy, czy na terenie województwa śląskiego prowadzone były działania pod kątem poruszanego przez Pana zagadnienia.
Jednocześnie wyjaśniam, że brak zakwalifikowania produktu jako suplementu diety nie przesądza o automatycznym uznaniu go za środek zastępczy. Należy zauważyć, że istnieją jeszcze inne grupy wyrobów np. środki specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub produkty lecznicze.
Jeśli 5-HTP zostanie uznany za środek zastępczy, to zgodnie z art. 52a ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii jego wytwarzanie lub wprowadzanie do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej będzie podlegało karze pieniężnej.
Na terenie województwa śląskiego właściwi miejscowo i rzeczowo państwowi powiatowi inspektorzy sanitarni podejmowali działania administracyjnej wynikające z zapisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o przeciwdziałaniu narkomanii w zakresie środków zastępczych.
Ponadto informuję, że w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Katowicach został powołany „Zespół do spraw koordynowania nadzoru nad środkami zastępczymi oraz promocji zdrowia”.
Podpisano
Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny
lek. med. Grzegorz Hudzik
Uwaga! Użytkownik PcP jest zbanowany na hyperrealu. Nie odpowie na próbę kontaktu, ani nie przeczyta odpowiedzi na post.
  • 2814 / 13 / 0
Zwracam uwagę na kolejną wypowiedź od PIS dot.wprowadzanie nowego prawa - http://talk.hyperreal.info/suplementy-d ... l#p1079036
Uwaga! Użytkownik PcP jest zbanowany na hyperrealu. Nie odpowie na próbę kontaktu, ani nie przeczyta odpowiedzi na post.
  • 2814 / 13 / 0
http://pastebin.com/zaj08QZp Świętokrzyski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny
Uwaga! Użytkownik PcP jest zbanowany na hyperrealu. Nie odpowie na próbę kontaktu, ani nie przeczyta odpowiedzi na post.
  • 2814 / 13 / 0
Dla wyjaśnienia. Wrzucam tu nie wyłącznie odpowiedzi na pisma, które sam wysyłam, ale w większości pisma dostarczone mi. Często przez osoby odbierające przygotowane.
GIS
Zapytanie:
Do Głównego Inspektoratu Sanitarnego

Na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej z
dnia 6 września 2001 r.
(Dz. U. Nr 112, poz. 1198) zwracam się z prośbą o udostępnienie
informacji w następującym
zakresie
1) regulamin z szczegółowymi zadaniami Departament Nadzoru nad
Środkami Zastępczymi ustalonego przez paragraf 7 punkt 3 zarządzenia
nr 71/10 Głównego Inspektoratu Sanitarnego z dnia 26.08.2010 w sprawie
ustalenia regulaminu organizacyjnego Głównego Inspektoratu Sanitarnego
(zarządzenie te zwane będzie dalej zarządzeniem nr 71/10),
2) zarządzenia o utworzeniu Departament Nadzoru nad Środkami
Zastępczymi,
3) zarządzeń zmieniających paragraf 6 zarządzenia nr 71/10 i/lub
ustanawiających paragraf dot.podstawowych zadań Departament Nadzoru nad
Środkami Zastępczymi,
4) danych adresowych do sekretariatu Departamentu Nadzoru nad Środkami
Zastępczymi (w tym jeżeli istnieje adres e-mail), a także jeżeli
istnieje do osoby/organu odpowiedzialnego za udostępnienie informacji
publicznych dotyczących pracy Departament Nadzoru nad Środkami
Zastępczymi,
5) wykazu decyzji podjętych na podstawie art. 44c ustawy z dnia 29 lipca
2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. Nr 179, poz. 1485, z
późn. zm.) zwanego dalej art.44c.
6) decyzji GIS podjęte na podstawie art.44c.
7) wykaz raportów sporządzonych przez Departament Nadzoru nad Środkami
Zastępczymi,
8) decyzja Głównego Inspektora Sanitranego z 02 października 2010r.dot."Tajfun"
9) Film "STOP dopalaczom", który na potrzeby kampanii Główny
Inspektorat Sanitarny zrealizował.
Odpowiedź: http://imgur.com/a/3OQ9c
W późniejszym okresie czasu zostanie dostarczony film "STOP dopalaczom" tu, albo wypłynie gdzieś na warezach ;)
Uwaga! Użytkownik PcP jest zbanowany na hyperrealu. Nie odpowie na próbę kontaktu, ani nie przeczyta odpowiedzi na post.
  • 261 / 2 / 0
Czy te raporty (pyt 7) są gdzieś dostępne ?

ps. Dobra robota PCP, przydają się te twoje listy :-)
  • 2814 / 13 / 0
Pierwszy jest dostępny http://www.gis.gov.pl/userfiles/file/Do ... alacze.pdf .
Drugi będzie przedmiotem odrębnego wniosku.

PW jeżeli chcesz pomóc. Zwłaszcza jeżeli masz chwilę i mieszkasz w większym mieście.
Uwaga! Użytkownik PcP jest zbanowany na hyperrealu. Nie odpowie na próbę kontaktu, ani nie przeczyta odpowiedzi na post.
  • 984 / 5 / 0
czy ktoś mi wytłumaczy jak działają te sklepy w takim razie? przecież to są wszystko środki zastępcze, czy one wszystkie nielegalnie wysyłają? trochę paczek dostałem i żadna nie była wysłana spoza polski
głupio wyszło...
  • 1472 / 25 / 0
sklepy z dopalaczami wysyłają z poza POlski ,rachunek jest np. Węgierski i podlega temu prawu

a Polskie sklepy RC spzedają to jako oddczynniki chemiczne,które są regulowane inną ustawą

o to chodzi aby jakaś substancja była regulowana inną ustawą ,noi oczywiste aby w tej ustawie nie łamać prawa
  • 198 / 7 / 0
Oj mylisz się. Trick jest delikatnie inny. Firmy są rejestrowane w Czechach, a wysyłki są realizowane z Polski. Zamawiałem tak z kilku sklepów i tak za każdym razem było. Niby policja i GIS to monitoruje, a jak na razie to wszystko się ładnie kręci.
Nie będę swoim wrogiem gdy jestem swoim Bogiem. ;-)
ODPOWIEDZ
Posty: 163 • Strona 16 z 17
Artykuły
Newsy
[img]
Jacht z kokainą o wartości 80 milionów funtów zmierzał w stronę Wielkiej Brytanii

Prawie tona „narkotyku klasy A” została znaleziona na jachcie płynącym z wysp karaibskich do Wielkiej Brytanii. Jej rynkowa wartość została oszacowana na 80 milionów funtów.

[img]
Handel narkotykami: Rynek odporny na COVID-19. Coraz większe obroty w internecie

Dynamika rynku handlu narkotykami po krótkim spadku w początkowym okresie pandemii COVID-19 szybko dostosowała się do nowych realiów, wynika z opublikowanego w czwartek (24 czerwca) przez Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) nowego Światowego Raportu o Narkotykach.

[img]
Meksyk: Sąd Najwyższy zdepenalizował rekreacyjne spożycie marihuany

Sąd Najwyższy zdepenalizował w poniedziałek rekreacyjne spożycie marihuany przez dorosłych. Za zalegalizowaniem używki głosowało 8 spośród 11 sędziów. SN po raz kolejny zajął się tą sprawą, jako że Kongres nie zdołał przyjąć stosownej ustawy przed 30 kwietnia.