Recepta - system kontroli

Dział poświęcony tematowi kontroli recept lekarskich u farmaceuty.

Moderator: Prawo

• 7624 / 952 / 0

Jeśli jesteś "obywatelem" i nie chodzisz do lekarzy celem wyłudzania większych ilości benzodiazepin, to ten system ma i swoje plusy.
Przykładowo idziesz do rodzinnego i mówisz, że skończyły Ci się klony (które bierzesz z zalecenia lekarza w dawce normalnej) - lekarz zerka w system, widzi, że klony były przepisywane więc wypisze bez żadnych "ale".
Jeśli jednak dostęp do owych danych mieliby mieć i farmaceuci, to w zasadzie każdy będzie mógł wiedzieć, czym się leczysz, a to już jest grube nadużycie. Wystarczy, że ktoś ma w rodzinie / wśród znajomych farmaceutę...
  • 1858 / 194 / 1

Mi moja aptekarka mówi że nie będzie wglądu do historii choroby tylko przy realizacji kodów na dany lek

Narkotyki w przedwojennej Warszawie. Ile kosztowały i kto je zażywał?

Działkę kokainy można było dużo kupić taniej niż butelkę wódki. I kupowano. Ćpali przestępcy, ale też lekarze i urzędnicy państwowi. „Kokainistki rekrutują się przeważnie z najgorszych szumowin, morfinistki już z nieco lepszych sfer” – mówił szczerze przedwojenny diler. I nie krył nawet, ilu w Warszawie jest narkomanów.

USA: Komitet Sądownictwa zatwierdził projekt ustawy o legalizacji marihuany na poziomie federalnym

Jeśli inna komisja nie zawnioskuje o rewizję ustawy, projekt Marijuana Opportunity, Reinvestment, and Expungement Act przejdzie do głosowania przez Izbę Reprezentantów Stanów Zjednoczonych.
  • 1 / / 0

Jeżeli placówka nfz korzysta z systemu elektronicznych recept to z automatu na wizytach
historię leczenia i recepty sprawdzają?
  • 2614 / 1025 / 1

Z automatu nic się nie dzieje. Lekarz musi chcieć zajrzeć w historię, a przede wszystkim musi wiedzieć, że jest taka możliwość. Duża część nie zna systemu i nie wie o niektórych opcjach.
  • 5 / / 0

Mam znajomego stomatologa i chce go poprosić o wypisanie recepty. Będzie przypał jak na jednej recepcie będzie diazepam, alpra i zolpidem? Komuś kiedyś normalny lekarz wypisał wgl te wszystkie leki na jednej recepcie? W moim mniemaniu nie powinno być z tym problemów. Ktoś miał podobną sytuacje?
  • 69 / 12 / 0

Diazepam, alpra i zolpidem wydaje mi sie dziwnym połączeniem wiec może aptekara sie zdziwi, ale nie wydaje mi się, żeby cokolwiek w związku z tym sie stało.
  • 1858 / 194 / 1

Zolpidem i alpra są podane na osobnych receptach. W e też tak będzie?
  • 7624 / 952 / 0

"Aptekarka" nie jest od tego, żeby analizować zasadność połączenia danych leków. Ma zeskanować i wydać - to jest jej zakres kompetencji (jeśli recepta jest legit).
Ja realizowałem ostatnio e receptę, gdzie był Cloranxen (benzo) oraz Trittico (SARI) - wiem, że to nie to samo, co benzo + zolpi, ale WYDAJE MI SIĘ, że na e recepcie mogą być razem.
  • 2020 / 422 / 154

17 listopada 2019jezus_chytrus pisze:
"Aptekarka" nie jest od tego, żeby analizować zasadność połączenia danych leków. Ma zeskanować i wydać - to jest jej zakres kompetencji (jeśli recepta jest legit).
Niestety (mówię ,,niestety'', bo często jest to prawo nadużywane przez niektórych farmaceutów), ale w przypadku uzasadnionego (właśnie z tym bywa problem) podejrzenia, że lek (bez recepty lub na receptę) zostanie wykorzystany niewłaściwie/pozamedycznie, farmaceuta ma prawo odmówić wydania leku.

No inna sprawa, że większość wyda, najwyżej krzywo się patrząc, ale niemal każdy farmaceuta będzie uważnie się przyglądał recepcie z taką dawką benzo.
  • 269 / 24 / 0

Yyyy, z tego co mi wiadomo to każdy lek psychotropowy (a takim są benzodiazepiny) musi być wypisany na osobnej recepcie, więc nie jest możliwe aby mieć diazepam i alprazolam na jednej recepcie. No kurwa, że też nikt z komentujących tego nie zauważył? Ja pierdolę
Wróć do „Recepty i leki – problemy i pytania”
Na czacie siedzi 124 uczestników Wejdź na czata