Dział zawierający fachową wymianę zdań na tematy związane z substancjami psychoaktywnymi.
Regulamin forum
Uwaga!
Dyskusje w działach Psychofarmakologia i Syntezy winny mieć charakter możliwie jak najbardziej ścisły i naukowy. W trosce o realizację tego celu posty wszystkich użytkowników muszą zostać zaakceptowane przez moderację.
Moderacja zastrzega sobie prawo do usuwania/nieakceptowania postów, które nie spełniają powyższych założeń, nawet jeżeli są zgodne z regulaminem!
ODPOWIEDZ
Posty: 30 • Strona 2 z 3
  • 1972 / 471 / 0
Czy istnieje korelacja pomiędzy siłą wiązania się substancji do receptora a szybkością wzrostu tolerancji?

Zawsze mi się wydawało, że tak jest bo np: fentanyl < morfina, 25x-NBOME> 2c-x itd. (Pod oboma względami). Z drugiej strony wczoraj trafiłem na kontrprzykład, którym jest korelacja tolerancji pomiędzy phenibutem i baklofenem. Phenibut powoduje jej wzrost dużo szybciej, chociaż jego powinowactwo do receptora jest mniejsze od backlo.
  • 403 / 77 / 0
tak, im silniej pobudzany jest receptor tym szybciej spada jego wrażliwość na kolejne pobudzenia. Z baklofenem akurat bym nie porównywał bo substancja ta praktycznie w ogóle nie wywołuje tolerancji w odróżnieniu od fenibutu, być może ma to związek z tym że fenibut smyra też GABA A. ;)
  • 2757 / 207 / 0
Czy analogicznie do inhibitorów monoaminooksydazy / katecholo-O-metylotransferazy spowalniającej rozkład serotoniny i katecholamin istnieje coś podobnego dla endogennych opioidów ? Czy w ogóle jest jakiś "ogólny" enzym który rozkłada te substancje ? A jeśli tak to czy istnieją (choćby w teorii) jego inhibitory ?

Szukałem trochę na duckduckgo ale większość linków jest do ćpuńskich for z pytaniami o mixowanie iMAO z opio, huh.
(...) jak Artylerii braknie amunicji albo zasilania to mnie szlag trafi.
  • 880 / 357 / 6
Endogenne opioidy to oligopeptydy i rozkładają je proteazy. W przypadku endorfin jest to bliżej nieokreślona metalozależna proteaza serynowa. Inhibicja bliżej nieokreślonych proteaz może być bardzo średnim pomysłem.

scalono - surv

Niestety nie. Oligopeptydy opioidowe są metabolizowane przez "uniwersalne" enzymy do niszczenia oligopeptydów (np. nerkowa aminopeptydaza N), w tym te obrabiające glukagon, bradykininę czy nawet angiotensynę. Inhibicja tych enzymów skończy się szeregiem przykrych skutków fizjologicznych, których kompensowanie byłoby skomplikowane i bardzo szkodliwe dla organizmu.
Everything's better with acryl. It's like bacon, but acryl.
Moje posty Ci pomogły - podziękuj mi za post!
  • 367 / 140 / 0
Jaki jest mechanizm "wyrabiania receptorów"? (opioid działa słabo gdy przyjmujemy go pierwsze kilka razy, potem już tak jak powinien)
  • 1972 / 471 / 0
Co do kodeiny to najbardziej prawdopodobna wydaje mi się teoria, która była poruszana na tym forum o tym, że jest to kwestia aktywacji enzymu CYP2D6. Bo jeśli istniałoby coś takiego jak wyrabianie receptorów opioidowych to dlaczego tyczyłby się to tylko kodeiny gdy inne opio działają od razu?
Elkaudylio pisze:
- spotęgowanie doznań po kilkukrotnym użyciu kodeiny jest spowodowane indukcją enzymu CYP2D6, a nie "wyrobieniem receptorów"; wówczas ilość morfiny zwiększa się; bo podobno opioidy fenantrenowe mają właściwości indukujące enzymy cytochromu CYP450, głównie właśnie CYP2D6 i niestety znany i nielubiany enzym CYP3A4);
  • 2757 / 207 / 0
Ale przecież za działanie kodeiny odpowiadają głównie (ponad 80%) jej glukoriany, morfina jest tylko dodatkiem. Piszę z doświadczenia, biorąc lamotryginę i mając wysycone paliwo dla UDP-glukuronylotransferazy koda działała dosłownie 10 minut. Może w tą stronę warto iść i dać spokój temu biednemu i wymęczonemu z każdej strony CYP2D6 ?
(...) jak Artylerii braknie amunicji albo zasilania to mnie szlag trafi.
  • 800 / 260 / 0
Galantamina zwiększa binding affinity dla wszystkich ligandów czy tylko agonistów (ACh, nikotyna)?
  • 367 / 140 / 0
tur3k pisze:
Piszę z doświadczenia [...]
Może Twoje doświadczenie było spowodowane czymś innym...
W reakcji II fazy detoksykacji w wątrobie kodeina jest sprzęgana z kwasem glukuronowym aby uczynić ją bardziej hydrofilną, a co za tym idzie uniemożliwić jej zwrotne wchłonięcie w nefronie i wędrowanie w koło po organizmie. Glukuronid kodeiny przechodzi do moczu wtórnego i jest dużo łatwiej wydalany niż kodeina. Z powodu swojej hydrofilności glukuronid raczej nie przejdzie przez barierę krew-mózg i nie wywoła swoich psychoaktywnych efektów.
  • 367 / 140 / 0
Co do galantaminy to ona jest pozytywnym allosterycznym modulatorem nAChr. Oznacza to że tak zmienia konformację (układ przestrzenny) receptora, że łatwiej jest mu przyłączyć ligand o dostatecznie silnym powinowactwie, obojętnie czy wykazuje on aktywność wewnętrzną (czyli jest agonistą) czy nie (antagonista).

Czyli zwiększa binding affinity dla wszystkich ligandów.
ODPOWIEDZ
Posty: 30 • Strona 2 z 3
Artykuły
Newsy
[img]
Jacht z kokainą o wartości 80 milionów funtów zmierzał w stronę Wielkiej Brytanii

Prawie tona „narkotyku klasy A” została znaleziona na jachcie płynącym z wysp karaibskich do Wielkiej Brytanii. Jej rynkowa wartość została oszacowana na 80 milionów funtów.

[img]
Handel narkotykami: Rynek odporny na COVID-19. Coraz większe obroty w internecie

Dynamika rynku handlu narkotykami po krótkim spadku w początkowym okresie pandemii COVID-19 szybko dostosowała się do nowych realiów, wynika z opublikowanego w czwartek (24 czerwca) przez Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) nowego Światowego Raportu o Narkotykach.

[img]
Meksyk: Sąd Najwyższy zdepenalizował rekreacyjne spożycie marihuany

Sąd Najwyższy zdepenalizował w poniedziałek rekreacyjne spożycie marihuany przez dorosłych. Za zalegalizowaniem używki głosowało 8 spośród 11 sędziów. SN po raz kolejny zajął się tą sprawą, jako że Kongres nie zdołał przyjąć stosownej ustawy przed 30 kwietnia.