Dział poświęcony przede wszystkim chorobom i nadzwyczajnym skutkom kombinacji tychże z substancjami psychoaktywnymi.
Regulamin forum
Uwaga! Dział zawiera wątki na temat chorób, gdzie osoby dotknięte daną chorobą mogą dyskutować o szczególnych dla siebie problemach!
Nie jest to dział, w którym właściwe są wątki "czy XYZ powoduje ABC-emię" – takie pytania należy kierować do działu/wątku o substancji XYZ!
ODPOWIEDZ
Posty: 10 • Strona 1 z 1
  • 3 / / 0
Cześć, mam kilka pytan. Nie znam się na lekach a przyjmuję metotreksat lek na reumatoidalne zapalenie stawów. Lek będę brać do końca życia i załamuje mnie to psychicznie bo nie można go łączyć z alko... Nie wiem jak to wygląda z narkotykami (najbardziej ciekawa jestem jak to jest z feta). jeśli jest tu ktoś kto posiada taka wiedzę to baaardzo proszę o pomoc bo na jakiejs imprezie jak nie można wypić to może chociaż coś zarzucic można.
  • 418 / 1 / 0
barbiturany odpadają, NLPZ odpadają.. nic więcej nie mogę znaleźć.
Zielsko myślę że możesz palić
Aa, a, kotków sześć,
Nieskończoność w szklance mieść.
  • 3 / / 0
A co może mi się stać jak się nawacham? bo nie będę umiała tak ze wszystkiego zrezygnować...
  • 3215 / 413 / 0
Nie jest to forum dla farmaceutów tylko dla narkomanów, dlatego też poleganie na tutejszych opiniach może się w twojej sytuacji źle skończyć.
Sama notka z wikipedii http://pl.wikipedia.org/wiki/Metotreksat zniechęciła by mnie na dobre do brania większości substancji, podczas leczenia się tym cudem.
Uważam, że branie fety podczas leczenia się czymś takim jest zwykłym debilizmem. Jakie mogą być następstwa "nawąchania się" raczej nikt Ci tutaj dokładnie nie powie.
Uwaga! Użytkownik Fatmorgan nie jest już aktywny na hyperrealu. Nie odpowie na próbę kontaktu, ani nie przeczyta odpowiedzi na post.
  • 3 / / 0
łatwo mówić to osobie postronnej, ciężko od tak zmienić swoje dotychczasowe życie. może jednak ktoś się orientuje co mogłoby się stać?
  • 4810 / 263 / 0
Zapytaj swojego lekarza, mówię serio. Zależy Ci na życiu czy nie?
Ja otchłań tęcz, a płakałbym nad sobą
jak zimny wiatr na zwiędłych stawu trzcinach
jam błysk wulkanów, a w błotnych nizinach
idę jak pogrzeb z nudą i żałobą.
Na harfach morze gra, kłębi się rajów pożoga
i słońce, mój wróg słońce! wschodzi wielbiąc Boga.
  • 179 / 7 / 0
mampoprzestawiane pisze:
łatwo mówić to osobie postronnej, ciężko od tak zmienić swoje dotychczasowe życie. może jednak ktoś się orientuje co mogłoby się stać?
No mówi Ci gość, że na Twoim miejscu nie brałby nic bo można się odmeldować a Ty dalej ze swoją ćpuńską naturą (ojojoj będzie mi trudno).
Tak, kurwa, będzie trudno. Zapytaj lekarza (który Ci pewnie powie to samo), albo przyćpaj sobie coś i daj komuś hasło na forum żeby nas powiadomił jak już zejdziesz co to była za interakcja.

Aczkolwiek wierzę, że na pewnym etapie myślenie się włączy.
Pozdrawiam.
  • 270 / 13 / 0
Hej
Bliska osoba okazało się ze cierpi na to we wczesnym stadium. Jak zapobiegać? Leczyć? Medyczna marihuana wchodzi w gre?
Uwaga! Użytkownik DrYale nie jest już aktywny na hyperrealu. Nie odpowie na próbę kontaktu, ani nie przeczyta odpowiedzi na post.
  • 182 / 33 / 0
Wrzucam Ci wytyczne z interny :

1. Leki modyfikujące przebieg choroby (LMPCh): mają podstawowe znaczenie w leczeniu RZS, gdyż zapobiegają zmianom destrukcyjnym w stawach lub opóźniają ich wystąpienie. Zastosuj je niezwłocznie po ustaleniu rozpoznania. LMPCh dzieli się na:

1) syntetyczne (sLMPCh)

a) konwencjonalne (ksLMPCh): metotreksat, leflunomid, sulfasalazyna, związki złota(i), chlorochina, hydroksychlorochina

b) celowane (csLMPCh): tofacytynib (inhibitor kinaz janusowych JAK1 i JAK3), baricytynib (inhibitor JAK1 i JAK2)

2) biologiczne (bLMPCh)

a) oryginalne (boLMPCh): antycytokinowe – adalimumab, anakinra, certolizumab, etanercept, golimumab, infliksymab, tocilizumab, sarilumab; nieantycytokinowe – abatacept, rytuksymab

b) biopodobne (bpLMPCh), np. biopodobny infliksymab, biopodobny etanercept.

Wybór leku zależy od aktywności i czasu trwania choroby, wcześniej stosowanego leczenia, czynników rokowniczych (pogarszają rokowanie: autoprzeciwciała [RF i/lub ACPA, zwłaszcza w dużym mianie], bardzo duża aktywność choroby, wczesne pojawienie się nadżerek), chorób towarzyszących oraz od przeciwwskazań, działań niepożądanych i dostępności leków (preparaty, dawkowanie, przeciwwskazania i zasady monitorowania leczenia →tab. 16.1-6).

W pierwszej kolejności u chorego z aktywnym RZS zastosuj metotreksat (MTX) w dawce stopniowo zwiększanej do dawki optymalnej (25–30 mg/tydz.) →tab. 16.1-6 w ciągu kilku tygodni lub nieco mniejszej w razie wystąpienia skutków niepożądanych i utrzymuj przez 8–12 tyg. (po tym czasie oceń skuteczność leczenia), z odpowiednią suplementacją kwasu foliowego (≥5 mg/tydz.). MTX w leczeniu pierwszego rzutu stosuj w monoterapii lub w skojarzeniu z innymi ksLMPCh. W razie przeciwwskazań do MTX lub jego nietolerancji → leflunomid lub sulfasalazyna w monoterapii lub w skojarzeniu. W leczeniu początkowym rozważ dodanie GKS (prednizon [Encorton], metyloprednizolon [Metypred, Medrol, Meprelon] lub prednizolon [Encortolon]), którego dawkę zmniejszaj jak najszybciej, na ile pozwala na to stan kliniczny, i odstaw (zwykle w ciągu 3, wyjątkowo 6 mies.); pamiętaj o profilaktyce/leczeniu osteoporozy →rozdz. 16.16. Jeśli pomimo stosowania ksLMPCh w optymalnej dawce cel leczenia nie został osiągnięty przez 6 mies. lub poprawa nie wystąpiła po 3 mies., bądź wystąpiły objawy niepożądane (w razie nietolerancji MTX spróbuj najpierw zmienić drogę podawania, tj. z p.o. na i.m. lub s.c.), wówczas rozważ:

1) u chorych bez niekorzystnych czynników rokowniczych – zamianę na inny/inne ksLMPCh lub dodanie innego/innych ksLMPCH, najlepiej jednocześnie z GKS przez krótki czas (jw.)

2) u chorych z niekorzystnymi czynnikami rokowniczymi dodanie bLMPCh (inhibitora TNF, abataceptu, inhibitora IL-6 lub rytuksymabu), ew. csLMPCh (inhibitora JAK – tofacytynibu lub baricytynibu) →ryc. 16.1-1.

Wszystkie bLMPCh i csLMPCh stosuj w połączeniu z MTX (7,5–10 mg/tydz.) lub z innymi ksLMPCh. W przypadku nietolerancji ksLMPCh preferowanym bLMPCh powinien być inhibitor IL-6 lub csLMPCh. Jeśli cel leczenia nadal nie został osiągnięty, rozważ leczenie skojarzone innym bLMPCh lub csLMPCh z ksLMPCh. Po osiągnięciu długotrwałej remisji i odstawieniu GKS stopniowo zmniejszaj dawkę lub wydłużaj przerwy pomiędzy dawkami bLMPCh, zwłaszcza jeśli chory otrzymuje ksLMPCh. Ostrożne zmniejszanie dawki ksLMPCh możesz rozważyć wspólnie z pacjentem, ale pamiętaj, że przerwanie terapii ksLMPCh u pacjentów w stanie remisji skutkuje zaostrzeniem choroby w ~70% przypadków i ponowne uzyskanie remisji jest znacznie trudniejsze. W wyjątkowych sytuacjach możesz rozważyć zastosowanie azatiopryny albo cyklosporyny (wyjątkowo cyklofosfamidu).

2. NSLPZ p.o. stosuj wyłącznie w celu doraźnego opanowania podmiotowych i przedmiotowych objawów zapalenia. W razie przeciwwskazań lub nietolerancji zastosuj paracetamol i/lub słabe opioidy (np. tramadol).

3. GKS wstrzyknięcia dostawowe – rozważ, gdy choroba (lub jej zaostrzenie) zajmuje tylko jeden staw lub kilka stawów (wstrzyknięcia do tego samego stawu wykonuj nie częściej niż co 3 mies.); przed wstrzyknięciem wyklucz inne przyczyny zaostrzenia zmian stawowych, takie jak zakażenie lub zapalenie błony maziowej wywołane przez kryształy.

Dawki w zależności od wielkości stawu: octan metyloprednizolonu (DepoMedrol) 4–80 mg, betametazon (Diprophos, Celestone) 0,8–4 mg, deksametazon (Demezon, Dexamethasone phosphate SF, Dexaven) 0,2–6 mg.

Rehabilitacja

Stosuj w każdym okresie choroby:

1) kinezyterapia – zwiększenie siły mięśni, poprawa sprawności fizycznej, zapobieganie przykurczom i zniekształceniom, uniknięcie inwalidztwa

2) fizykoterapia – elektro-, lasero-, termo-, krioterapia, masaże i balneoterapia wywierają efekt przeciwbólowy, przeciwzapalny i rozluźniający mięśnie

3) wsparcie psychologiczne.

Leczenie operacyjne

Rozważ w przypadku:

1) silnych dolegliwości bólowych pomimo maksymalnego leczenia zachowawczego

2) zniszczenia stawu ograniczającego zakres ruchów w stopniu powodującym ciężką niesprawność. Rodzaje operacji: synowektomia, zabiegi rekonstrukcyjne lub korekcyjne, artrodeza, aloplastyka.
  • 1 / / 0
A jak wygląda sytuacja przy stosowaniu na łuszczycowe zapalenie stawów od miesiąca leku Sulfasalazin EN Krka. Czy w dniu kiedy nie wezmę Sulfasalazin będzie jakaś interakcja z MDMA?
ODPOWIEDZ
Posty: 10 • Strona 1 z 1
Artykuły
Newsy
[img]
Jacht z kokainą o wartości 80 milionów funtów zmierzał w stronę Wielkiej Brytanii

Prawie tona „narkotyku klasy A” została znaleziona na jachcie płynącym z wysp karaibskich do Wielkiej Brytanii. Jej rynkowa wartość została oszacowana na 80 milionów funtów.

[img]
Handel narkotykami: Rynek odporny na COVID-19. Coraz większe obroty w internecie

Dynamika rynku handlu narkotykami po krótkim spadku w początkowym okresie pandemii COVID-19 szybko dostosowała się do nowych realiów, wynika z opublikowanego w czwartek (24 czerwca) przez Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) nowego Światowego Raportu o Narkotykach.

[img]
Meksyk: Sąd Najwyższy zdepenalizował rekreacyjne spożycie marihuany

Sąd Najwyższy zdepenalizował w poniedziałek rekreacyjne spożycie marihuany przez dorosłych. Za zalegalizowaniem używki głosowało 8 spośród 11 sędziów. SN po raz kolejny zajął się tą sprawą, jako że Kongres nie zdołał przyjąć stosownej ustawy przed 30 kwietnia.