Wszystko, co dotyczy hodowli/uprawy grzybów psylocybinowych.
ODPOWIEDZ
Posty: 7 • Strona 1 z 1
  • 21 / 2 / 0
Cześć, mam pytanie związane z bezpiecznym przechowywaniem grzybni. Załóżmy że posiadam skolonizowane żyto, które nie wykorzystam od razu a np. dopiero za 1-2 miesiące w jaki najlepszy sposób przechowywać, wystarczy schować w ciemnym miejscu i grzyby nie zaczną porastać substratu ?, czy konieczne jest schowanie do lodówki ? jeszcze przychodzi mi do głowy wstrząsanie żytem w celu rozwalenia połączeń jakie się wytworzyły?
Jeszcze pytanie jaki jest maksymalny czas przechowywania np pół roku czy przez ten czas grzybnia zepsuje się lub straci swoją moc ?
Oczywiście przy założeniu ze wszystko zostało przygotowanie w sterylnych warunkach.
  • 352 / 78 / 0
Za psilosophy, uprawa wg. mush mush:

"Grzybnie większości gatunków mogą być przechowywana w lodówce do czasu ich wykorzystania. Mimo spadku witalności większość gatunków może być przechowywana przez kilka tygodni w temperaturze 4°C - 7°C. Jednakże grzybnie Panaeolus nigdy nie powinny być schładzane, gdyż w ciągu kilku dni stracą witalność."

Im dłużej w lodówce tym mniejsza szansa na późniejszy prawidłowy rozwój i dobre zbiory. Chyba nie da się jej tak kompletnie zahibernować.

Wstrząsa się ziarnem, żeby grzybnia szybciej je skolonizowała. Nie widzę tutaj zastosowania.
  • 21 / 2 / 0
Dziękuje, opis tak krótki że musiałem go przeoczyć. Znalazłem gdzieś informację na anglojęzycznych stronach, że można w temperaturze 5 do 8 stopni można przechowywać przez 1 - 2 miesiące czy ktoś z forum jest w stanie potwierdzić taki czas przechowywania z własnego doświadczenia?
Co do wstrząsania to chodziło mi o to że wstrząsając rozwalamy połączenia grzybni przez co ją osłabiamy do momentu jej odbudowy połączeń (może to błędy tok rozumowania)
  • 352 / 78 / 0
W pełni skolonizowanym słoikiem nie powinno się już wstrząsać, bo to bardziej szkodzi niż pomaga.
Taka rozerwana grzybnia, dodatkowo umieszczona w lodówce na x czasu, może potem stwierdzić, że to już dla niej za wiele. Ale to tylko taka robocza teoria na chłopski rozum, trza by sprawdzić.
  • 1 / / 0
siemano, nigdy nie uzywalem hyperreala ale no, kupilem se dziś grzybnie golden t i zastanawiam sie czy moge je chodowac np w szafie albo innym sporym meblu???
  • 4 / 1 / 0
10 listopada 2022lysy666 pisze:
W pełni skolonizowanym słoikiem nie powinno się już wstrząsać, bo to bardziej szkodzi niż pomaga.
Taka rozerwana grzybnia, dodatkowo umieszczona w lodówce na x czasu, może potem stwierdzić, że to już dla niej za wiele. Ale to tylko taka robocza teoria na chłopski rozum, trza by sprawdzić.
Nie prawda, wręcz w pełni skolonizowany słoik zaleca się przed przeniesieniem do docelowego substratu wstrząsnąć żeby rozbić ziarna żyta i jeśli ładnie się zrośnie mamy pewność że grzybnia jest zdrowa, wiele razy widziałem sytuację że 95%-100% skolonizowany słoik po wstrząśnięciu i rozbiciu żyta nie scalił się z powrotem a co za tym idzie obecna była jakaś bakteria
  • 44 / 4 / 0
To, że się nie scalił nie znaczy że była w nim jakaś bakteria, tylko raczej że nie miał warunków ani powodów, żeby na nowo przerastać.

Jak kupuje się gotowe substraty różnych gatunków grzybów to są roztrząśnięte i nie przerośnięte, bo tak się po prostu grzyby zachowują. Cubensis jest łatwym do hodowli i agresywnym grzybem to ludziom się wydaje że to normalne że w kółko grzybni przerasta na nowo bez niczego, ale to nie jest koniecznie najbardziej typowe zachowanie dla grzybni.
ODPOWIEDZ
Posty: 7 • Strona 1 z 1
Artykuły
Newsy
[img]
Jacht z kokainą o wartości 80 milionów funtów zmierzał w stronę Wielkiej Brytanii

Prawie tona „narkotyku klasy A” została znaleziona na jachcie płynącym z wysp karaibskich do Wielkiej Brytanii. Jej rynkowa wartość została oszacowana na 80 milionów funtów.

[img]
Handel narkotykami: Rynek odporny na COVID-19. Coraz większe obroty w internecie

Dynamika rynku handlu narkotykami po krótkim spadku w początkowym okresie pandemii COVID-19 szybko dostosowała się do nowych realiów, wynika z opublikowanego w czwartek (24 czerwca) przez Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) nowego Światowego Raportu o Narkotykach.

[img]
Meksyk: Sąd Najwyższy zdepenalizował rekreacyjne spożycie marihuany

Sąd Najwyższy zdepenalizował w poniedziałek rekreacyjne spożycie marihuany przez dorosłych. Za zalegalizowaniem używki głosowało 8 spośród 11 sędziów. SN po raz kolejny zajął się tą sprawą, jako że Kongres nie zdołał przyjąć stosownej ustawy przed 30 kwietnia.