Dział zawierający fachową wymianę zdań na tematy związane z substancjami psychoaktywnymi.
Regulamin forum
Uwaga!
Dyskusje w działach Psychofarmakologia i Syntezy winny mieć charakter możliwie jak najbardziej ścisły i naukowy. W trosce o realizację tego celu posty wszystkich użytkowników muszą zostać zaakceptowane przez moderację.
Moderacja zastrzega sobie prawo do usuwania/nieakceptowania postów, które nie spełniają powyższych założeń, nawet jeżeli są zgodne z regulaminem!
ODPOWIEDZ
Posty: 38 • Strona 4 z 4
  • 34 / 7 / 0
* wyjaśniła
Odkopuję temat. Znalazłam artykuły, które może coś powiedzą. Nie zagłębiałam się w nie jeszcze dokładnie i nie wiem, czy będzie tam odpowiedź wprost, czy może trzeba będzie wydedukować.
1) https://www.sciencedaily.com/releases/2 ... 115554.htm

Nicotine gives brain more codeine relief, risk of addiction

2) Może na forum po sąsiedzku coś się znajdzie
https://drugs-forum.com/threads/does-sm ... uzz.97963/

Smoking - Does smoking inhance codeine "buzz"?

3) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4916647/

Nicotine Increases Codeine Analgesia Through the Induction of Brain CYP2D and Central Activation of Codeine to Morphine


I nadal powątpiewam, czy można brać pod uwagę nikotynę w postaci dymu wciąganego dp płuc. Jej działanie może być inne niż podawana drogą doustną, kiedy rzeczywiście wątroba się nią zajmuje.
Do boju.
  • 657 / 92 / 0
w pierwszym linku mowa jest o metabolizmie mózgowym kodeiny i o palaczach, to raczej nie jest tylko kwestia wątroby, z tego co tam czytam (nie skończyłem jeszcze właściwie)
Spoiler:
piszą też, że poziom nikotyny w mózgu też jest zależny od jakiegos enzymu (nie wyłapałem jakiego, chyba nie podali) i różni się u różnych osób, dużo tu zmiennych :)
Ostatnio zmieniony 28 września 2018 przez KickInTheEye, łącznie zmieniany 2 razy.
Uwaga! Użytkownik KickInTheEye nie jest już aktywny na hyperrealu. Nie odpowie na próbę kontaktu, ani nie przeczyta odpowiedzi na post.
  • 34 / 7 / 0
No właśnie, ale mówię, że nie wiem czy przy dymie procesy w wątrobie zachodzą na tyle, by móc posiłkowac się innymi badaniami dotyczącymi nikotyny w formie oralnej
  • 657 / 92 / 0
ale o co chodzi? z badania wynika, że dym wpływa na metabolizm kodeiny ( smoking, vaping or other nicotine use, might be getting more pain relief but could be at greater risk of codeine dependence ). chodzi Ci o to, czy przyjęta oralnie też wywiera wpływ? bo się pogubiłem trochę
Uwaga! Użytkownik KickInTheEye nie jest już aktywny na hyperrealu. Nie odpowie na próbę kontaktu, ani nie przeczyta odpowiedzi na post.
  • 65 / 11 / 0
Ogolnie odkopuje temat. nikotyna sama w sobie nie powoduje skrócenia fazy kodeinowej, bo jest metabolizowana przez inne cytochromy P450, co najwyżej lekko spłyca sedacje z racji działania stymulującego. Za skrócenie działania może odpowiadać jakieś inne gowno w dymie tytoniowym, tak jak w przypadku kofeiny.

Á propos działania rekreacyjnego to idąc za narkopedią dawka dożylna bez tolerancji to 2-10mg, a kodeiny p.o. 150mg więc dość mocno się równają (koda jest rozkładana w 5-10% do morfiny, a i sama w sobie lekko działa). Na mój rozum nie ma już luki w farmakodynamice między tymi związkami, aby c6g musiał ją zapełniać, a nawet w angielskiej wiki(wiem, bardzo wiarygodne źródło, ale badania pokazują mi tylko „abstract” a pubchem woli pokazywać dużo wzorów strukturalnych zamiast farmakodynamiki) jest napisane, że odpowiada za część efektów analgetycznych, a nie sedatywnych lub euforycznych. Ewentualnie może być ta słynna różnica w teorii a praktyce
"Dosis facit venenum"
  • 2713 / 190 / 0
Ciekawostka:
Codeine is also metabolized by an unknown mechanism to produce hydrocodone in quantities reaching up to 11% of the codeine concentration found in urinalysis. (58) The clinical effect of the hydrocodone metabolite of codeine is unknown.
Źródłó: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2704133/

I tu jeszcze ciekawiej (58):
In the controlled study, codeine was detected in the first post-drug-administration specimen from all subjects. Peak concentrations appeared at 2-5 h and ranged from 1475 to 61,695 ng/mL. Codeine was detected at concentrations above the 10-ng/mL limit of quantitation for the assay throughout the 40-h collection period. Hydrocodone was initially detected at 6-11 h following codeine administration and peaked at 10-18 h (32-135 ng/mL). Detection times for hydrocodone following oral codeine administration ranged from 6 h to the end of the collection period. Confirmation of hydrocodone in a urine specimen was always accompanied by codeine detection. Codeine and hydrocodone were detected in all specimens collected from the postoperative patient, and concentrations ranged from 2099 to 4020 and 47 to 129 ng/mL, respectively. Analyses of the codeine formulations administered to subjects revealed no hydrocodone present at the limit of detection of the assay (10 ng/mL). These data confirm that hydrocodone can be produced as a minor metabolite of codeine in humans and may be excreted in urine at concentrations as high as 11% of parent drug concentration.
Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11043655/

Nie widziałem nigdzie na forum o tym wzmianki, a temat wydaje się na tyle ciekawy, że może warto spojrzeć na to pod tym kątem ?
Hydrokodonu ani tego typu rzeczy nie jadłem, więc nie mam praktycznego porównania (czas działania, siła uzależnienia, długość skręta - a ten po kodeinie jest akurat wyjątkowo paskudny).
Kontakt: PM + Privnote
  • 396 / 14 / 0
Co rozumiesz przez "paskudny skręt po kodzie", jakie dawki i jaki czas ciągu? Bo trochę siedzę w temacie i pozwolę się do konca nie zgodzić.
"Świat który stworzyłem był kaleki.Chciałem bólu prawdy"
Mikołaj Jaska
  • 2713 / 190 / 0
Skręt fizyczny to nic, trwa może 2, maksymalnie 3 dni. Gorzej z psychicznym, ten potrafi się ciągnąć tygodniami, do tego nawet jak wydaje się, że wszystko już jest ok to nagle z zaskoczenia potrafi wrócić ze zdwojoną siłą - takie pierdolnięcie ochoty na zażycie, że naprawdę trudno jest je przezwyciężyć. Ale to chyba kwestia osobnicza, choć dużo osób pisało, że ma podobnie.
Kontakt: PM + Privnote
ODPOWIEDZ
Posty: 38 • Strona 4 z 4
Artykuły
Newsy
[img]
Jacht z kokainą o wartości 80 milionów funtów zmierzał w stronę Wielkiej Brytanii

Prawie tona „narkotyku klasy A” została znaleziona na jachcie płynącym z wysp karaibskich do Wielkiej Brytanii. Jej rynkowa wartość została oszacowana na 80 milionów funtów.

[img]
Handel narkotykami: Rynek odporny na COVID-19. Coraz większe obroty w internecie

Dynamika rynku handlu narkotykami po krótkim spadku w początkowym okresie pandemii COVID-19 szybko dostosowała się do nowych realiów, wynika z opublikowanego w czwartek (24 czerwca) przez Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) nowego Światowego Raportu o Narkotykach.

[img]
Meksyk: Sąd Najwyższy zdepenalizował rekreacyjne spożycie marihuany

Sąd Najwyższy zdepenalizował w poniedziałek rekreacyjne spożycie marihuany przez dorosłych. Za zalegalizowaniem używki głosowało 8 spośród 11 sędziów. SN po raz kolejny zajął się tą sprawą, jako że Kongres nie zdołał przyjąć stosownej ustawy przed 30 kwietnia.