Dział poświęcony tematowi kontroli recept lekarskich u farmaceuty.
ODPOWIEDZ
Posty: 190 • Strona 2 z 19
  • 4603 / 2177 / 1
Także będą musiały być zgłaszane, wszak to także zdarzenie medyczne. NFZ chce wiedzieć, ile lekarze wypisują sobie lub rodzinie leków i jakie, oraz dlaczego tak dużo benzo:)
  • 199 / 13 / 0
Będzie widoczne wstecz? Np. pobyty w szpitalach, recepty wystawione przed tym 1 lipca?
  • 4603 / 2177 / 1
Nie w formie raportu. Pewne rzeczy są już w tek chwili dostępne (właśnie pobyty w szpitalu itd). Te oczywiście pozostaną. Natomiast wszystko to co wymienione jest w pierwszym poście tego tematu dopiero od 1 lipca.
  • 1290 / 362 / 0
no to jesli sie okaze, ze pacjent je 100 opakowan klonow miesiecznie i przyjdzie po recke, to tym bardziej mu dadza, bo przeciez bez zdjedzie. Akurat znajomy psychiatra na tej zasadzie przepisuje. Jak przychodzi jakis spressingowany gosciu co chce 10 opakowan kosmicznych dawek, to nie ma wyboru, jak mu je przepisac i po huj musi zagladac w historie jak latwo mozna sie domyslic.

Poza tym juz widze lekarza, ktory wyciaga wszystkie recki z ostatniego roku, sumuje miligramy, przelicza benzo na jednostki i wylicza jaka dawke bierzesz. To tak to by przepisal od razu taka jaka trzeba zeby nie chodzic po wielu lekarzach a nie stwierdzac, ze w takim razie wiecej panu nie dam. Tym bardziej, ze jeden na 10 lekarzy w ogole cos do komputera zaglada zeby cos sprawdzic. Raczej bedzie normalnie, mowisz co chcesz, placisz i spierdalasz a NFZ sobie loguje. I co, beda kontrolowac milion benzowrakow? Przeciez nie moga pozbawic czlowieka leku, ktory uzaleznia fizycznie bo to grozi smiercia i tym bardziej im wiecej sie tego bierze.
Ostatnio zmieniony 17 czerwca 2021 przez ZX, łącznie zmieniany 1 raz.
  • 4603 / 2177 / 1
Nieprawda! W takim przypadku się wystawia skierowanie na pobyt w szpitalu psychiatrycznym i detoks, lub wręcz natychmiast wzywa karetkę z lekarzem, by odesłać pacjenta na ostry dyżur psychiatryczny. Bo takie dawki zagrażają życiu. Lekarz, który tak wystawia leki, łamie przepisy administracyjne i prawne, a na dodatek działa na szkodę pacjenta z moralnego punktu widzenia. Powinien co najmniej stracić prawo wykonywania zawodu.
  • 51 / 21 / 0
17 czerwca 2021DexPL pisze:
Także będą musiały być zgłaszane, wszak to także zdarzenie medyczne. NFZ chce wiedzieć, ile lekarze wypisują sobie lub rodzinie leków i jakie, oraz dlaczego tak dużo benzo:)
No nieźle ;) Ale jednak trochę dziwne, bo przecież to są zawsze recepty pełnopłatne, więc co do tego ma mieć NFZ? Nie ma chyba innego powodu niż prowadzenie statystyk...



===scalono DexPL===


Prośba o scalenie, sam sobie odpowiem:
Kontrola ordynacji lekarskiej

Wszelkie wystawiane recepty na refundowane leki i wyroby medyczne - zgodnie z Ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych -- podlegają kontroli NFZ. Obejmuje ona badanie i ocenę prawidłowości działań osób wystawiających recepty, a w szczególności: zgodność danych umieszczonych na receptach z prowadzoną dokumentacją medyczną oraz prawidłowość i zasadność wystawienia recepty.

Wystawienie recepty musi być każdorazowo odnotowane w dokumentacji medycznej pacjenta bez względu na miejsce jej wystawienia.

Sposób prowadzenia dokumentacji medycznej określony jest stosownymi regulacjami prawnymi: zasady prowadzenia dokumentacji w ramach zakładów opieki zdrowotnej zawarte są w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 21 grudnia 2006 r. w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej w zakładach opieki zdrowotnej oraz sposobu jej przetwarzania (Dz. U. 06 r. Nr 247 poz. 1819). Natomiast sposób prowadzenia dokumentacji medycznej poza zakładami opieki zdrowotnej określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 30 lipca 2001 r. w sprawie rodzajów indywidualnej dokumentacji medycznej, sposobu jej prowadzenia oraz szczegółowych warunków jej udostępniania (Dz.U. 01. 83.903).
http://www.oil.org.pl/jsp/bip/drukuj.js ... /n20080325
  • 4603 / 2177 / 1
Dopowiem więcej. NFZ może mieć nazwijmy to z braku lepszego słowa "pretensje" do pacjenta, który zażądał by lek został wypisany na 100% w sytuacji, gdy zgodnie z przepisami należy mu się refundacja. Lekarz postawiony w sytuacji w której zmusza się go do wystawienia leku na 100% powinien zaznaczyć odpowiednią rubrykę w systemie tworzenia recept (brzmi ona mniej więcej: "na wniosek pacjenta odstąpiono od wystawienia refundacji"). W takich sytuacjach NFZ może skierować do pacjenta pismo. Widziałem 2 takie sytuacje na własne oczy, gdy pacjenci przychodzili do poradni z tym pismem zapytać co to jest! Dla NFZ jest to podejrzane, że pacjent mając opcję refundacji z niej nie korzysta!
  • 208 / 50 / 0
Obstawiam że finalnie system jestem batem na hurtowników, przypadek sprzed paru miechów gdzie szajka wyciągała recki na lewe dane.

Finalnie dla szarego ćpuna mało się zmieni, szczególnie jak wizyty i leki ogarnia za hajs, powód jest jeden, hajs dla korpo musi się zgadzać
  • 319 / 41 / 0
Spoko, niech taki system będzie, każdy lekarz ma wgląd w tego typu dane, to pragmatyczne rozwiązanie, chroni lekarzy i pacjentów np. w przypadku poruszanej tutaj nagłej sytuacji.

Natomiast obowiązkowo, do wglądu pacjenta w IKP musi być tabela, kto, kiedy i najlepiej w jakim celu dokonywał wglądu w nasze dane medyczne.

Inaczej będzie to wolna amerykanka i każdy z uprawnieniami lekarza będzie mógł przeglądać dane pacjentów innych lekarzy, znajomych i przypadkowych ludzi z całego kraju.
  • 412 / 52 / 0
@ZX i @DexPL - znając nasz system psychiatryków mogę wam powiedzieć, że dostanie się skierowanie na leczenie. Póki co zostanie się przy dawce takiej jaka jest, aby pacjent nie zszedł. Do szpitala dostaniesz się tak mniej więcej za około 10 lat. Niestety ale jest to prawda. Psychiatria i szpitale są w tym kraju zaniedbane. Jest ich coraz mniej. Nie widzę innej sytuacji w jaki sposób mieli by uzdrowić ok 1 mln osób natychmiast.

Osobiście mi kontrolowali kartotekę już kilkakrotnie. Póki co wezwania w trybie zażywania zbyt dużej ilości leków nie dostałem. Cóż może z powodów moich operacji i opinii psychiatrów do sądu ;)
ODPOWIEDZ
Posty: 190 • Strona 2 z 19
Artykuły
Newsy
[img]
Jacht z kokainą o wartości 80 milionów funtów zmierzał w stronę Wielkiej Brytanii

Prawie tona „narkotyku klasy A” została znaleziona na jachcie płynącym z wysp karaibskich do Wielkiej Brytanii. Jej rynkowa wartość została oszacowana na 80 milionów funtów.

[img]
Handel narkotykami: Rynek odporny na COVID-19. Coraz większe obroty w internecie

Dynamika rynku handlu narkotykami po krótkim spadku w początkowym okresie pandemii COVID-19 szybko dostosowała się do nowych realiów, wynika z opublikowanego w czwartek (24 czerwca) przez Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) nowego Światowego Raportu o Narkotykach.

[img]
Meksyk: Sąd Najwyższy zdepenalizował rekreacyjne spożycie marihuany

Sąd Najwyższy zdepenalizował w poniedziałek rekreacyjne spożycie marihuany przez dorosłych. Za zalegalizowaniem używki głosowało 8 spośród 11 sędziów. SN po raz kolejny zajął się tą sprawą, jako że Kongres nie zdołał przyjąć stosownej ustawy przed 30 kwietnia.