ODPOWIEDZ
Posty: 58 • Strona 5 z 6
  • 943 / 77 / 0
Awatar użytkownika
DeWitteEngel
Kompetentny
Kompetentny

@up

Kuźwa , to te "150W" będziesz miał aż nadto.
Jedna roślinka , jakiś COB " home made " , żeby dużo miejsc nie zajmowało , i lecisz.
  • 10 / 1 / 0

Witam , mam pytanko czy jest hps400 starczy na 5 krzaków z boxa?
https://terapiakobiet.pl/program-osrodka/
  • 332 / 65 / 0

Starczy.
peace and love
  • 21 / 1 / 2
Awatar użytkownika

mam pytanie co do wyboru swiatla, mam dwie opcje, lampe hps 150W (17 500 lumenow) i drugie panel led 60W z aliexpress (w odleglosci 15cm 12 000lumenow) ,jako ze mieszkam ze wspollokatorami ktorzy o mojej hodowli indoor nic nie wiedza i musze ograniczac zuzycie pradu, zastanawiam sie co bd lepsze dla roslin (box 40x40cm, 5 tydzien wegetacji) 18h lub mniej lapmy hps czy dalej tak jak do tej pory bylo 24h na dobe led. Ledy w porownaniu do hps daja znacznie mniej zauwazalnego swiatla.
Prosze o przeniesienie jesli to jest zly dzial
czy to ważne?[ :retarded:
  • 40 / / 0
Awatar użytkownika

Być może było gdzieś na forum (w razie potrzeby proszę o przeniesienie/usunięcie i z góry sorry za offtop).

Ile dawać oświetlenia dla pestek - powiedzmy wyjdzie już kiełek i idzie w górę, zależy mi na twardej łodydze i silnym kwiecie.

Nasiona auto, warunki są, pytanie ile/jakie lampy i na jakiej wysokości, oraz czas po jakim mogą wyjść na dwór.

Oczywiście ile NAJMNIEJ, ale przy okazji optymalnie najmniej światła/naświetlenia nada się do takiej akcji.

(Oczywiście przymiarka na maj/czerwiec), ale chce się zaopatrzyć w sprzęt i rozłożyć to finansowo.
  • 332 / 65 / 0

@KAak1813 gdybym miał taki dylemat to żeby wyszło jak najtaniej ale nie na odpierdol to ja zrobiłbym kolejno tak:

Po pierwsze to określiłbym ile chce roślin. Gdy już znam ich liczbe to biore sobie taką samą liczbe kubeczków plastikowych 200-300ml i ustawiam obok siebie w kwadracie. Teraz licze powierzchnie jaką zajmują i ilość potrzebnych lumenów za pomocą jednego z wielu kalkulatorów lumenów z sieci, np tego: https://www.growtent.pl/Kalkulator-Lume ... ol-27.html
Teraz gdy miałbym już potrzebną na daną powierzchnie ilość lumenów (lm) to zaopatruje się w źródło światła. Nie wiem ile sadzonek planujesz, a od tego w pewnym stopniu zależy co będzie się bardziej opłacać, bo np. jeśli krzaczków będzie tylko pare to pewnie najtaniej wyjdzie zwykła "żarówka" ledowa z marketu, a jeśli więcej to pewnie jakiś ledzik COB albo naświetlacz led.
No i instaluje to na jakimś podwieszeniu, ustawiam kubeczki, robie parawanik z czegoś odbijającego światło, żeby go nie tracić i włala - mam oświetlenie najtaniej jak się tylko da, bo dopasowane do ilości roślin i powierzchni jaką zajmują.
Fotoperiod 18/6. A na dwór bym takie sadzonki wywalił po 2-2,5 tygodnia od wykiełkowania.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
peace and love
  • 11348 / 2166 / 0
Awatar użytkownika
jezus_chytrus
Kompetentny
Kompetentny

Dla majsterkowiczów, którzy mają trochę kasy na zbyciu, polecam zakup takiego czujnika do pomieszczenia z krzakami https://www.ebay.pl/itm/133696042801
Mierzy temperaturę, wilgotność, światło, CO2 i nawet wykrywa ruch. Na stronie producenta są gotowe kody z przetwarzaniem danych, jakie wysyła w formie ciągu znaków (nie pamiętam w jakim języku, ale łatwo jest to przepisać). Jeśli ktoś ogarnia programowanie, może w kilka godzin (czy też dni) zmontować sobie pełen monitoring sytuacji 24 h na dobę w swoim laptopie. Zapisywać dane w jakiejś szybkiej bazie tekstowej typu influxdb i potem odczytywać w formie wykresów. Można też stworzyć powiadomienia (np na Slack / SMS / mail...), jeśli jakaś wartość (temperatura, czy wilgotność) przekroczy (czy też spadnie) określoną przez nas.
Trzeba tylko trochę poczytać i pokombinować, żeby to wszystko działało.
Można by też stworzyć serwis w necie, który robiłby to wszystko i jest potencjał na niezły biznes : D Gdyby takie czujniki były w komplecie z gotowymi zestawami, już brałbym się do pisania.
  • 969 / 230 / 0
Awatar użytkownika
Kobyszcze
Kompetentny
Kompetentny

Uniwersalna rada.
Nie dziadować, nie podcierać tyłka szkłem.
W uprawie indoor światło jest najważniejsze i to pod możliwości jego zakupu ustawiać cały setup.
Lepszy namiot 50x50 z TS600 niż 100x100 z jakimiś gównoledami.

Magiczne słowa "full spectrum" - czasem polega na wrzuceniu pewnej małej ilości diód dające promieniowanie w pełnym zakresie światła widzialnego i dopychanie blue / red.
Tymczasem liczy się wykres tego spektrum - jaką dany panel osiąga moc w danym zakresie.
Swiatło dla roślin to nie tylko fotosynteza. Fotoreceptory wpływają pod wpływem określonych
fal o określonym natężeniu na całą gamę reakcji biochemicznych w roślinie.

Dodatkowo - kupując lampę dedykowaną do uprawy konopi zyskujecie jednocześnie dostęp dzięki sieci
do informacji jak ją użytkować, jak wysoko wieszać itp. Jest to support ze strony producenta jak i niezliczona ilośc growdiaries etc.
  • 40 / / 0
Awatar użytkownika

Jak to jest z tymi lampami?
Mam odpowiedni box tylko głowie się nad zamówieniem lampki z samym 6m kablem.
Problem pojawia się tu - gniazdo E27
Czy do tego gniazda będę mógł włożyć odpowiednią żarówkę żeby przez tydzień pomidorki powegetowały i poszły w górę zanim pójdą na powietrze?
Jaka odpowiednia byłaby żarówka do takiego formatu? 😓
  • 11348 / 2166 / 0
Awatar użytkownika
jezus_chytrus
Kompetentny
Kompetentny

Nie chcę Ci wbijać w koncept uprawy, ale aktualnie nie potrzebujesz żadnego boxa, żeby ruszyć z outdoorem.
Masz już w ogóle pestki? Jeśli tak, to zacznij je kiełkować, bo dogodny czas na start powoli dobiega końca. Większość automatów powinna Ci dojść w połowie września, czyli jeszcze w (zazwyczaj) dobrej pogodzie.

Jeśli masz zamiar uprawiać nie na swoim terenie, to ja bym zaczął w kubeczkach 250 ml i ze 4 - 5 dni przetrzymał na słonecznym parapecie. U mnie miały 7 godzin bezpośredniego słońca i na początek to spokojnie wystarcza. Oczywiście jeśli możesz zapewnić nieco więcej, tym lepiej.
Jest taki trik z podwójnym kubeczkiem - tzn nacinasz (najłatwiej skalpelem) kubeczek tak, żeby denko i ścianka trzymały się na przysłowiowym włosku i wkładasz go w nienaruszony kubeczek. Na ściance zostawiasz 1 cm nienacięty u samej góry (to ważne). Oczywiście w obu muszą być dziurki w dnie.
Jak przychodzi do przesadzania, robi się odcisk kubeczka w ziemi (pojedynczego, żeby pasowało idealnie), zdejmuje kubeczek z kubeczka i z tym naciętym bardzo ostrożnie kończy się nacinanie. Jak denka już nie ma, wkładasz kubeczek w ziemię i przecinasz ściankę do końca (od góry) i delikatnie ją wyjmujesz (z wyczuciem, żeby ziemia się nie przesuwała). Korzenie nie mają w ogóle kontaktu ze światłem, nie dotykasz ich i ziemia właściwie pozostaje nienaruszona. Tym sposobem praktycznie nie ma żadnego szoku.
Po przesadzeniu trzeba odpowiednio podlać ziemię i bardzo dobrym patentem są plastikowe, bezbarwne doniczki, które służą za osłonkę + zwiększają wilgotność powietrza (to też istotna sprawa). Osobiście dziurawię je jak sito (dziurki max 5mm dla bezpieczeństwa).

Tym sposobem można zapewnić bardzo dobry start bez konieczności montowania boxa. Box to spoko opcja, kiedy chcesz zacząć w maju. Sorry za offtop, ale chciałem wyskoczyć z poradą.
ODPOWIEDZ
Posty: 58 • Strona 5 z 6
HyperTuba dodaj film
Newsy
[img]
Jacht z kokainą o wartości 80 milionów funtów zmierzał w stronę Wielkiej Brytanii

Prawie tona „narkotyku klasy A” została znaleziona na jachcie płynącym z wysp karaibskich do Wielkiej Brytanii. Jej rynkowa wartość została oszacowana na 80 milionów funtów.

[img]
Handel narkotykami: Rynek odporny na COVID-19. Coraz większe obroty w internecie

Dynamika rynku handlu narkotykami po krótkim spadku w początkowym okresie pandemii COVID-19 szybko dostosowała się do nowych realiów, wynika z opublikowanego w czwartek (24 czerwca) przez Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) nowego Światowego Raportu o Narkotykach.

[img]
Meksyk: Sąd Najwyższy zdepenalizował rekreacyjne spożycie marihuany

Sąd Najwyższy zdepenalizował w poniedziałek rekreacyjne spożycie marihuany przez dorosłych. Za zalegalizowaniem używki głosowało 8 spośród 11 sędziów. SN po raz kolejny zajął się tą sprawą, jako że Kongres nie zdołał przyjąć stosownej ustawy przed 30 kwietnia.