Dziurawiec (Hypericum perforatum, "St. John's Wort")

Dział służący dyskusji o pozostałych odmianach roślin, np. afrodyzjakach, ziołach snu, czy ziołach o właściwościach uspokajających i sedatywnych.

Moderatorzy: Wszyscy moderatorzy, Magiczny Ogród

Posty: 253 Strona 26 z 26

Czy dziurawiec działa?

65%
1.Tak
20
32%
2.trochę
10
3%
3 Nie.
1

Liczba głosów: 31

Rejestracja: 2020
  • 32 / 1 / 0

07 maja 2020Hiperycyna pisze:
W temacie wiele razy przewija się wątek traktujący o tym, ze napary z dziurawca nie działają. Z doswiadczenia powiem, że piję napary z suszu prawie codziennie od wielu lat i odczuwam wyrazne działanie uspokajające i sedacyjne, troszkę mniejsze poprawiające nastrój. Nie odczułem żadnego działania fotouczulającego. Skoro teoretycznie nalewka zadziała mocniej, to chyba czas to sprawdzić. A czerwiec coraz bliżej :D
Ważnym efektem ubocznym preparatów dziurawca jest wzrost wrażliwości skóry na promieniowanie UV - osoby stosujące lek nie powinny się opalać.
Główną substancją czynną wyciągu z dziurawca jest hiperycyna. Związek ten jest inhibitorem MAO (enzym rozkładający niektóre neurotransmitery, w tym wypadku ważne jest działanie MAO na serotoninę). Zahamowanie działania MAO powoduje wzrost stężenie serotoniny w ośrodkowym układzie nerwowym i zmniejszenie się dolegliwości związanych obniżeniem nastroju lub z depresją. Po za działaniem przeciwdepresyjnym i łagodnym działaniem uspokajającym, wyciąg z dziurawca wpływa również pozytywnie na koncentrację i pamięć.
Rejestracja: 2020
  • 37 / 4 / 0

Jak silny, niebezpieczny jest ten efekt fototoskyczny? W zimie też może być problem, np jakby brać w listopadzie/grudniu?

Adam Nyk: polskie dzieciaki cierpią głównie na to, że nikt nie ma ochoty ich słuchać

– Przychodzą z uzależnieniem, po próbach samobójczych. Rodzice chcą, żeby od razu zająć się problemem. Są zdziwieni, gdy terapeuta najpierw próbuje się dowiedzieć, co w ogóle dzieje się z ich dzieckiem, oprócz tego, że ich dziecko sięga po dragi – mówi Adam Nyk, specjalista terapii uzależnień.

Jedna rządowa instytucja w walce z uzależnieniami

Stworzenie nowej instytucji, która będzie prowadziła działalność w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów związanych z uzależnieniami zakłada projekt noweli ustawy o zdrowiu publicznym, który trafił w środę do konsultacji publicznych. Ma to być Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom.
Rejestracja: 2014
  • 104 / 4 / 0

Nie używa się dziurawca w okresie wiosenno-letnim (+-kwiecień-wrzesień), bo skóra zaczyna dużo mocniej reagować na fale UV. W lato szczególnie, bo słońce jest wtedy bliżej i częściej na niebie, co równa się zwiększonej częstotliwości tych fal. Reakcja objawia się oparzeniami słonecznymi (jakbyś się mocno opalił), ale jednak mogą osiągnąć stopień II (bąble itp) przez interakcje z dziurawcem. Na jesień i zime słońce się od nas oddala i częściej jest za chmurami co sprawia, że efekty uboczne kuracji (jeśli już na kogoś dobrze działa) znikają. Jednak jak ktoś chce być mega ostrożny albo ma zabójczo bladą/wrażliwą skórę to zaleca się stosowanie od listopada do lutego. Tyle wiem.
Posty: 253 Strona 26 z 26
Wróć do „Inne”
Na czacie siedzi 1332 uczestników Wejdź na czata

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Valim i 2 gości