Dział poświęcony zapytaniom użytkowników wobec ich spraw bieżących.
ODPOWIEDZ
Posty: 16 • Strona 1 z 2
  • 59 / 1 / 0
Zgłosiłem się do lekarza kilkadziesiąt godzin po nieudanej iniekcji z podejrzeniem poważniejszych powikłań.
Doktorek wyciągnął ode mnie informacje co brałem, po czym zaczął mnie wypytywać o sprawy prywatne. Wszystko jak się za chwilę miało okazać, nie z troski, a po to by uprzykrzyć mi życie.

Po otrzymaniu zastrzyku, miałem poczekać chwilę na wypis recepty. W tym czasie słyszałem jak za drzwiami dość długo rozmawia z pielengniarką, co zaczęło mnie niepokoić i dawać do myślenia. Chwilę później pojawiła się policja. Szok i niedowierzanie... mówię że przecież tajemnica lekarska, na co w połowie zdania doktorek przerwał mi mówiąc coś o obowiązku powiadomienia policji i prokuratury.

Nic oczywiście nie miałem przy sobie. Sam policjant okazał się być normalny. Jednak pozostaje kwestia prokuratury.
Wszystko dzieje się daleko od mojego domu rodzinnego, jeśli powiadomił prokurature, jest szansa że ta przeprowadzi jakieś dochodzenie i wyśle kogoś by niepokoił moją rodzinę? Nie złamałem przecież prawa a tutaj gdzie się to wydarzyło dla policji sprawa jest zamknięta.

Boję się ze przez tego konowała i jego urojenia, moja rodzina będzie narażona na stres
  • 140 / 18 / 0
Ja bym niezwłocznie zgłosił fakt popełnienia przestępstwa przez lekarza. Zasadniczo nie ma on prawnej możliwości donosić na pacjentów, chyba że popełnili oni czyn zakazany z Art. 240 KK (jedno z bardzo poważnych przestępstw przeciwko życiu, zdrowiu lub ustrojowi państwa).

Art 266 Kodeksu Karnego mówi:
"§ 1. Kto, wbrew przepisom ustawy lub przyjętemu na siebie zobowiązaniu, ujawnia lub wykorzystuje informację, z którą zapoznał się w związku z pełnioną funkcją, wykonywaną pracą, działalnością publiczną, społeczną, gospodarczą lub naukową, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

...

§ 3. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 następuje na wniosek pokrzywdzonego."

Na Twoim miejscu już bym pisał donos do prokuratury.

Więcej o tych przepisach znajdziesz tu ->
wspolpracujemy-przy-projekcie-badawczym ... #p33833701
Uwaga! Użytkownik JanPawelSzlugi nie jest już aktywny na hyperrealu. Nie odpowie na próbę kontaktu, ani nie przeczyta odpowiedzi na post.
  • 2598 / 323 / 0
Ja pierdole co za lekarz .. tajemnica lekarska .. dziś jednak nie obowiązuje przekonałem się na wlasnym przypadku ..
  • 21 / / 0
Pierwsze co to szybkie ogarniecie dobrego zioma, żeby wyczyścił Ci cały kwadrat dokładnie. Dla pewności.
  • 140 / 18 / 0
@zolpidem_zz, serio, podpierdol tego lekarza.
Uwaga! Użytkownik JanPawelSzlugi nie jest już aktywny na hyperrealu. Nie odpowie na próbę kontaktu, ani nie przeczyta odpowiedzi na post.
  • 2598 / 323 / 0
Ale naprawdę tajemnica lekarska to lekarz powinien dla siebie to zachować a nie bawi w w nie wiadomo co
  • 3131 / 338 / 0
Nie macie racji ziomeczki, podpierdolka nic nie da. Tajemnica lekarska nie jest absolutna i prawo przewiduje listę wyjątków. Ćpanie = " niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia pacjenta lub innych osób" - patrz paragraf 2 podpunkt 3.
Art. 40. zaw. lekarza i położ
Obowiązek zachowania tajemnicy lekarskiej
1.
Lekarz ma obowiązek zachowania w tajemnicy informacji związanych z pacjentem, a uzyskanych w związku z wykonywaniem zawodu.
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się, gdy:
1)
tak stanowią ustawy;
2)
badanie lekarskie zostało przeprowadzone na żądanie uprawnionych, na podstawie odrębnych ustaw, organów i instytucji; wówczas lekarz jest obowiązany poinformować o stanie zdrowia pacjenta wyłącznie te organy i instytucje;
3)
zachowanie tajemnicy może stanowić niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia pacjenta lub innych osób;
4)
pacjent lub jego przedstawiciel ustawowy wyraża zgodę na ujawnienie tajemnicy, po uprzednim poinformowaniu o niekorzystnych dla pacjenta skutkach jej ujawnienia;
5)
zachodzi potrzeba przekazania niezbędnych informacji o pacjencie lekarzowi sądowemu;
6)
zachodzi potrzeba przekazania niezbędnych informacji o pacjencie związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych innemu lekarzowi lub uprawnionym osobom uczestniczącym w udzielaniu tych świadczeń.
2a.
W sytuacjach, o których mowa w ust. 2, ujawnienie tajemnicy może nastąpić wyłącznie w niezbędnym zakresie. W sytuacji, o której mowa w ust. 2 pkt 4, zakres ujawnienia tajemnicy może określić pacjent lub jego przedstawiciel ustawowy.
3.
Lekarz, z zastrzeżeniem sytuacji, o których mowa w ust. 2 pkt 1–5, jest związany tajemnicą również po śmierci pacjenta, chyba że zgodę na ujawnienie tajemnicy wyrazi osoba bliska w rozumieniu art. 3 katalog pojęć ustawowych ust. 1 pkt 2ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Osoba bliska wyrażająca zgodę na ujawnienie tajemnicy może określić zakres jej ujawnienia, o którym mowa w ust. 2a.
3a.
Zwolnienia z tajemnicy lekarskiej, o którym mowa w ust. 3, nie stosuje się, jeśli ujawnieniu tajemnicy sprzeciwi się inna osoba bliska w rozumieniu art. 3 katalog pojęć ustawowych ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta lub sprzeciwił się temu, zgodnie z art. 14 utrata prawa wykonywania zawodu lekarza ust. 4 tej ustawy, pacjent za życia, z zastrzeżeniem ust. 3b i 3c. Sprzeciw dołącza się do dokumentacji medycznej pacjenta.
3b.
W przypadku sporu między osobami bliskimi w rozumieniu art. 3 objaśnienie pojęć ustawowych ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta o ujawnienie tajemnicy lub o zakres jej ujawnienia, zgodę na ujawnienie tajemnicy wyraża sąd, o którym mowa w art. 628 właściwość miejscowa sądu w sprawach spadkowych ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2019 r. poz. 1460, z późn. zm.), w postępowaniu nieprocesowym na wniosek osoby bliskiej lub lekarza. Lekarz może wystąpić z wnioskiem do sądu także w przypadku uzasadnionych wątpliwości, czy osoba występująca o ujawnienie tajemnicy lub sprzeciwiająca się jej ujawnieniu jest osobą bliską. Sąd, wyrażając zgodę na ujawnienie tajemnicy, może określić zakres jej ujawnienia, o którym mowa w ust. 2a.
3c.
W przypadku gdy pacjent za życia sprzeciwił się ujawnieniu tajemnicy lekarskiej, o której mowa w ust. 3, sąd, o którym mowa w art. 628 właściwość miejscowa sądu w sprawach spadkowych ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego, w postępowaniu nieprocesowym na wniosek osoby bliskiej w rozumieniu art. 3 katalog pojęć ustawowych ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, może wyrazić zgodę na ujawnienie tajemnicy i określić zakres jej ujawnienia, jeżeli jest to niezbędne:
1)
w celu dochodzenia odszkodowania lub zadośćuczynienia, z tytułu śmierci pacjenta;
2)
dla ochrony życia lub zdrowia osoby bliskiej.
3d.
W przypadku wystąpienia do sądu z wnioskiem, o którym mowa w ust. 3b albo 3c, sąd bada:
1)
interes uczestników postępowania;
2)
rzeczywistą więź osoby bliskiej ze zmarłym pacjentem;
3)
wolę zmarłego pacjenta;
4)
okoliczności wyrażenia sprzeciwu.
4.
Lekarz nie może podać do publicznej wiadomości danych umożliwiających identyfikację pacjenta bez jego zgody.
  • 912 / 202 / 1
Oczywiście, że w tej sytuacji nie był zwolniony z zachowania tajemnicy lekarskiej. W pierwszej kolejności zgłoś też sprawę do miejscowej izby lekarskiej, a konkretnie do rzecznika odpowiedzialności zawodowej.
Zażółć Gęślą Jaźń
:grzybki: :fuj: :rzyg:
  • 641 / 97 / 0
Gówno zrobi... lekarz spokojnie się wybroni, nawet chyba nie będzie musiał bo sprawa zakończy się od razu. Myślicie dlaczego policja przyjeżdża razem z karetką? Nim się wezwie karetkę chata musi być wysprzątana.
  • 140 / 18 / 0
Pewnie podpierdolka nic nie da, ale uchylenie sie od tajemnicy lekarskiej było bezprawne. Lekarz ma obowiązek powiadomić organy jedynie w wypadku popełnienia przestępstwa wymienionego w Art. 240 Kodeksu Karnego. Wg mnie nie zaszła żadna przesłanka, żeby móc powiadomić policję. No bo co, lekarz powiadomił ponieważ istniało ryzyko, że ziomek dalej będzie robił injekcje źle? I sprawa w sądzie go od tego uratuje? Przecież to bzdura
Uwaga! Użytkownik JanPawelSzlugi nie jest już aktywny na hyperrealu. Nie odpowie na próbę kontaktu, ani nie przeczyta odpowiedzi na post.
ODPOWIEDZ
Posty: 16 • Strona 1 z 2
Artykuły
Newsy
[img]
Jacht z kokainą o wartości 80 milionów funtów zmierzał w stronę Wielkiej Brytanii

Prawie tona „narkotyku klasy A” została znaleziona na jachcie płynącym z wysp karaibskich do Wielkiej Brytanii. Jej rynkowa wartość została oszacowana na 80 milionów funtów.

[img]
Handel narkotykami: Rynek odporny na COVID-19. Coraz większe obroty w internecie

Dynamika rynku handlu narkotykami po krótkim spadku w początkowym okresie pandemii COVID-19 szybko dostosowała się do nowych realiów, wynika z opublikowanego w czwartek (24 czerwca) przez Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) nowego Światowego Raportu o Narkotykach.

[img]
Meksyk: Sąd Najwyższy zdepenalizował rekreacyjne spożycie marihuany

Sąd Najwyższy zdepenalizował w poniedziałek rekreacyjne spożycie marihuany przez dorosłych. Za zalegalizowaniem używki głosowało 8 spośród 11 sędziów. SN po raz kolejny zajął się tą sprawą, jako że Kongres nie zdołał przyjąć stosownej ustawy przed 30 kwietnia.