Uprawa maku lekarskiego

Dyskusja na temat różnych odmian maku i ich działaniu psychoaktywnym.
Więcej informacji: Mak lekarski w Narkopedii [H]yperreala

Moderatorzy: Magiczny Ogród, Opioidy

Posty: 1464 Strona 144 z 147

Qac

Rejestracja: 2011
  • 79 / 19 / 0

17 maja 2019lol pisze:
Major to jest mak wysokomorfinowy. Najpopularniejsza odmiana na Słowacji i w Czechach chyba też.
Probowalem Kresta czeskiego i nawet skręta mi nie zniósł na chwilę. Juz te nowe Bakalandy to przy nim "mocarze"
Ale wyrosnąć powinien.
Od lat 00-10 (przynajmniej w artykułach z tych lat jakie czytałem ) za wysoko morfinowcę klasyfikowali maki o zawartości morfiny powyżej 0,8%.

Tak nawiasem miał może ktoś do czynienia makiem Maraton? Bo ostatnio podczas weekendowej wycieczki do Pragi na straganie z nasionami znalazłem coś takiego. Teoretycznie coś podobnego do Majora.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

lol

Rejestracja: 2006
  • 2868 / 320 / 0

@Qac


Ja miałem do czynienia chociaż nie sadziłem %-D bardzo popularna odmiana.


Z tymi klasyfikacjami to jest bardzo różnie. Za niskomorfinowe najczęściej uznaje się poniżej 0.1% albo 0.06%, a za wysokomorfinowe uznaje się maki powyżej 1% albo powyżej 1.5%. W Czechach jest trochę inaczej, za niskomorfinowe uznają 0.2%, za wysokomorfinowe 0.6% lub 0.8%, a te co mają >1% nazywa się jeszcze inaczej jako Máky průmyslové. Ale że nie stosuje się raczej określeń średniomorfinowe/středněmorfinové to czesto wszystkie ktore nie są niskomorfinowe i ozdobne wkłada się do worka wysokomorfinowe. I na czeskich stronach piszą cos takiego z czego wynika cos takiego jak "odmiana wysokomorfinowa o średniej zawartości morfiny". W Czechach wprowadzono ograniczenia i powyzej 0.8 % nie mozna juz sobie tak jak kiedys sadzic normalnie.
V České republice se téměř výlučně pěstují odrůdy potravinářského typu máku. Postupným šlechtěním tohoto máku vznikly odrůdy s rozdílným obsahem morfinu v suchých tobolkác. Dělí se do tří skupin - na nízkomorfinové s obsahem morfinu do 0,2 % , středněmorfinové s obsahem morfinu 0,2-0,6% a vysokomorfinové s obsahem morfinu nad 0,6 % (Hezký 2006)Bernath i Németh (1999) proponują podział form maku na wysokomorfinowe, zawierające od 1,5 do 2,5% morfiny, niskomorfinowe zawierające poniżej 0,1% morfiny oraz ozdobne. W Polsce Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz.U.2005) za mak niskomorfinowy przyjmuje „roślinę z gatunku Mak lekarski należącą do odmiany, w której zawartość morfiny w torebce (makówce) bez nasion, wraz z przylegającą do niej łodygą o długości do 7 cm, wynosi poniżej 0,06% w przeliczeniu na suchą masę wymienionych części rośliny”.


"Pro použití v potravinářství lze použít pouze semeno máku setého (Papaver somniferum L.) semenného, olejného typu pocházející z odrůd, které obsahují max. 0,8 % morfinových alkaloidů v sušině tobolky (makovici) a na povrchu makového semene není obsah morfinových alkaloidů vyšší než 25 mg/kg."Zobaczcie to, z zeszłego roku.
https://nowiny24.pl/wysokomorfinowy-mak ... r/13324874

No za 13 kilo to już ma ciepło :extasy:
13 kilo zielonego maku to wbrew pozorom nie jest dużo.
Jak z kolegą zerwaliśmy mniej więcej taką wagę - 2 pełne duże worki takie jak na śmieci to zupy starczyło nam na niecały tydzień. Z 5 dni. To wyszło okolo 500 makówek może trochę więcej
A też zbieraliśmy bez łodyg praktycznie. Malutki jej ten maczek wyszedł

Kto lubi być „pod wpływem”? 8 największych narkomanów i alkoholików w świecie zwierząt

Trudno w to uwierzyć [?], ale ludzie nie są jedynymi ssakami, które raczą się alkoholem czy też inną substancją odurzającą. Renifery, kangury czy delfiny też chętnie wprowadzają się w stan rauszu. Ale właściwie, dlaczego tak się dzieje?

Marihuana „Blues Brothers” Jima Belushiego do nabycia w nowo otwartym sklepie w Skokie

Miasteczko Skokie oraz firma specjalizująca się w produkcji marihuany rekreacyjnej Greenhouse Group zapraszają do największego sklepu z używkami w stanie Illinois.
Rejestracja: 2018
  • 151 / 8 / 1

Takie potomstwo mi wyrosło przed domem samo co prawda, za ile będą gotowe?
Rejestracja: 2010
  • 2172 / 78 / 0

Ciekawi jakie odmiany dokładnie siedzą w sklepowych nasionach, weź to rozpoznaj jak tyle tych odmian... kiedyś gdy się bawiłem w opio najlepsze wyrosły mi z biedronkowego Bakallino, rosły na słabym spocie, wyrosły niewielkie, kuliste mocarne. ( Stawiam na odmianę KM Modry)
Najlepiej selekcjonować rośliny, zostawiać nasiona z największych, z dużą liczbą makówek, selekcjonowałem tak 3 albo 4 sezony maczki były jak marzenie, makówy niemal jak piłeczki golfowe, do tego nawet po 10 i węcej na krzaku. Ilością opium po nacięciu nie powalały, jednak były świetne na zupę, wydajność i moc. Niestety różne okoliczności życiowe sprawiły że straciłem te zacne nasionka :( a na plus że już nie biorę :D

Mocniejsze trafiłem tylko z ogródka działkowego, myślę że mógł to byś Lazur, lub Giganteum zbierałem już lekko zbrązowiałem główki więc nie wiem jak wyglądały kwiaty, mleczko podane doustnie z kilku makówek już było wyczuwalne w działaniu.

Co do nawożenia to obowiązkowo saletra amonowa, korzystnie wpływa na tempo wzrostu, wielkość roślin oraz zawartość alkaloidów.

Pozdrawiam i życzę udanych plonów ;)
Rejestracja: 2016
  • 10 / / 0

Witam . Zamówiłem nasiona Danish Flag
Wymieszałem ziemie z agroperitem 3:1 i do dwóch doniczek wsypałem , dziurka , wrzuciłem nasionko, i zasypałem ziemią lekko i spryskałem wodą .
Czy mogę liczyć jeszcze na coś , że wyrośnie ?
Takie małe te ziarenka , to wrzuciłem 1 w 1 doniczkę , dobrze?
Chcę złapać doświadczenia
Co polecicie ogólnie , mam jeszcze trochę tych ziaren
Rejestracja: 2019
  • 46 / 4 / 0

Miałem giganty i sam z nich wysypywałem nasionka - rozsiałem ponad 3 kg i nic nie wyrosło dokładnie nic. Fakt że siałem w różnych dziwnych miejscach ale choć jeden krzaczek powinien się pojawić a tu nic.

Ta odmiana to jest jakiś mutant bo makówki się nie otwierają nawet po wyschnięciu.
Rejestracja: 2018
  • 605 / 107 / 2

Trzeba spulchnić ziemię i podlać po wysianiu, przed wysianiem należy przeprowadzić próbę kiełkowania. mak to dziwna roślina, najchętniej rośnie tam, gdzie ktoś ją niechcący rozsypie.

Qac

Rejestracja: 2011
  • 79 / 19 / 0

Jak tam ubiegłoroczne zbiory? W moim wypadku pomysł z szklarnią wyszedł lepiej niż dobrze. Co prawda z racji gorącego lata była ciągła walka o obniżenie temperatury jednak mimo to przerosło to moje oczekiwania szczególnie że wysiane były dość późno - gdy mamy w tunelu zabezpieczenie przed przymrozkami sądzę że wysiew w lutym byłby idealny (zbiór przed największymi upałami).
Rejestracja: 2016
  • 187 / 20 / 0

Skoro eksperyment się udał,to można siać i w lutym. Rośliny dostosują tempo wzrostu do warunków. Podczas upałów oprócz "walki z temperaturą",dobrze jest powalczyć o nawilżenie powietrza i w miarę możliwości o jakiś przeciąg- - wiatraczek, zdjęte elementy etc. Roślinom najbardziej szkodzi gorące"stojące powietrze".
Rejestracja: 2018
  • 605 / 107 / 2

Wygląda na to że taka własna szklarnia (tunel foliowy) to dobra sprawa do wysiewu maku- to już druga tutaj pozytywna opinia o niej. Za ok. 500-600 zł uzyskujemy ok. 10 m2 do wysiewu, z boku możemy lekko pomalować ścianki szklarni na biało, żeby uniknąć wzroku wścibskich sąsiadów czy przechodniów. Te 10 m2 to wcale nie jest tak mało, zwłaszcza jak dzięki poprawnej uprawie uzyskamy dobre plony. A 3-4 gorzkie makówki robią lepiej niż np. 0,5 kg tego gównianego maku, który można teraz kupić (i to jeszcze za 18 zł- rozbój w biały dzień).
Co do samej uprawy- konieczne jest zapewnienie kiełkującym roślinom , oraz w późniejszej fazie wzrostu wilgoci- najlepiej zamontować jakiś zraszacz i włączać go przynajmniej na kilkanaście minut dziennie. Upały wtedy nie są straszne, przecież ta roślina jest właśnie z takich klimatów.
Posty: 1464 Strona 144 z 147
Wróć do „Mak”
Na czacie siedzi 1492 uczestników Wejdź na czata

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości