Wildegansie (Sutherlandia frutescens)

Dział służący dyskusji o pozostałych odmianach roślin, np. afrodyzjakach, ziołach snu, czy ziołach o właściwościach uspokajających i sedatywnych.

Moderatorzy: Wszyscy moderatorzy, Magiczny Ogród

Posty: 1 Strona 1 z 1
Rejestracja: 2014
  • 3628 / 922 / 2

Wildegansie (Sutherlandia frutescens) to bardzo interesujące zioło afrykańskie. Roślina ta jest szeroko wykorzystywana w Afryce Południowej – m.in. przez grupy etniczne Zulu, Xhosa, Sotho, Khoi-San i Cape Dutch. Przez ludność lokalną nazywana jest powszechnie ”cancer bush”, (dosłownie ”rakowy krzak”) w nawiązaniu do anegdotycznych doniesień dotyczących znacznej poprawy jakości życia wśród osób chorych na raka, które zażywały sutherlandię. Dopiero odkrycie w składzie tej rośliny substancji o nazwie kanawanina rzuciło nieco więcej światła na temat jej potencjalnego mechanizmu działania w tym zakresie.

Sutherlanda frutescens stosowana jest w Afryce jako remedium na różnego rodzaju dolegliwości. W zależności od regionu, tradycyjnie używa się jej zarówno do łagodzenia niestrawności i bólów reumatycznych, gojenia ran, jak również w chorobach przewlekłych (np. AIDS) i dla zmniejszenia stresu. Ludność z plemienia Basotho od wielu wieków stosuje tę roślinę, aby przywrócić zdrowie i równowagę psychiczną po przebytej traumie, zmniejszyć napięcie i przynieść ukojenie. W plemieniu Zulu Sutherlandia jest nazywana ”insiswa” co oznacza ”to co rozprasza ciemność”. Wśród lokalnych społeczności często powtarza się także twierdzenie, że sutherlandia ”czyści krew” oraz, że zwiększa odporność. Wzdłuż zachodniego wybrzeża Południowej Afryki sutherlandia jest popularnie wykorzystywana przez rdzenną ludność również jako środek na cukrzycę. W Afryce medycyna konwencjonalna nie jest powszechnie dostępna, dlatego ludność bardzo często korzysta z tradycyjnych środków. Wiedza na ich temat jest przekazywana z pokolenia na pokolenie.
Z tego co mi wiadomo z wyszukiwarki forum, to kilka osób brało to w mieszankach ziołowych. Coś wiadomo o właściwościach psychoaktywnych?
Posty: 1 Strona 1 z 1
Wróć do „Inne”
Na czacie siedzi 1111 uczestników Wejdź na czata

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości