Dieta - czyli co jeść aby odbudować organizm po ćpaniu

Polepszanie samopoczucia i funkcjonowania za pomocą substancji nie będących narkotykami. Suplementy, witaminy, nootropy; regeneracja receptorów i neuronów; dieta i trening.

Moderator: Zdrowie

• 103 / 5 / 0

@ianles
Dzięki za odpowiedzi, są wartościowe :) Właśnie dziś byłem w biedronce i widziałem łososia atlantyckiego, w całkiem przystępnej cenie, spojrzałem na tylną etykietkę i zauważyłem, że miał ponad 1g kwasów omega-3 w tym ponad 40mg DHA i EPA, domyślam się, że były tam dosłownie śladowe ilości tych kwasów. Jeśli chodzi o tran, przyjmując łyżkę jesteś w stanie przyjąć wymaganą ilość DHA i EPA? Bym musiał się zainteresować bo ostatecznie rzeczywiście to wychodzi o wiele taniej, znacznie ekonomiczniej w porównaniu do suplementów, z których jakością nie wiadomo jak jest jednak słyszałem wiele dobrych opinii nt. tych od olimpu, od osób, które dosyć głęboko w suplementacji siedzą, ja sam ostatnio zakupiłem od swansona. Dopytałem o te kwasy tłuszczowe bo spotykałem się na zagranicznych forach z opiniami, że ludzie, za zwyczaj po suplemencie miewają złe efekty jak brain fog, anxiety, wpadają w letarg etc., trochę mnie to przeraziło i na jakiś czas byłem dosłownie zrażony do nich. W oleju rzepakowym można znaleźć EPA i DHA czy raczej nie ma szans na to?
Ostatnio zmieniony 14 kwietnia 2019 przez Groooby, łącznie zmieniany 1 raz.
  • 48 / 5 / 0

Ten raport to podsumowanie obecnej wiedzy ludzkości podparte wieloma badaniami, a nie teorie kilku dietetyków. Wg mnie lepszego opracowania na ten temat nie znajdziesz, chyba że sięgniesz do materiałów źródłowych.

Z raportu wynika, że nie ma podstaw by ustalić minimalne dzienne zapotrzebowanie na EPA/DHA. Organizm ludzki wymaga jedynie dwóch kwasów tłuszczowych (nie potrafi ich zsyntezować z innych): omega-3 ALA i omega-6 LA. EPA/DHA jesteśmy w stanie syntezować i dlatego nie są wymagane w naszej diecie. Niemniej jest znany ich korzystny wpływ na układ krwionośny, dlatego zaleca się dodatkowo 250-2000 mg na dobę łącznie EPA i DHA.

Ponadto nie ma obecnie przesłanek by twierdzić, że jakikolwiek stosunek omega-6 : omega-3 w diecie jest najkorzystniejszy, dopóki oba rodzaje tłuszczów są spożywane w wymaganych ilościach.

Jeszcze raz odsyłam do raportu - http://foris.fao.org/preview/25553-0ece ... ba7a8c.pdf. Strona 58 i kilka następnych.

Co do praktyki to zamiast pić olej lniany polecam jeść mniej przetworzone i wyizolowane jedzenie, jak np. nasiona lnu lub szałwii hiszpańskiej (chia). Łyżka zmielonych nasion każdego dnia w zupełności pokrywa dziennie zapotrzebowanie. Orzechy od czasu do czasu też są w porządku. Jeśli dodatkowo chcesz dołączyć EPA i DHA prozdrowotnie, to polecam tran (ryby są za drogie :)), nawet łyżeczka wystarczy. Więcej nie radzę ze względu na toksyczność witaminy A.

Lewico, dlaczego się boisz marihuany?

Jaś Kapela przypomina Lewicy o polityce narkotykowej, bo chyba zapomniała.

Pod Warszawą Chińczycy szykowali towar na rynek hiszpański (foto)

Policjanci zabezpieczyli w budynku ponad 3200 konopi innych niż włókniste. Młodszy z mężczyzn usłyszał także zarzut przerobienia paszportu Republiki Chińskiej.
  • 212 / 12 / 0

14 kwietnia 2019fentanyl pisze:
Orzechy od czasu do czasu też są w porządku
czemu od czasu do czasu ?
  • 48 / 5 / 0

14 kwietnia 2019Kamral pisze:
czemu od czasu do czasu ?
Może od czasu do czasu to złe określenie, bo jak najbardziej można jeść je codziennie. Chodzi mi o to, żeby się nimi nie obżerać. Są bardzo tłuste, w ponad 50% składają się z tłuszczów, więc łatwo z nimi przesadzić. :) Mimo tego oczywiście powinny znajdować się w jadłospisie.
  • 197 / 14 / 0

Czesc. Jestem na dobrej keto dziecie. Poszlo juz -10kg. Samoppczucie super.
Wybieram sie na okresowe badania bo dawno nie bylem tak dla samego siebie.
Standard krew morfologia, tarczyca testosteron, prolaktyna, watroba, jakies badanie na borelioze jeszcze -ktore?
Ktos moze cos doradzic co jeszcze biorac pod uwage ok 3 miesiace w ketozie.
Wiek 35 , 175cm 76kg.
Z supli uzupelniam
Wit b
Cynk
Okresowo nacc
Potas, sod, magnez codziennie
L karnityna
Inozytol
Ekstrakt kurkuminy
Wit d3
Dodatkowo zywie sie z reguly w oknir zywieniowym 18+6 , taki IF conajmniej ze 3-4 w tyg.
  • 48 / 5 / 0

Ze względu na dietę lipidogram.
  • 197 / 14 / 0

A faktycznie cholesterol... zapomnialem.
Dzieki!
Jest jakies badanie odnosnie trzustki?

Generalnie spodziewam sie poprawy wynikow ogolnych bo jedzenie czasem maka, browarow,makaronow,chleba bialego slodyczy zamienilem na zielone warzywa mieso i ryby i alko tez ale sporadycNie i tylko wodka lub koniak/whiskey.
  • 1868 / 324 / 154

@qwertz Cholesterol, ale całkowity oraz z podziałem na frakcje (HDL, LDL i trójglicerydy).
Odnośnie trzustki - podstawowym badaniem jest amylaza (można zbadać też lipazę). Amylazę zawsze warto zbadać też w moczu.
  • 5207 / 722 / 0

06 maja 2019qwertz pisze:
A faktycznie cholesterol... zapomnialem.
Dzieki!
Jest jakies badanie odnosnie trzustki?

Bodaj tomograf lub rezonans.
One Ci pokaza zmiany, czy nic nie rosnie, czy drogi zolciowe nie sa zapchane itd.
  • 1032 / 22 / 0

40mg EPA i DHAE to dla noworodka - najlepiej ok gram dziennie czyli np 600mg tego i 400mg tego - czytalem badania ze im mniejsze wartosci ponizej 800-1000mg tym mniej maja jakikolwiek wplyw na choroby serca, uklad nerwowy etc
Tanie dobre zrodlo - lyzka oleju lnianego zawiera 800mg obu tych kwasow!

Badanie cholesterolu nie jest dobrym wyznacznikiem a juz na pewno nie wplywa na to czy bedziemy mieli zawal czy inne paskudztwa - swiadczy on jedynie o stanie zapalnym w organizmie a cholesterol sluzy do naprawy tychze miejsc - lepiej sprawdzac poziom homo cysteiny ktora jest od dawna bardzo dobrym biomarkerem a badanie kosztuje chyba 30zl
Wróć do „Dział prozdrowotny i doping mózgu”
Na czacie siedzi 56 uczestników Wejdź na czata