Dieta - czyli co jeść aby odbudować organizm po ćpaniu

Polepszanie samopoczucia i funkcjonowania za pomocą substancji nie będących narkotykami. Suplementy, witaminy, nootropy; regeneracja receptorów i neuronów; dieta i trening.

Moderator: Zdrowie

• 103 / 5 / 0

@ianles
Dzięki za odpowiedzi, są wartościowe :) Właśnie dziś byłem w biedronce i widziałem łososia atlantyckiego, w całkiem przystępnej cenie, spojrzałem na tylną etykietkę i zauważyłem, że miał ponad 1g kwasów omega-3 w tym ponad 40mg DHA i EPA, domyślam się, że były tam dosłownie śladowe ilości tych kwasów. Jeśli chodzi o tran, przyjmując łyżkę jesteś w stanie przyjąć wymaganą ilość DHA i EPA? Bym musiał się zainteresować bo ostatecznie rzeczywiście to wychodzi o wiele taniej, znacznie ekonomiczniej w porównaniu do suplementów, z których jakością nie wiadomo jak jest jednak słyszałem wiele dobrych opinii nt. tych od olimpu, od osób, które dosyć głęboko w suplementacji siedzą, ja sam ostatnio zakupiłem od swansona. Dopytałem o te kwasy tłuszczowe bo spotykałem się na zagranicznych forach z opiniami, że ludzie, za zwyczaj po suplemencie miewają złe efekty jak brain fog, anxiety, wpadają w letarg etc., trochę mnie to przeraziło i na jakiś czas byłem dosłownie zrażony do nich. W oleju rzepakowym można znaleźć EPA i DHA czy raczej nie ma szans na to?
Ostatnio zmieniony 14 kwietnia 2019 przez Groooby, łącznie zmieniany 1 raz.
  • 48 / 5 / 0

Ten raport to podsumowanie obecnej wiedzy ludzkości podparte wieloma badaniami, a nie teorie kilku dietetyków. Wg mnie lepszego opracowania na ten temat nie znajdziesz, chyba że sięgniesz do materiałów źródłowych.

Z raportu wynika, że nie ma podstaw by ustalić minimalne dzienne zapotrzebowanie na EPA/DHA. Organizm ludzki wymaga jedynie dwóch kwasów tłuszczowych (nie potrafi ich zsyntezować z innych): omega-3 ALA i omega-6 LA. EPA/DHA jesteśmy w stanie syntezować i dlatego nie są wymagane w naszej diecie. Niemniej jest znany ich korzystny wpływ na układ krwionośny, dlatego zaleca się dodatkowo 250-2000 mg na dobę łącznie EPA i DHA.

Ponadto nie ma obecnie przesłanek by twierdzić, że jakikolwiek stosunek omega-6 : omega-3 w diecie jest najkorzystniejszy, dopóki oba rodzaje tłuszczów są spożywane w wymaganych ilościach.

Jeszcze raz odsyłam do raportu - http://foris.fao.org/preview/25553-0ece ... ba7a8c.pdf. Strona 58 i kilka następnych.

Co do praktyki to zamiast pić olej lniany polecam jeść mniej przetworzone i wyizolowane jedzenie, jak np. nasiona lnu lub szałwii hiszpańskiej (chia). Łyżka zmielonych nasion każdego dnia w zupełności pokrywa dziennie zapotrzebowanie. Orzechy od czasu do czasu też są w porządku. Jeśli dodatkowo chcesz dołączyć EPA i DHA prozdrowotnie, to polecam tran (ryby są za drogie :)), nawet łyżeczka wystarczy. Więcej nie radzę ze względu na toksyczność witaminy A.

Organizatorzy imprez opisują najdziwniejsze sposoby szmuglowania na nie narkotyków

Jeśli jest jakaś zasada, która nagminnie łamana jest we wszystkich klubach, barach i na festiwalach muzycznych, z pewnością będzie nią ta dotycząca narkotyków i zakazu i ich wnoszenia...

Policjanci z Kępic przejęli 5 kilogramów amfetaminy. Była ukryta w wiadrze na dnie jeziora

Patrol policji natknął się na woreczki z narkotykami przy jeziorze w gm. Kępice. Policjanci przeszukali teren i w jeziorze odkryli wiadro, w którym było 5 kg amfetaminy.
  • 212 / 12 / 0

14 kwietnia 2019fentanyl pisze:
Orzechy od czasu do czasu też są w porządku
czemu od czasu do czasu ?
  • 48 / 5 / 0

14 kwietnia 2019Kamral pisze:
czemu od czasu do czasu ?
Może od czasu do czasu to złe określenie, bo jak najbardziej można jeść je codziennie. Chodzi mi o to, żeby się nimi nie obżerać. Są bardzo tłuste, w ponad 50% składają się z tłuszczów, więc łatwo z nimi przesadzić. :) Mimo tego oczywiście powinny znajdować się w jadłospisie.
  • 197 / 14 / 0

Czesc. Jestem na dobrej keto dziecie. Poszlo juz -10kg. Samoppczucie super.
Wybieram sie na okresowe badania bo dawno nie bylem tak dla samego siebie.
Standard krew morfologia, tarczyca testosteron, prolaktyna, watroba, jakies badanie na borelioze jeszcze -ktore?
Ktos moze cos doradzic co jeszcze biorac pod uwage ok 3 miesiace w ketozie.
Wiek 35 , 175cm 76kg.
Z supli uzupelniam
Wit b
Cynk
Okresowo nacc
Potas, sod, magnez codziennie
L karnityna
Inozytol
Ekstrakt kurkuminy
Wit d3
Dodatkowo zywie sie z reguly w oknir zywieniowym 18+6 , taki IF conajmniej ze 3-4 w tyg.
  • 48 / 5 / 0

Ze względu na dietę lipidogram.
  • 197 / 14 / 0

A faktycznie cholesterol... zapomnialem.
Dzieki!
Jest jakies badanie odnosnie trzustki?

Generalnie spodziewam sie poprawy wynikow ogolnych bo jedzenie czasem maka, browarow,makaronow,chleba bialego slodyczy zamienilem na zielone warzywa mieso i ryby i alko tez ale sporadycNie i tylko wodka lub koniak/whiskey.
  • 1893 / 332 / 154

@qwertz Cholesterol, ale całkowity oraz z podziałem na frakcje (HDL, LDL i trójglicerydy).
Odnośnie trzustki - podstawowym badaniem jest amylaza (można zbadać też lipazę). Amylazę zawsze warto zbadać też w moczu.
  • 5213 / 723 / 0

06 maja 2019qwertz pisze:
A faktycznie cholesterol... zapomnialem.
Dzieki!
Jest jakies badanie odnosnie trzustki?

Bodaj tomograf lub rezonans.
One Ci pokaza zmiany, czy nic nie rosnie, czy drogi zolciowe nie sa zapchane itd.
  • 1032 / 22 / 0

40mg EPA i DHAE to dla noworodka - najlepiej ok gram dziennie czyli np 600mg tego i 400mg tego - czytalem badania ze im mniejsze wartosci ponizej 800-1000mg tym mniej maja jakikolwiek wplyw na choroby serca, uklad nerwowy etc
Tanie dobre zrodlo - lyzka oleju lnianego zawiera 800mg obu tych kwasow!

Badanie cholesterolu nie jest dobrym wyznacznikiem a juz na pewno nie wplywa na to czy bedziemy mieli zawal czy inne paskudztwa - swiadczy on jedynie o stanie zapalnym w organizmie a cholesterol sluzy do naprawy tychze miejsc - lepiej sprawdzac poziom homo cysteiny ktora jest od dawna bardzo dobrym biomarkerem a badanie kosztuje chyba 30zl
Wróć do „Dział prozdrowotny i doping mózgu”
Na czacie siedzi 56 uczestników Wejdź na czata